Nasłuch łączności służb i krótkofalowców – co, gdzie i na jakich częstotliwościach możemy usłyszeć?

W poprzednim wpisie opisałem jak wybrać tuner DVB-T oraz jak wykorzystać go w roli szerokopasmowego skanera radiowego. Była to tylko techniczna instrukcja wyboru sprzętu, podmiany sterownika i instalacji oprogramowania. Dziś zapraszam do właściwego wpisu, w którym omówię, jak korzystając z takiego tunera, bądź dowolnego innego skanera, słuchać tego co dzieje się w eterze.

Krótkofalowcy

Nasłuch łączności służb i krótkofalowców – skaner radiowy z taniego tunera DVB-T

Pierwotnie wpis ten miał być zatytułowany "Krótkofalarstwo – Jak tanio zacząć?". Planowałem opisać w nim między innymi nasłuch łączności głosowej różnych służb, firm i instytucji, co z krótkofalarstwem niewiele ma wspólnego. Fragment ten jednak tak bardzo się rozrósł, że wyszły mi z niego dwie odrębne części – pierwsza na temat odbiorników SDR i potrzebnego oprogramowania, a druga omawiająca częstotliwości i rodzaje transmisji z których korzystają różne służby. Druga część jest już przygotowana i opublikuję ją w przyszłym tygodniu.

Radio — od zdalnie sterowanej łodzi do transatlantyckiego telegrafu bez drutu

Jest rok 1899, właśnie odbywa się pierwsza wystawa elektryczna w nowo zbudowanym Madison Square Garden. Przybywają tłumy. Przy wybudowanej specjalnie na ten pokaz sadzawce stoi Nikola Tesla. Wewnątrz zanurzone jest jedno z pierwszych urządzeń wykorzystujących fale radiowe - zdalnie sterowana łódź podwodna wykonana przez wynalazcę 9 lat wcześniej.

Nikola trzyma w rękach pilota przy pomocy którego możliwe jest zapalanie świateł, uruchamianie serwomechanizmów, zanurzanie i wynurzanie łodzi oraz oczywiście uruchamianie i zatrzymywanie silników.

MinWin – Windows dla Internetu Rzeczy

Cofnijmy się do czasów, w których Windows XP był najnowszym systemem Microsoftu, a sam Microsoft już od wielu lat pracował nad jego następcą, znanym wtedy pod nazwą kodową Windows Longhorn. Z siedziby producenta, w Redmond, wyciekały kolejne buildy systemu, które, dzięki znajomemu prowadzącemu sklep komputerowy, miałem okazję wtedy testować. Przez Longhorna przewinęło się mnóstwo ciekawych rozwiązań, które niestety nie doczekały się miejsca w finalnej edycji Windows Vista. Prace Microsoftu skupione były głównie nad interfejsem nowego systemu. Był to wciąż Iksepek.

Przesyłka z Redmond - Intel Galileo

Na jednej z sesji technicznych odbywających się podczas ostatniej konferencji Microsoftu, Steve Teixeira zaprezentował klasę urządzeń, które już od pewnego czasu znajdują się na rynku, a z którymi Microsoft nie miał jednak zbyt wiele wspólnego. Mowa o systemach wbudowanych, a w szczególności małych płytkach deweloperskich takich jak Rapsberry Pi, jego klony, czy dużo słabsze, jednak bardziej nastawione na elektronikę, Arduino.