ooniprobe od Tor Project sprawdzi, czy przeglądasz ocenzurowany Internet

Strona główna Aktualności

O autorze

OONI, czyli Open Observatory of Network Interference, to rozwijane przez Tor Project oprogramowanie służące analizie ruchu sieciowego. Zebrane w ten sposób dane o wszelkich ograniczeniach w dostępie do zasobów Sieci służą w celu utworzenia swojego rodzaju informacyjnego katalogu internetowej cenzury. Program dotąd dostępny był w wersji na Linuksa oraz do instalacji na Raspberry Pi.

Teraz przetestować swoje połączenie pod kątem śledzenia oraz blokowania dostępu do serwisów i usług można także na urządzeniach z Androidem, dzięki aplikacji ooniprobe, która właśnie powiększyła androidowe portoflio Tor Project. Do rozpoczęcia testów nie jest konieczna rejestracja, a jedynie zgoda na uzupełnienie zebranymi danymi wspomnianego katalogu cenzury.

Twórcy programu uczulają (nawet przez konieczność rozwiązania quizu) na ryzyko związane z korzystaniem z ooniprobe: może to być sprzeczne z regulaminem świadczenia usług przez ISP, a w skrajnych przypadkach niezgodne z prawem. Aplikacja umożliwia przeprowadzenie trzech testów. Pierwszym jest sprawdzenie, czy blokowany jest dostęp do konkretnych witryn poprzez manipulowanie DNS-ami, blokowanie TCP/IP czy stosowanie ukrytych serwerów proxy.

Drugi test przeszukuje sieć pod kątem tzw. middlebox, czyli IDS-ów oraz zapór sieciowych. Ostatni sprawdzian to test diagnostyczny sieci (NDT), który w oparciu o połączenia z konkretnymi serwerami nie tylko mierzy prędkość pobierania czy wysłania, ale także zestawia je z innymi danymi i w ten sposób stwierdza, czy mogło dojść do przekierowań ruchu. Aplikację można znaleźć w naszej bazie oprogramowania.

© dobreprogramy
s