Road to 10
liczba publikacji: 4pierwszy wpis: 28 Sierpnia 2013ostatni wpis: 16 Kwietnia 2017

Seria opisuje nigdy nie wydane systemy operacyjne Microsoftu. Ma za zadanie przemierzyć wszystkie lata niewydanych funkcjonalności które przyczyniły się do tego, jak wygląda obecnie Windows.

Niespełnione marzenia o niespełnionym systemie. #1

Wielu z Was zapewne kojarzy lub pamięta Longhorna, prezentowanego przez Microsoft na targach przed 2007 rokiem. Oczywiście i na 'Dobrych programach' znajdzie się wideo o jednym z najstabilniejszych buildów - 4074. Jednak czy to jest ta słynna już 'Vista'? Co to w ogóle jest za system operacyjny - mimo że nie wydany, wciąż miło wspominany?

Zacznijmy od początku, od czego to się zaczęło...

Windows Cairo

Mało osób wie że już w późnych latach 90tych Microsoft planował wydać właśnie taki system.

Niespełnione marzenia o niespełnionym systemie. #2

Windows Cairo zostawił po sobie nazwę kodową dla systemu Windows NT 4.0 i szereg technologii - Object File System. Microsoft zajmował się tymi technologiami non stop, w latach 90' (1991-1998). Jednak każdy z nas - zaawansowanych użytkowników systemu Windows, którzy mieli z nim styczność jeszcze nawet przed Windows 95 pamięta plotki o niejakim "Windows 96". Większość się dowiedziało że to plotka, inni - że hack. Źródła są inne.

Road to XP - Niespełnione marzenia... #3

Trzecia część historii niewydanych systemów Microsoftu. Tym razem przejdźmy dalszym szlakiem historii - Odyssey oraz Triton czekają...

Usunięty w momencie planowania

Triton początkowo był mylony z Service Packiem do Neptune (o nim w następnej części). Jednak wyciekłe dokumenty Microsoftu wskazują na coś innego. Ten dokument jasno wskazuje, jako Triton miał być systemem operacyjnym - plus, miał mieć własne service packi. Triton, miał mieć swój debiut po Neptune, być może w 2001 roku, na co wskazuje dokument.

Road to XP — Neptune NT 5.5

Trochę przerwy było, czas na następną opowieść...

Chyba każdy obeznany w tematyce Windows słyszał o Neptune. Planowany jako następca Windowsa 2000, typowo dla użytkowników domowych, miał być pierwszym systemem dla mas na jądrze NT.

Neptune był rozwijany od 1999 roku, pierwszy znany build Neptune został skompilowany 13 lipca 1999 (nie, nie w piątek - we wtorek), o numerze 5.50.5022.1. Oczywiście są informacje że było ich trochę, ale jedyną wersją udostępnioną, był build M2: 5111.1. Cały Neptune bazowany był na wersji RC systemu Windows 2000.