Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Nasłuch łączności służb i krótkofalowców – co, gdzie i na jakich częstotliwościach możemy usłyszeć?

W poprzednim wpisie opisałem jak wybrać tuner DVB-T oraz jak wykorzystać go w roli szerokopasmowego skanera radiowego. Była to tylko techniczna instrukcja wyboru sprzętu, podmiany sterownika i instalacji oprogramowania. Dziś zapraszam do właściwego wpisu, w którym omówię, jak korzystając z takiego tunera, bądź dowolnego innego skanera, słuchać tego co dzieje się w eterze.

Krótkofalowcy

Seria poświęcona jest przede wszystkim krótkofalarstwu. Zacznę więc od nasłuchu częstotliwości używanych przez krótkofalowców. Pasmo częstotliwości odbieranych przez popularne chipy tunerów pokrywa się z kilkoma pasmami amatorskimi. Są to kolejno:

 • Pasmo 10-metrowe – częstotliwości od 28 do 29,7 MHz
 • Pasmo 6-metrowe – częstotliwości od 50 do 52 MHz
 • Pasmo 2-metrowe – częstotliwości od 144 do 146 MHz
 • Pasmo 70-centymetrowe – częstotliwości od 430 do 440 MHz
 • Pasmo 23-centymetrowe – częstotliwości od 1240 do 1300 MHz

W pasmach tych, krótkofalowcy nadają swoje transmisje z wykorzystaniem różnych modulacji. Na niższych częstotliwościach najczęściej odebrać będziemy mogli transmisje nadawane z modulacją USB (Upper Side Band), na wyższych – NFM (wąskopasmowa modulacja częstotliwości) w kanałach o szerokości 12,5 kHz. We wszystkich pasmach nadawane są też transmisje cyfrowe oraz alfabetem Morse'a – to ostatnie, z modulacją CW (Contiguous Wave). W pasmach dwu metrowym oraz siedemdziesięcio centymetrowym, od których polecał bym zacząć, krótkofalowców najczęściej znajdziemy rozmawiających na lokalnych przemiennikach, których bazę znaleźć możemy pod tym linkiem. Dostrajamy się wtedy do częstotliwości wyjściowej przemiennika, oraz ustawiamy modulację NFM. Modulacje w programie SDR# ustawiamy poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola (NFM, WFM, AM, DSB, LSB, CW, USB lub RAW) w sekcji "Radio".

Czy nasłuch służb jest legalny?

Słuchać możemy wszystkiego co nadawane jest w eterze, podobnie jak mimo woli usłyszeć możemy o czym rozmawia patrol Policji legitymujący kogoś na ulicy. Nie wolno nam jednak łamać zabezpieczeń, czyli cyfrowo zaszyfrowanego sygnału. Nie wolno też rozpowszechniać nagrań transmisji ani żadnych danych które usłyszymy. Dotyczy to również odsłuchu z głośników przy osobach postronnych. Nie możemy też w żaden sposób wykorzystywać usłyszanych informacji. Jeśli usłyszymy komunikat który nie był dla nas przeznaczony, powinniśmy go natychmiast zapomnieć.

Mimo że nasłuch jest legalny, pewne służby mają problem ze zrozumieniem tego faktu. I tak, Straż Ochrony Kolei, widząc skaner radiowy w rękach pasażera może mieć nieodpartą chęć wysadzenia delikwenta na najbliższej stacji, Policja natomiast lubi skonfiskować takie urządzenie.

Należy również pamiętać że nadawanie bez pozwolenia radiowego, poza pasmami które tego nie wymagają (CB radio, PMR, ISM) jest nielegalne i w skrajnych przypadkach możemy za to iść do więzienia. Kilka lat temu, maszynista warszawskiego metra wraz z dwoma kolegami chcieli sprawdzić, jak działa wdrożony przez kolej system RADIO-STOP. Osoby te zatrzymały pociągi na linii kolejowej Warszawa-Łódź i dostały za to karę 1,5 roku pozbawienia wolności, w zawieszeniu.

Prawo nie zabrania również publikowania danych na temat używanych przez różne służby częstotliwości radiowych.

Lotnictwo

Pasmo radiowe wykorzystywane w lotnictwie to częstotliwości od 108 do 144 MHz. Pasmo to od dołu graniczy z zakresem częstotliwości radia programowego UKF FM, a od góry, z pasmem amatorskim 2m. Wykorzystywane jest ono zarówno w łączności w lotnictwie cywilnym jak i wojskowym. Transmisje używane w komunikacji głosowej z samolotami nadawane są z analogową modulacją AM, gdyż zapewnia ona rozpoznawalność głosu ludzkiego w przypadku odbioru nawet bardzo słabego sygnału. Można tutaj usłyszeć informacje o pogodzie nadawane przez lotniska, komunikacje pilotów z wieżą kontroli lotów, czy kontrolą obszaru.

W paśmie tym, na częstotliwości 131,725 MHz, działa system ACARS, który pozwala na przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych między obsługą naziemną, a załogą samolotu. Więcej na temat pewnego ciekawego zastosowania systemu ACARS tutaj. Poza omawianym pasmem, na częstotliwości 978 i 1090 MHz działa system ADS-B, czyli cyfrowy radar lotniczy. W określonych odstępach czasowych, samoloty nadają na tych częstotliwościach: swoją pozycję GPS, prędkość i kierunek oraz podstawowe dane na temat lotu i samolotu. Do odbioru tych danych, w pakiecie od AirSpy, służy program "ADSBSpy.exe". Do wizualizacji odebranych danych możemy wykorzystać program Virtual Radar, opisany pod koniec tego wpisu. To właśnie na podstawie danych nadawanych w systemie ADS-B generowana jest mapa Flightradar24.

Kolej

Częstotliwości wykorzystywane na kolei to pasmo 150–156 MHz. W zakresie tym znajdują się kanały łączności szlakowej na liniach kolejowych wykorzystywane przez maszynistów i konduktorów do komunikacji z załogą innych pociągów oraz dyżurnymi ruchu na stacjach węzłowych, kanały wykorzystywane przez Straż Ochrony Kolei, ochronę dworców i inne kolejowe jednostki. Pod tym linkiem znajduje się świetny artykuł na temat historii radiokomunikacji kolejowej.

Szlakowa radiołączność kolejowa odbywa się w kanałach o szerokości 12.5 kHz z modulacją NFM. Poniżej lista kanałów i odpowiadających im częstotliwości:

 • Kanał 1 – częstotliwość 150,100 MHz
 • Kanał 2 – częstotliwość 150,150 MHz
 • Kanał 3 – częstotliwość 150,225 MHz
 • Kanał 4 – częstotliwość 150,325 MHz
 • Kanał 5 – częstotliwość 150,375 MHz
 • Kanał 6 – częstotliwość 150,450 MHz
 • Kanał 7 – częstotliwość 150,575 MHz

Tutaj natomiast znajduje się mapka linii kolejowych w całej Polsce wraz z odpowiadającymi im numerami kanałów.

PKP PLK powoli zaczyna migrować swój system radiokomunikacji do cyfrowego standardu, wykorzystywanego w UE – systemu GSM-R.

Radiołączność morska

Mieszkam w górach więc z radiołącznością morską nie mam zbyt dużej styczności. Odsyłam zatem zainteresowanych czytelników do tych dwóch opisów – 1 i 2. Morskie częstotliwości, w zakresie pasma odbieranego przez tunery DVB-T, rozciągają się pomiędzy 156 a 174 MHz.

Pogotowie Ratunkowe (w tym lotnicze, górskie, tatrzańskie i wodne), straże miejskie i gminne, MZK/MPK, operatorzy sieci energetycznych, gazowych i telekomunikacyjnych, agencje ochrony mienia, korporacje taksówkarskie, inne lokalne firmy i instytucje

Wyżej wymienione przedsiębiorstwa i instytucje korzystają z częstotliwości radiowych przydzielanych im na określony obszar kraju przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Spis pozwoleń radiowych znajduje się pod tym linkiem. Jest on podzielony na szesnaście części odpowiadających obszarom kraju obsługiwanym przez właściwe delegatury UKE oraz część pozwoleń przydzielonych centralnie. Spis ten zawiera min. dane na temat podmiotu któremu wydano pozwolenie, przydzielonych częstotliwości (zazwyczaj w kanałach o szerokości 12.5 lub 25 kHz), obszaru kraju na jakim obowiązuje pozwolenie oraz mocy i lokalizacji nadajników. Pozwolenia radiowe dotyczące radiokomunikacji w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym dostępne są również tutaj.

Na potrzeby tego wpisu, dane ze spisu pozwoleń UKE nałożyłem na mapę Google – http://nadajniki.olo.ovh/. Każda kropka na mapie symbolizuje pojedynczy nadajnik radiowy lub środek obszaru obsługiwanego przez radiostacje w śmigłowcach, autach lub ręczne radiotelefony. Po kliknięciu na kropkę można uzyskać dokładne informacje nt właściciela i parametrów technicznych nadajnika oraz używanych częstotliwości. Przy okazji widać też jaki bałagan ma UKE w swojej bazie oraz jak nieprofesjonalnie do tematu podeszła część osób wypełniających wniosek o pozwolenie. UKE wydało bowiem część pozwoleń, na terenach znajdujących się poza obszarem kraju – min. w Londynie i Kazachstanie. Zapraszam również do tej wyszukiwarki pozwoleń.

W łączności analogowej wykorzystuje się najczęściej modulację FM, określaną przez oprogramowanie SDR# skrótem NFM, z uwagi na małą szerokość kanałów. Jeśli w wykazie pozwoleń, obie podane częstotliwości – odbiorcza i nadawcza, są takie same, wtedy urządzenia pracują w trybie simpleksowym i każde z nich musi być w zasięgu tego z którym nawiązuje łączność, jeśli częstotliwości są różne (zazwyczaj rozsunięte o 10 MHz) – urządzenia pracują w trybie dupleksowym, co oznacza że w transmisji pośredniczy przemiennik umieszczony w lokalizacji o dobrym zasięgi, pracujący zazwyczaj z większą mocą niż typowe radiostacje lub radiotelefony. Urządzenia nadają wtedy na częstotliwości wejściowej przemiennika i odbierają na częstotliwości wyjściowej – do tej częstotliwości powinniśmy się dostroić.

Coraz więcej firm i instytucji, w swoich systemach dyspozytorskich, przechodzi na łączność cyfrową, stosując standardy takie jak: DMR czy Tetra. Umożliwiają one przesyłanie dźwięku w lepszej jakości, transmisję danych, odbiór wartości pomiarowych z urządzeń telemetrycznych (np. liczników energetycznych), przesyłanie wiadomości tekstowych, przydzielanie zadań w specjalnym systemie oraz szyfrowanie transmisji. Jeśli transmisja jest nieszyfrowana (co wbrew pozorom, dość często się zdarza), przy pomocy dodatkowego oprogramowanie jesteśmy w stanie ją przechwycić i podsłuchać.

Policja, Straż Pożarna i inne "tajne"

Policja i Straż Pożarna korzystają z częstotliwości przydzielonych im nie przez UKE, a przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z własnych pasm radiowych. Z tego względu nie znajdziemy ich w wykazie pozwoleń publikowanym na stronach UKE. MSWiA ani zainteresowane jednostki same również nie podają tych informacji do wiadomości publicznej.

Z tego względu polegać musimy na danych zebranych przez społeczność osób zajmujących się nasłuchem. Odsyłam więc zainteresowanych do największej znanej mi bazy takich danych. Jest już ona niestety od dawna nie aktualizowana i zawiera wiele nieaktualnych informacji.

W analogowej łączności radiowej w pasmach tych najczęściej wykorzystuje się opisany już wyżej sposób transmisji – kanały o szerokości 12.5 kHz i modulację FM (NFM) oraz tryb simpleksowy lub dupleksowy.

Policja zmigrowała już wiele swoich systemów łączności do standardów cyfrowych, takich jak Tetra i DMR. Bardzo często, choć nie zawsze, systemy te wykorzystują szyfrowanie transmisji. Transmisje nieszyfrowane możemy odebrać przy pomocy oprogramowania do którego link podałem już wcześniej.

Częstotliwości na których nadawane są transmisje analogowe jest coraz mniej, jednak można na nich usłyszeć ciekawe informacje oraz dane osób legitymowanych i zatrzymywanych, w tym: imiona, nazwiska, PESELE i adresy zameldowania.

Gdzie jeszcze szukać?

Omówione powyżej pasma radiowe wykorzystywane przez część służb to tylko niewielka część tych, na których możemy słuchać przy pomocy tunerów DVB-T. Po więcej zapraszam na forum http://radioscanner.pl/. Gorąco polecam założenie tam konta – do wielu działów dostęp mają jedynie zarejestrowani użytkownicy, przez co informacje które się tam pojawiają nie są dostępne w wyszukiwarkach.

Użytkownicy forum przygotowali też bardzo obszerny spis zawierający większość wykorzystywanych w Polsce pasm radiowych. Został on wydany także w formie pliku xml dla programu SDR#, dzięki czemu, po skopiowaniu go do katalogu programu i dostrojeniu się do nieznanej nam częstotliwości, od razu dowiemy się komu dane pasmo zostało przydzielone.

Jak zwiększyć zasięg?

Antenki dołączane do tunerów raczej średnio nadają się do odbioru czegokolwiek poza radiem programowym UKF FM oraz transmisjami z krótkofalówek znajdujących się w pobliżu.

Do nasłuchów potrzebujemy trochę lepszej anteny. Najprostszą konstrukcją jest dipol półfalowy składający się z kawałka kabla koncentrycznego (fidera) zakończonego z jednej strony wtykiem antenowym (lub innym pasującym do naszego tunera), a z drugiej dwiema rurkami rozstawionymi pod kątem 180 stopni względem siebie. Jedna z tych rurek musi być przylutowana do drutu znajdującego się wewnątrz kabla koncentrycznego, a druga do ekranu (miedzianego oplotu) otaczającego drut.

Kabel koncentryczny powinien mieć impedancję falową 75 Ohm (typowy do odbioru telewizji naziemnej), choć równie dobrze sprawdzi się kabel o impedancji 50 Ohm. Cała antena powinna mieć długość równą połowie długości fali, a więc każda z rurek – 1/4 długości fali. Tą obliczyć możemy znając częstotliwość, ze wzoru: 300 000 000 / częstotliwość w Hz, lub 300/częstotliwość w MHz.

Dla przykładu, dla krótkofalarskiego pasma 2m (144-146 MHz), antena powinna mieć długość 1 m, a każde z ramion 50 cm.

Należy też pamiętać, że kabel łączący antenę z tunerem powinien być jak najkrótszy. Jeśli potrzebujemy zamontować antenę daleko od komputera, powinniśmy użyć przedłużacza USB i tuner zamontować możliwie jak najbliżej anteny.

Powinniśmy też pamiętać o odpowiednim ustawieniu anteny. Do odbioru sygnału nadawanego z polaryzacją pionową (krótkofalówki), antenę ustawiamy pionowo. Dla sygnału nadawanego z polaryzacją poziomą, antenę ustawiamy poziomo i dodatkowo celujemy jej frontem w źródło sygnału (tak jak na rysunku). 

hobby

Komentarze

0 nowych
4lpha   10 #1 09.09.2016 21:32

Jak zwykle czyta się z przyjemnością.

fiesta   15 #2 09.09.2016 21:40

"Kabel koncentryczny powinien mieć impedancję 75 Ohm (typowy do odbioru telewizji naziemnej), choć równie dobrze sprawdzi się kabel o impedancji 50 Ohm (przystosowany do odbioru telewizji satelitarnej)."

Mogę poprosić o źródło tych informacji, bo mam wrażenie że coś ci się delikatnie pomyrdało.
Po pierwsze wypada uściślić że mowa jest o oporności falowej, bo to normalna nawet przy długim kablu jest bliska zeru.
Po drugie do TV Sat używa się kabla o oporności falowej 75 Ohmów czyli zwykłego koncentryka (takiego jak do TV naziemnej), zaś do anten krótkofalarskich, CB i tym podobnych 50 Ohmowego.

Autor edytował komentarz w dniu: 09.09.2016 21:43
okokok   12 #3 09.09.2016 21:49

@fiesta: Możesz mieć rację. Nie pamiętam gdzie o tym czytałem, raczej było to dawno temu... W każdym razie najlepszy będzie kabel taki jak do odbioru TV naziemnej czyli ten 75 Ohm, jeśli ktoś ma 50 Ohm to nic się nie stanie - nie będzie dużych strat, a ponieważ nie nadajmy, fala odbita nie uszkodzi nam tunera. edit: poprawione

Autor edytował komentarz w dniu: 09.09.2016 21:50
  #4 10.09.2016 07:49
Leszek2204   9 #5 10.09.2016 08:57

i komu tu wierzyć ?

okokok   12 #6 10.09.2016 08:59

@Leszek2204: a o czym mówisz?

pocolog   13 #7 10.09.2016 10:43

Każdy wchodzi i podziwia tak jak pięknie kaligrafowane pismo chińskie... a fiesta ma merytoryczne uwagi :O

okokok   12 #8 10.09.2016 11:34

@pocolog: Ale miał racje. Potocznie mówi się impedancja, ale chodzi o impedancję falową. Do samej impedancji przydała by się jeszcze długość kabla. Jedyne do czego się mógłbym przyczepić to użycie słowa oporność, impedancja może być urojona - jest wartością zespoloną, sama oporność/rezystancja jest jej składową rzeczywistą.

Autor edytował komentarz w dniu: 10.09.2016 11:36
aa.bb   8 #9 10.09.2016 11:53

Podziękowania za linki do kursów na operatora GMDSS!
Szkoda że w tej sprawie nie udało się czegoś własnymi słowami.

(przy okazji po raz pierwszy oddałem głos na wpis ;))

entat   7 #10 10.09.2016 11:59

Ciekawa tematyka i dobrze opisana - miło się czyta :) Jeśli mogę coś od siebie dodać do szczegółów wpisu, to umieszczanie zdjęć na licencji CC-BY(-SA) wymaga podania autorów tych zdjęć. Można oczywiście podać również informacje z jakiej strony pochodzą ale Wikipedia nie jest autorem tych fotografii.

  #11 10.09.2016 12:06

"Jeśli usłyszymy komunikat który nie był dla nas przeznaczony, powinniśmy go natychmiast zapomnieć" kwikłem jak sam skurwensyn XD
to pisał jakis stary konfident

okokok   12 #12 10.09.2016 12:33

@entat: Najprościej było by podlinkować do źródła na Wikimedia Commons, tam są wszystkie informacje, ale w opisach obrazków nie można wstawić linków. :v

  #13 10.09.2016 14:37

A gdzie pasmo amatorskie 4m?

  #14 10.09.2016 14:41

@fiesta a jak do dipola użyjesz kabla 75 Ohm zamiast 50 to co się stanie ? Nic, bo dipolowi jest bliżej do impedancji 75 Ohm niż 50.

fiesta   15 #15 10.09.2016 15:09

@Leszek2204: Może ja zbyt pochopnie potraktowałem oporność i impedancję jako synonimy. Ale w gruncie rzeczy chodziło mi o dodanie słowa falowa :)

ArturP   6 #16 10.09.2016 15:15

@okokok: "@entat: Najprościej było by podlinkować do źródła na Wikimedia Commons, tam są wszystkie informacje, ale w opisach obrazków nie można wstawić linków. :v"

Można to załatwić w ten sposób: w opisie podajesz kolejny numer obrazka i opis, a na końcu artykułu robisz listę wykorzystanych fotografii.

  #17 11.09.2016 00:27

Szkoda, że nie dałeś nikomu na RS tekstu do sprawdzenia, uniknąłbyś błędów.

  #18 11.09.2016 00:29

fizycy mówią oporność (nawet zespolona) a elektronicy - impedancja. Impedancja falowa dipola może być bardzo różna, najbardziej zależy od odległości pomiędzy wibratorami, do których dołącza się kabel. Impedancja powinna być dobrze dopasowana, w przeciwnym razie w odbiorniku nadajnik (którego tam nie ma) nie uszkodzi się, ale następują duże straty sygnału. Inną sprawą jest to, że dipol ma wyjście symetryczne, a kabel koncentryczny jest niesymetryczny, co stanowi następne źródło niedopasowania i strat sygnału. Powinno stosować się symetryzatory.

  #19 11.09.2016 10:20

Niestety dużo błędów merytorycznych. Tryby pracy (przemiennik pracuje w semi-dupleksie, nie pełnym dupleksie) czy mylenie standardów z nazwami handlowymi (Mototrbo to nie standard, to nazwa handlowa Motoroli dla standardu DMR). Szkoda, że nie dałeś tego do sprawdzenia wcześniej na Forum.

^

okokok   12 #20 11.09.2016 19:03

@^cypis^ (niezalogowany): Jest ich aż tyle? Poza tym o czym pisał fiesta. Na pewno następnym razem się zgłoszę.

  #21 11.09.2016 21:21

Zapraszam Kol. okokok oraz wszystkich zainteresowanych na forum http://sp7pki.iq24.pl/ oraz do zapoznania się z https://www.uke.gov.pl/swiadectwa-amatorskie-4390 , jak również sprawdzenia swojej wiedzy o tym hobby którą krótkofalowcy maja w jednym palcu http://www.pzk.info.pl/infusions/test_examination/examination.php . Więcej informacji https://pzk.org.pl/news.php. Podsłuchiwanie to nie hoobby a brzydka przywara.

StarterX4   11 #22 11.09.2016 22:12

"Jeśli usłyszymy komunikat który nie był dla nas przeznaczony, powinniśmy go natychmiast zapomnieć."

Bardzo śmieszne. Już odrazu skocze z okna by najłatwiej zapomnieć.
NIE DA sie czegokolwiek tak nagle zapomnieć, co jest dla nas przydatne lub interesujące.

I NIE MA czegoś takiego jak kazać komuś coś zapomnieć, ta osoba może najwyżej nie mieć prawa tego rozgadywać nikomu, ale co kto wie, co kto widział lub słyszał to już prywatna sprawa tej osoby i nikogo to nie powinno obchodzić.

To tyle z logiki.
A o bezmózgach nie warto rozmawiać.

Sh$rKy   4 #23 11.09.2016 23:15

Służba czy Straż Ochrony Kolei?

okokok   12 #24 11.09.2016 23:59

@Sh$rKy: SOK to Straż Ochrony Kolei. Służbą na razie nie jest - brak na to kasy. Jako ciekawostkę powiem że krótkofalarstwo określane jest w przepisach jako służba amatorska. ;-)

okokok   12 #25 12.09.2016 12:25

@Licencjonowany (niezalogowany): SN6DFN z tej strony :-)

okokok   12 #26 12.09.2016 12:54

@^cypis^ (niezalogowany): Mototrbo to nie tylko nazwa handlowa. Sam protokół został rozszerzony o wiele rzeczy które nie są kompatybilne z innymi radiotelefonami pracującymi w standardzie DMR. DMR to jeden wielki bałagan. Nie wyobrażam sobie zakupu switcha Ethernetowego pod nazwą Ethertrbo i konieczności dokupienia do niego kart sieciowych Ethertrbo, bez tego zostając z szybkością przesyłu 1Mbps.

  #27 12.09.2016 14:52

@okokok:"SN6DFN z tej strony"- nie kolego. To co opisujesz › nasłuch służb, PKP itp nie ma nic wspólnego z krótkofalarstwem i radioamatorami, to jak byś lizał cukierek przez szybę. Radochą w radiokomunikacji jest możliwość prowadzenia łączności komunikowania się, budowania konstrukcji radiowych, antenowych itp. To hobby to bardzo szeroka dziedzina. Drogę którą wybrałeś do zasygnalizowania i zainteresowania innych tematem radioamatorstwa jest bardzo kulawa pokazująca od tzw. d-strony tą dziedzinę. Do tego tematu na łamach portalu internetowego można podejść w sposób profesjonalny lub tak jak to ty zrobiłeś. Z treści artykułu i jego zakresu można bez pudła wywnioskować, że z radioamatorstwem nie masz nic wspólnego nie posiadasz licencji radiowej, nie bardzo masz pojęcie o budowie systemów antenowych, zakresów pracy urządzeń itd, ot poczytałeś internetu, wstawiłeś parę linków i tyle. Proszę nie odczytuj tego co piszę jako czepiania się, ale jak pisałem jeśli za coś się zabierasz rób to profesjonalnie. Cieszy, że interesujesz się radiokomunikacją i chcesz tym zainteresować innych. Proponuję przed napisaniem kolejnego artykułu udaj się do najbliższego klubu krótkofalarskiego - są w każdym większym mieście, tam koledzy troszeczkę otworzą ci oczy na to zagadnienie poszerzą twoje horyzonty z zakresu politechnizacji radiowej. To naprawdę fajni i uczynni ludzie.Dzięki temu hobby komunikuję się z ludźmi z całego świata od Nowej Zelandii Indii, USA, Brazyli po Antarktydę, sam zbudowałem anteny za pomocą których komunikuje a zaczynałem od podstaw i stawiania pierwszych kroków w tej materii, lecz nie latałem z ręczniakiem podsłuchując misiaków lub sokistów. Pozdrawiam i do spotkania na pasmach.

Sh$rKy   4 #28 12.09.2016 20:19

@okokok: Raz piszesz tak, a raz tak, więc się dopytuję jak to jest.

okokok   12 #29 12.09.2016 20:41

@Anonim (niezalogowany): Tak, ci fajni i uczynni ludzie to w sporej mierze tacy wędkarze ze znanej pasty. Jeśli ktoś wybierze sobie znak który mu się podoba i fajnie się literuje potrafią zrównać tą osobę z błotem. Bo za duże amatorów się pcha, bo każdy nowy powinien mieć moc nadajnika ograniczoną do 5W i znak z prefiksu SQ. Tylko ja profesjonalista mogę mieć HF i nadawać z mocą 1500W przy pozwoleniu na 500W... A jak przyjedzie papież albo jakiś towarzysz z ZSRR to zrobię sobie stacje okolicznościową... Łamiąc przy tym podstawowe zasady tego hobby - na pasmach o polityce ani religii się nie rozmawia.

Ten wpis nie był o krótkofalarstwie. Poniższe już tak:
http://www.dobreprogramy.pl/okokok/Krotkofalarstwo-You-wont-belive-it-but-you-ca...
http://www.dobreprogramy.pl/okokok/Radio-Krotkofalarstwo-fale-radiowe-cz.-12,748...
http://www.dobreprogramy.pl/okokok/Radio-Krotkofalarstwo-fale-radiowe-cz.-22,748...
Jak widać zainteresowanie malało. Było w tym pewnie sporo mojej winy, ale opisywałem to co widzę w tym pięknego - w falach radiowych, nie w DX-owych contestach i regulaminach PZK. Nie to jak wygrać zawody czy zrobić pierwsze 100 krajów. Jak zauważyłeś nie mam w tym żadnego doświadczenia. Choć licencję posiadam! Nie interesują mnie pogaduszki przez sprzęt za którego wartość można by kupić samochód. Wolę taki sprzęt umieć zrobić. Sporo krótkofalowców zakuło pytania ze strony UKE kupiło gotowe radiostacje, ktoś zamontował im anteny na dachach i myślą że są fajni, żując godzinami flanele, z braku lepszego pomysłu na wykorzystanie czasu, bo angielskiego nie znają i DX-ów nie robią.

Nie wszyscy muszą zajmować się KF-em. Nie wszyscy też mają ku temu warunki. Nie wszędzie są klubu, a gdybym ja chciał zamontować na dachu antenę to dziadki ze wspólnoty - również podobni do wędkarza z pasty, powybijali by mi okna i wmawiali że ich napromieniowałem.

To właśnie takie narzekanie zraża nowych. Za kolegą z Wykopu: "MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZEJDZIE TA NOWELIZACJA USTAWY I ANTENY BĘDZIE MOŻNA ROBIĆ TYLKO Z LICENCJĄ BO SERIO NIEKTÓRZY NIE MAJĄ ANI DOŚWIADCZENIA ANI WYOBRAŹNI" (tak, zauważyłem w tym ironię)

Antena była nieprofesjonalna. Tak, jak najbardziej była nieprofesjonalna. Tak bardzo jak tylko się da, ale co z tego? ;-) Tani Chiński tuner powinien mieć na wejściu sygnału impedancję falową 75 Ohm, bo w końcu to tuner TV. Wątpię że tak jest, ale trzeba coś tutaj założyć. Dalej - kabel koncentryczny ma 75 Ohm. No i antena - dobrze zrobiona powinna mieć te 73 Ohm, w co też bardzo wątpię. Kabel jest niesymetryczny?Co z tego? Oczywiście, można by kupić reflektometr za 500 zł i sprawdzić ile tego sygnału się odbije w antenę na połączeniu. Można by też zrobić symetryzator. Można by uwzględnić w obliczeniach współczynnik skrócenia i dostosować się dokładnie do jakiejś częstotliwości.. Ba! Można by nawet zrobić jakąś ciekawszą konstrukcję. Zaraz dojdziemy do tego że taką profesjonalną antenę można kupić w sklepie i wydać mniej niż na reflektometr jakże niezbędny do jej konstrukcji. A przypominam że reflektometru używamy już po ustawieniu anteny w miejscu gdzie będzie ona zamontowana, np. na dachu, bo od tego od czego odbijać się będzie sygnał zależy też ile powróci go jako fala stojąca.

Ta antena miała być przede wszystkim prosta i łatwa do wywalenia za okno, celem zwiększenia zasięgu oczywiście. Do tunera za 20 zł nie dokupimy reflektometru za 500 zł. Nie doradzę też zmiany zasilacza w komputerze na taki który nie znajduje się na czarnej liście. Nawet jeśli stracimy 20% sygnału który indukuje się na antenie, to co z tego? Zawsze te 80% dojdzie do tunera i będziemy w stanie coś odebrać. Nie nadajemy, a więc fala stojąca nie spali nam nowiuśkiego TRX-a za 20000 zł.

W kolejnych wpisach planowałem opisać właśnie jak znaleźć klub, bo przecież mamy od niedawna do tego fajną wyszukiwarkę oraz jak przygotować się do egzaminu, do czego nieocenioną pomocą są filmy kolegi Wiktora Przybylskiego z Krakowskiego Hackerspace. Ale może faktycznie, nie warto?

okokok   12 #30 12.09.2016 20:43

@Sh$rKy: dopiero teraz to zauważyłem... mea culpa. dzięki, już poprawiam.

miclis   7 #31 12.09.2016 21:50

Kolejny ciekawy artykuł. Naprawdę fajnie się czyta tę serię.

  #32 12.09.2016 22:42

SN6DFN kolega okokok posiada znak jak rowniez ma licencje kategori A
bycmoze zabral sie troche od dupy strony za zagadnienie ale po co odrazu podcinac skrzydla?jeden lubi bawic sie i konstruowac anteny inny lubi nasluchy a jescze inny dx jest to jakby nie patrzec powiazane ze soba. Kiedys kolega SQ6HHY dal mi odczuc ze ze mnie krotkofalowiec jak z koziej d..... traba nie zrazilo mnie to gdyz jego konstrukcji pomimo ze byla super extra hiper swiat radio nie chcial opisac.Na swojej drodze krotkofalarskiej trafilem na naprawde ludzi z pasja SQ6DXP,SP6DVP,SP6JU Ci ludzie wyciagneli do mnie reke nie krytykowali nie wysmiewali itd.Olek bedziesz wiedzial ze nasluch sluzb bardziej ma zwiazek z radiokomunikacja niz krotkofalarstwem.Nie zrazaj sie w kazdym hobby sa trudne momenty,ja mimo wszystko bycie krotkofalowcem wspominam milo bycmoze powroce za jakis czas do tego hobby poki co nie mam warunkow antenowych

Michał SQ6MNN
vy 73

  #33 13.09.2016 11:55

@okokok: jeśli masz licencję to świetnie. We wpisie nie napisałem ani słowa kto czym ma się zajmować czy DX czy lokalnie żuć szmaty wybór jest wolny , dziedzina jest tak szeroka że każdy znajdzie coś dla siebie, chciałem zasugerować, że propagowanie radioamatorstwa nie powinno się kierować w stronę która wskazałeś w artykule tj. podsłuchiwaniu służb i im podobnych. Takie działania nic nie wnoszą. Co do chamstwa w społecznościach, czy to PZW czy PZK jest wprost proporcjonalna do poziomu kultury społeczeństwa i wszędzie mamy wszechwiedzących głąbów i ludzi na bardzo wysokim poziomie kultury. Chyba mieszamy w innych regionach naszego pięknego kraju ponieważ ja mam do czynienia z tymi drugimi, osobami które przekazują swoja wiedzę i nie zostawiają żadnej prośby czy zapytania bez odpowiedzi i są skorzy do bezinteresownej pomocy na zasadzie koleżeństwa.Druga sprawa nie strasz ludzi cenami sprzętu w tym hobby jest jak w motoryzacji każdy chciałby jeździć samochodami luksusowymi z górnej półki , a większość ma tanie auta które dowożą te osoby do celu. Ze sprzętem w krótkofalarstwie jest podobnie. Łączności o których pisałem -Nowa Zelandia. Antarktyda zrobiłem małymi mocami /do 100W/ na antenie Home-Made której koszt wyniósł 60zł - chyba nie są to kosmiczne pieniądze gdzie taka antena spokojnie posłuży 10 lat.Piszesz o dziadkach którzy za powieszenie anteny na dachu powybijali by ci okna w domu. Kolego logika przemawia za tym że miejsce anteny jest na dachu a nie na balkonie czy też mieszaniu. Osobiście mieszkam w domu i wielorodzinnym 16 klatkowym i na dachu mam system antenowy UKF i KF użytkuje ten system już kilkanaście lat i nie miałem żadnej skargi na zakłócenia.I tu jest clou tematu takie konstrukcje trzeba wykonać zgodnie ze wszelkimi prawidłami fizyki i tu potrzebna jest wiedza którą zdobywamy ucząc się. W tym hobby nie dostaje się wszystkiego na tacy i to jest w tej zabawie fajne bo tworzymy nowe konstrukcje , powielamy znane, więcej jest porażek niż sukcesów i to jest to coś co zmusza nas do myślenia i daje satysfakcje z zabawy w radioamatorstwo. Kolego "okokok" z formy, zakresu informacji i treści podnoszonych zagadnień wnioskuję, że jesteś bardzo młodym człowiekiem. Nie chcę cie pouczać ale warto jest pisać o rzeczach których doświadczyliśmy osobiście mamy na ich temat wiedzę popartą doświadczeniem. Taki przekaz ma inny - dużo większy potencjał. Na koniec w ramach walki z niekulturalnymi zachowaniami w naszym życiu pozwolę sobie podać link z którego można pobrać opracowanie " Etyka i procedury operacyjne dla krótkofalowców" i jeśli po lekturze tego materiału chociaż jedna osoba zmieni zasady swojego postępowania na te właściwe to - było warto popisać na Forum DP. Pozdrawiam .
Prawa autorskie :
Jeśli nie określono inaczej, informacja zawarta w niniejszym dokumencie została utworzona i jest autorstwa Johna Devoldere ON4UN oraz Marka Demeuleneere ON4WW („autorów”), jest własnością autorów i jest chroniona prawem autorskim. Jeśli nie określono inaczej, udziela się pozwolenia na czytanie, kopiowanie, drukowanie i rozprowadzanie treści niniejszej informacji pod następującymi warunkami:
1. Jest użyta tylko do celów informacyjnych, niehandlowych;
2. Wszelkie kopie lub fragmenty muszą zawierać uwagę (© John Devoldere
ON4UN i Mark Demeuleneere ON4WW);
3. Nie dokonuje się żadnych modyfikacji i zmian informacji bez uzyskania
pisemnej zgody autorów.
LINK -
https://mega.nz/#!8gpUkbRB!evko9E0RGbFdvEMQbIi0cidv_gtX5_QHxgQaAGksYJY

  #34 18.09.2016 14:54

@okokok: MOTOTRBO to wykorzystanie standardu DMR z dodatkowymi, niezawsze mądrymi rozwiązaniami autorskimi Motoroli. Ale nie STANDARD!
DMR to nie bałagan. Po prostu każdy producent wziął sobie mniej lub więcej ze specyfikacji i dołożył trochę swoich rozwiązań. Więc nie pisz bzdur, że rozwiazanie, jakim jest standard, jest bałaganem.

okokok   12 #35 18.09.2016 23:43

@^cypis^ (niezalogowany): Jeśli nie są kompatybilne to dla mnie nie jest to standard - nie w znaczeniu specyfikacja uchwalona jako standard, tylko standard de facto. Jakoś w GSM-ie nikt takich rzeczy nie robił, a wszelkie ulepszenia - np. EDGE były standaryzowane. Również wykorzystanie innych częstotliwości przez operatorów - wtedy dokładano do specyfikacji w kolejnych wydaniach nowe numery kanałów (choćby amerykańskie pasmo 850, 450 dla LTE itp.). W innych przypadkach, w takich sytuacjach powołuje się konsorcja których członkami są producenci urządzeń i dodatki wprowadza się wspólnie, dzięki temu urządzenia mogą ze sobą w pełni współpracować. Nie zawsze jest to oczywiście pożądane - w sytuacjach gdy producenci chcą uwiązać swoich klientów do siebie, co niewątpliwie ma miejsce. :-( Jeśli chcielibyśmy wprowadzić w Polsce jakąś jedną wielką wspólną cyfrową sieć dla wszystkich służb, musimy zdecydować się na konkretne rozwiązanie i później się tego trzymać, a producent może dyktować nam ceny z kosmosu, bo i tak koszty zmiany rozwiązania będą dużo wyższe. Patrzę tutaj z perspektywy informatyka i to tylko moje zdanie. Nie unoś się tak :-)

  #36 19.09.2016 00:29

@okokok: Ależ ja się nie unoszę. Stwierdzam fakt. Należałoby zacząć od tego, że Motorola uruchomiwszy pierwszy sprzęt z rodziny DMR, wzięła tylko trochę (w zasadzie tylko warstwę głosową), a całą resztę - pozycjonowanie, wiadomości i parę innych - po swojemu, NIEZGODNIE z opisanym standardem. Inni producenci tworzyli kompletne rozwiazania wg standardu, dodając swoje ekstra ficzery. Motorola odtrąbiła po latach wielki sukces z możliwością wysyłania SMSów do terminali innych producentów, podczas gdy to rynek zmusił ich do przyjęcia standardu, od którego odeszli. Wszyscy mieli ubaw. Wciąż niektóre rzeczy nadal mają "po swojemu". Więc DMR jest uporządkowany. Od A do Z. I MOTOTRBO nie jest standardem. Jest rozwiązaniem opartym o standard DMR.

^

okokok   12 #37 19.09.2016 12:02

@Anonim (niezalogowany): OK, kapituluję - MOTOTRoBO wywalone.

  #38 20.09.2016 09:32

Pełny Band Plan - podane informacje są jawne i dostępne w internecie.
Słuchać do woli.
Zakres [MHz] Przeznaczenie w Polsce Modulacja Odstęp Użytkownik
0,0000 - 30,0000 kHz Fale bardzo długie - VLF zakłócenia elektromagnetyczne, komunikacja wojskowa, nawigacja, z
90,0000 - 110,0000 kHz Radionawigacja
110,0000 - 112,0000 kHz Służba stała, komunikacja morska, radionawigacja
112,0000 - 115,0000 kHz Radionawigacja
115,0000 - 126,0000 kHz Radionawigacja, służba stała, komunikacja morska
126,0000 - 129,0000 kHz Radionawigacja
129,0000 - 130,0000 kHz Służba stała, komunikacja morska, radionawigacja
130,0000 - 135,7000 kHz Służba stała, komunikacja morska

135,7000 - 136,0000 kHz Cywilne - pasmo amatorskie CW, QRSS emisje testowe
136,0000 - 137,4000 kHz Cywilne - pasmo amatorskie CW
137,4000 - 137,6000 kHz Cywilne - pasmo amatorskie emisje cyfrowe bez CW
137,6000 - 137,8000 kHz Cywilne - pasmo amatorskie CW, QRSS
137,7000 kHz Cywilne - pasmo amatorskie środek aktywności QRSS

137,8000 - 148,5000 kHz Służba stała, komunikacja morska
148,5000 - 255,0000 kHz Cywilne AM ? Radiodyfuzja
255,0000 - 283,5000 kHz Radionawigacja lotnicza + radiodyfuzja
283,5000 - 325,0000 kHz Radionawigacja lotnicza i morska
325,0000 - 405,0000 kHz Radionawigacja lotnicza
405,0000 - 415,0000 kHz Radionawigacja
415,0000 - 495,0000 kHz Radionawigacja lotnicza, komunikacja morska
495,0000 - 505,0000 kHz Służba ruchoma - komunikacja ratunkowa i wywoławcza
505,0000 - 526,50000 kHz Radionawigacja lotnicza, komunikacja morska
526,5000 kHz - 1,6065 MHz Cywilne AM ? Radiodyfuzja
1,6065 - 1,6250 Służba stała, ruchoma lądowa, komunikacja morska
1,6250 - 1,6350 Radiolokacja
1,6350 - 1,8000 Służba stała, ruchoma lądowa, komunikacja morska
1,8000 - 1,8100 Radiolokacja

1,8100 - 1,8380 Cywilne - pasmo amatorskie 160m CW 200 Hz
1,8360 Cywilne - pasmo amatorskie 160m Środek aktywności QRP
1,8380 - 1,8400 Cywilne - pasmo amatorskie 160m 500 Hz emisje cyfrowe bez Packet Radio
1,8400 - 1,8420 Cywilne - pasmo amatorskie 160m LSB 2,7 kHz LSB + emisje cyfrowe bez Packet Radio
1,8420 - 2,0000 Cywilne - pasmo amatorskie 160m LSB 2,7 kHz

2,0000 - 2,0450 Cywilne/Rządowe Służba stała i ruchoma
2,0450 - 2,1600 Służba stała, ruchoma i komunikacja morska
2,1600 - 2,1700 Radiolokacja
2,1700 - 2,1735 Komunikacja morska
2,1735 - 2,1905 Służba ruchoma - ratunkowa i wywoławcza
2,1905 - 2,1940 Komunikacja morska
2,1940 - 2,3000 Służba stała i ruchoma
2,3000 - 2,4980 Cywilne AM 5 kHz * Radiodyfuzja - pasmo 120m - tylko w tropikach
* Służba stała i
2,4980 - 2,5020 Sygnały wzorca czasu i częstotliwości
2,5020 - 2,6250 Służba stała i ruchoma
2,6250 - 2,6500 Komunikacja morska i radionawigacja morska
2,6500 - 2,8500 Służba stała i ruchoma
2,8500 - 3,1550 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza
3,1550 - 3,2000 Cywilne/Rządowe Służba lądowa stała i ruchoma
3,2000 - 3,4000 Cywilne AM 5 kHz * Radiodyfuzja - pasmo 90m - tylko w tropikach
* Służba stała i r
3,4000 - 3,5000 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza

3,5000 - 3,5100 Cywilne - pasmo amatorskie 80m CW 200 Hz łączności międzykontynentalne
3,5100 - 3,5600 Cywilne - pasmo amatorskie 80m CW 200 Hz praca w zawodach
3,5550 Cywilne - pasmo amatorskie 80m Środek aktywności CW QRS
3,5600 - 3,5800 Cywilne - pasmo amatorskie 80m CW 200 Hz
3,5600 Cywilne - pasmo amatorskie 80m Środek aktywności CW QRP
3,5800 - 3,5900 Cywilne - pasmo amatorskie 80m 500 Hz emisje cyfrowe
3,5900 - 3,6000 Cywilne - pasmo amatorskie 80m 500 Hz Emisje cyfrowe, szczególnie PacketRadio
3,6000 - 3,6200 Cywilne - pasmo amatorskie 80m 2,7 kHz Wszystkie emisje
3,6200 - 3,6500 Cywilne - pasmo amatorskie 80m CW, LSB 2,7 khz praca w zawodach
3,6500 - 3,7000 Cywilne - pasmo amatorskie 80m CW, LSB 2,7kHz
3,6900 Cywilne - pasmo amatorskie 80m Środek aktywności SSB QRP
3,7000 - 3,7500 Cywilne - pasmo amatorskie 80m CW, LSB 2,7 kHz praca w zawodach
3,7350 Cywilne - pasmo amatorskie 80m Środek aktywności SSB Contest
3,7300 - 3,7400 Cywilne - pasmo amatorskie 80m 2,7 kHz SSTV, FAX
3,7400 - 3,7750 Cywilne - pasmo amatorskie 80m CW, LSB 2,7 kHz praca w zawodach
3,7600 Cywilne - pasmo amatorskie 80m Środek aktywności SSB Region 1
3,7750 - 3,8000 Cywilne - pasmo amatorskie 80m CW, LSB 2,7 kHz praca w zawodach, łączności międzykontynentalne

3,8000 - 3,9000 * Komunikacja lotnicza - poza wytyczonymi szlakami
* Służba stała
3,9000 - 3,9500 Cywilne * Radiodyfuzja - tylko w Azji
* Komunikacja lotnicza - poza wytyc
3,9500 - 4,0000 Cywilne * Radiodyfuzja - tylko Azja i Europa
* Służba stała
4,0000 - 4,0630 Służba stała i ruchoma morska
4,0630 - 4,4380 Cywilne/Rządowe Pasmo morskie
4,4380 - 4,6500 Służba stała i ruchoma
4,6500 - 4,7500 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza - gł. VOLMET
4,7500 - 4,8500 Cywilne/Rządowe * Radiodyfuzja - pasmo 60m (tylko w tropikach)
* Służba stała i r
4,8500 - 4,9950 * Radiodyfuzja - pasmo 60m (tylko w tropikach)
* Służba stała i r
4,9950 - 5,0050 Sygnały wzorca czasu i częstotliwości
5,0050 - 5,0600 Cywilne * Radiodyfuzja - pasmo 60m (tylko w tropikach)
* Służba stała
5,0060 - 5,4500 Służba stała i ruchoma
5,4500 - 5,4800 Cywilne/Rządowe * Komunikacja lotnicza - poza wytyczonymi szlakami
* Służba stała
5,4800 - 5,7300 Komunikacja lotnicza
5,7300 - 5,9000 Służba stała i ruchoma lądowa
5,9000 - 6,2000 Cywilne AM 5 kHz Radiodyfuzja - pasmo 49m
6,2000 - 6,5250 Komunikacja morska
6,5250 - 6,7650 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza
6,7650 - 7,0000 Cywilne/Rządowe Służba stała i ruchoma
6,8900 - 6,9900 Cywilne AM 5 kHz Radiodyfuzja na zasadzie drugiej ważności

7,0000 - 7,0350 Cywilne - pasmo amatorskie 40m CW 200 Hz
7,0300 Cywilne - pasmo amatorskie 40m Środek aktywności CW QRP
7,0350 - 4,0400 Cywilne - pasmo amatorskie 40m 500 Hz Emisje cyfrowe bez Packet Radio, SSTV, FAX
7,0400 - 7,0450 Cywilne - pasmo amatorskie 40m 2,7 kHz Emisje LSB, cyfrowe bez Packet Radio, SSTV, FAX
7,0430 Cywilne - pasmo amatorskie 40m Środek aktywności
7,0450 - 7,2000 Cywilne - pasmo amatorskie 40m LSB 2,7 kHz
7,0600 Cywilne - pasmo amatorskie 40m Środek aktywności Region 1
7,0900 Cywilne - pasmo amatorskie 40m SSB Środek aktywności SSB QRP

7,1000 - 7,2000 Cywilne - pasmo amatorskie 41m Tylko Region 1 i 3
7,1000 - 7,6000 Cywilne AM Radiodyfuzja - pasmo 41m
7,3000 - 8,1950 Służba stała i ruchoma
8,1950 - 8,8150 Komunikacja morska
8,8150 - 9,0400 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza
9,0400 - 9,5000 Służba stała
9,2500 - 9,4000 Cywilne AM Radiodyfuzja - pasmo 31m - na zasadzie drugiej ważności
9,4000 - 9,9000 Cywilne AM Radiodyfuzja - pasmo 31m
9,9000 - 9,9950 Służba stała
9,9950 - 10,0050 Stacje wzorca czasu i częstotliwości
10,0050 - 10,1000 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza

10,1000 - 10,1400 Cywilne - pasmo amatorskie 30m CW 200 Hz
10,1160 Cywilne - pasmo amatorskie 30m Środek aktywności CW QRP
10,1400 - 10,1500 Cywilne - pasmo amatorskie 30m 500 Hz Emisje cyfrowe bez Packet Radio

10,1500 - 11,1750 Służba stała i ruchoma
11,1750 - 11,4000 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza
11,4000 - 11,6000 Służba stała
11,6000 - 12,1000 Cywilne AM 5 kHz Radiodyfuzja - pasmo 25m
12,1000 - 12,2300 Służba stała
12,2300 - 13,2000 Komunikacja morska
13,2000 - 13,3600 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza
13,3600 - 13,5700 Służba stała i ruchoma (13,1360-13,4100 także radioastronomia)
13,5700 - 13,8700 Cywilne AM 5 kHz Radiodyfuzja - pasmo 22m
13,8700 - 14,0000 Służba stała i ruchoma

14,000 - 14,0700 Cywilne - pasmo amatorskie 20m 200 Hz praca w zawodach
14,0550 Cywilne - pasmo amatorskie 20m Środek aktywności CW QRS
14,0600 Cywilne - pasmo amatorskie 20m Środek aktywności CW QRP
14,0700 - 14,0800 Cywilne - pasmo amatorskie 20m 500 Hz Emisje CW i cyfrowe, praca w zawodach
14,0800 - 14,08900 Cywilne - pasmo amatorskie 20m 500 Hz Emisje CW i cyfrowe
14,0890 - 14,0990 Cywilne - pasmo amatorskie 20m Emisje cyfrowe (zalecana emisja Packet Radio nie automatyczna)
14,0990 - 14,1010 Cywilne - pasmo amatorskie 20m Radiolatarnie
14,1010 - 14,1120 Cywilne - pasmo amatorskie 20m 2,7 kHz Wszystkie emisje
14,1120 - 14,1250 Cywilne - pasmo amatorskie 20m USB 2,7 kHz
14,1250 - 14,3000 Cywilne - pasmo amatorskie 20m USB 2,7 kHz Emisja USB, praca w zawodach
14,1950 Cywilne - pasmo amatorskie 20m Środek aktywności SSB ekspedycji DX
14,2300 Cywilne - pasmo amatorskie 20m Wywołanie SSTV i FAX
14,2850 Cywilne - pasmo amatorskie 20m Środek aktywności SSB QRP
14,3000 - 14,3500 Cywilne - pasmo amatorskie 20m USB 2,7 kHz
14,3000 Cywilne - pasmo amatorskie 20m Global Emergency Centre

14,3500 - 14,9900 Służba stała i ruchoma
14,9900 - 15,0100 Stacje wzorca czasu i częstotliwości
15,0100 - 15,1000 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza (OR - poza wyznaczonymi szlakami)
15,1000 - 15,8000 Cywilne AM 5 kHz Radiodyfuzja - pasmo 19m
15,8000 - 16,3600 Służba stała
16,3600 - 17,4100 Komunikacja morska
17,4100 - 17,4800 Służba stała
17,4800 - 17,9000 Cywilne AM 5 kHz Radiodyfuzja - pasmo 17m
17,9000 - 18,0300 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza
18,0300 - 18,0680 Służba stała

18,0680 - 18,1000 Cywilne - pasmo amatorskie 17m CW 200 Hz
18,0860 Cywilne - pasmo amatorskie 17m Środek aktywności CW QRP
18,1000 - 18,1090 Cywilne - pasmo amatorskie 17m 500 Hz Emisje cyfrowe
18,1090 - 18,1110 Cywilne - pasmo amatorskie 17m Radiolatarnie
18,1110 - 18,1680 Cywilne - pasmo amatorskie 17m USB 2,7 kHz
18,1600 Cywilne - pasmo amatorskie 17m Global Emergency Centre


18,1680 - 18,7800 Służba stała i ruchoma
18,7800 - 18,9000 Komunikacja morska
18,9000 - 19,0200 Cywilne AM 5 kHz Radiodyfuzja - mało używane
19,0200 - 19,6800 Służba stała
19,6800 - 19,8000 Komunikacja morska
19,8000 - 19,9900 Służba stała
19,9900 - 20,0100 Wzorce czasu i częstotliwości
20,0100 - 21,0000 Służba stała i ruchoma

21,0000 - 21,0800 Cywilne - pasmo amatorskie 15m CW 200 Hz
21,0550 Cywilne - pasmo amatorskie 15m Środek aktywności CW QRS
21,0600 Cywilne - pasmo amatorskie 15m Środek aktywności CW QRPS
21,0800 - 21,1000 Cywilne - pasmo amatorskie 15m 500 Hz Emisje cyfrowe
21,1000 - 21,1200 Cywilne - pasmo amatorskie 15m 2,7 kHz Emisje cyfrowe, zalecane Packet Radio
21,1200 - 21,1490 Cywilne - pasmo amatorskie 15m CW 500 Hz
21,1490 - 21,1510 Cywilne - pasmo amatorskie 15m Radiolatarnie
21,1510 - 21,4500 Cywilne - pasmo amatorskie 15m USB 2,7 kHz
21,2850 Cywilne - pasmo amatorskie 15m Środek aktywności SSB QRP
21,3400 Cywilne - pasmo amatorskie 15m Wywołanie SSTV i FAX
21,3600 Cywilne - pasmo amatorskie 15m Global Emergency Centre

21,4500 - 21,8500 Cywilne Radiodyfuzja - głównie Azja-Pacyfik
21,8500 - 21,9240 Służba stała
21,9240 - 22,0000 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza (na wytyczonych szlakach)
22,0000 - 22,8550 Komunikacja morska
22,8550 - 23,2000 Służba stała i ruchoma
23,2000 - 23,3500 Cywilne/Rządowe Komunikacja lotnicza poza wytyczonymi szlakami i służba stała
23,3500 - 24,8900 Służba stała i lądowa ruchoma

24,8900 - 24,9200 Cywilne - pasmo amatorskie 12m CW 200 Hz Środek aktywności CW QRP
24,9060 Cywilne - pasmo amatorskie 12m
24,9200 - 24,9290 Cywilne - pasmo amatorskie 12m 500 Hz Emisje cyfrowe
24,9290 - 24,9310 Cywilne - pasmo amatorskie 12m Radiolatarnie
24,9310 - 24,9900 Cywilne - pasmo amatorskie 12m USB 2,7 kHz

24,9900 - 25,0100 Sygnały wzorca czasu i częstotliwości
25,0100 - 25,0700 Służba stała i lądowa
25,0700 - 25,2100 Komunikacja morska
25,2100 - 25,5500 Służba stała i ruchoma
25,5500 - 25,6700 Radioastronomia
25,6700 - 26,1000 Cywilne Radiodyfuzja pasmo 11m - b. mało używane
26,1000 - 26,1750 Komunikacja morska
26,1750 - 26,9600 Służba stała i ruchoma
26,9600 - 27,4000 Cywilne - pasmo obywatelskie 11m 10 kHz pasmo CB w Polsce
27,4000 - 28,0000 Służba stała i ruchoma, pomoce meteorologiczne

28,0000 - 28,0500 Cywilne - pasmo amatorskie 10m CW 200 Hz
28,0500 - 28,1200 Cywilne - pasmo amatorskie 10m 500 Hz Emisje cyfrowe
28,0550 Cywilne - pasmo amatorskie 10m Środek aktywności CW QRS
28,0600 Cywilne - pasmo amatorskie 10m Środek aktywności CW QRP
28,1200 - 28,1500 Cywilne - pasmo amatorskie 10m 500 Hz Emisje cyfrowe, zalecane Packet Radio
28,1500 - 28,1900 Cywilne - pasmo amatorskie 10m CW 500 Hz
28,1900 - 28,1990 Cywilne - pasmo amatorskie 10m Radiolatarnie regionalne
28,1990 - 28,2010 Cywilne - pasmo amatorskie 10m Radiolatarnie ogólnoświatowe
28,2010 - 28,2250 Cywilne - pasmo amatorskie 10m Radiolatarnie
28,2250 - 29,2000 Cywilne - pasmo amatorskie 10m FM 2,7 kHz
28,3600 Cywilne - pasmo amatorskie 10m Środek aktywności SSB QRP (???? - chyba blad, bo pasmo jest FM)
28,6800 Cywilne - pasmo amatorskie 10m Wywołanie SSTV i FAX
29,2000 - 29,3000 Cywilne - pasmo amatorskie 10m 6 kHz Emisje FM i cyfrowe (zalecany Packet Radio NBFM)
29,3000 - 29,5100 Cywilne - pasmo amatorskie 10m FM 6 kHz
29,5100 - 29,7000 Cywilne - pasmo amatorskie 10m USB 6 kHz

30,0000 - 33,0000 Rządowe FM 25 kHz Wojsko (taktyczne)
33,0000 - 35,0000 Cywilne -sieci dyspozytorskie FM 25 kHz Firmy budowlane, transportowe, ochrona, itp, [simplex]
35,0250 - 40,0000 Rządowe FM 25 kHz Wojsko (taktyczne)
40,2800 - 40,4800 Cywilne Zdalne sterowanie
40,6800 - 40,8550 Cywilne Bezprzewodowe Poszukiwanie Osób (BPO)
40,8800 - 41,0050 Cywilne Monitoring sieci alarmowych
41,0150 - 48,0000 Rządowe FM 25 kHz Wojsko (taktyczne)
48,0000 - 50,0000 Cywilne - sieci dyspozytorskie FM 12,5 kHzLasy Państwowe, Służba Drogowa, Parki Narodowe;
Taxi, firmy ochro

50,0000 – 50,0200 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m CW 500 Hz Telegrafia
50,0200 – 50,0800 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Radiolatarnie
50,0800 – 50,1000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m CW 500 Hz Telegrafia
50,1000 – 50,1300 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m CW/SSB 2,7 kHz Łączności międzykontynentalne
50,1100 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m SSB Wywołanie DX
50,1500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m SSB SSB środek aktywności
50,1850 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m SSB SSB środek aktywności crossband
50,2000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m SSB SSB środek aktywności Meteor Scatter
50,2000 - 50,2600 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m 2,7 kHz Emisje cyfrowe
50,2500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Środek aktywności PSK31
50,2550 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Środek aktywności JT44
50,2600 - 50,2800 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m PSK 2,7 kHz Emisja cyfrowa
50,2700 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Wywołanie FSK441
50,2800 - 50,5000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m 2,7 kHz Emisje cyfrowe
50,5000 - 50,6200 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m 10 kHz Emisje cyfrowe SSTV, FAX, RTTY
50,5100 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Środek aktywności SSTV AFSK
50,5500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Częstotliwość robocza FAX
50,6000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m FSK Środek aktywności RTTY
50,6200 – 50,7500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Emisje cyfrowe
50,7500 - 51,2100 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m 10 kHz Wszystkie rodzaje emisji
51,2100 – 51,3900 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m FM 10 kHz Wejścia przemienników: kanały F21-F39
51,3900 - 51,4100 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Pasmo ochronne
51,4100 – 51,5900 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m FM 10 kHz Kanały simplex: F41-F59
51,5100 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Wywołanie FM
51,5900 - 51,7900 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m 10 kHz Wszystkie rodzaje emisji
51,7900 - 51,8100 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Pasmo ochronne
51,8100 – 51,9900 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m FM 10 kHz Wyjścia przemienników: kanały RF81-RF99
51,9900 - 52,0000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 6m Pasmo ochronne

52,0000 - 68,0000 Rządowe FM 25 kHz Wojsko (taktyczne)
68,0000 - 69,2000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie [duosimplex]
69,2000 - 69,9000 Rządowy FM 25 kHz Wojsko (taktyczne)
69,9000 - 70,0000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie [duosimplex]

70,0000 - 70,0500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Radiolatarnie
70,0300 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Radiolatarnie osobiste
70,0500 - 70,2500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m CW, SSB
70,1500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Wywołanie Meteor scatter
70,1850 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Środek aktywności cross-band
70,2000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Wywołanie CW, SSB
70,2500 - 70,2940 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Wszystkie emisje
70,2600 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Wywołanie AM/FM
70,2940 - 70,5000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m 12,5 kHzWszystkie emisje, kanały NBFM
70,3000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Środek aktywności RTTY, FAX
70,3125 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Środek aktywności Packet Radio
70,4500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 4m Wywołanie FM

70,5000 - 73,3000 Cywilne 12,5 kHzSieci dyspozytorskie [duosimplex]
73,3000 - 74,1000 Rządowe FM 25 kHz
74,1000 - 74,8000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, transport [duosimplex]
74,8000 - 75,2000 Lotnictwo Radionawigacja lotnicza
75,2000 - 77,5000 Rządowe FM 25 kHz Wojsko (taktyczne)
77,5000 - 79,0000 Cywilne FM 12,5 kHz Sieci taxi, ochrony mienia, transport, GOPR [duosimplex]
79,0000 - 79,7000 Rządowe FM 25 kHz Wojsko (taktyczne)
79,7000 - 83,9000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, transport, GOPR [duosimplex]
83,9000 - 84,6000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, transport [duosimplex]
84,6000 - 85,0000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, transport [duosimplex]
85,0000 - 87,5000 Rządowe FM 25 kHz Wojsko (taktyczne)
88,0000 - 108,0000 Cywilne WFM Radiodyfuzja
108,0000 - 118,0000 Lotnictwo Radionawigacja lotnicza
118,0000 - 137,0000 Lotnictwo AM 25/12,5/Lotnictwo cywilne i wojskowe
137,0000 - 144,0000 Rządowe AM 25/12,5/Wojsko (lotnictwo)

144,0000 - 144,1100 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m CW 500 Hz Emisja EME
144,0500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Wywołanie CW
144,1000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Emisja losowa MS
144,1100 - 144,1500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m CW 500 Hz Emisja MGM
144,1380 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Środek aktywności PSK31
144,1500 - 144,1800 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 2,7 kHz Emisja CW, SSB, MGM
144,1800 - 144,1950 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m CW, SSB 2,7 kHz
144,1950 - 144,2050 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 2,7 kHz Emisja losowa MS SSB
144,2050 - 144,3600 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m CW, SSB 2,7 kHz
144,3000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Wywołanie SSB
144,3600 - 144,3990 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 2,7 kHz Emisja CW, SSB, MGM
144,3700 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Wywołanie losowe FSK441
144,4000 - 144,4910 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 500 Hz Radiolatarnie
144,4770 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Radiolatarnia SR2VHJ
144,4905 +/- 500 Hz Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Radiolatarnie WSPR
144,4910 - 144,5000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Pasmo ochronne
144,4900 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Sarex uplink (?? - pasmie ochronnym?)
144,5000 - 144,6300 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 20 kHz Wszystkie emisje
144,5000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Wywołanie SSTV
144,5250 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Odp, SSB na ATV
144,6000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Wywołanie RTTY
144,6300 - 144,6600 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 20 kHz Wyjście transpondera liniowego
144,6600 - 144,6900 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 20 kHz Wejście transpondera liniowego
144,6900 - 144,7940 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 20 kHz Wszystkie emisje
144,7000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Wywołanie FAX
144,7500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Wywołanie ATV
144,7940 - 144,9900 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 12 kHz Emisje cyfrowe, APRS, MGM
144,8000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m APRS
144,9900 - 144,9940 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Pasmo ochronne
144,9940 - 145,1940 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m FM 12 kHz Wejścia przemienników FM Kanały V00-V15 (144,9900 - 145,1875)
145,1940 - 145,2060 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m FM 12 kHz Komunikacja kosmiczna
145,2060 - 145,5935 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m FM 20/12,5 Kanały emisji simpleksowej - V16-V47
145,3000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Lokalne RTTY
145,5000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Wywołanie stacji mobilowych
145,5935 - 145,5940 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m Pasmo ochronne
145,5940 - 145,7935 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m FM 12 kHz Wyjścia przemienników - Kanały R0-R7x
145,7940 - 145,8060 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m FM 20/12 kHEmisja FM, komunikacja satelitarna FM
145,8060 - 146,0000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 2m 20/12 kHWyłącznie komunikacja satelitarna

146,0000 - 147,7000 Rządowe FM 12,5 kHzwg. KTPC jest do 147.800, ale od .700 już są straże miejskie
147,7000 - 147,9625 Cywilne FM 12,5 kHzStraże gminne i miejskie
147,9750 - 148,6500 Rządowe FM 12,5 kHzSieć Zarządzania Urzędów Wojewódzkich
148,6625 - 149,3375 Rządowe FM 12,5 kHzPaństwowa Straż Pożarna
149,3500 - 150,0500 Rządowe FM 12,5 kHzMSWiA: Policja, PSP i inne służby
150,0500 - 152,0000 Cywilne FM 12,5 kHzPKP [simplex, duosimplex]
151,6250 - 151,7750 Rządowe ?? ?? ?? Zapisane w krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości
151,7750 - 152,0000 Cywilne FM 12,5 kHzPKP [simplex, duosimplex]
152,0000 - 153,0000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
153,0000 - 154,7750 Cywilne FM 12,5 kHzPKP [simplex, duosimplex]
154,7750 - 156,0000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
156,0000 - 157,4250 Cywilne FM 12,5 kHzŻegluga morska i śródlądowa, WOPR [simplex, duosimplex]
157,4500 - 157,9500 Rządowe FM 12,5 kHzWojsko (logistyka)
157,9500 - 158,5750 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
158,5750 - 158,9500 Rządowe FM 12,5 kHzWojsko (logistyka)
158,9500 - 159,2000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
159,2000 - 159,4000 Rządowe ?? Zapisane w krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości
159,4000 - 159,6250 Rządowe ??
159,6250 - 159,9000 Cywilne FM 12,5 kHz
159,9000 - 160,6000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
160,6500 - 160,9750 Cywilne FM 12,5 kHzŻegluga morska i śródlądowa [simplex, duosimplex]
160,9750 - 161,4750 Rządowe ?? Zapisane w krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości
161,4750 - 162,0250 Cywilne FM 12,5 kHzŻegluga morska i śródlądowa [simplex, duosimplex]
162,0250 - 162,2500 Rządowe ?? Zapisane w krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości
162,8000 - 163,1250 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
163,1375 - 163,2000 Rządowe FM 12,5 kHzSieć Zarządzania Urzędów Wojewódzkich
163,2125 - 164,1000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
164,1000 - 164,3500 Cywilne FM 12,5 kHzByłe pasmo TPSA
164,3500 - 164,5000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
164,5125 - 167,4875 Rządowe FM 12,5 kHzPolicja Państwowa, Straż Graniczna, PSP, BOR, ABW, CBS i inne słu
167,5000 - 168,5000 Cywilne FM 12,5 kHzByłe pasmo TPSA
168,5250 - 169,1500 Rządowe / Cywilne FM 12,5 kHzSłużba zdrowia [simplex,dusimplex]
169,1625 - 169,4000 Rządowe FM 12,5 kHzWojsko (logistyka / służby medyczne)
169,4000 - 169,4250 Cywilne FM 12,5 kHzsystemy zdalnego odczytu liczników (do mocy 500mW), systemy śledz
169,4250 - 169,8125 Cywilne FM 12,5 kHzSieć Pager, standard ERMES - po nowelizacji w 2007 moze tu byc ws
169,8125 - 170,5875 Cywilne FM 12,5 kHzSieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
170,6000 - 170,8875 Rządowe FM 12,5 kHzSłużba Celna i Słuzba Więzienna
170,9000 - 172,0000 Cywilne FM 12,5 Sieci taxi, ochrony mienia, budownictwo, transport, monitoring si
172,0125 - 173,9875 Rządowe FM 12,5 kHzPolicja, Straż Graniczna, inne służby
174,0000 - 225,0000 Cywilne Radiodyfuzja
225,0000 - 328,6000 Rządowe AM 25 kHz Wojsko - lotnictwo
328,6000 - 335,4000 ?? ?? ?? Radionawigacja lotnicza, ILS
335,4000 - 380,0000 Rządowe AM 25 kHz Wojsko - lotnictwo
380,0000 - 383,0000 Rządowe TETRA - Policja i inne słuzby
390,0000 - 393,0000 Rządowe TETRA - Policja i inne słuzby
406,0000 - 406,1000 Rządowe/Cywilne Radiopławy do lokalizacji awarii EPIRBs (komunikacja morska)
410,0000 - 412,0000 Rządowe FM 12,5 kHzWojsko (sieci dyspozytorskie) [simplex, duosimplex]
412,0000 - 412,5000 Cywilne Systemy szerokopasmowe (???)
412,5000 - 415,0000 Cywilne Nordisk Polska - CDMA420
415,0000 - 415,0625 Pasmo ochronne
415,0625 - 416,2000 Cywilne 25 kHz TETRA cywilna
416,2000 - 417,8750 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie - [simplex, duosimplex, duplex] - odst, +10
417,5000 - 418,5000 Cywilne FM 12,5 kHzTrunking Energetyki - MPT1327, uplink - downlink +10 MHz
418,5000 - 419,0000 Cywilne Sieci dyspozytorskie - [simplex, duosimplex, duplex] - odst, +10
419,0000 - 419,2125 Cywilne PGNiG + Exatel
419,2125 - 420,0000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie - [simplex, duosimplex, duplex] - odst, +10
420,0000 - 422,0000 Rządowe FM 12,5 kHzWojsko (sieci dyspozytorskie) [simplex, duosimplex]
422,0000 - 422,5000 Cywilne Systemy szerokopasmowe (???)
422,5000 - 425,0000 Cywilne Nordisk Polska - CDMA420
425,0000 - 425,0625 Pasmo ochronne
425,0625 - 426,2000 Cywilne TETRA cywilna
426,2000 - 427,5000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie - [simplex, duosimplex, duplex] - odst, -10
427,5000 - 428,5000 Cywilne FM 12,5 kHzTrunking Energetyki - MPT1327, downlink - uplink -10 MHz
428,5000 - 429,0000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie - [simplex, duosimplex, duplex] - odst, -10
429,0000 - 429,2125 Cywilne PGNiG + Exatel
429,2125 - 429,9875 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie - [simplex, duosimplex, duplex] - odst, -10

430,0000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Kanał ochronny
430,0125 - 430,3875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm FM 12,5 kHzWyjścia przemienników NBFM U001-U031
430,3870 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Kanał ochronny
430,4000 - 430,5875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm 12,5 kHzEmisje cyfrowe
430,6000 - 430,9250 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Wejścia przemienników Packet Radio Kanały PR52-PR65
430,9375 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Kanał ochronny
430,9500 - 431,0250 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Wejścia przemienników multi-mode Kanały R66-R69
431,0375 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Kanał ochronny
431,0500 - 431,8250 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm FM 12,5 kHzWyjścia przemienników FM
431,8500 - 431,9875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm FM 12,5 kHzWyjścia przemienników NBFM Kanały U148-U159
432,0000 - 432,1375 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm 500 Hz Emisje CW/EME
432,0500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Środek aktywności CW
432,1500 - 432,5875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Wejścia przemienników liniowych
432,2000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Środek aktywności SSB
432,3500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Środkowy kanał łączności mikrofalowych
432,3700 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Wywołanie losowe FSK441
432,5000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Emisja SSTV wąskopasmowa
432,6000 - 432,7875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Wyjścia przemienników liniowych
432,6000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Emisja RTTY FSK/PSK
432,7000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Emisja FAX (FSK)
432,7500 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Emisja FSK PSK cyfrowa
432,8000 - 432,9875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm 500 Hz Radiolatarnie
432,8450 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Radiolatarnia SR4UHF
433,0000 - 433,3875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm 25 kHz Wejścia przemienników NBFM Kanały U240-U271
433,0750 - 434,7750 Cywilne FM 12,5/25 Monitoring sieci alarmowych, zdalne sterowanie, ISM, PMN, LPD
433,4000 - 434,5875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm 25 kHz Kanały przemienników simpleksowych U272-U367
433,5000 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm 12,5 kHzKanał wywoławczy dla stacji mobilowych
434,6000 - 434,9875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm 25 kHz Wejścia przemienników NBFM RU368-RU399
435,0000 - 437,9875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Emisje satelitarne
436,2750 - 436,3500 Cywilne Pager (chyba sieci wewnętrzne)
438,0000 - 438,0375 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Pasmo ochronne
438,0500 - 438,1875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Emisje cyfrowe
438,2000 - 438,5250 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Wyjścia przemienników Packet Radio Kanały PR52-PR65
438,5375 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Kanał ochronny
438,5500 - 438,6250 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Wyjścia przemienników multimode Kanały R66-R69
438,6375 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Kanał ochronny
438,6500 - 439,4250 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Wyjścia przemienników FM Kanały R70-R101
439,4375 - 439,7875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Pasmo ochronne
439,800 - 439,9875 Cywilne - Pasmo Amatorskie 70cm Emisje cyfrowe
440,0000 - 446,0000 Rządowe ?? Zapisane w krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości
446,00625 - 446,09375 Cywilne FM 12,5 kHzRadiotelefony PMR446
446,1000 - 448,0000 Rządowe ?? Zapisane w krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości
448,0000 - 450,0000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie, firmy ochrony mienia, transmisja danych itp
450,0000 - 452,0000 Rządowe FM 25 kHz Pasmo MSWiA - Policja, Straż Pożarna, itp, Odstęp 10 MHz
452,0000 - 452,5000 Rządowe Wojsko, odstęp 10 MHz
452,5000 - 457,0000 Cywilne FM 25 kHz Orange - NMT450, CDMA, Uplink (downlink +10 MHz)
457,0000 - 458,3125 Cywilne FM 12,5 kHz
458,3250 - 459,0000 Cywilne FM 12,5 kHz"Sieć trunkingowa TP S,A, ""Radio-Net" (operator sieci "UNI-Net")
459,0000 - 459,7000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie, firmy ochrony mienia, komunalne, radiolinie
459,7000 - 460,0000 Cywilne FM 12,5 kHzDupleksowe sieci transmisji danych - krajowe i regionalne, Uplin
460,0000 - 462,0000 Rządowe FM 25 kHz Pasmo MSWiA - Policja, Straż Pożarna, itp, Odstęp 10 MHz
462,0000 - 462,5000 Rządowe Wojsko, odstęp 10 MHz
462,5000 - 467,0000 Cywilne FM 25 kHz Orange - NMT450, CDMA, Downlink (uplink -10 MHz)
467,0000 - 468,3250 Cywilne FM 12,5 kHzFirmy Taxi, ochrony mienia, komunalne, kurierskie, budowlane, tra
468,3250 - 468,9875 Cywilne FM 12,5 kHzSieć trunkingowa TP S,A, "Radio-Net" (operator sieci "UNI-Net"),
468,9875 - 469,1000 Rządowe?? Zakres wykluczony z wydawanych, publicznych pozwoleń UKE
469,1000 - 469,7000 Cywilne FM 12,5 kHzSieci dyspozytorskie, firmy ochrony mienia, komunalne, radiolinie
469,7000 - 470,0000 Cywilne Dupleksowe sieci transmisji danych - krajowe i regionalne, Downl
470,0000 - 646,0000 Cywilne Radiodyfuzja / Ruchoma (?)
646,000 - 686,0000 Cywilne / Rządowe Radiodyfuzja, Nawigacja lotnicza, Ruchoma (?)
686,0000 - 734,0000 Cywilne Radiodyfuzja, Ruchoma (?)
870,0000 - 876,0000 Rządowe ?? ?? ?? dane z biuletynów UKE
902,1000 - 903,8700 Cywilne FM 30 kHz Telefony Panasonic KX-T9000 - częstotliwość bazy
915,0000 - 921,0000 Rządowe ?? ?? ?? dane z biuletynów UKE
926,1000 - 927,8700 Cywilne FM 30 kHz Telefony Panasonic KX-T9000 - częstotliwość słuchawki
960 - 1215 Cywilne / Wojskowe (?) ?? ?? Radionawigacja lotnicza, wykorzystywane przez radiodalmierze DME,
1300 - 1400 Cywilne / Wojskowe (?) ?? ?? Radiolokalizacja i radionawigacja lotnicza, wykorzystywane przez radary kontroli obszaru

okokok   12 #39 20.09.2016 14:08

@Dla nasłuchowców (niezalogowany): podlinkowałem to już wcześniej. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1M34elMz2EK9QG7NdDkx77t3gzL76F0efBUdz_XY1...

  #40 19.10.2016 09:24

Kiedyś kolega wbił się na jakiś kanał służbowy. Jakie było jego zdziwienie gdy usłyszał, że Panowie rozmawiają przez 15 minut na temat takich dziwnych warzyw jak tykwa: http://sklep-nasiona.pl/nasiona-tykwy/ Z kontekstu wynikało, że obaj pochodzą z jakiejś małej miejscowości, gdzie uprawa tykwy jest bardzo popularna bo sprzedają ją gdzieś do Belgi na na jakieś ozdoby. Więc nawet na tego typu kanałach można czasami usłyszeć ciekawe i nieszablonowe rozmowy o życiu i nie tylko.

okokok   12 #41 22.10.2016 10:34

@Kompoman (niezalogowany): Ja też hodowałem tykwy na działce :-) i też w małej miejscowości (Kłodzko), aczkolwiek nie znam nikogo tutaj kto by je miał.

  #42 25.11.2016 09:07

@Anonim (niezalogowany): Przy odbiorze musiałbyś bardzo się postarać, żeby uzyskać takie znaczne straty. Zauważalne w odbieranym sygnale.
A nadajnik w odbiorniku którego nie ma to jest mistrzostwo świata.

  #43 31.03.2017 13:17

@okokok: szczera prawda...

PS. Artykuł miał pokazać jak w tani sposób zacząć zabawę. Nie atakujcie człowieka za to że nie mówi wydajcie 3tys na sprzęt a nóż wam się spodoba hobby. Że to dla elity itd.
Ktoś kupi tuner za groszę, poczyta, wykona, upgraduje kilka razy antenę ... nauczy się czegoś nowego a jeśli go to wciągnie być może pójdzie na kurs, kupi droższe lub tańsze radio i zacznie nie tylko słucha ale również nadawać.
Ale świadomie ...

Kolega dał wędkę aby chętni sami upolowali;) rybę

  #44 10.05.2017 18:20

@Licencjonowany (niezalogowany): Dlaczego podsłuchiwanie to brzydka sprawa ? a czy bezpieka ma jakieś wyrzuty "sumienia" gdy w "imię walki z terroryzmem" które wspierają USRAELSKIE ścierwa, nas nagminnie nagrywa i analizuje ?

  #45 17.05.2017 22:02

zawsze sie znajdzie ktos kto sie przyp... to takie polskie

  #46 14.06.2017 13:58

Popieram kol. SN6DFN. Pozdrawiam wszystkich krótkofalowców, 73, GL.

  #47 03.09.2017 05:49

Ja pierd... Przecież takich dziadów jak ten Licencjonowany, niezalogowany, Anonim nie da się słuchać... Spotkałem takich pełno na swojej drodze życiowej - w PZW, PZD i wielu innych miejscach i dziś, mając 36 lat nie należę nigdzie! Nie da się słuchać pierdół pt. "wszyscy są usłużni i pomocni", "ty jesteś młodym człowiekiem", "bez pudła można uznać, ze nie masz pojęcia"... No k... I poziom kultury właśnie jest adekwatny do emocji, które wywołane są takim pieprzeniem. Mam dwa dyplomy, wiele osiągnięć, pochodzę z inteligenckiego domu - i właśnie jedyne co mi przychodzi do głowy, że "do chamstwa trzeba po chamsku". Zapewne użytkownicy CB też są źli, głupi, gorsi i nie mają wiedzy. Podobnie, jak całe społeczeństwo, które ma tylko antenę TV na parapecie. Ale z drugiej strony "każdy znajdzie coś dla siebie", tylko jak znalazł, to jest głupi, podsłuchuje, nie rozumie, nie umie... BETON. Tacy ludzie sami sobie przeczą i nigdy nie wiadomo o co im chodzi... Chyba o powszechne uwielbienie i podziw, bo wydaje im się, że tylko oni jedyni są wybitni. Zapewniam, że Marconi taki nie był i też robił amatorszczyznę, dzięki czemu coś dzisiaj mamy. Taka pycha jest nie do zniesienia, podobnie, jak większość betonowych pseudo znawców, którzy nie potrafią elementarnie szanować drugiego, wywołują kłótnie, zaogniają konflikty i gardzą innym spojrzeniem!
Kolego okokok - rób swoje, działaj dalej i nie wdawaj się nawet w takie dyskusje, bo to absurd! Zachęcaj młodych, zanim beton ich zniechęci, zanim usłyszą "jak chcesz robić, to rób porządnie!", bo nigdy nie zrobią... Gdyby Marconi chciał zrobić porządne radio, jakie dziś możemy kupić za 5zł w chińskim markecie, nie zrobiłby nic do dzisiaj!
Czołem