Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

7. Windows Server 2012 w szkolnej pracowni (DNS+DHCP+NAT+AD+WDS)

Dawno temu, gdy jeszcze chodziłem do podstawówki mieliśmy w szkole bardzo stare komputery. Jakieś Pentium I lub II, 64 MB pamięci RAM i MS Windows 95 lub 98. Gdy byłem w 5. klasie, moja szkoła dostała nowe komputery. Przez 2 tygodnie pracownia była nieczynna, a po szkole chodzili Informatycy. Razem z nową pracownią, dostaliśmy serwer z Windows Server 2003. Kojarzycie to - sbs-menis, zaq1@WSX? Wraz z nauczycielem od informatyki kombinowaliśmy, co można by tutaj jeszcze popsuć. :) Pamiętam że serwer ten pełnił rolę routera, serwera DHCP i DNS dla całej szkoły i oprócz tego miał kilka fajnych funkcji, min:

 • Logowanie uczniów na dowolnym komputerze bez utraty plików (jedna baza i pliki użytkoników na serwerze);
 • Instalacja Windowsa na komputerach uczniowskich z serwera, za pomocą dyskietki startowej.

Jakiś miesiąc temu, mój wychowawca dostał nowy "serwer" DELL-a, a kilka tygodni później, dystrybutor tych komputerów, wysłał nawet klucz licencyjny i hasło admina. :) Postawiliśmy w pracowni Active Directory i właśnie wtedy wpadłem na pomysł, zrobienia czegoś podobnego na Windows Server 2012.

Może najpierw trochę teorii:

Routing/NAT

Jest to podstawowa funkcja pełniona przez tak zwane domowe routery. Z prawdziwym routingiem nie ma to nic wspólnego. Bardziej skłaniał bym się ku określeniu "dzielenie Internetu". NAT, czyli Network Address Translation, polega na udostępnieniu jednego, publicznego adresu IP, wielu użytkownikom mającym prywatne adresy IP. Podczas nawiązywania połączeń wychodzących przez komputery wewnątrz sieci lokalnej ("za NAT-em") z komputerami w Internecie, "router" tworzy tymczasowe przekierowanie tego połączenia na jeden z publicznych portów i podczas przesyłania kolejnych pakietów, zamienia adresy IP prywatny z publicznym i na odwrót. Połączenie z zewnątrz z komputerami wewnątrz sieci możliwe jest tylko za pomocą przekierowania portów na stałe, lub po zestawieniu jakiegoś tunelu np. VPN.

Serwer DHCP

To również jest jedna z podstawowych funkcji "routera" do dzielenia internetu. Polega ona na przydzielaniu, po włączeniu, adresów IP i innych danych konfiguracyjnych (adresy routerów i serwerów DNS) komputerom w sieci lokalnej i późniejszym odświeżaniu dzierżaw (adresy IP są przydzielane na określony okres czasu z wcześniej ustalonej puli). W naszej konfiguracji, serwer DHCP będzie także udostępniał dane umożliwiające instalacja systemu Windows przez sieć (adres serwera TFTP i nazwa pliku bootowalnego).

Serwer DNS

Podobnie jak NAT i DHCP, jest to jedna z podstawowych funkcji domowych "routerów". DNS umożliwia zamianę adresów domenalnych, łatwiejszych do zapamiętania (np. dobreprogramy.pl), na adresy IP. Istnieją 2 rodzaje serwerów DNS:
 • Serwery autorytatywne - utrzymujące domeny np. dobreprogramy.pl
 • Serwery rekursywne - odpytujące serwery autorytatywne i dostarczające odpowiedzi użytkownikom

Domyślnie, po instalacji, serwer DNS w systemie Windows działa w trybie rekursywnym. Nasz, dodatkowo, będzie pełnił funkcję serwera autorytatywnego dla lokalnej domeny, w której będzie znajdował się serwer oraz wszystkie komputery "klienckie". Domena ta, będzie automatycznie skonfigurowana przez usługę Active Directory.

Szerzej temat systemu DNS opisałem w tych wpisach:

Active Directory

W naszej konfiguracji, oprócz tworzenia lokalnej domeny komputerów i serwerów, tworzy także wspólną bazę użytkowników na serwerze, z której korzystają wszystkie komputery i umożliwia logowanie użytkownikom na dowolnych "terminalach".

Temat AD został już opisany przez Shakiego, ale ponieważ AD jest wymagane przez WDS, postanowiłem opisać także tutaj jego konfigurację.

Windows Deployment Services

Za pomocą serwera TFTP i specjalnych opcji rozgłaszanych przez DHCP, umożliwia instalację systemu WIndows, na komputerach "klienckich" z serwera przez sieć.

W mojej konfiguracji, do karty sieciowej "Ethernet" podłączona jest sieć lokalna, a za pomocą interface "Ethernet 2", mój serwer łączy się z Internetem.

Na interface "Ethernet" ustawione jest stałe IP 192.168.50.1, z maską 255.255.255.0. Inne komputery w tej sieci będą miały adresy z zakresu 192.168.50.100-200.

Spis treści:

 • 1. Instalacja ról
 • 2. Konfiguracja Active Directory
 • 3. "Konfiguracja" RAS i DHCP
 • 4. Konfiguracja DHCP
 • 5. Konfiguracja NAT-u
 • 6. Konfiguracja Windows Deployment Services
 • 7. Dodawanie obrazu instalacyjnego
 • 8. Dodawanie obrazu instalatora
 • 9. Dodawanie konta użytkownika/ucznia AD
 • 10. Problem z usługą

Instalacja ról

1. Włączamy Server Manager i klikamy Add roles and features.

2. Na trzech kolejnych planszach kreatora, nic nie zmieniając, klikamy Next >.

3. Zaznaczamy następujące role:

 • Active Directory Domain Controler
 • DHCP Server
 • DNS Server
 • Remote Access
 • Windows Deployment Services

Za każdym razem, kreator wyświetli listę zależności (jedną z nich będzie serwer IIS) oraz, w przypadku DNS i DHCP, może wyświetlić błąd informujący o braku stałego adresu IP na jednym z interfejsów.

4. Na następnych 7 planszach (aż do Remote Access/Role Services) klikamy Next >.

5. Na planszy Remote Access/Role Services zaznaczamy Routing i podobnie jak wcześniej, na 2 kolejnych planszach, klikamy Next >, następnie Install, a po zakończeniu instalacji Close.

Konfiguracja Active Directory

1. Rozwijamy listę powiadomień (flaga z wykrzyknikiem). Jak widać znajdują się tam 4 powiadomienia - 1 o zakończeniu instalacja ról i 3 o konieczności ich konfiguracji. Klikamy na Promote this server to a domain controller.

2. Zaznaczamy Add a new forest i wybieramy nazwę domeny. W moim przypadku ad.local.

3. Nie zmieniamy poziomu funkcjonalności lasu i domeny, tylko 2x wpisujemy hasło i klikamy przycisk Next >.

4. Na następnych 4 planszach kreatora klikamy Next >, a następnie Install. Windows poinformuje nas, że nie może utworzyć delegacji DNS ze strefy local do ad.local. Nie będzie nam to potrzebne.

5. Po instalacji, system uruchomi się ponownie, wyświetlając taki komunikat:

6. Po restarcie logujemy się już do domeny jako AD/Administrator.

"Konfiguracja" RAS i DHCP

1. Na liście, znajdują się teraz tylko 2 powiadomienia, o konieczności konfiguracji 2 ról - Routingu z NAT-em (RAS) i DHCP. Najpierw klikamy na Open the Getting Started Wizard w polu dotyczącym usługi RAS. Żaden kreator się nie otworzy więc klikamy na Complete DHCP configuration.

2. W kreatorze "postinstalacji" DHCP klikamy kolejno Next >, Commit i Close.

Konfiguracja DHCP

1. Z menu Tools, wybieramy DHCP.

2. Wybieramy z listy nasz serwer -> IPv4 i klikamy New Scope.

3. Po otwarciu kreatora, klikamy Next > i wybieramy nawę naszego "zakresu". Ja wpisałem "SIEĆ".

4. Wpisujemy zakres adresów i wybieramy maskę podsieci. W moim przypadku będzie to:

 • Start IP address: 192.168.50.100
 • End IP address: 192.168.50.200
 • (Subnet) Length: 24
 • Subnet mask: 255.255.255.0
 • [/list]

  5. Nie wykluczamy żadnych adresów z zakresu i pozostawiamy domyślny czas dzierżawy.

  6. Konfigurujemy dodatkowe opcje.

  7. Podajemy adres IP routera/naszego serwera na interface lokalnym.

  7. Podajemy ten sam adres jako jedyny serwer DHCP.

  8. Podobnie z serwerem WINS.

  9. Aktywujemy "zakres", zamykamy kreator, a następnie cały DHCP Manager.

  Konfiguracja NAT-u

  1. Z menu Tools wybieramy Routing and Remote Access.

  2. Klikamy prawym przyciskiem na nasz serwer, na liście po lewej stronie i z menu kontekstowego wybieramy Configure and Enable Routing and Remote Access.

  3. Klikamy Next >, wybieramy Network address translation (NAT) i jeszcze raz klikamy Next >.

  4. Wybieramy kartę sieciową/interface za pomocą którego łączymy się z Internetem, klikamy Next > i na następnej planszy Finish. Kreator poinformuje nas że, z powodu zamkniętego portu, nie będzie mógł przyjmować połączeń VPN. VPN nie potrzebujemy.

  5. Udostępnianie "Internetu" jest już skonfigurowane, więc możemy zamknąć Routing and Remote Access Manager i wrócić do Server Manager-a.

  Konfiguracja Windows Deployment Services

  1. Z menu Tools wybieramy Windows Deployment Services.

  2. Klikamy PPM na serwer, na liście po lewej stronie i z menu kontekstowego, wybieramy Configure Server.

  3. Na pierwszych 4 planszach kreatora pozostawiamy domyślne opcje i tylko klikamy Next >.

  Windows poinformuje nas że folder w którym będziemy trzymać obrazy instalatora powinien znajdować się na innej partycji. Ja pozostawiłem domyślną - C:.

  Na 4. planszy kreatora, domyślne opcje (Do not listen on DHCP and DHCPv6 ports i Configure DHCP options for Proxy DHCP) spowodują przekonfigurowanie serwera DHCP znajdującego się na naszym serwerze, tak aby umożliwiał uruchamianie komputerów "klienckich" przez sieć (PXE). Właśnie z tego powodu, przed konfiguracją WDS należy najpierw skonfigurować serwer DHCP.

  4. Na kolejnej planszy ustawiamy opcje Respond to all client computers (known and unknown) i klikamy Next >, a następnie Finish.

  Dodawanie obrazu instalacyjnego

  1. Wkładamy do napędu CD płytę z instalatorem Windows 8 w wersji Pro lub Enterprise.

  2. Przechodzimy do zakładki [Nazwa serwera] -> Install Images, klikamy PPM na pustą listę i z menu kontekstowego wybieramy Add Install Image...

  3. Pozostawiamy domyślną grupę obrazów i klikamy Next >. Na następnej planszy podajemy ścieżkę do obrazu install.wim znajdującego się na płycie instalacyjnej w katalogu sources i ponownie klikamy Next >.

  .

  4. Na kolejnych 3 planszach kreatora klikamy Next > oraz Finish. Obraz został dodany.

  Dodawanie obrazu instalatora

  1. Przechodzimy do zakładki [Nazwa serwera] -> Boot Images, klikamy PPM na pustą listę i z menu wybieramy Add Boot Image...

  2. Tym razem podajemy ścieżkę do obrazu boot.wim. Na pozostałych planszach, pozostawiam ustawianie domyślne i 2x klikamy Next >, Finish i zamykamy WIndows Deployment Services Manager.

  Dodawanie konta użytkownika/ucznia AD

  1. Z menu Tools w Server Manager wybieramy pierwszą opcję - Active Directory Administrative Center.

  2. Z listy po lewej stronie wybieramy nazwę naszej domeny (u mnie ad.local), następnie, z listy po środku, opcję Users oraz z menu po prawej (Users), New -> User.

  3. Wypełniamy wszystkie dane i jeśli nie chcemy aby użytkownik musiał zmieniać hasło przy pierwszym logowaniu, zaznaczamy opcje Other password options.

  Problem z usługą

  1. U mnie, zaraz po konfiguracji, usługa roli WDS była wyłączona.

  2. Aby ją ręcznie wystartować, w ramce WDS wybieramy Services, a następnie, w nowym oknie, klikamy PPM na jedyną pozycję na liście i z menu kontekstowego wybieramy Start Services.

  Możemy już włączyć komputer kliencki, ustawić go do bootowania z sieci (PXE) i podczas startu wcisnąć F12. Uruchomi się wtedy prawie normalny instalator Windowsa. W trakcie instalacji będziemy musieli zalogować się jako Administrator do domeny AD, a po instalacji, domyślnie, będziemy mogli logować się jako użytkownicy AD.

  PS Jeśli brakuje jakiś screenów, to proszę pisać w komentarzach (jeśli w ogóle ktoś to czyta :P). Zrobiłem ich ponad 100 i są już załadowane na serwer DP.

  Pozostałe części

   

windows internet serwery

Komentarze

0 nowych
  #1 18.12.2012 20:08

Bardzo dobry pomysł, genialnie bo można sobie dobrze podzielić łącze ;)

command-dos   18 #2 18.12.2012 22:41

Pentium I w podstawówce? To będziesz jakieś 5 lat młodszy ;) Dlaczego router, serwer, klienckich piszesz w cudzysłowie?

okokok   12 #3 18.12.2012 23:12

Jeśli chodzi o serwer DELL-a, to w papierach jest on serwerem, ale tylko w papierach. Moja szkoła miała dostać stację graficzną i serwer DELL-a. Dostała 2 takie same komputery, które ani na serwer ani na stację graficzną się nie nadają. Są to zwykłe "stacje robocze", ze zintegrowaną kartą graficzną intela i jedną sieciówką. W dodatku przyszły bez licencji, a ktoś w starostwie podpisał protokół odbioru nic nie sprawdzając. Mimo że serwer można postawić nawet na netbooku, to IMHO powinien on mieć 2x kartę sieciową i 2 zasilacze. Chodzi mi o komputer typu serwer. Serwery zazwyczaj też mają możliwość przekładania dysków w trakcie pracy, kółeczka albo możliwość montarzu w szafie rackowej. Dobra marzy mi się...

Co do routera, to te domowe routery, nic z routerami wspólnego nie mają. Router powinien łączyć kilka sieci IP i trasować między nimi pakiety. Jeśli mówimy o routingu dynamicznym, to powinien jeszcze rozgłaszać trasy itp. Te domowe "routery" tylko robią maskarade/NAT.

5 lat młodszy? Mam 18. Pamiętam że to była pracownia ufundowana przez TePse. Mieliśmy tam jeszcze Amige i ZX Spectrum :)

  #4 18.12.2012 23:16

Witam kolegów, ja jako uczeń opiekuje się w szkole średniej nad trzema pracowniami i komputerami po klasach. Szkoła posiada 2 serwery na których stoi Windows Server 2008 R2 w domenie, jeden z serwerów jest zapasowy kontroler domeny, moje pytanie brzmi jak wygląda upgrade do najnowszego systemu 2012 może ktoś się wypowie, na temat potencjalnych błędów po aktualizacji. I jeżeli jest jakaś możliwość o podrzucenie jakiegoś poradnika. Dzięki i pozdrawiam.

okokok   12 #5 18.12.2012 23:22

Aaa i te komputery nie miały 64 MB RAM-u, tylko 32. Teraz pamiętam, na jedynym który miał 64 pracował Windows Pomylenium.

Docent REDAKCJA  14 #6 19.12.2012 00:32

Hm... Ja też administrowałem szkolną pracownią (a nawet dwiema ;)), co prawda u nas było aż 64 MB pamięci ale nie przypominam sobie zestawu do montażu w szafie rackowej ;) Komputery z Windows 98, na serwerze BackOffice (taki SBS na NT4). Później zrobiliśmy upgrade z Ministerstwa do Windows 2000 Server (z jakimiś dodatkami a la SBS) i Windows XP, chodziło nawet OK po wyłączeniu bajerów wizualnych. Pamiętam że nieźle się napociłem, żeby zainstalować ten serwer bez tych SBSowych śmieci ;)

okokok   12 #7 19.12.2012 01:40

Ja pracownią nie adminuje, Windows Server 2012 stawiałem w HYPER-V :( W szkole zrobiliśmy tylko AD na SBS 2011.

W szkole też nie ma serwerów rackowych, ale są 2 Adaxy i jeden Fujitsu, na kółkach z 2 zasilaczami, chyba po 2 procesory.

Nie rozumiem dlaczego na SBS nie ma normalnie ról, tylko jest pełno niepotrzebnych rzeczy domyślnie skonfigurowanych.

Autor edytował komentarz.
  #8 19.12.2012 02:46

Jakby kogoś interesowało WDS w WS 2008 + Windows 7: http://soisk.pl/instalacja-systemu-za-pomoca-uslugi-wds/

BTW: Windows Server 2012 za 0,50$ / miesiąc - http://www.lowendbox.com/blog/web24-1024mb-2048mb-windows-2012-6-month-offer-in-.../

BTW2: Jesteś w technikum? Jeśli tak to czy Twoja szkoła bierze w udział w takim wynalazku jak "Modernizacja kształcenia zawodowego"?

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #9 19.12.2012 03:02

Tak, jestem w Technikum Informatycznym - Kłodzka Szkoła Przedsiębiorczości.
Tak, moja szkoła bierze w tym udział. Wygląda to tak, że w ubiegłym roku mieliśmy zajęcia z Worda i mieliśmy dostać pendrive, ale jakoś wszyscy przestali przychodzić na to na 9 lekcji. :D W tym roku na tych dodatkowych zajęciach rozwiązujemy testy zawodowe. Są one w trakcie lekcji :) i nawet dostaliśmy pendrive 4 GB.

Nie jestem pewny, ale te komputery mogą być własnie z tego projektu.

http://soisk.pl/instalacja-systemu-za-pomoca-uslugi-wds/
Z tego co widzę, to dokładnie tak samo jest na WS 2012 :)
Może namówię wychowawce żeby postawić to w szkole.

http://www.lowendbox.com/blog/web24-1024mb-2048mb-windows-2012-6-month-offer-in-.../
Testowałeś te VPS? To nie żadna ściema?

Tak BTW, zapraszam do testów VPS w nazwie: http://testujvps.pl/ Bardzo podobne do prolabs home.pl.

  #10 19.12.2012 04:39

Tak, mam obecnie tego VPS. Wymagają potwierdzenia że ty to ty - ja przelewałem PayPalem więc wysłałem im skan paszportu ale można cokolwiek innego na czym widać imię, nazwisko, zdjęcie (często kupują u nich z kradzionych kont i używają serwerów do ataków i spamu - dużo zagranicznych hostingów ma taką opcję weryfikacji kont na promocji)

RDP: http://d.pr/i/teMm

Tylko lepiej brać 2GB - 1$ to nie pieniądz.

Co do soisk - ogólnie warto to podsunąć nauczycielowi zwłaszcza jeśli sam nie ma pomysłu na lekcje: http://soisk.pl/tematy/

Autor edytował komentarz.
command-dos   18 #11 19.12.2012 07:39

@okokok - "5 lat młodszy? Mam 18." - to długo "pociągnęły" te pentiumy ;) Ja mam już bliżej 40, a w pracowni w podstawówce (to chyba ja bardziej mogę powiedzieć, że było to dawno temu ;) ) mieliśmy 286ki a "serwer" był 486 - nie pamiętam czy miał coprocessor... Niedługo po podstawówce kolega miał już w domu pentiuma 60MHz (ten z błędem). Byliśmy wtedy nieco młodsi od Ciebie... BTW - wyrasta z Ciebie niezły "pajęczarz". Widzę, że w sieciach czujesz się dobrze - szacunek.

bachus   23 #12 19.12.2012 09:01

Wpis na bogato, powodzenia z siecią! Co do NATu (czy tam przedstawionej "odmianie" NATu) pamiętaj, że na wejściu / wyjściu zamieniany jest źródłowy port i docelowy port, żeby wracający / przychodzący pakiet wiedział gdzie ma trafić ;-)

okokok   12 #13 19.12.2012 14:18

@bartek46op: można im te $1 przelać przelewem? Te materiały z SOiSK raczej się na lekcje nie przydadzą. W mojej klasie praktycznie 90% osób, nie ma nic wspólnego z informatyką i jest tam przypadkiem. Lekcje zazwyczaj wyglądają tak że nauczyciel tłumaczy dany temat w wersji very easy bardzo łatwej, a i tak nikt go nie słucha, tylko wszyscy grają w jakiegoś CoD-a.

@command-dos: dzięki :) Mimo że tamtych czasów nie pamiętam, to jak byłem w przedszkolu i na początku podstawówki, znajomy który miał sklep komputery przynosił mi dożo złomu z epoki. Miałem nawet oryginalnego klona IBM PC firmy AMI :) Stacje ZIP-a, dużo płyt głównych na ISA-e z zewnętrznym kontrolerem itp. Niestety, musiałem to później wywalić :(

@bachus: chciałem to uprościć.

  #14 19.12.2012 16:00

Raczej nie widzę opcji bezpośredniej płatności, PayPal albo tamtejsze metody płatności ale można zawsze do nich napisać maila z pytaniem. Ale założenie konta PayPal to kwestia paru minut (i przydaje się do innych promocji z LowEndBox).

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #15 19.12.2012 16:15

Zarejestrowałem się, dostałem pro-forme na $1 i jakiś dziwny numer bankowy. Napisałem do nich po IBAN. Czekam na odpowiedź.

  #16 19.12.2012 17:13

Tylko pamiętaj, że łącze jest przycięte do 20Mbit - w końcu za tyle pieniędzy nie ma co wymagać 100Mbit

PS. Do takich domowych zabaw poza wirtualizacją w sam raz serwery HP typu HP ProLiant MicroServer N36L :-]

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #17 19.12.2012 17:43

Ehh, trochę drogie te HP-ki.

Jeśli faktura jest pro-forma, to nie muszę płacić? Pytam, bo może być problem z tym IBAN-em, gdzieś na necie znalazłem że to jest tylko w Eurolandzie :(

dav4   4 #18 19.12.2012 21:15

Artykuł ciekawy, sam bedąc w klasie maturalnej Technikum Inf. adminuje z @luk7 3 pracowniami w szkole + Debian z LMSem(+ skrypty v-smart) do podziału łącza dla uczniów po wifi :)

Autor edytował komentarz.
reastignity   4 #19 20.12.2012 20:32

@dav4
U mnie tak samo - Debian z LMS dzieli dwa łącza - dla nauczycieli i oddzielne dla uczniów + serwer samby dla dwóch pracowni, bo wywaliłem SBS'y, które sprawiały tylko problemy na pierwszych lekcjach(wszystkie komputery mają być wyłączone po zakończeniu zajęć... Teraz przynajmniej ten serwerek może działać)

Humanoid   5 #20 21.12.2012 19:27

Windows 98 to jeszcze jest u mnie w Technikum na Dell'owskich maszynach jest w jednej pracowni elektronicznej. Nie wiem co to za sprzęt, ale Wormsy sprawują się idealnie ;]

okokok   12 #21 21.12.2012 20:37

Humanoid, W mojej szkole jest chyba z 10 pracowni i w 2 są kompy na których był 98, ale ktoś wcisnął XP. Ogólnie to nic na tym nie działa.

dav4, reastlignity, Na "głównych serwerach" jest Debian 3 i w ubiegłym roku był jeszcze RedHat 9. Wszędzie iptables i coś do podziału łącza po 64 kbps (przez YT) na kompa. Nie ja to stawiałem, to dokładnie nie wiem co.

kaluzaaa   5 #22 22.12.2012 15:29

WDS w WS2012 już nie wymaga AD. :)

  #23 24.12.2012 13:11

U nas w szkole do podziału łącza służy router DrayTek. Robi też przydział DHCP między uczniów / nauczycieli. Ostatnio dorzuciłem do sieci 7 repeater'ów i 2 AP TP-Linka, aby uczniowie mieli neta w całej szkole. Mamy pracownie na WS 2003, zdalna instalacja stacji z tego serwerka i jeszcze konta użytkowników na niej. Ze względu, że mamy 2 pracownie iMaców, nie możemy wszędzie wdrożyć tego. A ogólnie na szkole mamy: 3 serwery Win 2003, 2 Mac Pro, 45 stacji iMac, 60 Win XP. W przyszłym roku wdrażamy Dziennik Elektroniczny, stąd też sieć WIFI :) Rozbudowana, przymierzam się na styczeń do założenia stacji NanoStation pomiędzy dwoma budynkami, bo skrętka padła ;/ Jestem w Technikum Informatycznym, 3 klasa

okokok   12 #24 24.12.2012 14:01

Manieq_PL:
U nas na iMacach niestety XP-ki :(
Na tych Macach Pro jest OS X Server? To są Maci Pro 1,1 z projektu EFS? Robiłeś na nich Windows 7? Jeśli tak i Ci się udało, proszę odezwij się na GG. Mam problem ze zmuszeniem grafiki do działania, a nie chcę jej flashować na BIOS.

gilbert3   5 #25 09.01.2013 20:16

Okokok: Przy konfiguracji RAS otworzył mi się kreator - może nie zajrzałeś pod "Dashboard"?

  #26 08.02.2013 15:12

Chodze także do technikum informatycznego u nas na nastepny rok ma być wymieniany sprzet na nowy a to stare hasło co podane było w temacie to także działało na program cenzor ale i tak dało się to obejść i poprostu usunąć ten program po czym była zjebka od nauczyciela ale czego się nie robi dla rundki w cs na inf-ie

  #27 23.04.2013 08:55

A jak zablokować strony internetowe?

  #28 12.04.2015 13:25

Dzięki na ten artykuł. Mam właśnie w szkolnej pracowni Serwer 2012 r2 i na stacjach win 8.1. Po założeniu kont użytkowników tworzy się dziwna sytuacja. Użytkownicy logują się do domeny, ale tworzy się profil lokalny i lokalnie zapisują się wszystkie pliki tworzone na koncie użytkownika. Nie są to konta migrujące i pliki nie zapisują się na serwerze.

  #29 19.08.2015 11:22

@Anonim (niezalogowany): Mam ten sam problem. Czy może coś się wyjaśniło? Jakieś sugestie?

spoko.loko   1 #30 07.02.2016 21:46

W tym poradniku nie ma podstawowej informacji jeśli to ma być serwer dla pracowni komputerowych, a mianowicie nie ma instrukcji jak tworzyć mobilne konta wraz z przekierowaniem folderów "Folder Redirection" (pulpit i dokumenty) z włączonym "Offline Files" a to wszystko jest potrzebne i tylko razem działa to poprawnie(chodzi mi o mobilne konta, folder redirection i offline files)! Tak były też skonfigurowane konta na serwerach SBS 2003. A co do dwóch komentarzy wyżej o problem własnie z tymi kontami to rozumiem, że robiliście swoje serwery z tego poradnika albo po prostu od podstaw po swojemu ?