Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przesyłka z Redmond - Intel Galileo

Na jednej z sesji technicznych odbywających się podczas ostatniej konferencji Microsoftu, Steve Teixeira zaprezentował klasę urządzeń, które już od pewnego czasu znajdują się na rynku, a z którymi Microsoft nie miał jednak zbyt wiele wspólnego. Mowa o systemach wbudowanych, a w szczególności małych płytkach deweloperskich takich jak Rapsberry Pi, jego klony, czy dużo słabsze, jednak bardziej nastawione na elektronikę, Arduino. Raspberry Pi i jego klony działają pod kontrolą Linuksa, Arduino w zasadzie bez systemu - programowanie odbywa się w C++, a nasz kod kompilowany jest do kodu maszynowego procesora. W dziedzinie systemów wbudowanych, jak do tej pory, Microsoft oferował jednie specjalną wersję Windowsa - Windows Embedded, dedykowaną do bankomatów, czy terminali kasowych. Windows Embedded to jednak pełny Windows, o podobnych wymaganiach, w ostatnich wersjach pozbawiony aplikacji interfejsu Modern UI i z nieco zmienionym instalatorem.

Na konferencji zaprezentowano wiele rozwiązań, w tym .NET Micro Framework, czyli specjalną, mocno okrojoną wersję środowiska .NET, którą możemy uruchomić na bardzo słabych urządzeniach (wymagane jest m.in. tylko 64 kB pamięci RAM) oraz to, o czym dzisiaj i w kolejnych wpisach chcę wspomnieć - okrojona wersja Windowsa - Windows for Internet of Things, przeznaczona do urządzeń klasy wspominanego już Raspberry Pi. Jak na razie Windows dla Internetu Rzeczy przystosowany został tylko do pracy na płytce Intel Galileo, a Steve w trakcie konferencji poinformował o planach rozdania specjalnych wersji płytki Galileo beta-testerom systemu. Microsoft w ten miły sposób chce zbudować społeczność.

Tutaj można obejrzeć nagranie całej sesji: http://channel9.msdn.com/Events/Build/2014/2-511

Każdy zgłaszający się na testy użytkownik musiał napisać do czego wykorzystałby płytkę oraz wypełnić krótką ankietę na temat wykorzystania podobnych urządzeń oraz języków programowania i środowisk deweloperskich. Napisałem więc, że mam bloga, opisywałem już inne produkty Micorosftu (wpisy o Windows Server 2012) i chętnie opiszę Galileo z Windowsem oraz że w ramach mojego projektu podłączył bym do Galileo modem GSM i przy pomocy C# wysyłał powiadomienia SMS z mojej wyszukiwarki programów TV i innych projektów.

W piątek, po około dwóch miesiącach od mojego zgłoszenia się do programu, otrzymałem z Redmond maila z informacją o wysyłce i linkiem do śledzenia paczki na stronie FedExu. Paczkę otrzymałem już środę. Mój projekt musi na razie poczekać. Nie mam przelotki MicroUSB -> USB, a modem musiałem oddać. Postaram się jednak opisać Galileo i Windowsa :-) Galileo dość dokładnie opisał już Cyryl, skupię się więc na Windowsie dla IoT.

Co w zestawie?

Przepraszam za jakość zdjęć, mój aparat stwierdził że woli być kamerą i po włączeniu, automatycznie przechodzi w tryb nagrywania.

  • Intel Galileo, przystosowany przez firmy Microsoft i Intel do uruchomienia Windowsa (znalazłem pliki EFI i przypuszczam, że jest tam też włączony Secure Boot). W zestawie bez pozytywki, pomocnika, ani dystansów. To ostatnie mogło by być jednak przydatne.
  • Zasilacz dostarczający prąd o napięciu 5V i maksymalnym natężeniu 3A, przystosowany do napięcia sieciowego 100V-240V
  • Karta microSD SanDisk 16GB 10. klasy wraz z adapterem MicroSD -> SD zawierająca pre-instalowanego Windowsa
  • Adapter / karta sieciowa FastEthernet na USB firmy TRENDNET
  • 3-stopowej długości (dziwnie to brzmi :D) patchcord UTP
  • Karteczka z informacją gdzie mam się zarejestrować. W ten podstępny sposób zmusili mnie do akceptacji umowy EULA. Tym razem przeczytałem :-)
  • Zielona dioda do "Hello Blinky"

Co to za płytka?

Intel Galileo to pełnoprawny komputer mieszczący się w całości na płytce o wymiarach nieco tylko większych od karty kredytowej. Komputer bez dodatkowej elektroniki pobiera z sieci max. 4W energii, co czyni go bardzo energooszczędnym. Na płytce znajduje się 32-bitowy procesor x86 kompatybilny z Pentium, taktowany zegarem 400 MHz zintegrowany w układzie Intel Quark SoC X1000. Do dyspozycji mamy 256 MB pamięci RAM oraz 8 MB wbudowanej pamięci ROM, w której oryginalnie mieściła się minimalna dystrybucja Linuksa, a w przerobione przez Microsoft wersji - EFI.

Porty komunikacyjne

Galileo posiada wbudowaną kartę sieciową ze złączem RJ-45 w standardzie Fast Ethernet, dwa porty micro USB - jeden do podłączenia płytki do komputera i programowania przy pomocy Arduino IDE, drugi, będący hostem do podłączania innych urządzeń. Poza tym na płytce znajdują się jeszcze piny interfejsu szeregowego RS232, złącze magistrali PCI-E, gniazdo karty pamięci microSD, współpracujące z kartami do 32 GB, gniazdo zasilania oraz to, do czego właściwie powstała ta płytka, czyli piny GPIO.

Piny GPIO

Galileo jest w pełni kompatybilne z Arduino R3. Posiada identyczne wyprowadzenia GPIO - General Purpose Input/Output, których programowanie, zarówno z poziomu Windowsa, jak i Linuksa, odbywa się w ten sam sposób - z użyciem bibliotek Arduino. Przy pomocy zworki na płytce możliwa jest też zmiana napięcia pracy pinów GPIO - możemy wybrać 3,3V lub 5V.

Do dyspozycji mamy 14 cyfrowych pinów wejścia/wyjścia z których możemy odczytać doprowadzone przez użytkownika napięcie (stan wysoki lub niski), a także ustawić na nich wysokie lub niskie napięcie (5V/3,3V i 0V).

Część pinów cyfrowych obsługuję funkcję PWM - Pulse Width Mouldation - pozwalającą, w dużym uproszczeniu. na ustawienie dowolnego napięcia z zakresu od 0V do 5V/3,3V przy pomocy funkcji analogWrite() i wartości z zakresu od 0 do 255. Tak na prawdę PWM nie umożliwia zmiany napięcia. Ciągle mamy do czynienia z tym wybranym przy pomocy zworki. PWM nadaje bardzo szybko pulsy/przebiegi prostokątne, pozwalające zasymulować inne napięcie. Działa to z diodami, silniczkami i z moim Chińskim multimetrem.

Dwa pierwsze piny cyfrowe pełnią również funkcję interfejsu szeregowego i pozwalają na szybkie nadawanie i odbieranie sygnałów binarnych. Z kolei dwa ostatnie piny znajdujące się w tym samym rzędzie to piny magistrali I2C.

W dolnej części płytki znajduje się również 8 analogowych wejść pozwalających na odczyt napięcia w postaci wartości z zakresu od 0 do 4095 przy pomocy funkcji analogRead().

W kolejnym rzędzie obok pinów analogowych możemy znaleźć piny zasilania - 3,3V, 5V, 2x GND oraz pin resetu i służący do wykrywania napięcia.

Do płytki możliwe jest też podłączenie bateryjki zegara czasu rzeczywistego, jednak nie jest ona wymagana.

Z bardziej specjalistycznych interfejsów możemy znaleźć tutaj port szeregowy UART w postaci gniazda mini jack oraz 2 interfejsy do programowania mikrokontrolerów. tj. ICSP oraz JTAG.

Jak już wspomniałem, w kolejnych wpisach przedstawię nową wersję Windowsa znajdującą się na urządzeniu - Windows dla Internetu Rzeczy.

Ucieszy Was pewnie wiadomość, że rejestracja dla beta testerów jest znowu dostępna! Na stronie https://www.windowsondevices.com/signup.aspx możliwe jest opisanie planów wykorzystania Galileo i wypełnienie ankiety. Zgłaszającym się życzę cierpliwości.

***

Zapraszam do przeczytania drugiej części: http://www.dobreprogramy.pl/okokok/MinWin-Windows-dla-Internetu-Rzeczy... 

windows sprzęt hobby

Komentarze

0 nowych
mktos   11 #1 10.08.2014 14:43

Fajnie! Czekam na kolejne wpisy, zwłaszcza spróbuj powiedzieć jak bardzo różni się tam włożony Windows od tego desktopowego albo Embedded.

Zarejestrowałem się bardzo dawno temu na windowsondevices, może też uda mi się dostać.

okokok   12 #2 10.08.2014 14:48

@mktos: Bardzo, ale to w kolejnej części

Neo   12 #3 10.08.2014 16:28

Wow, mam nadzieję że ja również otrzymam swoją płytkę. :)
Ale czas pokaże, zobaczmy. Jak Tylko ją dostanę to na pewno dam wam o tym znać. :)

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #4 10.08.2014 19:56

@okokok: Looknij na Hangouts ;)

wojtekadams   19 #5 10.08.2014 20:44

To jednak wysyłają te płytki... Mam nadzieję, że do mnie też jedna dotrze ;).
Czekam na wpis o Windows, bo ten temat mnie bardzo interesuje.

foreste   16 #6 10.08.2014 21:01

Ja wahałem się nad tym wołe kupic stm discovery lub freedom kinetis na układach arm :D

Piotrek2255   11 #7 10.08.2014 21:10

XXI wiek, daleko posunięta miniaturyzacja i takie coś? Hmm, mnie nie powaliło na kolana.

  #8 10.08.2014 21:29

"Zasilacz dostarczający prąd o napięciu"
Takie cóś zawsze mnie stresuje..

A wystarczyłoby "Zasilacz 5 VDC/3 A"

szulcu   3 #9 10.08.2014 22:22

Zamierzam zapisać się do tego programu, ale nigdzie nie znalazłem informacji nt. tego czy płytkę dostajemy na zawsze czy trzeba ją zwrócić? Czy ktoś posiada takie informacje? Najlepiej by wypowiedziały się osoby, które płytkę już otrzymały.

dragonn   11 #10 10.08.2014 22:23

Oo jednak wysyłają! No to oby dostał również swoją, bo też czekam :P.

EDIT

@okokok możesz sprawdzić dokładnie jak to jest z tym Secure Boot? Bo wydaje mi się to raczej mało prawdopodobne żeby na płytce przeznaczonej dla developerów było takie coś włączone.

Autor edytował komentarz.
  #11 10.08.2014 22:26

@Pixpix (niezalogowany):
""Zasilacz dostarczający prąd o napięciu"
Takie cóś zawsze mnie stresuje..
A wystarczyłoby "Zasilacz 5 VDC/3 A"

Rozumiem, że w swoim purytanizmie nie stosujesz zwrotu np. "podłącz ładowarkę do prądu", a mówisz "podłącz ładowarkę do napięcia", bo przecież w gniazdku nie ma prądu tylko jest napięcie.

okokok   12 #12 10.08.2014 22:53

@szulcu: Płytki dostajemy na zawsze :-) Jest to w regulaminie.

okokok   12 #13 10.08.2014 22:54

@_xia_ (niezalogowany): W zasadzie to prąd = napięcie * natężenie. Zabija nie napięcie, a prąd.

dragonn   11 #14 10.08.2014 23:36

@okokok: Ale odpowiednie wysokie napięcie jest potrzebne żeby popłynęła taka ilość prądu która Cię zabije ;). Tak dla gwoli ścisłości :P.

okokok   12 #15 10.08.2014 23:36

@dragonn: natężenie też :P

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #16 10.08.2014 23:43

Wszystko co ma w nazwie LEO, jest fajne ;)

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #17 11.08.2014 00:07

@DjLeo: To dlatego zmieniłeś? :D

  #18 11.08.2014 00:09

@Piotrek2255: A znasz pojęcie "płytka prototypowa" ? Nowy w internetach??? Mamy XXI wiek....

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #19 11.08.2014 00:14

@okokok: Akurat nie :)

okokok   12 #20 11.08.2014 00:24

@DjLeo: Jak byś chciał coś jeszcze zmieniać to nie mam nic przeciwko tekst i tak przeszedł przez korektę znajomego.

  #21 11.08.2014 08:14

Made in China. No, dlaczego mnie to nie dziwi. Gigant z Redmond, na pewno nie miał wiele do czynienia z tym urządzeniem. Dali zlecenie Chińczykom i już :)

Severus   4 #22 11.08.2014 09:32

bardzo dobry, rzeczowy i konkretny wpis - gratulacje ;)

xomo_pl   24 #23 11.08.2014 11:16

@okokok świetny wpis :)

wciąż mam nadzieję dostać swoją paczkę...

fiesta   15 #24 11.08.2014 12:24

@okokok: "W zasadzie to prąd = napięcie * natężenie."

Mnie uczyli inaczej :P

I=U/R

Czyżbyś tworzył nową fizykę i robił konkurencję panu Ohmowi ??

Ja rozumiem mowę potoczną, ale to wpis typowo techniczny więc trzymajmy się tego że tutaj raczej tego typu "perełek" być nie powinno ...

kwjm   2 #25 11.08.2014 12:43

@okokok: Moc = napięcie * natężenie, czyli P=U*I.
Jednostka mocy: W=V*A (wat = wolt * amper).

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #26 11.08.2014 13:12

@fiesta:

P=U*I [W=V*A]
U=P/I [V=W/A]
I=P/U [A=W/V]

R=U/I [Ohm=V/A]
U=R*I [V=Ohm*A]
I=U/R [A=V/Ohm]

Jeśli i tym razem czegoś nie pokręciłem.

PAMPKIN   11 #27 11.08.2014 13:27

Panowie, kurcze jeszcze Pitagorasa brakuje! Troszkę powagi, wpis nie jest "żartobliwy, ironiczny, ze stosunkiem jakimś takim żartobliwym do tematu".

BlackJimMetal   3 #28 11.08.2014 14:00

Bardzo jestem ciekaw czy by poszedł na nim serwer Team Speak :3 pziniej wykorzystał bym go do jeszcze paru rzeczy ale ta jest nai ważniejsza :D

  #29 12.08.2014 06:59

@_xia_ (niezalogowany): Mówi się: podłącz ładowarkę. Gniazdko z prądem to jedyne miejsce gdzie można skutecznie podłączyć ładowarkę. Jakby na to nie patrzeć, to można podłączyć ładowarki do kranu czy rynny. Nie za bardzo tylko wiem po co?

  #30 12.08.2014 08:29

@_xia_ (niezalogowany):A może w gniazdu płynie prąd o napięciu :) Tacy wszyscy specjaliści a prostej rzeczy nie rozumieją :)

#r2d2#   13 #31 12.08.2014 20:23

No no no, ładny prezent od Microsoftu. Też bym się takim pobawił. Już wysłałem swoje zgłoszenie ;-)

Waka   10 #32 12.08.2014 21:07

To jednak MS to przesyła!?

Mctk   5 #33 14.08.2014 20:25

,,Windows Embedded to pełny Windows". Zależy który. Są bardzo okrojone odmiany, tak samo stabilne jak proste systemy linuksowe w małych urządzeniach i posiadające odpowiednie certyfikaty stabilności.

okokok   12 #34 15.08.2014 13:57

@Mctk: W zasadzie Windows na Galileo to tez Embedded, w porównaniu jednak z innymi wersjami, każda z nich to pełny Windows :D

KyRol   19 #35 15.08.2014 14:43

Podstawowe pytanie - skąd to przyszło, ile zapłaciłeś za cła i podatki i dlaczego tak drogo? ;P

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #36 15.08.2014 14:51

@KyRol: Przyszło z siedziby Microsoft w Redmond, Washington, USA. Cła nie zapłaciłem. Pewnie wysłali jako gift z wartością 0, albo napisali że to prototyp :D W końcu na opakowaniu Galileo napisali wielkimi literami że to nie na sprzedaż. Tylko karta sieciowa była zapakowana w normalne opakowanie i miała kod kreskowy.

KyRol   19 #37 15.08.2014 15:17

@okokok: No to Ci się smykło. Odnośnie całkiem innej platformy - mi też przyznano jedną płytkę developerską, ale uczestniczący w tym programie nie są goleni z danych osobowych w pierwszej kolejności jak to ma miejsce w przypadku m$, tylko na podstawie aplikacji w których opisuje się najpierw projekt, administratorzy kontaktują się z aplikującymi i dopiero później pytają o dane. Pochwalę się, że zostałem narazie wybrany jako pierwszy i jeden z nielicznych jak dotąd w tym programie, niemniej co to za płytka i co to za program zdradzę na moim blogu jak przesyłka do mnie dotrze.

Autor edytował komentarz.
okokok   12 #38 15.08.2014 16:14

@KyRol: Znajomy też mnie nastraszył, ale na szczęście obyło się bez żadnego cła ani VAT-u. :-)

MS i tak już o mnie dużo wie. Miałem Lumie. Kiedyś na dworcu PKP we Wrocławiu, kolega "meldował się" na FB. Twarzoksiążka podpowiedziała mu że jest tam ze mną. Problem w tym że moja Lumia miała wyłączoną transmisję danych i lokalizacje.

Ta płytka o której piszesz to pewnie Banana Pi, zgadłem? Pochwal się jaki projekt wymyśliłeś.

KyRol   19 #39 15.08.2014 16:43

@okokok: cło, jak cło, gorzej jak VAT d0p!er#0lą. Cło doliczają do zakupu na powyżej 150 eur, ale vat od niższych progów. Co do zbieractwa danych - jest to nielojalne i niesprawiedliwe względem tych, którzy nic nie dostaną poza ewentualnym spamem w przyszłości. Na konferencjach m$ też każe wypełniać imienne ankiety, niech się ugryzą w d#pę, z takim podejściem niewiele kto będzie co od nich chciał, nawet za darmo. Skoro uważasz, że zgadłeś, to jaki problem zweryfikować adekwatne forum? ;P http://forum.lemaker.org/2186-1-1-banana_pi_based_micro_arcade_cabinet.html Jak dotąd tylko mój wątek ma w nagłówku pieczęć, inne projekty choć są zatwierdzone jej jeszcze nie mają.

okokok   12 #40 15.08.2014 21:38

@KyRol: :-) Małe trochę tylko :/ Czekam na wpis więc.

KyRol   19 #41 16.08.2014 00:22

@okokok: Zapewniam, że to to nie będzie takie małe. Po pierwsze, zastosuję wyświetlacz minimum 3.5", a nie jak było w oryginalnym projekcie - 2 cale z kawałkiem, po drugie BP jest większą gabarytowo płytką od RPi, po trzecie - płytki nie ma a mnie już żółć zalewa poprzez zbyt mocno wysunięte poza obszar płytki złącza i kwiatki pokroju, że po zamknięciu systemu operacyjnego coś tam na USB potrafi żreć 4.5V... Nie marnuję czasu bo dobieram sobie komponenty i powoli zastanawiam się jak to uczesać od środka. Przy moich założeniach nie będzie easy bo ma być solderless... Planuję dodać bluetooth na potrzeby zewnętrznego kontrolera i planuję wyprowadzić HDMI, tak więc nie do końca będzie to tylko ozdobna, świecąca choinka...

Autor edytował komentarz.
  #42 16.08.2014 17:05

Też z niecierpliwością czekam na opis tego Windowsa. Ciekawe co wymyslili :)

  #43 20.08.2014 00:32

@okokok: Coś nie tak ;p. prąd = napięcie / opór.

  #44 13.10.2014 10:47

Co potem z tym całym galileo ? On zostaje u Ciebie i jest tak jakby Twoją własnością ? Musisz się tak jakby rozliczyć z niego ?

okokok   12 #45 13.10.2014 16:12

@PanPyta (niezalogowany): zostaje, jest moje :-)

  #46 03.02.2015 15:55

Witam.
Jakiś czas temu zarejestrowałem się w programie darmowego Intel Galileo.
Dostałem maila, że poinformują mnie o wysyłce. Jednak nic dalej się nie działo. Jak mogę się z nimi skontaktować? Dlaczego nie dostałem tej platformy?

okokok   12 #47 03.02.2015 22:26

@Anonim (niezalogowany): Cześć, wszystkich tak informowali, ale wysyłali do niektórych, dobra wiadomość jest taka że nadal wysyłają :-) Kilka dni temu 1 z użytkowników Malinowej grupy otrzymał powiadomienie o wysyłce z numerem do śledzenia. Jeśli opisałeś jakiś ciekawy pomysł to pewnie dostaniesz. Obecnie Win dla IoT trafił na Raspberry Pi 2, więc możliwe że uruchomią podobną akcje z RPI2 :-)

  #48 03.02.2015 23:26

Napisałem maila do Microsoftu odnośnie wysyłki tego zestawu i dostałem taką odpowiedź.

Hello xxxxxx,

Thank you for your email regarding the kits. We received an overwhelming response to our developer program and unfortunately we have run out of kits to distribute. We wish to apologize for any inconvenience. While you will not be receiving a kit, there are a number of websites where you can purchase an Intel Galileo board listed on our website. Once you have a board you can download our Windows image and Visual Studio extension from here and here respectively.

Again we did not anticipate such a response and we apologize any confusion in this process.

Sincerely,
Microsoft IoT Team