Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Sztuczna inteligencja

Witam wszystkich czytelników po dłuższej przerwie. Chciałbym tym wpisem zapoczątkować serię która będzie opisywać dokonania obecnej techniki.

Sztuczna inteligencja

Wyobrażacie sobie dzień, kiedy sztuczna inteligencja posiądzie umiejętności daleko wykraczające poza ludzkie możliwości?
Minie jeszcze trochę lat zanim komputery nauczą się w pełni samodzielnego, abstrakcyjnego myślenia.
Moim zdaniem, jest to kwestia do 15 lat, a technika będzie na tyle zaawansowana, aby wyręczyć nas w znacznej większości czynności.
Aby osiągnąć ten cel potrzebne będzie dopracowanie oraz zintegrowanie już opracowanych form AI w jedną całość.
Istnieją algorytmy rozpoznające osoby (twarze), algorytmy które potrafią słuchać i analizować zdania oraz udzielać na nie odpowiedzi oraz takie które potrafią odczytać tekst pisany ręcznie czy maszynowo. Obecne są programy które potrafią odnajdywać się w przestrzeni (np. dzięki Kinect), analizować różne dane i na ich podstawie podejmować akcje.
Kwestią czasu jest połączenie wysiłku prac wielu naukowców i stworzenie samodzielnej inteligencji.

Gdzie znajdziemy sztuczną inteligencję?

Obecnie sztuczna inteligencja otacza nas z każdej strony i to w stopniu którego sobie nawet nie wyobrażamy.
Dobrym przykładem są wszelkiego typu programy antywirusowe które na podstawie analizy behawioralnej potrafią przeanalizować zachowania aplikacji i na tej podstawie stwierdzić, czy program jest szkodliwy. Podobnie ma się sprawa z niektórymi zaporami sieciowymi (firewall) które analizując ruch sieciowy (przesyłane i odbierane pakiety danych) są w stanie podjąć decyzję, czy dane połączenie jest szkodliwe lub nie. Innym przykładem są niektóre filtry antyspamowe oparte o analizę treści e-maili. Podobne algorytmy stosuje poczta gmail aby dopasować reklamy do kontekstu wiadomości e-mail.
Zastosowań sztucznej inteligencji jest jednak więcej. Przykładem mogą być algorytmy wykrywania i rozpoznawania twarzy -osobiście mam na komputerze Asus'a program który pozwala na logowanie na podstawie twarzy, jednak najpierw potrzebna jest żmudna nauka programu ;-). Podobnie ma się sprawa z algorytmami do automatycznej poprawy zdjęć. Jedną z najbardziej zaawansowanych form sztucznej inteligencji są wyszukiwarki internetowe. Potrafią na podstawie analizy treści witryn dokonać kategoryzacji treści, ocenić ich trafność oraz przydatność a często nawet stwierdzić, czy tekst jest plagiatem, czy może autorską treścią. Potrafią również "wyprzedzać" nasze myśli stosując podpowiedzi oraz dostosowując wyniki wyszukiwania do naszych preferencji i zachowań jak i wcześniej dokonanych akcji w internecie. Również programy Siri, TellMe (obecny w Windows Phone) oraz inne podobne potrafią rozpoznawać naszą mowę dzięki algorytmom sztucznej inteligencji.
Jednym z ciekawszych urządzeń gdzie znajdziemy połączenie kilku typów wyżej wymienionych sztucznych inteligencji jest konsola XBOX wraz z Kinect. Kinect potrafi rozpoznawać nie tylko sylwetkę i stawy naszych kończyn ale również na podstawie sylwetki oraz twarzy rozpoznawać osoby które przed nim stoją. Potrafi również rozpoznawać i wykonywać nie skomplikowane komendy głosowe. Niedawno pojawiła się wersja Kinect na PC-ty która jest udoskonaloną wersją Kinect na XBOX. W internecie można znaleźć wiele ciekawych jego zastosowań, jedno na które ostatnio natrafiłem to tworzenie za jego pomocą trójwymiarowych hologramów.

Roboty nie mają duszy?

Jest to dość kontrowersyjny temat, wiele osób twierdzi, że sztuczna inteligencja nie może tworzyć abstrakcyjnych dzieł sztuki, ponieważ nie posiada duszy, uczuć. Czy aby na pewno ten warunek jest niezbędny do tworzenia sztuki? Osobiście się z tym zgadzam tylko w pewnym zakresie. Na obecnym etapie sztuczna inteligencja nie jest w stanie (przynajmniej celowo) wyrazić uczuć autora w sztuce.
Dzieła tworzone prze AI nie mają jako podstawy intensywnych uczuć, które to zazwyczaj są inspiracją artystów.
Jednym z ciekawszych przykładów sztucznej inteligencji która potrafi samodzielnie tworzyć dzieła jest Emily Howell. Pod tym pseudonimem kryje się sztuczna inteligencja komponująca własne utwory.

Innym przykładem twórczości AI są obrazy stworzone przez Mozaic.

Moim ulubionym przykładem na to, że sztuczna inteligencja może przekraczać ludzkie możliwości jest superkomputer Watson. Zaawansowana forma sztucznej inteligencji która na podstawie własnej bazy danych potrafi znajdować powiązania w całkiem (dla mnie) abstrakcyjnych informacjach. Komputer ten brał udział w angielskim programie Jeopardy i ograł najlepszych graczy.

Nasuwa się pytanie, czy sztuczna inteligencja skoro już jest tak zaawansowana będzie mogła kiedyś miała uczucia? Moim zdaniem jak najbardziej tak. Musimy pamiętać, że to co nazywamy uczuciami jest skomplikowanym i złożonym procesem fizykochemicznym. Badania nad ludzkim mózgiem i jego zrozumienie pozwolą na stworzenie skomplikowanych algorytmów matematycznych umożliwiających tchnięcie uczuć w maszyny.

Konkluzja

Minie jeszcze kilka lat zanim zostaniemy otoczeni przez zaawansowaną sztuczną i samodzielną inteligencję. Najpierw niezbędne jest dopracowanie i połączenie technologii już istniejących jak i stworzenie nowych jak np. model matematyczny zmian zachodzących w mózgu pozwalający na "dodanie" uczuć. Jednak poza algorytmami jest niezbędny rozwój elektrotechniki jak i chmur obliczeniowych. Z pewnością ze względów energetycznych i możliwości obliczeniowo-pamięciowych większość operacji sztucznej inteligencji będzie wykonywana na serwerach zdalnych które mają do dyspozycji ogromne moce obliczeniowe oraz potężną pamięć. uważam, że urządzenia/roboty ze sztuczną inteligencją będą głównie swego rodzaju "terminalem" który pobiera zebrane dane z otoczenia i wykonuje akcje na podstawie zwróconych informacji z serwerów.

Pytanie, czy boję się powstania "terminatorów"? Myślę, że w najbliższym czasie jest to nierealne. Przykładowo jak napisałem, większość danych będzie przetwarzana w chmurze w której na pewno znajdą się bardzo zaawansowane algorytmy kontroli. Natomiast jeśli nastąpi "bunt maszyn" wystarczy odciąć serwery/sieć a staną się tylko bezmyślną kupą złomu. Poza tym na pewno zostanie wbudowana cała masa algorytmów analizująco-blokujących coś w rodzaju firewall w sztucznym mózgu. 

oprogramowanie internet inne

Komentarze

0 nowych
kamilkowy   3 #1 21.01.2013 16:31

ej wystarczy pociągnąć temat przez semestr na studiach i ma się dość sztucznej inteligencji, bo przedmiot wygląda bardziej jak zaawansowana analiza danych, przynajmniej u mnie :)
i nie ma nic wspólnego z SI jakim mi byśmy chcieli, ani nie ma słowa (a koniec semestru) o dzisiejszych już obecnych rozwiązaniach, mi temat zbrzydł..

więc dzięki tak właściwie za nakreślenie jakiejkolwiek wizji, która nie jest prologiem :P

Autor edytował komentarz.
patryk9200   8 #3 21.01.2013 16:38

@kamilkowy
Muszę przyznać, że zagadnienia sztucznej inteligencji są bardzo skomplikowanym tematem w który nawet chcąc nie jest łatwo zrozumieć a co dopiero na tej podstawie budować oprogramowanie. Jednak jest to bardzo przyszłościowy kierunek.

patryk9200   8 #4 21.01.2013 16:39

@przemor25 Nie znałem tego wpisu, dzięki za informację. Na szczęście pomimo, że oba wpisy są na ten sam temat to rozprawiają się z nim w inny sposób. Uff ;-)

kamil_w   11 #5 21.01.2013 17:44

Siri mnie rozbroiła ^^

qasx   6 #6 21.01.2013 18:06

http://youtu.be/w_TZSkBBCow?t=31s
Ten dialog to Shenny, nie Siri.
Sheldon to inny rodzaj inteligencji, ale sztucznym bym go nie nazwał.

patryk9200   8 #7 21.01.2013 18:10

@qasx
I tak, i nie ;-) Siri "zbiera" różne informacje z internetu, jeśli znalazła taką odpowiedź, na takie pytanie to jak najbardziej mogła go użyć, tym bardziej, że wcześniejsze zwroty by się pokrywały :-)

Autor edytował komentarz.
tfl   8 #8 21.01.2013 19:56

sry, ale czy na pewno w pierwszym zdaniu chciales uzyc slowa owczesny?

patryk9200   8 #9 21.01.2013 20:10

@tfl Absolutnie masz rację, mój błąd, przerażające, że coś takiego przeoczyłem! Dzięki :-)

Frankfurterium   10 #10 21.01.2013 20:21

A tam Siri. Moje serce należy do Elizy:
http://en.wikipedia.org/wiki/ELIZA

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #11 21.01.2013 20:21

Temat ciężki, ale technika rozwija się tak szybko, że kto wie, czy na prawdę za 15 lat komputery nie dorównają (a może o zgrozo przewyższą) możliwościami ludzkiemu mózgowi.

Norville   4 #12 21.01.2013 20:28

Jeszcze dużo czasu minie zanim moc obliczeniowa pojedynczej jednostki będzie wystarczająca aby odwzorować wszystkie działania ludzkiego mózgu jednocześnie, nawet gdy używać będzie do tego celu wielu chmur na raz :)

Kilku przytoczonych przez ciebie przykładów jednak nie nazwałbym sztuczną inteligencją jak np. algorytmu do automatycznego poprawiania zdjęć czy te dobierające reklamy Google.

Chętnie przeczytam twoje kolejne teksty z tej serii, bo również mnie to interesuje :)

  #13 21.01.2013 21:08

Niby SI potrafi już zaskakujące rzeczy tworzyć dla człowieka, lecz fizycznie sprzęt jest jeszcze daleko w tyle by snuć takie rozważania 15-to letnie. By sobie to uświadomić warto poczytać informacje o szachach komputerowych i algorytmach i mocy obliczeniowej której potrzebują by być naprawdę mocnymi przeciwnikami.

patryk9200   8 #14 22.01.2013 10:21

@Norville obecnie IBM prowadzi zaawansowane prace nad sztucznymi odpowiednikami neuronów, więc myślę, że do tego czasu takie sztuczne neurony będą dostępne. Mam nadzieję, że nowa seria wpisów się spodoba :-)

revcorey   8 #15 22.01.2013 11:19

Fiu myślałem że już mnie ktoś ubiegł. W opracowaniu mam wpis o sieciach neuronowych w matlab/octave. Miało być w scilab ale coś nie bardzo chce działać.

"Przykładem mogą być algorytmy wykrywania i rozpoznawania twarzy"
A gdzie tu jest sztuczna inteligencja? Po prawdzie analiza wizyjna to nie moja działka ale czytając o opencv nie widziałem żadnej sztucznej inteligencji ot zwykły algorytm. Tak można oprzeć takie rozwiązanie o sieć neuronową ale wątpię że to robione jest w programach asusach. Filtr antyspamowe ot też pewnie żadna sztuczna inteligencja. W grach też jej nie ma bo tam z kolei oparto się o metodę monte carlo.

"obecnie IBM prowadzi zaawansowane prace nad sztucznymi odpowiednikami neuronów, więc myślę"
Z tego co słyszałem w 2000 r. intel opracował prototypy kości symulujące parę neuronów. I podobno łapę na tym położyło wojsko i pewnie zobaczymy to za jakieś 10 lat dopiero.

Autor edytował komentarz.
Norville   4 #16 22.01.2013 11:47

@patryk9200 i pewnie nie tylko oni pracują nad tym. Są stworzone układy scalone imitujące pojedynczy neuron, ale w ludzkim mózgu jest ich około 10^11 i takiej liczby na razie nikt nie jest w stanie ze sobą połączyć i sprawić, żeby działały :)

patryk9200   8 #17 22.01.2013 16:57

@Norville obecnie tworzą układy złożone ze znacznie większej ilości sztucznych neuronów, a de facto nie jest potrzebne tyle neuronów ile u ludzi, bo np. dane mogą przechowywać np. dyski ew. w chmurze, przetwarzanie i analiza ruchu etc. w wielu wypadkach można neurony zastąpić klasycznymi chipami i programami, a neurony zajęły by się np. tylko przetwarzaniem otrzymywanych, przefiltrowanych i dostosowanych danych ;-)

przemo_li   11 #18 22.01.2013 17:38

Ale bzdury autor wypisuje...

No i co z tego że mamy algorytmy do rozpoznawania twarzy...

Inteligencja to zdolność do odnajdywania kształtów, do ich zapamiętywania, wykorzystywania ich jako symboli, do ich odtwarzania, do generalizowania tych kształtów, etc.

Czyli że naukowcy muszę wymyślić algorytmy rozpoznawania dla wszystkich możliwych obiektów które istnieją we wszechświecie......

A GENERALNEGO algorytmu który były w stanie SAM SOBIE poradzić, to jeszcze nikt nie wymyślił.
To trochę tak jak by oczekiwać, że starożytni po wymyśleniu pojęcia atomu, byli by w stanie budować reaktor atomowy w przeciągu jednego pokolenia.........

cybe   2 #19 23.01.2013 15:42

A już myślałem, że wpis będzie ciekawy i autor zaprezentuje jakiś swój algorytm oparty na sztucznej sieci neuronowej. Pamiętam u nas na Sztucznej inteligencji musieliśmy napisać jakieś programiki do rozpoznawania odręcznie pisanych liter, znaków. Dosyć trudne sprawy. Może następnym razem coś ciekawszego się pojawi, mam nadzieję. :)

kamilkowy   3 #20 23.01.2013 21:31

@patryk9200 no dobrze, ja się zgadzam, ale jak zwykle... u nas jest obowiązkowym przedmiotem, a nie specjalizacją, którą można dalej ciągnąć... więc każdy ma związane ręce, my bo mamy prologa, a oni bo nie mają czasu na normalne wprowadzenie tematu.

Na informatyce obok programowania to trzecia (bo po ochronie danych) najciekawsza rzecz na roku. (moje zdanie)

  #21 10.02.2013 20:13

Mam mętlik:
Test: Sztuczna inteligencja:
a.Posiada możliwość odbierania bodźców, ale brak możliwości reagowania
b.To przewidywanie przyszłych zachowań na podstawie zbioru danych wejściowych i bazy pamięci
c. Jest zbiorem algorytmów mających na celu zwrócenia wyniku podobnego do wnioskowania istity żywej
Odpowieź możę być tylko TAK lub NIE

Pmocy!!!!

Alcarin   1 #22 14.03.2013 11:28

Ja to jestem ciekaw jak działa taka SI - http://unicosoftware.com/technologie/ai/ - gadające awatary, które ponoć rozumieją dużo. Ciekawe czy kiedyś będzie można przetestować i pogadać sobie z czymś takim, bo na razie nie mogę znaleźć takie opcji na stronie.

  #23 15.12.2015 19:03

SI to Systeme international des Unites, nie Artificial Intelligence.