Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Niedoceniane przeglądarki: Maxthon – przeglądanie z uśmiechem

Temat przeglądarek internetowych wraca na to forum jak bumerang. Nie ma się co dziwić. Są to bardzo popularne programy, bo dostęp do Internetu nie jest już luksusem. Każdy ma swoją ulubioną przeglądarkę. Ponadto najczęściej zna jeszcze cztery przeglądarki. Jak już szybko policzyliście znamy głównie pięć przeglądarek, bo są one najbardziej popularne. Ale czy nie istnieją inne ? Odpowiedź jest chyba oczywista. Czy są one gorsze ? Niekoniecznie. Mógłbym zadać jeszcze wiele pytań, ale wolę ten czas poświęcić na opisanie wad i zalet nowoczesnej przeglądarki Maxthon.

Instalacja najnowszej wersji przeglądarki Maxthon (wersja 3.3.5.1000) zajmuje niezwykle krótko. Nie udało mi się zobaczyć nawet paska postępu przed otwarciem się okna, w którym zostałem poproszony o założenie konta Maxthon Passport . Służy ono do synchronizowania Ulubionych (nazwa znana z IE), ustawień, notatek. Założenie konta wymaga od nas podania adresu e-mail oraz hasła. Potwierdzenie rejestracji za pomocą linku powinno dać możliwość zalogowania się i przesłania tam naszych danych związanych z przeglądarką. Niestety nie udało mi się przejść tego kroku przez „Błąd synchronizacji!”. Na otarcie łez została mi możliwość zaimportowania zakładek/ulubionych z innych przeglądarek (niestety nie ze wszystkich, ale lista cały czas się wydłuża).

Z lewej strony przeglądarki znajdziemy pasek znany użytkownikom Opery. Z jego poziomu podejrzymy Ulubione, pobrane pliki, subskrybowane kanały RSS oraz notatki. Ikonkę Ulubionych bez problemu na pasku rozpoznają wszyscy ci, którzy choć raz używali przeglądarki od Microsoftu. Jest to żółta pięcioramienna gwiazda, która jest prawie identyczna jak w Internet Explorerze. Pobrane pliki pojawią się w oknie wzorowanym na tym z Firefox'a. Jak zauważyliście przeglądarka ma rozwiązania znane z innych przeglądarek. Podobnie jest z możliwością robienia notatek. Są one też wzorowane na istniejącej przeglądarce, chociaż Maxthon ma nieco większe możliwości pod tym względem. Nasze notatki możemy rozmieszczać w Notebook'ach. Nazwa ta jest według mnie nieco nietrafiona. Według twórców przeglądarki są to swego rodzaju foldery, dzięki którym wyszukanie odpowiedniej notatki ma być bardzo proste. Każda notatka może mieć nadany przez nas tytuł, kolor a nawet krój czcionki, a potem zsynchronizowana z kontem Maxthon Passport lub wyeksportowana do pliku *.txt. Aby powiększyć obszar wyświetlania stron, podobnie jak w Operze, możemy schować ten pasek.

Co widzimy u góry okna przeglądarki ? Standardowo jest pasek adresu, bez której wiadomo nie obędzie się przeglądarka. Ma on jednak nietuzinkowe funkcje. Oprócz kłódki informującej nas, że połączenie z serwerem jest szyfrowane (jeśli oczywiście tak jest), znajduje się ikonka gwiazdki, dzięki czemu szybko zapiszemy stronę do Ulubionych oraz ikonka zmiana trybu wyświetlania. Przeglądarka Maxthon jest hybrydowa. Do renderowania stron w zależności od potrzeby wykorzystuje silnik WebKit (standardowo) lub Trident (dla stron pisanych z myślą o Internet Explorerze). Zmiana trybu wyświetlania daje możliwość np. grania w motylki. Możemy tam znaleźć również dodatkowe ikonki np. z informacją o wykrytym kanale RSS lub tryb czytania. Dzięki trybowi czytania nie rozpraszają naszej uwagi inne elementy strony podczas np. lektury ciekawego wpisu na blogu. Ta funkcja jest bardzo przydatna przy małych ekranach umieszczonych np. w netbookach. Obok paska adresu znajdziemy pasek wyszukiwania. Mamy do wyboru kilka wyszukiwarek np. Google, Bing, Yahoo z możliwością ustawienia domyślnej. Możemy również dodać własne wyszukiwarki. Z prawej strony tego paska znajdziemy kilka według mnie przydatnych funkcji. Jedną z nich jest Sniffer plików. O co chodzi ? Program umożliwia pobranie wybranych przez nas multimediów, które są częścią strony WWW. Inne narzędzie służy do robienia zrzutów ekranowych. Robi zdjęcia zarówno części ekranu z możliwością prostej edycji oraz całych stron ( naprawdę całych, a nie tylko widocznej części). Inne opcje zawarte na górnej belce programu są raczej standardowe np. cofnij, odśwież, zamknij ostatnio otwarte karty, strona domowa.

Jak każda nowoczesna przeglądarka, tak samo i Maxthon posiada możliwość przeglądania stron w kartach. Otwierając menu znajdziemy opcję otwarcia nowego okna w 3 trybach: standardowym, prywatnym oraz z niezależnym cache'em. Ta ostatnia opcja szczególnie przykuła moją uwagę. Dzięki niej bez problemu do jednego serwisu zaloguje się kilka osób naraz. Unikatową funkcją jest również „Podziel okno 2 w 1”. Przeglądarka wyświetla 2 strony naraz obok siebie. Z lewej wyświetla się jedna strona WWW z prawej strony zupełnie inna. Lewa i prawa strona może posiadać własne karty, dzięki czemu możemy bezproblemowo zmieniać wyświetlane strony WWW. Niestety na pełnym ekranie nie wyświetlimy już dwóch stron naraz. Po otwarciu nowej karty wyświetla się coś na wzór szybkiego wybierania w Operze, z tym wyjątkiem, że odnośniki do stron są wyświetlane na kilku stronach.

U dołu przeglądarki znajdziemy kilka równie ciekawych funkcji. Bez problemu zablokujemy niechciane reklamy jednym kliknięciem myszy i przeskalujemy stronę. Znajdziemy też ikonkę głośnika. Jest to przydatna funkcja, jeśli odtwarza się nam jakiś dźwięk na stronie, a nie wiemy na której. Na dolnym pasku wyświetlimy takie informacje jak: lokalny i publiczny ip, użycie procesora, prędkość pobierania i wysyłania. Użytkownik sam wybiera takie informacje, jakie go interesują. Domyślnie żadna z tych informacji się nie wyświetla.

Wchodząc w menu znajdziemy „Opcje”. Chyba nie ma w tym nic dziwnego. Opcje są bardzo rozbudowane i otwierają się na nowej karcie przeglądarki podobnie jak Ulubione czy Historia. Możemy je zatem wywoływać z paska adresu. Wpisanie „about:favorites” spowoduje wyświetlenie Ulubionych. Przeglądarka daje duże możliwości konfiguracyjne. Możemy ustawić aliasy do najczęściej odwiedzanych witryn. Domyślnie mamy ich ustawionych całkiem sporo. Wpisanie „fb” jak można się domyśleć przekieruje nas na portal Marka Zuckerberga. Dodatkowo przeglądarkę możemy obsługiwać za pomocą klawiatury i gestów myszy. Co jeszcze znajdziemy w menu ? Jedną z opcji jest „Zapisz jako aplikację”. Nie wiem do czego ma służyć, ale dzięki niej twórcy Maxthona udawadniają, że do przeglądania internetu nie potrzebna jest przeglądarka z paskiem adresu. Funkcja ta generuje bardzo prostą przeglądarkę WWW, w której domyślnie wyświetla się wybrana przez nas strona. Możliwa jest również zmiana skórki. W programie jest wbudowanych 9 skórek, a jak chcemy więcej możemy je pobrać ze strony internetowej. Z poziomu menu mamy również dostęp do narzędzi dla deweloperów.

Już raz instalowałem na swoim komputerze tą przeglądarkę. Niestety, szybko się do niej zniechęciłem. Chodziła ona topornie i nie dawała zbyt dużych możliwości. Od tej pory wiele się zmieniło. Teraz wiem, że jest ona dobrą alternatywą dla mojej obecnej przeglądarki. Raczej nie zamienię ją na Maxthona, ale skrót do niej na pewno umieszczę na pulpicie. Jest to dobrze zrobiona przeglądarka z wielkimi możliwościami. Zwiększają się one z miesiąca na miesiąc. Jest ona dostępna na Windowsa oraz jej wersja mobilna na Androida wraz z dodatkami, które sami wedle potrzeb możemy doinstalować. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest dostępna w wielu językach, w tym też po polsku. To wszystko powoduje, że ta prężnie rozwijająca przeglądarka powinna znaleźć grono zainteresowanych użytkowników nie tylko w Polsce.  

oprogramowanie internet

Komentarze

0 nowych
kubut   19 #1 05.03.2012 08:23

Zainteresowała mnie funkcja "2w1", może być przydatna przy porównywaniu produktów na stronach. Na jakim silniku opiera się ta przeglądarka i jak z bezpieczeństwem?

Ave5   8 #2 05.03.2012 16:07

Program wygląda fajnie, wpis też OK.

Taka moja dygresja - kiedy ktoś pójdzie po rozum do głowy i odkryje wreszcie, że ja jako użytkownik nie chcę zakładać ciągle miliona nowych kont? Nie dość że strony, to jeszcze programy (np.tytułowy Maxthon) tego wymagają :/

Demagog   4 #3 05.03.2012 18:15

@kubut

Ma dwa jeden to webkit drugi wbudowany silnik programu do pobierania przeglądarek. Na szczęście webkit jest domyślny.
Jest jeszcze fajny gadżet czyli "Night Mode" do czytania po nocy.
W sumie porównywalne pod względem wygody do Opery,

Autorze wpisu zejdź z powagą. To nie szkoła, bo wpis napisany, jak wypracowanie. Co na blogu nie jest zawsze zaletą.

pamix   7 #4 05.03.2012 18:44

@kubut
Jest to przeglądarka hybrydowa: domyślnie działa na silniku WebKit, ale może wykorzystywać silnik Trident. Spójrz na zdjęcie z grą w motylki. Tam został wykorzystany silnik z IE.

@Ave5
Producent Maxthona nie zmusza do niczego swoich użytkowników. Więc możesz zdecydować czy synchronizujesz dane czy nie.

@Demagog
Dzięki za zwrócenie uwagi. Na pewno się zastosuję do rady.

djfoxer   19 #5 05.03.2012 19:01

Jak wygląda zużycie zasobów, gdy korzystamy z dwóch silników jednocześnie? Czy ktoś może z czytających używał Maxtona na ekranie dotykowym z multitouchem?

pamix   7 #6 06.03.2012 07:51

Korzystamy z jednego silnika cały czas. Nie z dwóch jednocześnie.

pamix   7 #7 06.03.2012 07:51

Korzystamy z jednego silnika cały czas. Nie z dwóch jednocześnie.

Wolfgar   7 #8 07.03.2012 02:51

A ja uważam że to tylko nakładka. Zdarzyło mi się z niej korzystać jeszcze za czasów MyIE... to były czasy ;)

zyfy   4 #9 19.03.2012 15:57

gdzie znajdę jakiegoś porządnego adblocka dla maxthona?

  #10 06.08.2012 09:02

Ad Fender wtyczka block reklam

  #11 05.04.2013 10:09

w swojej nowej pracy postanowiłem zmienić przeglądarkę(szukałem czegoś co działa szybciej niż firefox). A o to moje wrażenia po 2 miesięcznym użytkowaniu:
1)tryb nocny i tryb czytania rewelacyjna rzeczy, znacznie ułatwia prace.
2) można ściągnąć każdy filmik i zdjęcie. Trzeba tylko pamiętać, że sniffer plików pokazuje wszystkie pliki dotąd widziane a nie tylko z tej danej strony.
3)Blokada reklam jest niestety słaba, do ad blocka daleko mu jeszcze. Czekam w chwili obecnej na Ad blocka dla M3
4)komendy myszką, są rewelacyjne. Parę prostych sygnalizacji myszką znacznie ułatwia pracę.
5)Bardzo przydatne okazało się też zapisywanie ulubionych w postaci rozwijanych folderów, szczerze mówiąc nie wiem czy taka opcja jest w firefoxie w podobnej postaci jak w M3, ale na pewno nie jest tak domyślnie ustawiona. Dla mnie który ma ponad 100 zapisanych stron i dochodzi ich coraz więcej, tak łatwa organizacja ułatwia prace.
to narazie tyle. Może komentarz jest trochę spóźniony, ale kto wie co komu się przyda

  #12 26.06.2013 17:46

zgadzam sie z opinia ----- Maxthon jest wyborna!