NAS do użytku domowego i służbowego cz. II VPN

Witam.Po części pierwszej mam już podłączony, z utworzonymi wolumenami serwer NAS. Chciałem zacząć podstawową konfigurację (np. Photo Station), ale niestety najpierw muszę się uporać z innym problemem...

...

Połączenie z zewnątrz

Mam do dyspozycji 2 lokalizacje:

  • pierwsza - brak zewnętrznego IP (tu stoi NAS)
  • druga - zewnętrzne IP (tam mam TP-Link TL-WR1043N/ND v1 z wgranym oprogramowaniem Gargoyle 1.5.9.2 (r35228))

NAS do użytku domowego i służbowego

Najpierw pomysł, później marzenia....długo, długo nic.....wreszcie realizacja

Dawno temu w odległej galaktyce...Zrodził się w mojej poronionej głowie pomysł, żeby zakupić NAS do domu. Nie byle jaki - chciałem na nim dodatkowe oprogramowanie, trzymać na nim strony dla klientów, moje własne (najczęściej z braku czasu nie dokończone) projekty, połączyć się z nim vpn'em, sprawić, żeby mi synchronizowało automatycznie pliki z komputera (ale tylko z wybranych przeze mnie katalogów).

Podręczny serwer cz. 2

Po zainstalowaniu systemu, co opisałem w poprzednim wpisie pora skonfigurować podstawowe usługi. Gdy system się uruchomi, naszym oczom powinien pokazać się taki ekran:

Ewidentnie coś jest nie tak - wystąpiły jakieś problemy z MySQL, które za chwilkę rozwiążemy. Najpierw trzeba się zalogować - można olać te komunikaty i wpisać root i hasło które ustawiliśmy podczas instalacji. Pokaże nam się takie okno:

Podręczny serwer cz. 1

Podczas pisania pracy licencjackiej potrzebowałem do ciągłej dyspozycji serwer (mysql, php, apache). Nie zamierzałem korzystać z programów typu WAMP - jakoś taki zestaw do mnie nie przemawia. Postanowiłem więc postawić to wszystko na jakże potężnej maszynie (Nokia Booklet 3G). Zainstalowałem więc tam Debiana, podłączyłem kartę sieciowa na USB, skonfigurowałem router i interfejs sieciowy i działało....jakoś....opornie. Olałem sprawę - termin gonił, nie miałem czasu się bawić w konfiguracje komputera.

Rozpoczynam zabawę z Windows 8

Jestem miłośnikiem nowych technologii, uwielbiam nowinki wszelkiego rodzaju. Przy pierwszym kontakcie ze wstążką (Office 2007) niezbyt się polubiliśmy, ale bardzo szybko się to zmieniło. Następnie testowałem wersję 2010 i było to samo (mimo, że zmiany nie były rewolucyjne).

Aktualizować, czy nie aktualizować....oto jest pytanie

Od pewnego czasu huczy na temat Windowsa 8 i ułomności interfejsu Modern UI.

Na drodze do certyfikatu Microsoftu cz. 4

Po dłuższej przerwie chciałbym zaprosić na przegląd kolejnego dnia szkolenia które (niestety) jest już historią. W trzecim dniu omawiane były rzeczy które najbardziej mnie ciekawią w AD. Rozszerzona została wiedza z zakresu GPO. Na początek...

Managing User Desktop with Group Policy

Implement Administrative Templates

Szablony administracyjne służą do ustawień opartych na rejestrze. Kiedyś były przechowywane w plikach *.adm, które zawierały zarówno konfigurację jak i informacje o języku - np.

Na drodze do certyfikatu Microsoftu cz. 3

Witam po kolejnym dniu szkolenia.

Bez niepotrzebnych wstępów od razu zabraliśmy się do pracy

Managing Groups

Overview of Groups

Wyróżniamy dwa typy grup

  • Distribution groups
  • Security groups

Ta pierwsza jest używana tylko przy grupowaniu użytkowników pocztowych (aby była możliwość wysyłania maila do całej grupy). Grupa taka nie posiada numeru SID, więc nie można uruchomić żadnych zabezpieczeńSecurity groups, jest już normalną grupą z numerem SID i możliwością implementacji zabezpieczeń.

Na drodze do certyfikatu Microsoftu cz. 2

Tak jak pisałem w poprzednim wpisie chciałem napisać czego ciekawego się dowiedziałem podczas szkolenia.

Sprawy organizacyjne

O 8:40 byłem gotowy do pochłaniania wiedzy. Papierosek, próba dobudzenia się i jazda.Trenerem Microsftu okazał się pracownik Dagmy który specjalizuje się właśnie w systemach serwerowych (również Linux) oraz w technologiach sieciowych (UTM NetASQ).

Na drodze do certyfikatu Microsoftu cz. 1

Od kilku lat pracuję jako informatyk. Nie jest to jakaś ogromna sieć, ale jest co robić. Około 100 stacji roboczych, kilkanaście serwerów (mam na myśli wszystkie maszyny które pełnią rolę serwera, typowo serwerowych maszyn mamy 5).

Jak przyjmowałem się do tej pracy w 2008 roku to postawiłem sobie kilka celów, które będę musiał osiągnąć, aby moja praca była skuteczniejsza i przyjemniejsza.