10 niechlubnych patentów

Strona główna Aktualności

O autorze

Serwis x86 informuje o opracowanej przez organizację Electronic Frontier Foundation (EFF), liście dziesięciu najniebezpieczniejszych patentów jakie przyznała amerykańska administracja w ostatnich latach. EFF jest przekonane, że konsekwentne pobieranie opłat licencyjnych może spowodować ogromne konsekwencje dla gospodarki.

Wsród niektórych przedstawionych "kwiatków" znajduje się m.in. patent firmy Acacia Technologies o numerze 5,132,992 przyznany w 1991 roku. Jego opis jest mało konkretny, a sprawny prawnik specjalizujący się w prawie patentowym byłby w stanie rozciągnąć ochronę prawną na wszelkiego rodzaju dystrybucję mediów w sieci, począwszy od strumieni audio i wideo na przesyłaniu skanów dokumentów kończąc. Acacia Technologies ma już na koncie kilka wygranych spraw. Jednym z "kwiatków" jest także patent otrzymany w 1997 roku przez niejakiego Sheldona F. Goldberga o numerze 6,264,560. Także ten patent znalazł się na liście EFF, gdyż dość oględnie opisuje możliwość grania w gry przez wiele osób z wykorzystaniem sieci. Wystarczy powiedzieć, że pan Goldberg może ścigać wszelkie firmy oferujące rozgrywki online i prowadzące uaktualniane na żywo rankingi najlepszych graczy.

Jak pisze serwis x86, mało optymistycznie nastraja fakt, że to nie jest ostateczna wersja listy. W niedługim okresie czasu można spodziewać się wpisania na nią kolejnych chronionych prawem technologii opisujących znane od lat metody. Być może dojdzie do tego, że opatentowane zostanie koło (!), co miało miejsce w Australii.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

© dobreprogramy
s