Alternatywny firmware dla TP-Link WDR4300

Jakiś czas temu opisywałem jak zbudować własny router wifi na bazie Debiana. Do niedawna taki router spisywał się u mnie wyśmienicie do czasu aż sąsiadka uruchomiła u siebie router o dużym zasięgu, a do tego zajmujący kilka kanałów naraz. Sygnał z jej routera dosyć skutecznie zagłuszał sygnał z mojego. Ponieważ i tak już od jakiegoś czasu panował spory ruch w eterze, pomyślałem, że konieczna będzie przesiadka na pasmo 5 GHz.

Temu panu już dziękujemy...

Od dawna wiadomo, że jeśli chcesz dobrze zabezpieczyć swoją sieć, to najlepszym sposobem jest wyciągnięcie kabla z gniazdka karty sieciowej. Zabezpieczenie niemal idealne... ;-) No dobra, teraz na poważnie: co można zrobić żeby odizolować się od części szubrawców grasujących w sieci? Rozwiązaniem podobnym do wyciągnięcia kabla sieciowego jest izolowanie połączeń Z i DO adresów ip wykorzystywanych przez spamerów, strony rozpowszechniające malware, C&C botnetów i wielu innych nieproszonych gości.Tak się miło składa, że firma

Prosta i szybka aktualizacja programów w OpenBSD

OpenBSD to świetny system na serwery i firewall’e. Od ideału dzieli go naprawdę niewiele. Tym małym czymś jest aktualizowanie systemu i programów. W przypadku systemu bazowego polega to na kompilowaniu odpowiednich fragmentów kodu źródłowego. W przypadku programów, na kompilowaniu całego ich kodu. Nie jest to trudne (a co w OpenBSD jest trudne?) ale bardzo czasochłonne. Dodatkowym problemem jest brak mechanizmu sprawdzania dostępności aktualizacji, czegoś na kształt Debianowego “apt-get update && apt-get upgrade”.

Filtrowanie treści WWW, czyli co wolno Wojewodzie...

Poniższy tekst można potraktować jako osobny lub jako rozszerzenie poprzednich wpisów.

Co Pan taki ciekawski?

Powodów do filtrowania treści WWW (i ruchu internetowego w ogóle) jest wiele i każdy ma inne ale głównie są to pracownicy przesiadujący na Facebooku, oglądający treści erotyczne, P2P itp.

Filtrowanie treści przesyłanych protokołem HTTP jest bardzo łatwe. Wystarczy serwer proxy Squid i Dansguardian.

Bezprzewodowy router na Debianie - wersja kompletna cz. II

W części pierwszej napisałem jak uruchomić bezprzewodowy punkt dostępowy oparty na Debianie. Część druga jest o tym jak go trochę zabezpieczyć.

Paranoid

Ludzie korzystający z systemu OpenBSD to najczęściej osoby cierpiące na paranoję związaną z bezpieczeństwem komputerowym. Jeśli ktoś przeczytał część pierwszą (i moje wcześniejsze wpisy) to już wie, że bardzo lubię OpenBSD więc nie mogę pominąć tego tematu.

Mój dom, moja twierdza

Podstawowym środkiem bezpieczeństwa każdego routera jest firewall. Poniżej nie będę starał się opisać zasady konfiguracji

Bezprzewodowy router na Debianie — wersja kompletna cz. I

Ale po co?

Ostatnio wpadł mi w ręce komputer w formacie Mini-ITX. Małe wymiary i minimalne zużycie prądu (18 W podczas obciążenia) skłoniły mnie do wykorzystania go jako domowy router bezprzewodowy. No ale po co się w to bawić skoro niezły router WI-FI można kupić za niewielkie pieniądze? Bo tak ;-)W sieci można znaleźć masę poradników jak wykonać tytułowe zadanie ale moim zdaniem żaden nie jest kompletny i dlatego postanowiłem opisać cały proces od początku do końca.

Zmiana serwera mail w OpenBSD 5.3

Osoby, które czytały moje wpisy, z pewnością zauważyły, że lubię system OpenBSD. Używam go w pracy jako firewall. Ci co znają choć trochę OpenBSD, wiedzą, że domyślnym serwerem poczty jest Sendmail. A ci co znają Sendmail'a wiedzą, że jego konfiguracja jest co najmniej niebanalna ;-)Uważny czytelnik z pewnością zapyta: serwer poczty na firewall'u? A no tak, na firewall'u. Tyle, że nasłuchujący wyłącznie na interfejsie loopback, czyli obsługujący pocztę wewnętrzną (np.