openCanvas 7.0.17

Strona główna Windows Grafika Programy do malowania
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

openCanvas to aplikacja do malowania pochodząca z Japonii. Program jest szczególnie popularny wśród rysowników mangi, choć nie tylko do nich kierowany. Jego funkcje mogą być z powodzeniem wykorzystane do rysowania w dowolnym stylu.

Znajdziemy tu klasyczne narzędzia, jak ołówek, piórko do kaligrafii, akwarele, pastele oraz farby olejne. Istnieje również możliwość tworzenia własnych pędzli przez zmianę parametrów tych dostarczonych z programem lub używanie bitmapy jako pędzla. Co ciekawe, ten program ma możliwość kolorowania w charakterystyczny dla komiksów sposób, czyli z typowym dla druku wzorem rastrowym. openCanvas oferuje szerokie możliwości konfiguracji kształtu rastra, w tym nietypowe wzory, jak koła, oraz dość spory wybór standardowych: romboidy, kropki, koła, szachownica, siatka, linie itd. openCanvas bardzo dobrze współpracuje z tabletem piórkowym. Narzędzia używane w programie są czułe na nacisk, więc rysowanie w nim jest bardzo naturalne. W przypadku rysowania z użyciem myszki warto skorzystać z wprowadzonego w wersji 5 systemu ułatwiającego rysowanie krzywych (aktywuje się go przy ustawieniach pędzla).

Wśród narzędzi edycji znajdują się oczywiście różne rodzaje zaznaczenia (prostokąt, elipsa, wielokąt i lasso), znana z innych programów graficznych magiczna różdżka, wypełnienie, gradient, oraz połączenie zaznaczenia z wypełnieniem, które umożliwia automatyczne wypełnienie obszaru zaraz po zaznaczeniu. Mamy tu również do dyspozycji narzędzie tekstowe, lupę, maskownicę (kadrowanie) i próbnik koloru. Ogromną zaletą openCanvas jest możliwość pracy na warstwach oraz używania masek. Całość uzupełnia zestaw podstawowych efektów (szum, rozmycie, mozaika itd.) oraz filtrów modyfikujących obraz (poziomy, balans kolorów, jasność, kontrast) i klasycznych zniekształceń.

W poszukiwaniu inspiracji warto zajrzeć do galerii użytkowników openCanvas. Można tam również znaleźć specyficzne dla tego programu pliki „Event” — pliki z zarejestrowanym postępem tworzenia danej ilustracji. Może to być nieoceniona pomoc w samej nauce rysowania. Oczywiście każdy użytkownik może nagrywać i udostępniać własne Eventy. Ponadto postęp odtwarzania można oglądać na stronach użytkowników za pośrednictwem odtwarzacza w technologii Flash.

Ograniczenia wersji testowej

openCanvas można testować przez 30 dni od instalacji lub uruchomić 300 razy. W tym czasie użytkownik nie ma dostępu do zapisu kolekcji pędzli, gradientów i tekstur tonujących. Po zakończeniu okresu próbnego zablokowany zostaje dostęp do zapisu plików, zapisu warstw oraz kopiowania obrazów do schowka.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!

Komentarze

0 nowych
Mark7   7 #9 17.11.2016 14:14

@antyelektron (niezalogowany): No właśnie. Dlaczego ten program ma w nazwie "open" jeśli kosztuje 59$ ?

Quassar   7 #8 02.10.2016 20:30

Dlaczego w bazie danych nie macie jeszcze Paint Tool SAI https://www.systemax.jp/en/sai/
to klasyka jak chodzi o malowania anime http://www.pixiv.net/

Autor edytował komentarz w dniu: 02.10.2016 20:31
  #7 04.01.2015 00:46

Program jest dobry, ale kiedyś był freewarem... zuodziejsfto!!!11!1!
Dobra na serio.
Szkoda że stał się płatny ...
Tu macie link aby pobrać ostatnią wersję darmową (1.1) http://wistinga.online.fr/opencanvas/
Program ten jest rzeczywiście podobny do Art Effect na Amigę, a nawet jak ktoś wspomniał czasami sprawia wrażenie portu tegoż programu.

  #6 08.08.2013 12:46

Myśle że będzie dobry do malowania postaci wilko-ludzi

  #5 01.06.2013 15:33

czy program jest darmowy ??
bo nie chcę łamać prawa itp. więc chcę ściągnąć legalnie , a jak jest płatny to kupić ...

  #4 24.07.2012 23:37

jak się go używa?

1084   7 #3 20.07.2012 00:33

Bo to chyba nawet jest jakiś port Art effekt. Szkoda, że niema portu ImageFX.

  #2 13.09.2011 19:58

bartozs też odniosłem takie wrażenie...

  #1 18.04.2011 03:08

jest ludzaco podobny do art effekt z amigi ;p