reklama

ownCloud 5 coraz bliżej: własna chmura już nie tylko dla hobbystów

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

ownCloud, opensource'owe oprogramowanie pozwalające na uruchomienie własnego, inteligentnego dysku w chmurze, było do tej pory rozwiązaniem przede wszystkim dla hobbystów. Korzystać z niego ma ponad 800 tys. osób. Czy to dużo, czy mało, trudno powiedzieć – to przede wszystkim rozwiązanie dla hobbystów, zainteresowanych utrzymaniem własnego serwera. Większość użytkowników będzie wolała wybrać usługi takie jak Dropbox czy SkyDrive, przede wszystkim ze względu na łatwość ich uruchomienia.

Przygotowywana nowa wersja ownClouda, która niebawem powinna ujrzeć światło dzienne (obecnie dostępna jest wersja Beta 2), może to jednak zmienić. Nowości, które już można testować, sprawiają że ownCloud nie tylko zaspokoi nawet najbardziej wymagających użytkowników domowych, ale też okaże się przydatny dla mniejszych firm, dla których dotychczas dostępne wersje dla biznesu (Business i Enterprise Edition), przynoszące m.in. obsługę baz danych Oracle i SQL Server i łączenie się z serwerami katalogowymi, były zbyt kosztowne, a to co oferowała wersja opensource'owa – było niewystarczające.

Przede wszystkim w nowej wersji „prywatnej chmury” ownClouda będzie można wykorzystać wiele różnych systemów kont użytkownika – w tym LDAP i uniksowych kont systemowych. Możliwe będzie też wskazanie wyświetlanej w systemie nazwy użytkownika, innej niż ta, którą przekazał LDAP (często są to nazwy skomplikowane i nieczytelne).

Kolejną ważną zmianą jest wprowadzenie wyszukiwarki na bazie Apache Lucene, dzięki której przez webowy interfejs (wyraźnie odświeżony i uproszczony, tak by więcej miejsca zapewnić treści, ograniczając powierzchnię zajętą przez kontrolki ownClouda) można przeszukiwać pliki, zarówno po ich nazwach, jak i zawartości. Rozbudowano też mechanizm wersjonowania plików, dzięki któremu możliwe będzie teraz przywracanie skasowanych danych.

Deweloperzy ownClouda chwalą się znacznym usprawnieniem mechanizmu buforowania plików, co zaowocować miało nawet pięciokrotnym przyspieszeniem działania prywatnej chmury w niektórych scenariuszach. To szczególnie istotne dla tych, którzy ownClouda uruchamiają na małych, niezbyt wydajnych urządzeniach, np. routerach czy komputerku Raspberry Pi.

Finalnie coś, co może zainteresować budujących i udostępniających duże galerie zdjęć. Zapewne w ślad za Dropboksem i Skydrive, oferującymi coraz bardziej rozbudowane galerie fotograficzne, ownCloud 5 wprowadza własną aplikację tego typu, pozwalającą na łatwe katalogowanie zdjęć, oglądanie ich pokazów i udostępnianie w Sieci. Stanowi ona spory krok naprzód w porównaniu do aplikacji Photo album dostępnej w katalogu aplikacji ownCloud.

Z ownCloud autor tej notki korzysta od kilku lat, wykorzystując do uruchomienia oprogramowania router z systemem OpenWRT, i tak przecież podłączony 24 godziny na dobę do Sieci. Poradnik, wyjaśniający jak zainstalować na takim routerze własną chmurę, znaleźć możecie na forum openrouter.info.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić