reklama

openSUSE Build Service i KIWI

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Novell poinformowała o udostępnieniu społeczności Open Source usługi openSUSE Build Service. Jest to nowe środowisko służące do tworzenia i kompilowania pakietów oprogramowania dla wielu dystrybucji systemu Linux. Jednocześnie Novell poinformował o udostępnieniu narzędzia KIWI do tworzenia obrazów systemów operacyjnych i nośników dynamicznych (między innymi obrazów wirtualnych systemu Xen).

Łatwy w obsłudze, zautomatyzowany proces oferowany przez usługę kompilacji openSUSE umożliwia tworzenie pakietów oprogramowania open source oraz rozwiązywanie problemów wynikających ze współzależności z innymi pakietami. Usługa kompilacji jest całkowicie bezpłatna i pozwala budować pakiety dla różnych dystrybucji systemu Linux, nie tylko dla openSUSE.

Użytkownicy mogą bez trudu znajdować i pobierać do własnych dystrybucji najnowsze pakiety oprogramowania open source oraz aktualizacje starszych pakietów. Ponadto możliwy jest bezpośredni dostęp do kodu źródłowego przechowywanego w popularnych repozytoriach, takich jak Novell Forge i SourceForge.

OpenSUSE Build Service działa w architekturze klient-serwer. W systemie zaplecza na serwerze przechowywany jest kod źródłowy, infrastruktura kompilacji, narzędzia do pobierania i tworzenia kopii lustrzanych pakietów oraz infrastruktury wymiany danych. Fronton (klient) obejmuje narzędzia i interfejsy potrzebne do zestawiania i kompilowania pakietów na podstawie kodu źródłowego.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama