openSUSE Leap 42.1: biznesowa niezawodność na domowe biurka

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Dystrybucja hybrydowa – tak deweloperzy openSUSE określają swoje najnowsze dziecko. Wydanie oznaczone ciekawą nazwą i numerem Leap 42.1 stanowić ma nową jakość w świecie Linuksa, system operacyjny, który połączy w sobie stabilność i niezawodność biznesowej dystrybucji SUSE Linux Enterprise ze świeżością i innowacyjnością charakterystyczną dla distro rozwijanych przez społeczność.

Ten system powstał z kodu źródłowego SUSE Linux Enterprise 12 Service Pack 1 (12.1). Dodano do tego 30, by uzyskać wersję 42.1. Dlaczego? Nas nie pytajcie, lepiej zajrzyjcie do słynnej powieści Autostopem przez Galaktykę Douglasa Adamsa – deweloperzy nie ukrywają swojego upodobania do fundamentalnej liczby 42. W końcu pierwsze wydanie „kamelona” nosiło numer 4.2.

Czego należy spodziewać się po nowym distro? Jeśli korzystaliście wcześniej z normalnego openSUSE, nie będziecie zaskoczeni. Tu postawiono przede wszystkim na rozsądną kombinację nowszych i starszych pakietów, w imię zapewnienia długiego okresu wsparcia. I tak środowisko KDE Plasma pojawiło się w najnowszej stabilnej wersji 5.4.2, za to GNOME dostarczane jest w nie tak już najnowszej, ale dopracowanej wersji 3.16.2. Tak samo zdecydowano się nie na najnowsze kernele 4.2 czy 4.3, ale stabilne 4.1.10 z wydłużonym okresem wsparcia (LTS) i łatkami Grega Kroaha-Hartmana, zaś jako kompilator wykorzystano GCC 4.8.5, a nie „nówkę” z serii 5.x.

Z takimi pulpitami do wyboru można spodziewać się więc w KDE nowego widoku pełnoekranowego menu, ponad 1600 nowych ikon w stylu Breeze, nowej kontrolki audio, ulepszonego wsparcia dla wyświetlaczy HighDPI oraz poprawionego widoku pulpitu w trybie Folderu. Z kolei GNOME zapewni odświeżoną skórkę dla podglądu aktywności, logowania, menu systemowych, a także nowe, minimalistyczne paski przewijania.

openSUSE Leap przynosi jednak też rozwiązania, delikatnie mówiąc, śmiałe. Domyślnie wykorzystano Btrfs, na którym działa mechanizm Snapper, pozwalający przywracać z migawek poprzednie wersje systemu sprzed aktualizacji, dzięki czemu (w teorii) nie musimy się obawiać, że zainstalowanie nowego oprogramowania czy zaktualizowanie pakietów zakończy się katastrofą. Pomimo lat prac nad Btrfs wciąż jednak ten niesamowicie ambitny system plików na bazie B-drzew jest uważany przez wielu twórców dystrybucji za nie dość pewny. Z jakiegoś powodu Red Hat zdecydował się w swoim RHEL-u na wykorzystanie XFS a nie Btrfs. Oczywiście przymusu nie ma, wykorzystać można też inne systemy plików, ale domyślny wybór świadczy o pewności siebie twórców openSUSE.

Wraz z Leap 42.1 dostajemy ulepszoną wersję panelu administracyjnego YaST, z setkami poprawek, lepszą integracją ze środowiskiem Ruby oraz trzema nowymi modułami – do zarządzania fontami w systemie, kontenerami Dockera oraz wpisami logów demona systemd. Lubiącym konsolę administratorom powinno spodobać się narzędzie Machinery, służące do tworzenia opisów systemów i zarządzania nimi, pozwalające na automatyczne wykrywanie konfiguracji i migrowanie usług. Wygląda to bardzo ciekawie, wynosząc pracę administratora na nowy poziom. Zapraszamy do obejrzenia poniższego wideo.

Jak to zwykle z tymi bardziej profesjonalnymi dystrybucjami Linuksa bywa, dostajemy pełen komplet narzędzi do wirtualizacji. To QEMU 2.3.1, VirtualBox 5.0.6 oraz Docker 1.8.2, z narzędzami dodatkowymi takimi jak virt-manager czy GNOME Boxes. Programiści dostaną zaś najnowsze środowisko Qt 5.5, z Qt5 Designerem, a ci, którzy wolą GNOME, mogą sięgnąć po nowego GNOME Buildera.

Jeśli chcecie nowego „susła” wypróbować, to zapraszamy na stronę projektu. W przeciwieństwie do innych dystrybucji, tu podstawowy obraz ISO jest pokaźnych rozmiarów – pobrać trzeba 4,7 GB do wypalenia na DVD lub zgrania na pendrive.

© dobreprogramy