reklama

openSUSE 11.1 Beta 1 z GNOME 2.24 i KDE 4.1

Strona główna Aktualności

O autorze

Ukazała się pierwsza wersja beta - rozwijanej przy współpracy z firmą Novell - dystrybucji openSUSE 11.1, która doczekała się wcześniej dwóch statusów Alpha.

Nowe openSUSE pracuje pod kontrolą jądra 2.6.27rc5 i serwera grafiki X.Org 7.4. Oferowane środowisko graficzne GNOME 2.24 zawiera wiele poprawek w systemie dźwięku PulseAudio, nowe wtyczki dla paska wyszukiwania deskbar, graficzne narzędzie do zarządzania rozdzielczością ekranu oraz Power Manager, pozwalający na zdefiniowanie czasu automatycznego wybudzenia ze stanu hibernacji lub wstrzymania. System po raz ostatni domyślnie proponował będzie KDE w wersji 3.5.10, ale w przypadku instalacji z nośnika DVD, dostępna będzie możliwość wyboru także innych środowisk, w tym KDE 4.1.x.

Prócz tego przepisano od nowa moduły druku, partycjonowania i zabezpieczeń Yast. Ulepszono obsługę IPv6, dzięki czemu możliwa stała się instalacja systemu w środowiskach z serwerami pracującymi w tym standardzie, a BlueZ 4.6 oferuje nowe funkcje związane z Bluetooth. W systemie znajdziemy ponadto Sambę 3.2.3, hypervisor Xen 3.3.1 RC, menadżer pakietów PackageKit 0.3.2, kompilator GCC 4.3.2 oraz pakiet biurowy OpenOffice.org 3.0 RC.

Druga i trzecia beta powinny ukazać się w październiku, odpowiednio w połowie i pod koniec listpada wydana będą dwie wersje RC, a wersja stabilna ujrzy światło dzienne 18 grudnia. Więcej informacji na temat pierwszej bety openSUSE 11.1 znaleźć można na stronie twórców.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieKosztuje prawie milion złotych rocznie. Aplikacja mObywatel oferuje bardzo mało