Geocaching sposobem na odejście od komputera

Zwykle przyszło się mówić, że prawdziwi komputerowi maniacy nie odchodzą od komputera i nie interesuje ich życie za firewallem. Na szczęście wymyślono ciekawą grę terenową o nazwie Geocaching. Zabawa polega na szukaniu skarbów, które zostały ukryte przez innych użytkowników. Gra ta zapewne spodoba się wszystkim fanom portalowego Pirata.

Poszukiwane skarby, tzw. skrzynki to odpowiednio zabezpieczone, najczęściej plastikowe, wodoszczelne pudełka zawierające drobne upominki oraz dziennik, w którym kolejni znalazcy odnotowują fakt odkrycia danej skrzynki. Jeśli znalazca skrzynki zabierze z niej upominek ("fant"), to wkłada w jego miejsce nowy od siebie (o nie mniejszej wartości). Współrzędne miejsc, w których ukryte są skrzynki, ich opisy oraz instrukcje niezbędne do ich znalezienia dostępne są w jednej z internetowych baz skrzynek - najpopularniejszej w Polsce prowadzonej przez serwis OpenCaching PL.

Na stronie opencaching.pl, możemy odszukać miejsce spoczywania skrzynki. Wybierając skrzynkę, należy zwrócić uwagę na jej rodzaj. Każda skrzynka ma określony swój typ oraz atrybuty. Jeśli nie posiadamy nawigacji GPS, możemy poszukać skrzynek typu Quiz. Tego typu skrzynka może być to dowolna skrzynka (tradycyjna, multi, wirtualna itd.) ale żeby znaleźć docelową skrzynkę należy rozwiązać łamigłówkę, ułożyć puzzle z obrazka.

Jeśli posiadamy nawigację GPS, bardzo dobrym pomysłem jest szukanie skrzynek mobilnych. Każdy kto znajdzie skrzynkę przenosi ją na nowe miejsce i niezwłocznie publikuje jej nowe współrzędne w internetowym LOGu. Skrzynka typu Multi-cache jest również ciekawym pomysłem. Podane współrzędne wskazują pozycje obszaru docelowego na którym znajduje się pierwsza skrzynka. Przed znalezieniem docelowej skrzynki musisz znaleźć inne pośrednie skrzynki, które zawierają kolejne wskazówki o następnym miejscu. Czasem takie pośrednie punkty mogą być rozrzucone po całej Polsce. Skrzynki takie ukryte są zazwyczaj w bardzo ciekawych miejscach jak na przykład Stanowisko dowodzenia "Obszar Środek".

Jeśli posiadamy telefon komórkowy z nawigacją GPS możemy skorzystać z programu VisualGPSce. Jest to darmowa aplikacja na urządzenia typu PocketPC. Pozwala nam na odszukanie współrzędnych w jakich znajduje się ukryty skarb.