Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Malinowa stacja radiowa

Dostałem na święta Raspberry PI. :) Jeszcze wcześniej widziałem jakie ciekawe projekty można wykonać z wykorzystaniem tej płytki. Moją szczególną uwagę zwróciła możliwość nadawania sygnału z modulacją FM na falach używanych przez odbiorniki radiowe bez użycia żadnych dodatkowych układów. Wystarczy podłączyć jakiś kawałek drutu do jednego z pinów GPIO na płytce. Sam program to umożliwiający - pifm - pozwala nadawać jedynie plik wav o odpowiednich parametrach - 1 ścieżka dźwiękowa, 16 bitów na próbkę (sample) i domyślnie 22050 Hz choć to można zmienić podczas wywoływania pifm.

Gdy dostałem Malinkę, od raz chciałem się tym pobawić. W komplecie z pifm znalazłem przykładowy dźwięk - intro Gwiezdnych Wojen. Udało mi się to nadać i nawet kolega bez większych problemów odebrał to u siebie w domu - jakieś 30-40 metrów + 2 metrowej grubości ceglane ściany.

Byłem tak zadowolony z wyniku eksperymentu że od razu postanowiłem nadać coś bardziej użytecznego - Spotify i lokalną kolekcję muzyki.

Poza tym że chciałem wykorzystać Mopidy - chyba jedyny obecnie działający odtwarzacz wspierający Spotify, nie miałem zielonego pojęcia jak się za coś takiego zabrać. Na początku planowałem w jakiś sposób wyciągnąć output audio domyślnej i jedynej karty dźwiękowej w formacie wav i wrzucić do go pliku FIFO, a z stamtąd odczytać przez pifm, okazało się jednak że obsługa audio pod Linuxem jest znacznie bardziej skomplikowana niż cat /dev/snd0. :(

Napisałem więc na Facebookowej grupie Malinowej, oraz później na oficjalnym kanale IRC Mopidy. Dzięki Łukaszowi C. Jokielowi oraz jednemu z developerów Mopidy udało mi się wreszcie to odpalić. Z tego miejsca, bardzo Wam za to dziękuję. :)

Poniżej przedstawiam instrukcję jak coś takiego zrobić. Zakładam że mamy Raspberry PI z zainstalowanym na karcie Raspbianem i aby uniknąć problemów - czystym i w najnowszej wersji.

Uwaga: Wykonujesz to wszystko na własną odpowiedzialność :)

1. Robimy i podłączamy antenę. Może być to krótki kawałek drutu. Podłączamy go do pinu GPIO4, oznaczanego też jako 7. wg. biblioteki WiringPi oraz na schemacie poniżej. Czerwony pin +5V znajduje się przy krawędzi płytki.

2. Instalujemy pifm - tworzymy tymczasowy katalog [1], wchodzimy do niego [2], pobieramy archiwum zawierające program i przykładowy dźwięk (intro Gwiezdnych Wojen) [3], wypakowujemy archiwum [4], kopiujemy właściwy program do folderu /usr/local/bin [5], wychodzimy z tymczasowego katalogu [6] i go usuwamy [7].

mkdir /home/pi/pifm_tmp cd /home/pi/pifm_tmp wget http://www.icrobotics.co.uk/wiki/images/c/c3/Pifm.tar.gz tar -xf Pifm.tar.gz sudo mv pifm /usr/local/bin/pifm cd /home/pi/ rm -rf /home/pi/pifm_tmp

Folder /usr/local/bin, wraz z kilkoma innymi, znajduje się domyślnie w zmiennej środowiskowej $PATH. Gdy uruchamiamy jakiś program, wpisując jego polecenie, powłoka (najczęściej bash) sprawdza najpierw czy nie jest to alias (przekierowanie do innego programu) lub polecenie wewnętrzne (które realizuje sama powłoka), a następnie próbuje znaleźć plik wykonywalny tego polecenia/programu przeszukując wszystkie foldery podane w zmiennej środowiskowej $PATH. Dzięki umieszczeniu pliku wykonywalnego programu pifm w katalogu znajdującym się w tej zmiennej mamy możliwość późniejszego uruchomienia go, nie podając pełnej ścieżki, a jedynie nazwę.

3. Instalujemy serweroodtwarzacz Mopidy - pobieramy klucz GPG repozytorium i dodajemy go do APT-a [1], pobieramy i umieszczamy w folderze /etc/apt/sources.list.d/ wpis o nowym repozytorium [2], aktualizujemy cache wszystkich repozytoriów APT-a [3] oraz instalujemy właściwy program i plugin do obsługi Spotify [4].

Jeśli nie chcemy Spotify, w ostatniej linijce możemy pominąć "mopidy-spotify". Mopidy obsługuje także dużo więcej pluginów do podobnych serwisów i nie tylko. Ich lista znajduje się tutaj: http://docs.mopidy.com/en/latest/ext/.

wget -q -O - https://apt.mopidy.com/mopidy.gpg | sudo apt-key add - sudo wget -q -O /etc/apt/sources.list.d/mopidy.list https://apt.mopidy.com/mopidy.list sudo apt-get update sudo apt-get -y install mopidy mopidy-spotify

Repozytorium oprogramowania to serwer lub grupa serwerów z których przy pomocy programu apt-get w Debianie (i pochodnych) możemy pobierać i instalować programy (w pakietach) już przygotowane i skompilowane dla naszej dystrybucji. Każde repozytorium ma parę kluczy - publiczny i prywatny. Przy pomocy jednego z kluczy jesteśmy w stanie odszyfrować dane zakodowane tym drugim. Sumy kontrolne, czyli wartości umożliwiające nam sprawdzenie czy pakiet nie został zmieniony podczas transmisji w sieci, są szyfrowane kluczem prywatnym serwera repozytorium. Następnie przy pomocy pobranego w pierwszej linijce klucza publicznego jesteśmy w stanie odszyfrować pierwotną sumę kontrolną i porównać ją z nowo wygenerowaną dla pobranego pakietu. W ten sposób upewniamy się że nikt (czyt. NSA) po drodze nie podmienił nam pakietu. Oczywiście dzieje się to automatycznie.

4. Uruchamiamy Mopidy. Program wyświetli błąd i się wyłączy, ale wygeneruje przy okazji plik konfiguracyjny, którego teraz nie będziemy musieli pisać od nowa tylko zmienimy odpowiednie wartości.

mopidy

5. Edytujemy plik konfiguracyjny Mopidy przy pomocy edytora nano. Wpisujemy:

nano /home/pi/.config/mopidy/mopidy.conf

a) Na początku odnajdujemy sekcję audio oraz zmienną output, usuwamy znak # z początku linijki i zmieniam zawartość zmiennej na podaną poniżej:

[audio] output = capsfilter caps="audio/x-raw-int,depth=16,channels=1" ! wavenc ! queue ! filesink location=/tmp/mopidy.wav

Jest to zapis dla Gstreamera w którym informujemy go co ma zrobić z wyjściem audio programu. Tutaj najpierw następuje połączenie kanałów audio, tak aby uzyskać dźwięk mono oraz zmiana ilości bitów na próbkę dźwięku (sample) z 32 na 16, następnie zamiana/zakodowanie ścieżki dźwiękowej do formatu wav i zapis do pliku /tmp/mopidy.wav. /tmp/mopidy.wav to nie do końca prawdziwy plik, ale o tym za chwilę.

b) W kolejnej sekcji decydujemy czy chcemy korzystać z lokalnej biblioteki plików na karcie pamięci (lub jakimkolwiek przymontowanym dysku) i jeśli tak, gdzie ma się ta biblioteka znajdować. Domyślnie wtyczka local jest włączona, więc jeśli chcemy korzystać z lokalnej biblioteki zmienną enabled zostawiamy w spokoju i odkomentowujemy (usuwamy #) zmienną media_dir, a następnie podajemy w niej ścieżkę do folderu w którym będziemy trzymać pliki mp3, flac itp. Jeśli nie chcemy korzystać z biblioteki lokalnej, odkomentowujemy zmienną enabled i zmienimy jej zawartość na false. media_dir zostawiamy w spokoju. Bibliotekę proponuję umieścić w /home/pi/mopidy.

[local] enabled = false --lub-- media_dir = /home/pi/mopidy

c) Tutaj decydujemy czy chcemy korzystać ze wtyczki Spotify czy nie. Jeśli nie instalowaliśmy wtyczki mopidy_spotify, tej sekcji nie będzie w configu, więc nie musimy nic tutaj wyłączać. Jeśli chcemy korzystać ze Spotify, usuwamy znak # z przed linii username i password i podajemy tam nasz login i hasło do Spotify. Jeśli rozmyśliliśmy się ze Spotify już po instalacji wtyczki, podobnie jak poprzednio, ustawiamy zmienną enabled na false, oczywiście wcześniej ją odkomentowując.

[spotify] enabled = false --lub-- username = aaa password = bbb

Aby wyjść z nano wciskamy Ctrl+X oraz T lub Y (w zależności od wersji językowej systemu) i zatwierdzamy enterem że chcemy zapisać zmiany.

6. Tworzymy plik specjalny FIFO. Wszystko co do takiego pliku zostanie zapisane jest przekazywane od razu do odczytujących go programów, ale nie jest nigdzie zapisywane. U nas zapisywać będzie Mopidy, a odczytywać pifm.

mkfifo /tmp/mopidy.wav

7. Jeśli korzystamy z lokalnej biblioteki muzycznej, tworzymy katalog w którym będziemy trzymać nasze empetrójki i je tam wrzucamy [1], a następnie indeksujemy bibliotekę [3].

mkdir /home/pi/mopidy --wrzucamy pliki-- mopidy local scan

Bibliotekę będziemy musieli zawsze indeksować [3] po dodaniu do niej plików. Po zaindeksowaniu konieczne będzie ponowne uruchomienie Mopidy.

8. Przy pomocy tych poleceń instalujemy screena [1] i uruchamiamy w tło serweroodtwarzacz mopidy [2] oraz transmiter FM pifm [3]. W trzeciej linijce przedostatni parametr - u mnie 87.6 to częstotliwość na jakiej nadajemy. Możemy podać tutaj dowolną od 1 do 250 MHz.

sudo apt-get -y install screen screen -dmS mopidy mopidy screen -dmS pifm sudo pifm /tmp/mopidy.wav 87.6 44100

screen -dmS uruchomi nasze polecenia w tło. Wartość po S to nazwa sesji - dzięki niej będziemy mogli łatwo dostać się do konsoli z uruchomionymi poleceniami, choćby po to żeby sprawdzić co się dzieje gdy coś nie będzie działało prawidłowo, wpisując screen -dr nazwa. W dalszej części znajdują się właściwe polecenia uruchamiające programy.

9. Instalujemy klienta MPC do sterowania naszym odtwarzaczem:

sudo apt-get -y install ncmpcpp

10. Uruchamiamy klienta MPC i wybieramy utwór z naszej kolekcji lub wyszukujemy jakiś z bazy Spotify.

ncmpcpp

Aby przejść do opcji z górnej belki pilota wybieramy ich numer na klawiaturze. Dalej poruszamy się strzałkami.

--

Zdjęcie anteny oraz schemat pinów GPIO pochodzi ze strony http://malinowepi.pl/post/45982694540/malinowe-radio-pierwsze-doswiadc... i jest udostępniony za zgodą autora.

Zdjęcie Raspberry B rev 2.0 pochodzi z oficjalnej strony projektu.

--

Edit: Pojawiają się głosy że do działania radia może być potrzebny jeszcze pakiet gstreamer0.10-plugins-bad. Instalujemy go tak:

sudo apt-get install gstreamer0.10-plugins-bad 

linux hobby inne

Komentarze

0 nowych
wojtekadams   19 #1 02.01.2014 16:06

Pięknie! Uwielbiam czytać wisy poświęcone Malinie i mam nadzieję że nie ostatni!

  #2 02.01.2014 16:14

Ładnie, ładnie - też planuję zakupić malinkę, ale ciągle czasu brak... :)

gogowitczak   3 #3 02.01.2014 16:18

Mógłbyś może zrobić zdjęcie swojej konstrukcji z anteną? Ciekaw jestem jak to wygląda :)

cyryllo   18 #4 02.01.2014 16:23

Sama aplikacja była już opisywana na http://malinowepi.pl/post/45982694540/malinowe-radio-pierwsze-doswiadczenia-z
Zaś co do podłączenia do tego innych usług to dobra sprawa i za to duży plus.

Mi jakoś nie jest potrzebne takie rozwiązanie. Ale wyobraźcie sobie że możemy takaą malinką zakłócać np w urzędach radia nadając np jakiś hard metal :)

Jim1961   7 #5 02.01.2014 17:17

".. + 2 metrowej grubości ceglane ściany." - gdzie Wy mieszkacie? W bunkrze FBI :P :D

KyRol   19 #6 02.01.2014 18:09

O Spotify na Malinowym też już było http://malinowepi.pl/post/45827626903/despotify-czyli-spotify-w-terminalu-radia ten numer z fifo zasługuje na pochwałę, tylko czy autor autentycznie może sprawdzić czy niepotrzebnie karta nie jest drenowana? Co do zdatności tego wynalazku - grząska sprawa, autentycznie kiedyś jednego Geeka z mojej okolicy zawinęli mundurowi, oczywiście zaraz po tym jak zaiks nasłuchiwał 108FM... Chyba nie muszę dodawać, że nie skończyło się to happy-endem...

cyryllo   18 #7 02.01.2014 18:26

@KyRol ale on musiał mieć niezłą stację nadawczą że go zgarnęli ;)
Ciekawy jestem jaki zasięg ma taki typowy prosty kabelek.

KyRol   19 #8 02.01.2014 18:52

@okokok: Na test trzeba było użyć czegoś fajniejszego, a nie jakiś Dubstep modny na jeden sezon: http://www.youtube.com/watch?v=CzpgK-XMCS4

;P

KyRol   19 #9 02.01.2014 18:52

@cyryllo: szczegółów podawał tak publicznie nie będę, dość powiedzieć, że mieszkańcy wszystkich okolicznych wsi mogli zarządzić chamski balet ;P A co do wpisowego drucika, to nie ma czego równać, wszystko było oparte o cyfrowe rozwiązania, niemniej nastąpiła inkwizycja...

KyRol   19 #10 02.01.2014 18:59

@cyryllo: ten link do youtube podałem nieprzypadkowo, sąsiedzi czasem mają niewiarygodnie wielką moc w gestii hamowania czyjegoś talentu czy umiejętności ;(

ximian   1 #11 02.01.2014 19:17

Cyryllo
Nie chcę kłamać, ale musisz przede wszystkim zarezerwować pasmo na jakim będziesz nadawał, a to nie są tanie rzeczy

Muzyka to tam pikuś, bo masz w darmowej muzyki (Newgrounds Audio i Jameido)

Dlatego o wiele lepiej Radio Internetowe stworzyć

okokok   12 #12 02.01.2014 19:35

@gogowitczak: http://screencloud.net/v/wxK2 Działa równie dobrze przy użyciu druta, ale użyłem kilku i 2 płytek stykowych. Zdjęcie wykonane w technologii Dualshock 10 przy użyciu smartphone Nokia Lumia 710.

@cyryllo: Właśnie stamtąd dowiedziałem się o pifm, ale samo nadawanie wav mi nie wystarczyło. Dodam za chwilę zdjęcie z tej strony bo dostałem pozwolenie od autora :)

@Jim1961: Chodzi o 2 ściany metrowej grubości żeby nie było że 2m mają :) Mieszkamy na starówce.

@KyRol: kolega który sprawdzał wpis przed publikacją również zasugerował że to może być problemem. Sprawdziłem przy użyciu df oraz htop czy nic nie jest zapisywane na dysk lub do pamięci, najpierw gdy działały oba programy, a później po wyłączeniu pifm. Mopidy raportuje wtedy broken pipe. W obu przypadkach zużycie pamięci ani dysku nie rośnie - u mnie jakieś 30-40 MB RAM-u po uruchomieniu obu programów. Z FIFO spotkałem się już wcześniej i z tego co pamiętam to właśnie tak działa że to co wpada wypada tylko jeśli inne programy odczytują, jeśli nie to przepada.

@KyRol #2: Kolega który udostępnił mi empetrujki i flaka twierdzi że to nie dupstep i że się nie znam. To nie moja muza tylko własnie tego kolegi. Ja nie trzymam empetrujek, ale skończyło mi się premium Spotify w trakcie walki z radiem i nie miałem co zrobić.

wojtekadams   19 #13 02.01.2014 20:09

@KyRol
co do FIFO i obaw że jeździ to po karcie SD to możesz założyć "ramdisk" - z tego co się orientuje to w standarowej wersji raspbiana masz domyślnie dodaną obsługę takich dysków
ls /dev/ -l | grep ram
mkdir /mnt/ramdisk
mkfs -q /dev/ram1 1024
mount /dev/ram1 /mnt/ramdisk

i po sprawie

cyryllo   18 #14 02.01.2014 20:20

@ximian nie chodziło mi o to ze ja chce nadawać. Odnosiłem się do wypowiedzi KyRol-a. Wiem że zdobyć licencje i pozwolenie nie jest łatwe :P

okokok   12 #15 02.01.2014 20:27

Co do tego pozwolenia na nadawanie, na stronie którą podlinkowałem w ostatnim zdaniu wpisu, ktoś w komentarzu napisał że na własny użytek nadawanie na niskiej mocy jest legalne. Nie mam tylko pewności z jaką mocą nadaje Malina. Ma ktoś pomysł jak to sprawdzić?

cyryllo   18 #16 02.01.2014 21:28

Wystarczy uruchomić radio i wyjść przed blok lub dom i sprawdzić do ilu metrów jest zasięg :) A nie pomyślałem o sąsiadach ;) Można by im zakłócać radyjko :)

okokok   12 #17 02.01.2014 21:35

cyryllo, radyjko z twarzą :) chodziło mi bardziej o moc w watach.

KyRol   19 #18 02.01.2014 23:47

@okokok: chyba mili, micro i pico- watach, bo jeden wat już nieźle sieje ;P

@wojtekadams: Właśnie też o to mi chodziło aby tak nie było, bo to są zbędne operacje w i tak skromnym pod względem zasobów R-Pi. Właśnie przeglądam http://docs.mopidy.com/en/latest/ i wygląda na to, że autorom właśnie to się udało osiągnąć, wezmę pod uwagę ten projekt, ale nie na potrzeby radia ;)

KyRol   19 #19 03.01.2014 01:09

@okokok:

Pomierzyć moc można czymś takim, niemniej zakup raczej nieopłacalny, lepiej będzie zagadać z jakimś zaufanym elektronikiem z okolicy;) http://unitor.com.pl/mierniki-pola-elektromagnetycznego/200-miernik-pola-elektro...

gogowitczak   3 #21 03.01.2014 01:21

@okokok: Postąpiłem właśnie zgodnie z Twoim tutorialem, ale jakoś nie mogę dojść do ładu z tym nadawaniem radia. Cały czas w eterze gra mi cisza (nie szum, jaki jest przy wyłączonym nadawaniu, ale cisza). Miałeś może taki problem w trakcie swojego kombinowania?

okokok   12 #22 03.01.2014 01:26

@gegowitczak, pewnie że miałem i to nie raz. Najprostsze co możesz zrobić to reset malinki - serio coś to pifm nie jest dopracowane. Jeśli to nic nie da to wywal plik fifo i nie włączaj pifm. Pozwól Mopidy nagrać to do normalnego pliku, a później przy pomoc sox --info plik.wav sprawdź parametry - jak pokaże parametry wave-a i będą prawidłowe - 16 bit na próbkę, 44100 Hz i 1 kanał to znaczy że coś jest nie tak z pifm. soxa zainstalujesz przez apt-geta - apt-get install sox. Napisz do mnie na GG/XMPP jeśli to nie pomoże. Co do tego nadawania ciszy - niemodulowanej fali nośnej, to tak jest nawet jak wyłączysz pifm. Nie można wyłączyć nadawania fali nośnej aż do restartu. Będę na GG/XMPP jutro od 8 rano.

cyryllo   18 #23 03.01.2014 09:24

@okokok domyślałem się że chciał byś zmierzyć moc nadajnika, ale jak @KyRol podawał są to drogie zabawki ;)

mktos   11 #24 03.01.2014 10:35

Fajne - pifm bawiłem się już dawno temu, ale żeby zrobić z tego stację radiową nie pomyślałem :-)

Co do wyłączenia nadawania fali nośnej - u mnie się wyłącza(ło) w sytuacji, kiedy odpaliłem pifm bez jakichkolwiek parametrów. Znów było słychać szum, jak należy. Ale używam najpierwszej wersji pifm jaka powstała na samym początku, nie wiem czy coś od tego czasu zmieniono.

okokok   12 #25 03.01.2014 12:00

mktos, wtedy zmienia częstotliwość na 100 MHz :) Nic nie zmieniono to dalej ten sam prosty programik.

command-dos   18 #26 03.01.2014 13:47

@okokok - bracie, nawet nie wiesz jakim Ci wdzięczny za odkopanie tematu :) dzięki, dzięki i jeszcze raz dzięki. Oczywiście przetestowane, wnioski? U mnie z odpalonymi x'ami procek średnio się wyrabia: słychać tylko jakieś szumy i bulgoty (przypomniał mi się duke nukem 3d ;) i nurkowanie), a chciałem "tylko" strumieniować radio internetowe płynące z gsm'a. Wyłączyłem x'y i wszystkie zbędne rzeczy, odpaliłem mpg123 (strumień to mp3), podzieliłem na 2 (żeby wyszło 22kHz) i voila :) thx. Teraz mogę przejść do głównej części mojego mini projekciku ;)

wojtekadams   19 #27 03.01.2014 15:44

Widzę ze malina w nowym roku wraca do łask :-)

wajdzik   6 #28 03.01.2014 19:30

Może jestem malkontentem, ale robienie z malinki transmitera FM to przerost formy nad treścią :P

Pomysł oczywiście fajny, bardzo dobry żeby się przeszkolić w obsłudze tego sprzętu i wykorzystać do czegoś bardziej ambitnego.

metrdrutu   1 #29 03.01.2014 21:17

http://scr.hu/13fi/mz8fl

Coś chyba zrobiłem nie tak :( Jakieś rady?

mktos   11 #30 03.01.2014 21:58

@okokok: Używam nieco zmodyfikowanego pifm (wygląda na identyczne z tym: http://pastebin.com/CU2w3Ad1), które dodatkowo pozwala na wybór częstotliwości. I ono po uruchomieniu bez parametrów najprawdopodobniej przestaje nadawać nośną, a przynajmniej nie nadaje na 100 MHz, a na nieznanej mi częstotliwości spoza zakresu FM (na logikę: 0 MHz, ale to chyba niemożliwe...) ;-)

Niemniej, aby wyłączyć nadawanie nośnej można również zmienić tryb pracy GPIO7 - jeśli zainstalowane jest wiringpi to wystarczy komenda `gpio mode 7 out`.

mktos   11 #31 03.01.2014 22:05

@mktos:
Jeszcze dwie uwagi:
- używam "mojego" pifm, bo oryginalne (takie pierwsze) nie pozwalało na wybór częstotliwości, ale jak widzę to się zmieniło;
- GPIO4 rzecz jasna, oznaczane jako 7 według wiringpi, pin 7 według normalnego liczenia (4 według BCM) :-);

Nie da się edytować komentarzy?

  #32 03.01.2014 23:37

Witam!

Zgodnie z twoim poradnikiem postawiłem sobie pifm na swojej malince z archlinuxem. Mam mały problem, jak udało Ci się nadawać w bitrate 44100? U mnie działa to strasznie, szumi, piszczy, zacina, jakby ktoś skrobał widelcem po talerzu. Jak to wygląda u was? Odbiór jest płynny? Jeśli tak to co może być nie tak w moim archu, dopiero po ustawieniu w mopidy dużo niższego bitrate dało się normalnie słuchać, jednak jakość była nędzna ;/

Pozdrawiam

okokok   12 #33 04.01.2014 00:11

@mikegapinski: mi przy 44100 działa bardzo dobrze. W zmiennej audio/output w konfiguracji mopidy możesz ustawić zamianę na 22050. Dodaj parametr rate=22050 obok channels. commans-dos mowil cos o iksach. moze to one to powoduja?

@command-dos: pochwal sie co robisz?

  #34 04.01.2014 00:35

zaboociłem swojego starego debiana wykastrowanego o iksy i jest lepiej, nawet dużo lepiej. Tylko na moje ucho na 44100 też słychać jakieś mikro lagi, albo już mi pada na uszy ;) Zawsze chciałem używać pifm podpiętego do airplay, myślisz że da się podobną metodą w tym: https://github.com/albertz/shairport ? Może nie do słuchania jakiś ciężkich kawałków, ale do podcastów nadawałoby się świetnie

okokok   12 #35 04.01.2014 02:18

@mikegapinski (niezalogowany): Wystarczyło nie uruchamiać startx i przez raspi-config nie włączać autostartu do iksów. Co do tego programu to nie widzę tam nigdzie żadnego pliku konfiguracyjnego a perla nie znam za bardzo :(

command-dos   18 #36 04.01.2014 10:43

@okokok - pochwalę się, pochwalę ;) cierpliwości

command-dos   18 #37 04.01.2014 20:50

http://www.youtube.com/watch?v=7Fi83nlE--s - tutaj mój mini projekcik ;) opis w filmie poprowadzi do realizacji

okokok   12 #38 05.01.2014 00:38

@command-dos, jak z transferem? co to za modem? ile masz GB?

okokok   12 #39 05.01.2014 00:43

BTW Dowiedziałem się że to wszystko jest nielegalne :) Przy pomocy urządzeń z homologacją można nadawać do 10mW. Wydaje mi się jednak że ani malina, ani drut, ani nawet taśma FDD takiej homologacji nie mają :( Nie wiemy poza tym z jaką mocą nadaje.

gogowitczak   3 #40 05.01.2014 00:48

@okokok - dzięki serdeczne za pomoc - Twoje wskazówki w poście okazały się być bardzo pomocne. U mnie problem był z tym nazwanym potokiem. Jakimś sposobem został nadpisany przez zwykły plik i stąd te problemy. Zauważyłem, że taka sytuacja potwórzyła się kilka razy, więc teraz przy każdym uruchomieniu radia kasuje stary plik (jeżeli istnieje) i tworzę nowy za pomocą mkfifo.

Mam trochę kłopotów z używaniem ncmpcpp - zamula potwornie, tak samo jak Ario, graficzny klient mpd. Łączę się z Malinką przez ssh i korzystam też ze zdalnych "iksów".

command-dos   18 #41 05.01.2014 08:56

@okokok - modem to stary huawei e173u-2. Transfer 128Mbps czyli ~60MB/godz - tyle bierze radio. Max. transfer - nie sprawdzałem, ale wystarcza na wszystko (muza, filmy, itd). Opłaty zgodnie z taryfą w Play (internet na kartę). Za 50zł masz 2GB na 60dni z tego co pamiętam...

"BTW Dowiedziałem się że to wszystko jest nielegalne" - ciekawe, co powiedzą wszyscy ci sprzedający transmitery fm na alledrogo za parę złociszy - nie wierzę, że te urządzenia mają homologację. Zresztą, to nie pierwszy przypadek kiedy prawo (tymbardziej w Polsce) nie nadąża za rzeczywistością. Czy sprawa samochodów autonomicznych jest już u nas uregulowana? Co z dronami? Zakaz fotografowania już chyba dawno jest martwym przepisem... ehhh - nielegalne :)

command-dos   18 #42 05.01.2014 09:42

Poczytałem troszkę i analizując to: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071380972 faktycznie transmiter fm maliny jest (wydaje się być) nielegalny. Nie chodzi tu o moc. Gdyby nawet ta się zgadzała (była odpowiednio mała), to zakres częstotliwości podpada... Niestety, musiałem dodać informację do wpisu (edukacyjnego) i wszelkie eksperymenty wykonywane są na własną odpowiedzialność: http://blog.r-pi.pl/2014/01/eskarock-aucie/

okokok   12 #43 05.01.2014 15:08

Więc i ja dodałem :) No i chyba 128 kbps a nie Mbps :)

command-dos   18 #44 05.01.2014 17:24

@okokok - ma się rozumieć ;)

  #45 07.01.2014 14:28

A moja malinka robi za serwer pocztowy, www, dns i jeszcze parę inny usług. Podkręcony na 1GHz, szybka karta SD i śmiga całkiem dobrze. Co ważne dla mnie to mały pobór prądu.

kszere   3 #46 15.02.2014 22:26

Jeżeli są problemy z json to nalezy doinstalować odpowiedni pakiet:
sudo apt-get install python-simplejson
Dzięki za pomoc Olek.

okokok   12 #47 15.02.2014 22:27

kszere :)
i zrestartować, sam pisałeś.