36% oprogramowania to pirackie kopie

Strona główna Aktualności

O autorze

Stowarzyszenie Business Software Alliance (BSA) opublikowało dzisiaj, opracowany wspólnie z IDC, raport na temat pirackiego oprogramowania na świecie w 2003 r. Według autorów raportu udział pirackiego oprogramowania zainstalowanego na komputerach na całym świecie wynosi średnio 36%, a wynikające z tego straty producentów są przez nich oceniane na 29 mld. dolarów. Wartość oprogramowania zainstalowanego na całym świecie w ubiegłym roku, oceniana jest na 80 mld. dolarów.

Udział pirackich kopii procentowo jest największy w Europie Wchodniej - 71%, przy czym straty są oceniane na "jedynie" 2,1 mld. dol. Największe kwotowo straty zanotowano w Europie Zachodniej - 9,5 mld. dol., przy udziale pirackiego oprogramowania na poziomie 36%. Piractwo w pozostałych regionach kształtuje się następująco: rejon Azji i Pacyfiku 53%, (7,5 mld. dol. strat), kraje Ameryki Łacińskiej 63% (1,3 mld. dol.), Bliski Wschód i Afryka 56% (1 mld dol.), Ameryka Północna 23% (7,2 mld. dol.).

W Polsce udział pirackich kopii zainstalowanych na komputerach oceniany jest na 58%, a straty na aż 300 mln dolarów, czyli 1/3 z tego co cały Bliski Wschód i Afryka. Pod tym względem w naszym regionie wyprzedza nas jedynie Rosja (zaliczana w raporcie do Europy Wschodniej) z "wynikiem" 87% i 1,1 mld. dol. strat. Najlepiej prezentują się Czechy i Węgry z udziałem pirackich kopii odpowiednio 40% i 42% oraz stratami obliczonymi na 106 i 96 mln. dol.

"Piractwo to duże wyzwanie dla ekonomii na świecie. Od Algerii do Nowej Zelandii, Kanady do Chin pozbawia rządy podatków, kosztuje stanowiska pracy w całym kanale dystrybucyjnym i szkodzi całemu przemysłowi oprogramowania." - powiedział prezes BSA, Robert Holleyman. BSA jest międzynarodowym stowarzyszeniem promującym legalne oprogramowanie. Reprezentuje interesy największych producentów oprogramowania na świecie m.in. Adobe, Apple, Autodesk, Borland, Internet Security Systems, Macromedia, Microsoft, McAfee, Sybase, Symantec, VERITAS Software i innych.

Pełny tekst raportu (w języku angielskim) wraz ze wszystkimi danymi i opisaną metodologią obliczeń, dostępny jest tutaj (dokument PDF).

© dobreprogramy
s