Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Point of no return

W ostatni dzień trwania HotZlotu 2009 miałem przyjemność zaprezentować kilka zdjęć i opowiedzieć o mojej wycieczce na Ukrainę do Czarnobyla oraz Prypeci. Od tamtej pory, wielu czytelników serwisu dobreprogramy.pl zadaje mi pytania, prosi o zdjęcia z tej wycieczki. Dlatego jaki czas temu zrobiłem krótki filmik Point of no return, który opowiada o różnych ciekawych i opuszczonych miejscach.

Stworzenie takiej animacji jest dość prostą i przyjemną rzeczą. Świat informatyki udostępnia nam sporo ciekawych aplikacji, dzięki którym można zrobić całkiem ładny film. Mnie pomogły następujące programy:

GIMP - retusz zdjęć, kadrowaniePicasa - montaż oraz wygenerowanie filmuOpenEXR, Qtpfsgui - HDR oraz tone mappingAudacity - dostosowanie ścieżki dźwiękowej

Nim udałem się do Czarnobyla, zacząłem odwiedzać różne ciekawe miejsca w Polsce. Do szukania ciekawych miejsc nakłonił mnie Geocaching. Wtedy to też zainteresowałem się programami do nawigacji. Moim faworytem okazała się AutoMapa. Poprowadziła mnie za rękę w wiele ciekawych miejsc, a jednym z pierwszych było Stanowisko dowodzenia "Obszar Środek".

Szukając kolejnych ciekawych miejsc trafiłem na Kłomino, które leży niedaleko Bornego Sulinowa. Miasto znajduje się na skraju dawnego poligonu. W czasach radzieckich nosiło ono nazwę Grodek lub Gródek, a po niemiecku zwano je Westwalenhof. Warto się tam wybrać czym prędzej, gdyż miasto znika na naszych oczach. Co chwila ktoś kradnie to co tam pozostało. W okolicy znajduje się Grupa Warowna "Góra Śmiadowska". Jeśli dobrze się rozejrzymy po okolicy to znajdziemy wejścia do bunkrów. Łączna długość korytarzy mierzy ponad 250 metrów. Tunele łączyły 6 schronów, które rozdzielały zapadnie. Wszystkie schrony bojowe zostały wysadzone, dlatego wejście do podziemi należy szukać wśród gruzowisk.

Wycieczka do Czarnobyla. Mimo wielu zdjęć w Internecie, masy opisów, filmów, zdjęć, ma się ochotę zobaczyć to wszystko samemu. Dlatego długo się nie zastanawiałem i się tam udałem. Oczywiście na wycieczkę ze sobą zabrałem ze sobą laptopa i kilka programów jakie mogły mi się przydać. Jedną z częściej wykorzystywanych aplikacji był Google Tłumacz oraz różnego rodzaju mapy oraz przede wszystkim nawigacja satelitarna.

Jeśli chodzi o promieniowanie, chodzące potwory, zmutowane owady i mrówki giganty to ich tam nie ma. Dlatego jeśli jesteś fanem gry S.T.A.L.K.E.R. to się zawiedziesz. Natomiast Czarnobyl i Prypeć mogą być rajem dla fotografów oraz biologów. Jest tam pełno wspaniałej roślinności, zwierząt oraz życia! Mimo, że władze uważają, że na terenie Zamkniętej Strefy nie latają ptaki.

Kolejną wycieczkę planuję z użytkownikiem Quest-88. Ciekawe gdzie tym razem nas poniesie ;-) 

Komentarze

0 nowych
gothmori   4 #1 03.01.2010 15:57

taaa... rosną roślinki i niby wszystko jest ok ale kilkanaście cm pod stopami leży trujący grafit. Prypeć nigdy nie będzie nadawał się do zamieszkania. Nigdy - hhmmm to nie do końca w sumie prawda. Po prostu nie dożyją tego nawet nasze praprapraprapraprawnuki. :(
Co do samej roślinności to było sporo czasu na to aby flora miała szanse odżycia. Po eksplozji w sumie też roślinki normalnie rosły ale tylko przez jakiś czas... Gdyby doszło do drugiej eksplozji (mało brakowało) to kwiatki nawet w Polsce czy Holandii nie rosły :P

gothmori   4 #2 03.01.2010 15:58

Ciekawe też kiedy rozpoczną budowę drugiego sarkofagu bo to dziadostwo to bomba zegarowa ;p

paszczak000   6 #3 03.01.2010 16:01

@gothmori, przy reaktorze codziennie pracują setki robotników. Pełno też Francuzów się tam kręci. Większość ludzi dojeżdża specjalną kolejką z miasta Sławutycz do pracy.

borzole   4 #4 03.01.2010 16:06

"Jeśli chodzi o promieniowanie (...) to ich tam nie ma."
Błąd merytoryczny, czy nieuwaga?

gothmori   4 #5 03.01.2010 16:11

paszczak000

Francuzów to wiadomo czemu... mają u siebie masę atomówek.
Nie rozumiem jednak czemu mi piszesz że pracuje tam mnóstwo ludzi. Że niby da się tam normalnie żyć? Nie, nie da... Tzn da ale jest to niezdrowe i niebezpieczne. Po wybuchu, resztki grafitowych napromieniowanych osłon też zgarniali ludzie bo roboty nie wyrabiały ;p Tam były limity po 30 sekund pracy.

borzole   4 #6 03.01.2010 16:17

@paszczak000
Reaktor jest cały czas aktywny i nie ma rozwiązania by go wygasić. Jakby go zasypali ziemią to by się znów wzbudził. Wystarczająco gruby beton jest skuteczną osłoną, ale jak go zostawią samemu sobie to betonowy bunkier skruszeje pod wpływem promieniowania. Jeśli by się zapadł to powstała by kolejna radioaktywna chmura. Jedynym sposobem na całkowite wygaszenie reaktora jest zalanie go "ciężko wodą" (H2O2) niestety operacja na dziś dzień niewykonalna.

el polaco   7 #7 03.01.2010 16:28

a ja słyszałem tak jak mówi Kamil, że przy sarkofagu pracuje około 3 tyś ludzi. (mogę się mylić).
Rozmawiałem też kiedyś z kolesiem ze strony opuszczone.com (jeżdżą i po europie i robią zdjęcia opuszczonych miejsc - byli w Prypeci) i mówił, że coraz więcej ludzi odwiedza Prypeć i niestety niszczą te miasto pozostawiając np. napisy tudzież grafitti na murach.
BTW wiecie np. że w Basenie w Prypeci do 95 lub 96 roku była woda? hehe niesamowite.

el polaco   7 #8 03.01.2010 16:36

odnośnie obecności Francuzów w Czarnobylu to dwie francuskie firmy podpisały umowę z Ukrainą na budowę nowego sarkofagu.
W lutym bodajże Ukraińcy otrzymali 135 mln Euro od EBOiR na budowę sarkofagu.
Tak ma wyglądać nowy sarkofag:
http://www.chernobylee.com/blog/new-safe-confinement/2007/09/

  #9 03.01.2010 16:39

@Borzole H2O2 to woda utleniona a niei ciezka woda. Ciezka woda ma ten sam sklad chemiczny czyli H2O tyle ze wodór jest zastapiony jego izotopem (deuter). Czyli posiada nadal jeden proton ale posiada takze neutron.
Tutaj masz tez to opisane
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ci%C4%99%C5%BCka_woda

borzole   4 #10 03.01.2010 16:44

najtaniej to chyba będzie wystrzelić ten fragment ziemi w kosmos

gothmori   4 #11 03.01.2010 16:46

Mnie dobija znieczulica i głupia propaganda robiąca z ludzi głupków że atom jest bezpieczny w dzisiejszych czasach!

Kilka faktów:

**Atom jest niebezpieczny i nie wiadomo co zrobić z odpadami - nie udało mi się znaleźć pełnego opisu przedstawiającego utylizację odpadów radioaktywnych.

**w przypadku wybuchu biada całemu kontynentowi - Czarnobyl owszem był wynikiem karygodnego przekroczenia norm ale po wybuchu mieliśmy baaaaaardzo dużo szczęścia, gdyby doszło do wtórnej eksplozji to Hiroszima przy Czarnobylu była by małym purtnięciem, Europa nie nadawałaby się do zamieszkania.

**Czarnobyl nigdy nie nada się do zamieszkania, promieniotwórczy grafit zdążył wsiąknąć zaledwie kilkanaście centymetrów pod ziemię - no chyba że ktoś by podjął się budowy miasta na betonowych platformach, budowlańcy mieli by przechlapane...

**Czarnobylowi towarzyszyło całe mnóstwo przekłamań - ludzie umierają i jeszcze po naszej śmierci będą umierać, ten zły atom jest w nas, Francja (która ma budować nam 2 elektrownie) do dziś upiera się że chmura nie dotarła do nich... SKĄD MAMY WIEDZIEĆ ŻE CI Z GÓRY NIE PRÓBUJĄ DALEJ NAS OSZUKIWAĆ?

**energia z tego typu elektrowni to nadal eksperyment i będzie tak baaaaaardzo długo.Polska stawiać chce 2 elektrownie - hahahahahahahahahaha!!!
Śmieszne jest że żal rządowi kasy na uporanie się z problemem terenów skażonych w naszym kraju i z ruinami okrętów w naszej zatoczce a oni chcą inwestować w atom na którym nie można ciąć kosztów. xDDDDDD
Owszem, działają u nas reaktory atomowe:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Reaktor_Maria

ale działa to na małą skale i syf wywozimy do ruskich...

Jeśli interesuje kogoś zagadnienie Czarnobyla, musi obejrzeć te filmy:

Szczegółowa rekonstrukcja zdarzeń z elektrowni:


http://www.youtube.com/view_play_list?p=F131190D0127AE61&search_query=Katast...

Oryginalne filmy i relacje:
http://www.youtube.com/view_play_list?p=B4D8F8F67A8E9B01&search_query=Bitwa+...

Filmy nie są żadnym wymysłem zielonych ani ludzi nawiedzonych, w filmach znajdziemy wywiady z politykami, robotnikami i naukowcami którzy mieli z tym bezpośredni kontakt i wiedzą co mówią!

Na koniec postu mała refleksja...
Nasi na wojnie walczyli i ginęli za samą Polskę i o nich się mówi, tamci ludzie zginęli za całą Europę i praktycznie się o nich nie mówi - warto jednak czasem o nich pomyśleć i się zastanowić czy ich śmierć musiała iść na daremne czy może jednak czegoś nas nauczyła i nie pójdziemy na łatwiznę?

paszczak000   6 #12 03.01.2010 17:29

@borzole, a to ciekawe sąd takie rzeczy wiesz jak nawet nie znasz wzoru tlenek deuteru (ciężka woda).

@gothmori, bardzo ciekawe uwagi. Dzięki! :)

@el polaco, byłem tam niedawno i żadnych prac nie widać. Poza ludźmi co dojeżdżają kolejką do pracy. Wybieram się tam znowu. Ciekawe co się zmieniło i jak bardzo miasto zostało zniszczone przez turystów :/

el polaco   7 #13 03.01.2010 19:29

mam dzieję, że zrobisz dużo ciekawych fotek i nam pokażesz

centus_07   3 #14 03.01.2010 19:42

@gothmori: W przeciwieństwie do Ciebie jestem zwolennikiem pozyskiwania energii poprzez rozszczepianie atomów, mam z tym dość bliski kontakt i wiem że do póki jakiś idiota czegoś nie skaszani wszystko jest dobrze, było kilka awarii elektrowni atomowych a tylko Czarnobyl jest przez przeciwników piętnowany, zastanówcie się dlaczego??? Na koniec powiem że jest wielu myślących jak ty i równie wielu podzielających moje poglądy.

Swoją drogą Ziemia cały czas otrzymuje ogromne dawki promieniowania, wszystko dzięki Słońcu... i ilustam milionom gwiazd

Kpc21   10 #15 03.01.2010 20:02

Dużo zdjęć z Czarnobyla jest na forum SkyScraperCity.com (wejdźcie w dział polski).

gothmori   4 #16 03.01.2010 20:29

›centus_07

promieniowanie promieniowaniu nierówne :)

Skoro znasz się (i tu już Cię złapałem że masz braki) promieniowanie słoneczne i ziemskie są promieniowaniami niejonizujacymi, ich wpływ jest zupełnie inny od promieniowania jonizujacego... Kurcze! że nie mam skanera ;( mam całe multum artykułów i nawet taką fajną tabelkę w której jest podziałka, kiedyś zabłysnąłem na fizyce tematem bo interesowałem się bardzo elektroniką i komórkami ;p

Promieniowanie jonizujące, owszem pojawia się w kosmosie ale porównaj kosmos a porównaj ziemię... przestrzeń i warunki fizyczne z deka inne no nie? ;>
Nawet taki laik jak ja jest w stanie to zauważyć a co dopiero fizyk (którym chyba jesteś).

Co do tragedii to było ich więcej i bardzo się mylisz co do piętnowania. Mówi się o najpoważniejszych i najbardziej znanych katastrofach. Czy to wina ludzi że się przed nimi tyle tai? Dziś co prawda jest internet i coś tam znaleźć można...


http://radiacja.webpark.pl/katastrofy.html


Zrozumieć powinno się jedno: W RAZIE GDY BĘDZIE BUBA JESTEŚMY BEZRADNI.

Dziś mamy strasznie powszechny terroryzm, syf trzeba transportować, nie wiemy co na prawdę robić z brudem. W przypadku Czarnobyla mieliśmy do czynienia z permanentną bezradnością, Ci ludzie myśleli że za 20 lat coś wymyślimy... A wymyśliliśmy? Nawet budowa sarkofagu się ciągnie jak papier toaletowy...

Po prostu to duży biznes. Żyjemy w czasach w których nie liczy się etyka, liczy się zysk. Jeśli myślisz że świat tworzą miłosierni samarytanie to odpowiedz mi skąd te wojny? Czemu ameryka sprzedaje broń i sama robi gigantyczny biznes na wojnach? Dlaczego wszyscy ludzie nie są pacyfistami? Dlaczego mamy głód i bezdomność którymi prawie nikt się nie przejmuje?

Atom czysty i super dobry - to propaganda! Tu wchodzą w grę potężne pieniądze.
Wiem, wiem... węgiel się kończy itd itd...
A ile kasy wydano na atom i ile na szukanie odnawialnych źródeł energii? Ile wydano na unowocześnianie technologii aby Twój komp pobierał mniej prądu? - xDDDDD a... tak... zapomniałem... patenty...
Póki ludzie są chciwi, puty będzie buba niestety...
Wierzysz? Luzik... zawsze to większy komfort psychiczny ;]

wracając do technologii to niedawno gdzieś wyczytałem że przeciętny CRT bierze mniej (albo tyle samo) prądu co LCD - z resztą ,mniejsza o to.

trux   11 #17 03.01.2010 20:44

gothmori @

Od lat 50tych można by było stosować tor zamiast uranu w elektrowniach, bo jest tańszy i po jego przetworzeniu nie powstają odpady. Jednak wciąż używa się uranu, bo dzięki niemu można pozyskać pluton do budowy bomb atomowych.

http://www.wired.com/magazine/2009/12/ff_new_nukes/

Ciekawym sposobem na pozyskiwanie energii, jest budowa elektrowni termojądrowych, z uwagi na wysoką sprawność i niską ilość odpadów atomowych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/ITER

centus_07   3 #18 03.01.2010 21:00

@gothmori:nie, nie jestem fizykiem ale o tym cośtam wiem, a mam fizyka ze specjalizacja "Fizyka atomowa i bezpieczeństwo jądrowe" w rodzinie i cokolwiek wiem od tego "mózga"... i sam chyba idę tą drogą oO

może się trochę źle wyraziłem, nie twierdzę że pozyskiwanie energii z procesu rozszczepienia atomu jest w 100% bezpieczne ale nawet sen niesie za sobą jakieś tam ryzyko

kolejne źle wyrażone przeze mnie stwierdzenie, nie chodziło konkretnie o promieniowanie słoneczne a kosmiczne, czyli promieniowanie korpuskularne (czyli jak najbardziej jonizujące) i elektromagnetyczne, choć z mojej wiedzy i tak niewielka część owego promieniowania jest emitowana przez słońce...

porównujesz rozmiary Ziemi i kosmosu... porównaj energię emitowaną przez wspomnianą przez Ciebie bombę zwaną Little Boy, albo lepiej ~4000 razy silniejszej „RDS-220 Iwan” a „naszym” Słońcem, a teraz pomyśl o stosunku Słońca i wybuchu SuperNovej...

i na koniec, gdyby ludzkość nie ryzykowała to byśmy nie zeszli z drzew... przecież na dole może być to coś o dużych zębach...

pozdro i czekam na odpowiedź ;P

gothmori   4 #19 03.01.2010 21:10

›trux

Zaciekawiłeś mnie...

Z tego co wyczytałem to przy użyciu toru pozostają odpady ale jest ich znacznie mniej...

"Szczególnie, że wykorzystanie toru nie wymaga jego wzbogacania, a wypalone paliwo
zawiera znacznie niższe od uranowego paliwa ilości radiotoksycznych izotopów aktynowców."

TO WAŻNE:

"Dodatkowym atrybutem jest brak możliwości wykorzystania wypalonego paliwa z cyklu
torowego do budowy militarnych ładunków jądrowych."

http://www.cyf.gov.pl/pdf/rej/rej7.pdf

tego toru jest więcej...
Nie powiem, gdyby to było stosowane jako paliwo, tak bym się nie sprzeciwiał elektrowniom atomowym o ile w ogóle miałbym coś przeciw...

Dobrze że o tym wspomniałeś, to genialna ciekawostka!

gothmori   4 #20 03.01.2010 21:18

›centus_07

"a kosmiczne, czyli promieniowanie korpuskularne (czyli jak najbardziej jonizujące)"

które nie dociera do ziemi? ;>

" i elektromagnetyczne"

które NIE JEST jonizujące? ;> Sami je wytwarzamy ;p

Co do bomby i słońca to nie widzę związku...
Słońce nie zabije nas jeszcze przez setki tysięcy lat... Sami się wcześniej powybijamy i zniszczymy tą planetę ;p


"gdyby ludzkość nie ryzykowała to byśmy nie zeszli z drzew"

Podaj mi proszę źródło naukowe które wspomina o tym że ludzie żyli kiedyś na drzewach i że zejście z drzew wiązało się z ryzykiem?

Ryzykować... Owszem, ale tylko wtedy gdy jesteśmy pewni że nie ma innych rozwiązań.

Czy zapolowałbyś na mamuta gdybyś był głodny mając obok siebie wielką kiść bananów? ;>
Ja bym zadowolił się bananami.

Powiesz że futro na okrycie tyłka by się przydało a ja Ci odpowiem że zakrył bym się liśćmi i trawą ;]

borzole   4 #21 03.01.2010 21:54

Cóż, pośliznąłem się na wzorze (studenci fizyki mają tylko jeden semestr chemię).

@paszczak000
Wiem, bo miałem na studiach kilka przedmiotów z jądrówki. A że sporo zapomniałem to co innego :)

@gothmori
Reaktor Maria jest maleńkim reaktorem badawczym co ozn. że używa w reaktorze materiału o zaledwie kilku procentowej zawartości uranu. Na potrzeby przemysłowe używa się materiału o zawartości ok. 80-90%. W czasie wybuchu w Czarnobylu nikt nie brał na serio zagrożenia i reaktor służył jednocześnie badaniom i przemysłowi. Czas wygaszenia reaktora był ok. 2-3 sekundy i nic nie można było zrobić po 3s od utraty stabilności. Reakcja stała się nie do opanowania. Ale po Czarnobylu bardzo dużo w budowie reaktorów się zmieniło. Czas wygaszenia wydłużono do kilkunastu sekund i wszelkie mechanizmy zabezpieczające budowane są tak by w razie awarii samoczynnie wygasić reaktor. Przykładowo pręty wygaszające utrzymywane są na elektromagnesach i po przerwaniu zasilania samoczynnie opadną w reaktor, a całość zostanie zalana basenem z wodą. Zwykła destylowana woda jest najlepszym izolatorem. Mechanizmy zabezpieczające reaktory doprowadzono do absurdu i nawet atak terrorystyczny jest wątpliwym przeciwnikiem. Betonowe bunkry mają parametry pozwalające wytrzymać bombardowania, a sterowanie reaktorem wymaga uzyskania potwierdzenia z wielu punktów na raz. Wiadomo, że jakby się uparł to można znaleźć słaby punk.

Reaktor Maria przechowuje własne odpady z ostatnich 20lat w jednym basenie. Wiem, bo byłem w środku i mogłem wszędzie zajrzeć, gdyż akurat reaktor był wygaszony i oczekiwał na dostawę paliwa (prętów). Na wydziale Fizyki PW taka wycieczka jest organizowana co roku i jeśli ktoś z innych wydziałów by chciał to jest możliwość załapania się (do wyczerpania miejsc w autokarze). Trzeba pytać o Prof. Jana Plutę. Nic się nie płaci. Reaktor na potrzeby przemysłu o ile powstanie to potrwa to 25lat, gdyż takie są dzisiejsze procedury oddania reaktora do użytku.

Ludzie boją się energii atomowej, a prawda jest taka, że nic o niej nie wiedzą. Nie wiedzą np., że promieniowanie mają w piwnicy i w wodzie mineralnej. Nie wiedzą, że są różne promieniowania i że należy jedynie stosownie się przed nimi chronić.

@ ITER
To jest dzisiejsze oczko w głowie fizyków, ale bardziej niż fizyka powala budżet jaki unia na to rocznie przeznacza (kilka lat temu było to 8mld euro na rok). Oczywiście jakiś jemioł zaraz powie, że to nas niechybnie zje. Sratatata.

centus_07   3 #22 03.01.2010 21:58

@gothmori:niestety, zawiodę Cię... dociera ono do Ziemi

co do bomby i Słońca...
"Promieniowanie jonizujące, owszem pojawia się w kosmosie ale porównaj kosmos a porównaj ziemię... przestrzeń i warunki fizyczne z deka inne no nie?"

to porównałem... przy tak dużych dawkach energii warunki fizyczne nie są aż tak ważne (co za różnica dla pocisku kalibru .50 czy ma przed sobą powietrze (tylko) czy kartkę papieru???

"Podaj mi proszę źródło naukowe które wspomina o tym że ludzie żyli kiedyś na drzewach i że zejście z drzew wiązało się z ryzykiem?"

Teoria ewolucji, to jak człowiek pochodzi od małpy, jeżeli to Cię nie zadowala podaj mi źródła naukowe które mówią o tym że zejście z drzewa nie wiąże się z ryzykiem

teoretyzujesz... najpierw zjadłbym banana a potem poszedł złapał mamuta, zjadł a skóry sprzedał tym bardziej leniwym...

pozdrawiam

borzole   4 #23 03.01.2010 22:02

@ centus_07
atmosfera skutecznie chroni ziemię przed promieniowaniem jonizującym

centus_07   3 #24 03.01.2010 22:11

jak zawsze nie w 100% oO ludzie po prostu muszą zrozumieć że promieniowanie jest wszędzie...

nie twierdzę że technologia którą teraz wykorzytsujemy jest w świetna, jednak trzeba iść do przodu, ale jeżeli satysfakcjonuje was atmosfera wypełniona tlenkami węgla i siarki to wporządku...

trzeba też przyznać że jest to nauka na początkowym stadium rozwoju... energia pochodzaca od spalania jest wykorzystywana od tysięcy lat a z atomów (rozpad czy fuzja) od nie całego wieku więc jeszcze przed ludzkością długa droga...

centus_07   3 #25 03.01.2010 22:15

no i na koniec (tym razem juz naprawdę) piekne zdjęcia i koniec spamu tutaj (przynajmniej przeze mnie)

pozdrawiam gothmori i borzole, fajnie się pisało ;)

gothmori   4 #26 03.01.2010 22:52

›centus_07

promieniowanie korpuskularne to nie tylko promieniowanie jonizujące. Cząstki jonizujące tracą swoje negatywne właściwości w atmosferze....
Samego promieniowania jonizującego dociera do Ziemi na prawdę malutko

Promieniowanie elektromagnetyczne jest promieniowaniem niejonizującym.

Twoja postawa ma chyba na celu udowodnienie za wszelką cenę że ludzie się boją niczego mówiąc: promieniowania jest dużo.

Prawdopodobnie jesteś doinformowany więc próbujesz wcisnąć ciemnotę.

Promieniowanie na prawdę można podzielić na masę grup.
Podstawowa dla zdrowia to jonizujące i niejonizujące.

Jonizujące może spowodować rany, poparzenia itp, jonizujące zmienia struktury chemiczne (w tym DNA).


"satysfakcjonuje was atmosfera wypełniona tlenkami węgla i siarki to wporządku..."

odpowiedz mi ile władze wydają na badania nad odnawialnymi źródłami, nad technologiami energooszczędnymi i ile na atom?

Trux podał przykład toru... Można? Można... jednak goni się za pieniądzem trując ludzi.

Było sporo czasu na to by zainwestować w badania nad alternatywą... ponad 23 lata to mało aby poważnie zacząć myśleć? ;>


Co lepsze? Siarka w powietrzu czy radioaktywny syf od którego trzeba się trzymać na setki kilometrów z dala i uważać jak na niemowlę przez kilkadziesiąt pokoleń?


"to porównałem... przy tak dużych dawkach energii warunki fizyczne nie są aż tak ważne (co za różnica dla pocisku kalibru .50 czy ma przed sobą powietrze (tylko) czy kartkę papieru???"

bardzo ignorancki i niefizyczny przykład, zamień kulę na światło i bardzo się zdziwisz...

Bredzisz strasznie...

Sam dźwięk ma różne właściwości, zależą one od natężenia i częstotliwości... jest masa rodzajów promieniowań i energii które mają na prawdę przeróżne właściwości w przeróżnych warunkach...

"Teoria ewolucji, to jak człowiek pochodzi od małpy, jeżeli to Cię nie zadowala podaj mi źródła naukowe które mówią o tym że zejście z drzewa nie wiąże się z ryzykiem"

jak będziesz chciał poważnie pogadać daj znać bo pleciesz głupoty i rżniesz ignoranta...

Nie, człowiek pierwotny nie mógł żyć na drzewach, nie był (w przeciwieństwie do wielu ale NIE WSZYSTKICH gatunków małp) do tego przystosowany... ;]

jak będziesz chciał poważnie porozmawiać daj cynk... na razie odpuszczę sobie czytanie Twoich frustrackich bełkotów...


›borzole

"Czas wygaszenia wydłużono do kilkunastu sekund i wszelkie mechanizmy zabezpieczające budowane są tak by w razie awarii samoczynnie wygasić reaktor."

Wielu ludzi da sobie uciąć rękę za to że windows jest bezawaryjny... Nic co zostało stworzone przez człowieka nie jest idealne... Nie wierzę że nie ma choćby jednopromilowego ryzyka...

"Reaktor Maria przechowuje własne odpady z ostatnich 20lat w jednym basenie. "

możliwe, nie wiem... o reaktorze maria czytałem już gdzieś kiedyś i spotkałem się z podobną informacją jak na wikipedii:

"wywiezienie wzbogaconego uranu w ramach programu wywożenia do Rosji uranu z dawnych państw satelickich ZSRR"

Z tego co czytam to miało to miejsce jeden raz.

"Mechanizmy zabezpieczające reaktory doprowadzono do absurdu i nawet atak terrorystyczny"

mi chodziło raczej o transporty odpadów które mają miejsce...


"Ludzie boją się energii atomowej, a prawda jest taka, że nic o niej nie wiedzą. Nie wiedzą np., że promieniowanie mają w piwnicy i w wodzie mineralnej. Nie wiedzą, że są różne promieniowania i że należy jedynie stosownie się przed nimi chronić."

Ludzie nie boją się promieniowania jako promieniowania, tylko tego jednego konkretnego z rozszczepionego atomu. ;]

Nie chcę zabrzmieć chamsko, tylko coś Ci uświadomić w pewien ironiczny sposób:

Skoro to promieniowanie z elektrowni jest Ci takie normalne i nie należy się go bać to umówmy się na koktajl ze wzbogaconym uranem. Chlapniesz sobie? ;>

p.s Nawet naukowcy przestrzegają przed tego typu promieniowaniem, pracownicy elektrowni przy różnych pracach myją tyłki po 10 razy aby się wyczyścić... Niepotrzebny pedantyzm?

Wracając do zabezpieczeń itd itd itd... Awarie się zdarzają... wiemy o małych... pisałeś że zabezpieczenia są mega super. Logicznie pomyślmy: Skoro tak pedantycznie podchodzi się do bezpieczeństwa, to skąd małe awarie? Skoro tu ludziom nie wyszło to równie dobrze może znowu dojść do buby.
Kolejny wielki argument przeciw to broń która powstaje dzięki tym śmieciuchom... ;]

banuję się do snu... do juterka... ;]

gothmori   4 #27 03.01.2010 22:54

poprawka...

*NIEjonizujące może spowodować rany, poparzenia itp, jonizujące zmienia struktury chemiczne (w tym DNA).

gothmori   4 #28 03.01.2010 22:58

jeszcze mała adnotacja do małych awarii..

Oprócz małych, były też inne duże... W Czarnobylu zrobiło się najniefajniej ale równie dobrze w innych miejscach mogło zrobić się gorzej, link u góry ;]

borzole   4 #29 03.01.2010 23:22

@gothmori
Boisz się czegoś czego nie znasz, a mi raczej w nic nie uwierzysz. Proponuję lekturę:
http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/
znajdziesz tam sporo informacji na ten temat.

Extraordinarykid   6 #30 04.01.2010 03:53

Tak, temat Czarnobyla jest na pewno ściśle związany z tematyką Dobrych Programów ;)
Nie ma co !

A może coś o programach, których użył paszczak000 ?:D
Nie, pewno to się nie nada :)

trux   11 #31 04.01.2010 04:11

gothmori@

"Z tego co wyczytałem to przy użyciu toru pozostają odpady ale jest ich znacznie mniej..."

Opierałem się również na newsie z Wykopu.

"Co lepsze? Siarka w powietrzu czy radioaktywny syf od którego trzeba się trzymać na setki kilometrów z dala i uważać jak na niemowlę przez kilkadziesiąt pokoleń?"

IMHO, znacznie gorsze od odpadów radioaktywnych są odpady chemiczne. Już dzisiaj oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, pijemy brudną wodę, i jemy skażoną żywność z polepszaczami: E211, E621, E 951...

PS. Polecam wycieczkę do Świerku pod Warszawą (reaktor Maria).

trux   11 #32 04.01.2010 04:18

Extraordinarykid@

"Tak, temat Czarnobyla jest na pewno ściśle związany z tematyką Dobrych Programów ;)
Nie ma co !"

Przeczytaj jeszcze raz, pierwsze zdanie Paszczaka000@.

"A może coś o programach, których użył paszczak000 ?:D
Nie, pewno to się nie nada :)"

Nie nada :)

paszczak000   6 #33 04.01.2010 09:24

@Extraordinarykid, jest bardzo powiązany z DobrymyProgramami. Opisane są programy oraz wypowiedź nawiązuje do Hotzlotu.

A co do reaktorów RMBK 1000 (ten wybuchł w Czarnobylu) to działa jeszcze kilka z nich: http://pl.wikipedia.org/wiki/RBMK#Reaktor_wsp.C3.B3.C5.82cze.C5.9Bnie

A teraz pytanie. Budujemy setki zwykłych elektrowni co trują powietrze czy jedną co może wybuchnąć? Co jest mniejszym złem?

Extraordinarykid   6 #34 04.01.2010 10:45

Przecież tylko zażartowałem.

A wracając do tematu Czarnobyla, to jakoś wkradła się rozbieżność w informacje. Nas uczyli, że wysiedlono ponad 40 tysięcy ludzi w przeciągu 48 godzin.
Na pierwszym zaś filmie jest podane to w innych liczbach.
Czy to zbieg okoliczności, czy mieliśmy nauczyciela idiotę ?

borzole   4 #35 04.01.2010 11:20

Po pierwsze nie wybuchnie, bo to nie wybucha. Po drugie coś wam powiem o zabezpieczeniach tych elektrownie o budowie podobnej do tej z Czarnobyla. Jedno pierdnięcie i ładunki wybuchowe zniszczą całą elektrownię razem ze wszystkimi pracownikami w środku. Jeśli jeszcze któraś stoi to pewnie na Białorusi. Nie zamknęli ich, bo zwyczajnie nie mają kasy na taka reorganizację. Tak, tak, to już ponad 20 lat!

Nie ma mniejszego zła. Odpadów z elektrowni jest o wiele mniej i ma się nad nimi całkowitą kontrolę. Nie mówiąc już o tym, że na koniec często zużyte paliwo składuje się tam skąd go wydobyto. I co, nieekologicznie? Nad dymem z komina nie ma zbyt dużej kontroli, odpadów jest znacznie więcej, ale są mniej groźne. Pozyskiwanie energii z zabawy plazmą to wciąż przyszłość, a odnawialne źródła energii mogą według planów zaspokoić mniej niż połowę zapotrzebowania na energię. Ja nie mówię, że energia atomowa jest dobra, ale że dzisiejsza nauka nad nią panuje i nie ma się czego bać.

paszczak000   6 #36 04.01.2010 12:29

To może zbudować ogromne elektrownie słoneczne w Australii. Tam jest tyle otwartych przestrzeni, bezludzia.

olmeca   13 #37 04.01.2010 12:35

@paszczak000 - przy pobycie w Bornym proponuje przejsc sie przez caly poligon do resztek poniemieckiej zapory wodnej i przy okazji mozna zwiedzic resztki poligonu z przeszkodami dla czolgow - oczywiscie jezeli jeszcze nie rozkradli. Bylem na tatmtym terenie po wycofani rosjan i jest to swietne miejsce na wycieczke - polecam

borzole   4 #38 04.01.2010 13:13

@paszczak000
Podobno EU chciała coś takiego na Sacharze zrobić i kabelkiem do europy podłączyć.

paszczak000   6 #39 04.01.2010 13:21

Lepiej bezprzewodowo ;-)

borzole   4 #40 04.01.2010 14:28

najlepiej teleportować, ale na razie to chyba tylko stany kwantowe

gothmori   4 #41 04.01.2010 14:55

trux, borzole

odsyłam jeszcze raz do filmu:

http://www.youtube.com/view_play_list?p=B4D8F8F67A8E9B01&search_query=Bitwa+...

Tu mówią naukowcy, politycy i ludzie którzy to sprzątali jasno: Energia atomowa jest niebezpieczna i trzeba szukać innych źródeł - bez żadnych ogródek, metafor i kombinacji.

Czy uważacie się za bardziej kompetentnych od jednych z najlepszych naukowców w tej dziedzinie i ludzi którzy mieli z tym bezpośredni kontakt?

Tak to wygląda...

Ja podrzucam materiał, wymieniam kwestie które mnie najbardziej zaniepokoiły a wy piszecie:

"Boisz się czegoś czego nie znasz"

Widać że Ty znasz bardziej od fachowców z tej dziedziny... Zatem jesteś jakimś poważnym naukowcem tak? Napisz skąd... przedstaw się nam ślicznie ;]

borzole   4 #42 04.01.2010 16:28

@gothmori
Ręce opadają. Studiowałem fizykę na politechnice warszawskiej i słuchałem wykładów fachowców z jądrówki. Byłem w kilku miejscach związanych z fizyką jądrową jak np. Reaktor Maria w Świerku, Warszawski cyklotron, Państwowa Agencja Atomistyki, Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej czy gdzieś koło WAT oglądałem jakieś kable od projektu ITER i paru innych w ramach zajęć. I nikt z pośród tych fachowców nie miał negatywnego nastawienia do reaktorów jądrowych.

Naukowcem nie zostałem, ale pomachać Ci mogę w ramach identyfikacji tożsamości
http://tleilax.if.pw.edu.pl/~jluks/hello.txt

Pa cwaniaczku, nie chce mi się dłużej z Tobą kłócić, szczególnie że nie czytasz innych ze zrozumieniem i wyciągasz wnioski z rękawa.

trux   11 #43 04.01.2010 17:26

gothmori @
"Czy uważacie się za bardziej kompetentnych od jednych z najlepszych naukowców w tej dziedzinie i ludzi którzy mieli z tym bezpośredni kontakt? "

Naukowcy to nie prorocy.
Dobitnie się o tym przekonałem po ostatniej "epidemii" świńskiej grypy. Dodam jeszcze, że wśród nich nie ma jednomyślności.

gothmori   4 #44 04.01.2010 18:02

›borzole

a ja byłem na wykładzie na politechnice gdańskiej i pan wykładowca wyraźnie podkreślił że to nadal dziedzina eksperymentalna i nieopanowana, opowiadał nieco o Żarnowcu. Wspominał i podkreślał że powinniśmy szukać alternatywnych źródeł energii...
Byliśmy tez w EC... mam broszurki jeszcze ;]
Pan profesor uprzedzał że panowie z EC będą idealizować swoje źródło energii i opisywać jako bardzo czyste - no i tak też było ;p

Przekrzykujesz i zarzucasz mi że nie mam racji, napisz proszę w którym miejscu...

Dla wielu fizyków taka elektrownia to niezły dochód więc ten optymizm potrafi nie być niczym dziwnym.

›trux

Wiadomości nie słuchasz? Przecież to była jawna manipulacja... Hint: Włochy, afera & szczepionki...

To gigantyczny biznes na panice... ;]

gothmori   4 #45 04.01.2010 18:04

Ta grypa jeśli się ją nie oleje to z deka cięższa od zwykłej...
Na zwykłą też łatwo wykorkować... ;P
Hmm... oj znacznie cięższe rzeczy się przechodziło od świńskiej grypy - mi to wcale nie zrobiło a cała panika wydała mi się kosmicznie śmieszna xP

misiek440v2   7 #46 05.01.2010 15:18

Pytanko do autora, tego prze kolorowanego HDRa jakim programem zrobiłeś??? i czy z rawa czy kilku JPGów?