Podcast „Wolny Internet"

Podcast “Wolny Internet”

Mamy 30 lutego 2042 r.

Urodziny obchodzą Poszukiwacz oraz Martin Stankiewicz.

Zapraszamy na poranne wydanie “Wieści z Sieci”.

Portal Facebook już nie jest tak popularny jak rok temu. Jego udział w rynku wynosi w tej chwili tylko nieco ponad 2%. W marcu zeszłego roku było to aż 2,5%. W siłę rośnie Twitter, w którym odchodzi się od ograniczenia długości tekstu do 280 znaków, bo i tak mało kto pisze tak długie tweety.

W dniu dzisiejszym mija 5 lat od powołania Krajowej Rady Internetu. Z tej okazji organizowany jest dzień otwarty. Przybyli będą mogli zobaczyć jak banuje się konta na znanych portalach społecznościowych tj. Instagram i Nasza Klasa czy złożyć wniosek o przyznanie kanału na portalu YouTube. Planowane jest też szkolenie z zakresu eliminowania hejtu w Internecie.

Popularna grupa Hajsownicy Gimpera została zamknięta. Sam twórca długo zastanawiał się nad swoją decyzją. Powodem była cały czas zmniejszająca się liczba memów publikowanych na grupie. Możliwe, że zamknięty zostanie też sam kanał Overwatch Hajsowników, gdyż pojedyncze odcinki wraz z płatną reklamą nie przekraczają 3 minut. Youtuber rozważa przejście na wcześniejszą emeryturę.

Młodzieżowym słowem roku zostaje “najgorzej”. Towarzyszy ono trudnym sytuacjom w życiu młodzieży. Można je często usłyszeć, gdy trzeba w głowie policzyć 3 x 3 czy powiedzieć kilka zdań o sobie. Na drugim miejscu uplasowało się staropolskie xD, ale uzyskało 10 razy mniej głosów. Wśród osób, które brały udział w głosowaniu, zostaną rozlosowane najnowsze smartfony marki Samsung - S30, S30 + oraz S30 ++.

Podczas WiFi party w dużej miejscowości na Kujawach, jedno z urządzeń komunikacyjnych spadło na kolano uczestnika imprezy, a następnie na podłogę. Uczestnika odwieziono do szpitala, po wcześniejszym opublikowaniu na profilu Pogotowia Ratunkowego informacji o poszkodowanym. Złamaną nogę włożono w gips. Smartfon poszkodowanego został z kolei wyposażony w diamentową szybkę, która będzie przeciwdziałać skutkom takich incydentów w przyszłości.

Elon Musk, właściciel SpaceX, po wykupieniu Google’a za 16,5 biliarda dolarów, zaczyna stawiać pierwsze serwery na Marsie. Pozwoli to na wyjątkowo płynną komunikację między trzema planetami oraz skróci czas wysyłania snapów, które obecnie są główną formą komunikacji w czasach postpiśmiennych. Krzysztof Gonciarz już w tej chwili wyraził jednogłośną opinię na ten temat.

Dzisiaj miał premierę pierwszy autonomiczny helikopter. Premiera odbyła się na portalu skrzydlaci-autonomiczni.pl. Konstruktor po locie powiedział, że jest to kolejny krok na drodze do wejścia w XXII w. Pozwoli to rozładować korki na Zakopiance, z którymi walczymy od początku 2022 r., kiedy to zezwolono w Polsce na ruch autonomicznych pojazdów.

W Katowicach doszło do ataku DDOS na nowo oddaną do użytku smartelektrownię. Spowodowało to niemałe problemy. Wielu ludzi zaskoczonych zaistniałą sytuacją wyszło na ulicę. Braku prądu doświadczył również katowicki spodek, w którym aktualnie odbywa się Intel Extreme Masters. Początkowo uczestnicy grali przy świeczkach, jednak bardzo szybko udało się zorganizować zbiórkę powerbanków, z których prąd zaspokoił potrzeby imprezy. Za atakiem stali Marsjanie, którzy w ten sposób chcieli odzyskać spodek.

Swoją premierę miał iPhone L. Producent zapowiedział, że nie będzie sprzedawać go w salonach stacjonarnych. Osoby, które dokonają zakupu otrzymają kod, który pozwoli wybrany przez siebie model wydrukować na drukarce 3D. Jeżeli to rozwiązanie się sprawdzi, Apple zamierza dystrybuować w ten sposób inny sprzęt tj. pralki, lodówki, a nawet samochody.

Jeden z portali technologicznych opublikował wpis, w którym chwali się złożonym przez siebie laptopem dla gracza za 10 zł. Głównymi atutami urządzenia są: wydajny procesor Intel z serii i11, wyświetlacz 8K oraz moduł do szybkiego ładowania (od 0% do 80% w 15s). Gratulujemy i czekamy na laptopa za 5 zł. 

Było to poranne wydanie "Wieści z Sieci". Na kolejne zapraszamy już wieczorem. Poprowadzi je standardowo Krystyna Czubówna. 

Artykuł powstał z okazji 1 kwietnia. Żartem są zarówno jego forma, jak i treść. Nawiązanie do prawdziwych lub fikcyjnych postaci jest w małym stopniu przypadkowe. Próba obrażenia lub wywołania innych skrajnych emocji w żadnym wypadku nie była zamierzona.