Firefox – ciekawe dodatki cz. 1 - Mozilla MAFF – nowe podejście do zapisu strony internetowej na dysku.

Nieustannie tocząca się rywalizacja na froncie przeglądarek internetowych to historia, która nie ma swojego końca. Ile programów służących do przeglądania zawartości witryn internetowych tyle i podejść do ich realizacji, implementacji rozwiązań czy podejścia do standardów. Od lat jesteśmy świadkami boju o użytkowników w którym oprócz wpływu wynikającego z powstawania nowych technologii, inwestowane są również olbrzymie sumy pieniędzy przez każdego twórcę przeglądarek. Prężnie rozwijający się rynek aplikacji umożliwiających swobodną eksplorację internetu powoduje iż oprócz wielu rozwiązań przydatnych i ciekawych musi przynosi również i wiele rozwiązań, które się na nim nie przyjmują. Są to próby mające na celu prześcignięcie konkurencji, pokazania się jako zwycięzcy, gdyż nie od dziś wiadomo, iż to innowacje stanowią główne źródło sukcesu, zwłaszcza w tak wymagającej branży jaką jest IT.

„Prawo prawem a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”
Takim hasłem można by określić zachowanie niektórych z twórców przeglądarek internetowych. Nie od dziś wiadomo ile wysiłku dodatkowo wymaga od twórców witryn internetowych dopasowanie każdej strony w celu uzyskania porządanego efektu na każdej z nich. Choć ostatnio wiele zmienia się na lepsze w sprawie tworzenia i wykorzystania standardów to jednak wciąż jest wiele do nadrobienia.

O ile w przypadku wykorzystania standardów powinna być jedność o tyle sprawa dodatków rozszerzających możliwości przeglądarki to już "inna para kaloszy". Możliwość dopasowania przeglądarki do własnych potrzeb sprawia iż każdy trochę obeznany może niewielkim wysiłkiem usprawnić wykorzystania programu w codziennych czynnościach. Istnieje wiele popularnych rozszerzeń dedykowanych dla przeglądarek, w tym cyklu zostaną opisane jednak te mniej znane / popularne.

Moziila MAFF – Mozilla Archive Format [1]
Jest formatem zapisu danych w postaci skompresowanego archiwum Zip, umożliwiającego zapis dowolnej karty bądź wielu kart otworzonej w przeglądarce razem z zawartością.

Dlaczego warto by zainteresować się Mozillą MAFF?

W przeciwieństwie do tradycyjnych metod zapisu ten format jest nie powoduje chaosu - nie ma wielu plików porozrzucanych w miejscu zapisu, lecz wszystkie pliki składające się na zapisaną stronę są zapisywane jako spakowane archiwum Zip, zawierające oprócz wszelkiej treści także metadane. Tak zapisany jeden plik łatwiej przenieść czy otworzyć niż w dotychczas stosowanych rozwiązaniach.

MAFF a inne rozwiązania

Spośród podobnych rozwiązań można wymienić choćby format sygnowany logiem producenta "okien" - Microsoft MHT. Jest to rozwiązanie jednak dedykowane tylko dla przeglądarek Internet Explorer, a funkcjonalność pozwalającą odtworzyć można na przeglądarce Firefox poprzez dodanie odpowiedniego rozszerzenia MHT lub wykorzystać opisywane rozszerzenie, które umożliwia otwieranie, zapis i konwersję zarówno do MHT jak i MAFF.

Mozillę MAFF charakteryzuje się:
- możliwością zapisu jednej / wielu kart w jedno skompresowane archiwum
oprócz treści tekstowych może archiwizować audio i wideo (Vorbis, Theora, WebM)
- doskonała integracja z Firefoxem
- opcja konwersji archiwum na inny formatu
- przechowywanie informacji metadanych

Instalacja – konfiguracja
Funkcjonalność rozszerzającą możliwości przeglądarki Mozilli Firefox pozwalającą zapisywać przeglądaną stronę w formacie MAFF uzyskamy instalując dodatek [2].

Dostęp do opcji zapisu uzyskać możemy:
- poprzez menu Narzędzia › Mozilla Archive Format
- menu Plik (opcje zapisu / konwersji)
- pod ppm

Poniżej zaprezentowano menu dodatku MAFF oraz zawartość przykładowego archiwm dla standardowej strony bez audio i wideo.

Linki:
[1] Mozilla MAFF dokumentacja
Dokumentacja
[2] Mozilla MAFF Addon
Mozilla MAFF