Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot – Najnowsze wydanie popularnej dystrybucji Linuksa

Zgodnie z ogłoszonym terminem dziś udostępniono najnowsze wydanie popularnej dystrybucji tworzonej przez Canonical. Wśród społeczności zafascynowanych pingwinkiem wiele już padło słów i zarzutów względem kolejnych serwowanych wizji i nowości przedstawianych przez Marka Shutlleworth’a – twórcy i fundatora Ubuntu. Z każdym nowym wydaniem tego systemu następuje fala dyskusji nakręcająca zainteresowanie systemem zarówno w światku IT jak również wśród zwykłych użytkowników dotychczas nie posiadających wiedzy o innych systemach operacyjnych niż Windows. Ubuntu, co nie da się ukryć podąża własną drogą, co rusz zaskakując użytkowników kolejnymi nowościami jakie zostaną zaimplementowane w kolejnych wydaniach. Najtrudniejszą kwestią zdobycia nowych użytkowników jest walka z ich przyzwyczajeniami, pokazanie, że nie wszystko co nowe jest złe. Zmiany z jakimi mamy do czynienia w ostatnich wydaniach dają większe możliwości wyboru oraz dopasowania do własnych upodobań. Ale powróćmy do bohatera tego wpisu – systemu Ubuntu 11.10 ...

Do najważniejszych zmian można zaliczyć [1]:

- „multiarch” - biblioteki i aplikacje 32 bitowe w systemach 64 bitowych.
W poprzednich wydaniach systemu Ubuntu, aby zainstalować pakiety 32 bitowe należało zainstalować pakiet ia32-libs, w obecnym już nie ma takiej potrzeby. Obecnie aplikacje oraz biblioteki instalować można z poziomu Centrum Oprogramowania Ubuntu lub z wiersza poleceń:

sudo apt-get install skype:i386

- wsparcie dla architektury ARM
- najnowsze wersje kernela 3.0 oraz GNOME 3.2 i bibliotek GTK 3

Nowe wydania Compiza i Unity wnoszą:
- nowa przełącznik aplikacji (Alt + Tab)
- udoskonalone Unity Panel, Dash, Launcher
- Unity 2D dla maszyn niespełniających wymagań Unity

Nowe wersje i zmiany domyślnych programów w systemie:
- klient poczty elektronicznej – Thunderbird
- narzędzie do wykonywania kopii zapasowych - Déja Dup
- zawierający nowe poprawki i nowy interfejs użytkownika klient dla mikrobloggerów Gwibber
- nowy domyślny bazujący na frontendzie Webkita ekran logowania - LightDM
- udoskonalona wersja ubuntowego menedżera aplikacji
- całości dopełniają uaktualnione do najnowszych wersje zawartych w systemie programów

Z systemu zostały usunięte [1]:
- do obecnego wydania systemu domyślnie dołączony menedżer pakietów - Synaptic
- edytor wideo Pitivi

Instalacja – Konfiguracja – Użytkowanie

Korzystanie z systemów linuksowych nie jest czarną magią, którą chcąc pojąć wymaga ponadprzeciętnych umiejętności. Proces instalacji przebiegł bezproblemowo a czas niezbędny na wgranie systemu umila pokaz slajdów prezentujący funkcjonalności w nim zawarte, z których będzie mógł skorzystać użytkownik. Dodatkowo jest on wzbogacony o opcję ściągnięcia najnowszych poprawek oraz dodatków firm trzecich (kodeki, flash) o ile oczywiście posiadać będziemy dostęp do internetu, dzięki czemu od razu po uruchomieniu systemu posiadać będziemy jego najnowszą wersję oraz dostęp do zawartości multimedialnych.

Skutkiem prawidłowo przeprowadzonego procesu instalacji jest właściwie gotowe do użytku stanowisko pracy. Do dyspozycji otrzymujemy wszelkie niezbędne narzędzia począwszy od przeglądarki internetowej, klienta poczty elektronicznej czy platform mikrobloggerskich poprzez odtwarzacze audio/wideo a skończywszy na konfiguratorach opcji systemowych. Tak przygotowane stanowisko stanowi dobrą podstawę na etapie dostosowania systemu do własnych upodobań poprzez instalację dodatkowego oprogramowania czy konfigurację poszczególnych ustawień.

Ubuntu 11.10 zawiera udoskonalone Unity, pierwsze echa nie zadowolenia z wprowadzonych zmian myślę że minęły i choć nie jest to środowisko dla każdego, to jest to na pewno krok naprzód na obranej przez twórców drodze tworzenia idealnego systemu. Interfejs ten wymaga przyzwyczajenia, ale z czasem jeśli się do niego przyzwyczaimy wówczas usprawnia pracę.

Podsumowanie

Najnowsze wydanie Ubuntu to kolejny krok na drodze podbicia rynku systemów operacyjnych i zdobycia dwustu milionów użytkowników ciągu 5 lat. Cel jest prosty, wykonanie będzie znacznie trudniejsze. Wydawane są kolejne wersji innych dystrybucji linuksowych, nadchodzi następna wersja Windows - „8”, twórcy systemów próbują stworzyć produkt dostępny na różne platformy, potrafiący w sposób jak najdokładniejszy spełniać oczekiwania użytkowników i chęci oraz pieniądze sukcesu nie uczynią. Ważny jest jednak obrany cel i dążenie do jego realizacji a zmiany są niczym burza, wywołują sporo zamieszania ale po każdej burzy wychodzi słońce... Ubuntu 11.10 to dobry system, sprawuje się poprawnie, choć nie ustrzeżono się błędów to nawet jeśli nie zagości on na stałe na komputerach użytkowników to jest on wart przynajmniej zapoznania się z jego działaniem i obsługą, by dostrzec, że jest wybór …

Linki:

1 – Ubuntu wiki
Ubuntu wiki

Oficjalna strona systemu Ubuntu
Oficjalna strona systemu Ubuntu

Podręcznik Ubuntu
Podręcznik Ubuntu