Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Creative Suite 5.5 okiem laika

Jak już wspomniałem na swoim blogu ostatnio zdecydowałem się na zakup pakietu Adobe Creative Suite 5.5 Master Collection. Oczywiście nie wyłożyłem z kieszeni ~13 tys. złotych, tylko niecałe 3 :)

Co w pakiecie piszczy

Photoshop Extented

Wszystkim znane oprogramowanie do obróbki grafiki rastrowej. Przy "odrobinie" umiejętności i duszy artysty można uzyskać powalające efekty.

Illustrator

Illustrator jest programem do tworzenia grafiki wektorowej. Grafika jest wynikiem zapisów matematycznych określających każdy element obrazka. Dużą zaletą jest możliwość "bezkarnego" zmieniania poszczególnych rozmiaru.

InDesign

Program wykorzystywany w poligrafi, do składania, projektowania i drukowania materiałów. Oczywiście bardzo dobrze współpracuje z Photoshopem i Illustratorem

Acrobat X Pro

Program od edycji/tworzenia plików w bardzo rozpowszechnionym w internecie formacie pdf. Dzięki niemu plik na każdym urządzeniu które jest w stanie go otworzyć będzie wyglądało identycznie (każdy kto przenosił pliki z między OpenOffice/LibreOffice a MS Office wie, że to jest ogromna zaleta.

Flash Catalyst

Program za pomocą którego bez pisania kodu możemy zamienić elementy stworzone np. w Photoshopie na interaktywne elementy.

Flash Professional

Program umożliwiający tworzenie animacji na podstawie grafiki wektorowej. Można stronę internetową stworzyć w całości opartą na technologii flash, gry w przeglądarce w większości również są oparte na flashu

Flash Builder

Umożliwia zbudowanie aplikacji internetowej, której większość operacji jest wykonywana po stronie klienta (po uprzednim - zazwyczaj jednorazowym) pobraniu przez niego wymaganych danych. Aplikacje tego typu określane są jako RIA (Rich Internet Application - Bogata aplikacja internetowa) i oprócz flasha są inne tego typu technologie np. jQuery.

Dreamweaver

Program do tworzenia stron internetowych typu WYSIWYG (to co widzisz, jest tym co dostaniesz). Dzięki niemu bardzo szybko można stworzyć stronę internetową.

Fireworks

Oprogramowanie służące do edycji grafiki wektorowej i rastrowej. Przeznaczony jest przede wszystkim do witryn internetowych.

Contribute

Umożliwia szybką i łatwą zmianę strony internetowej. Otwieramy stronę i otrzymujemy praktycznie edytor tekstowy dzięki któremu np. zmieniamy jakiś tekst na stronie, dodajemy obrazek, pdf, animacje flash, itp.

Premiere Pro

Uznany program do edycji wideo. Wbudowane narzędzia umożliwiają swobodną manipulację obrazem, dźwiękiem, grafiką.

After Effects

Służy przede wszystkim do dodawania do plików video efektów specjalnych, podobnie jak Premiere Pro umożliwia łączenie obrazu, dźwięku i grafiki (lub animacji).

Audition

Możemy się bawić grafiką, animacjami, plikami video.....Audition uzupełnia zestaw narzędzi o możliwość miksowania, obróbki i nagrywania dźwięków

Bridge

Plik służy do zarządzania projektami multimedialnymi. Łatwo możemy zarządzać plikami np. łącząc je w kolekcje.

Device Central

Chcąc wypuścić jakieś treści multimedialne przydałoby się je przetestować na różnych urządzeniach mobilnych. Dzięki tej aplikacji nie musimy ścigać znajomych, żeby przetestowali nasze dzieło, ani kupować wielu rządzeń - program emuluje dla nas urządzenie.

Media Encoder

Jak już mamy różne pliki, to dzięki Media Encoder możemy je przekształcić do innego formatu.

Po co mi to?

Nie jestem grafikiem, nie posiadam zakładu poligraficznego, nie obrabiam filmów / muzyki.
Na co mi więc ten pakiet?

Po pierwsze:

Często podejmuje się zleceń na rzeczy których wcześniej nigdy nie robiłem, jak czegoś nie wiem to zawsze można się nauczyć, a narzędzi z dnia na dzień nie kupię.

Po drugie:

Część aplikacji będzie przeze mnie wykorzystywana do tworzenia interfejsu do baz danych (moim zdaniem najwygodniej jest stworzyć stronę, która będzie obsługiwała taką bazę).

Po trzecie:

Nie będę wiecznym studentem (mam nadzieję) więc nie zawsze będę mógł nabyć w tak korzystnej cenie. Poza tym kupiłem wersję 5.5 i już na niej działam, ale czekam na przesyłkę z wersją 6:)

Po czwarte:

Moją pasją (na którą brak mi niestety czasu) jest fotografia. Od zawsze chciałem się bawić fotografią, nauczyć się robić dobre zdjęcia, obrabiać je, publikować....ale niestety od dłuższego czasu jedyne zdjęcia jakie robię to komórką podczas pracy aby udokumentować wykonaną robotę lub postępy.

Podsumowanie

Pakiet ma duże możliwości, których odkrycie chociażby w 50% zajmie mi dużo czasu, ale nauki nigdy dość. W sieci można znaleźć mnóstwo poradników. W tym momencie nie mam kompletnie czasu na naukę (praca od rana do wieczora, a oprócz tego jestem w trakcie tworzenia projektu do pracy licencjackiej...trochę tego się nazbierało). Poniżej zamieszczam efekt 30 minut nauki i obróbki zdjęć (wiem, że widać defekty, ale po pierwsze bardziej mnie interesowała nauka sposobu, a po drugie robiłem to touchpadem na ekranie 13,3" więc praca była utrudniona.
 

oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
  #1 09.05.2012 20:26

Heh, tylko zgrzyt zębów mi zostaje... jak byłem jeszcze studentem, to ten program dopiero powstawał. Pamiętam jak Adobe puściło informacje, że będzie dla wszystkich studentów, za jakieś śmieszne pieniądze, a potem wycofali się całkowicie z tego chyba na pół roku, albo dłużej... a program był potrzebny, bo firma już była założona. Heh, ale Ci zazdroszczę :P Ty masz za 3tyś Master Collection, a ja za 7tyś Web Premium, wtedy CS3 :P

Życzę powodzenia i wytrwałości w ogarnianiu kolejnych programów :) Chyba lata zajęłoby przyuczenie się do wszystkich powyższych programów w stopniu średniozaawansowanym :)

lubicz   4 #2 10.05.2012 11:26

Może by kiedyś konkurs na najlepszy retusz tego samego zdjęcia zrobić?

parasite85   8 #3 10.05.2012 16:41

@gowain:
W tej chwili staram się opanować maksimum z Dreamweavera - szkoda, że nie zainteresowałem się Flash Builderem wcześniej, ponieważ nie musiałbym wtedy rozpracowywać użycia Ajaxa - chociaż to udało się dzięki wpisowi http://www.dobreprogramy.pl/slepciu/AJAX-i-jQuery-cz,31833.html

@lubicz:
Hmm....sądzę, że zdolni graficy osiągnęliby lepszy efekt w paint'cie niż ja w Photoshopie:P Ale w sumie to może być ciekawe

  #4 10.05.2012 17:41

No ja głównie Photoshop, Dreamweaver i Illustrator - w sumie to codziennie używam wszystkich 3 :)

  #5 14.05.2012 19:50

@gowain:
Wersji na licencji edukacyjnej tj. dla studenta nie można wykorzystywać w firmie. (Chyba że kupi się upgrade - pytałem w Adobe). Natomiast legalnie można wykorzystywać do pracy nawet zarobkowej ale na prywatnym sprzęcie ;) czyli oficjalnie przy pojedynczych zleceniach.

Vidivarius   15 #6 15.05.2012 12:24

@dawidh (niezalogowany)
"Natomiast legalnie można wykorzystywać do pracy nawet zarobkowej ale na prywatnym sprzęcie ;) czyli oficjalnie przy pojedynczych zleceniach."

... czyli jak prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą.
Jak zakładasz spółkę cywilną, jawną, zoo itp, czyli takie na podstawie prawa handlowego - to już nie, bo wtedy osobowość prawną ma firma a nie ty - w odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej, w której to ty masz osobowość prawną, jesteś podmiotem gospodarczym