Windows 8 - nowości

Dzisiejszy wpis poświęcę w całości nowej odsłonie systemu Windows 8. Jak wszyscy wiemy ostatniego dnia lutego Microsoft udostępnił publiczną odsłonę Windows 8 Consumer Preview będącą betą okienek. Zostały one bardzo mocno przebudowane względem poprzednich edycji, poniżej spis większość nowości które udało mi się odkryć.

Zmiany względem poprzednich edycji Windows

Jedną z największych zmian jest przebudowane jądro systemu Windows które wraz z wersją 8-mą wspiera procesory ARM. Poprawiono również wydajność i zużycie zasobów. W moim wypadku względem Windows 7, zużycie RAM pomimo interfejsu Metro UI spadło o około ~ 300Mb przy tych samych zainstalowanych programach. Zauważyłem również znacząco większą responsywność systemu. Przykładowo pytania o prawa administracyjne, przełączanie między aplikacjami, miejscami w eksploratorze windows odbywają się płynnie bez najmniejszych zacięć.

Pomimo sporej wydajności mojego komputera (procesor i5 2,53 GHz, 4 wątki 4Gb RAM DDR3 itp.) w wypadku Windows 7 problemy z wydajnością po paru godzinach użytkowania wyskakiwały. Również uruchamianie systemu jest bardzo szybkie, u mnie około 3 razy szybsze względem Windows 7. Inną zmianą jest zrezygnowanie z standardowego menu start na rzecz interfejsu Metro UI.

Dla mnie osobiście jest to pozytywna zmiana. W przeciwieństwie do poprzednich edycji windows, tu aby uruchomić aplikację musimy przejść do ekranu startowego. Aplikacje można uruchamiać bezpośrednio z poziomu ekranu startowego lub wpisując pierwsze litery w nazwie aplikacji, co działa wyjątkowo płynnie. Właśnie to rozwiązanie podoba mi się najbardziej, ponieważ korzystając z jego odpowiednika w Windows 7 zawsze musiałem poczekać aż znajdzie aplikację co trwało zazwyczaj kilka sekund. Istnieje tez możliwość wyświetlenia całej zawartości "menu start" a w tedy wyświetlą nam się aplikacje i foldery aplikacji podzielone etykietami które zajęły miejsce standardowych folderów.

Po całym Metro UI można się przemieszczać przy użyciu zarówno klawiatury jak i myszki.

Kolejną zmianą jest dodanie wstążki do eksploratora Windows. Domyślnie jest ona zwinięta co ułatwia pracę i udostępnia dzięki temu większy obszar roboczy. Z ciekawostek które przypadkiem zauważyłem jest automatyczne montowanie obrazów dysków po kliknięciu w ikonę obrazu. Montuje zarówno pliki .iso jak i maszyn wirtualnych a być może jeszcze innych formatów. Bardzo przypadło mi to do gustu, dzięki temu nie muszę odpalać wirtualnej maszyny z windows XP aby przekopiować pliki.

Znacząco poprawione zostało również zarządzanie energią które w moim wypadku pozwoliło na aż (!) 30 minut dłuższej pracy na baterii względem Windows 7. Nowe okienka posiadają również nową, wydajniejszą i obsługującą w większym stopniu nowe standardy przeglądarkę Internet explorer 10. Co ciekawe w wersji Metro nie ma możliwości uruchomienia wtyczek i zawartości typu flash, java etc. Przebudowany został całkowicie Menadżer Zadań który teraz jest znacznie bardziej przejrzysty i szczegółowy względem poprzednich edycji.

Doszła również opcja "odświeżenia" i "resetu" okienek. Co to takiego? Nowy windows pozwala za pomocą paru kliknięć szybkie przywrócenie ustawień domyślnych systemu oraz usunięcie programów. Można również całkowicie usunąć wszelkie dane użytkowników oraz programy. Coś na wzór hard reset w telefonach ;D

Do naszej dyspozycji została też oddana opcja pozwalająca tworzyć partycje na których pojemność składa się kilka dysków fizycznych. Nowy system posiada również integrację z SkyDrive i innymi usługami Windows Live. Synchronizuje zakładki, ustawienia oraz dane aplikacji Metro UI, tapety, ustawienia personalizacyjne, ustawienia IE, sieci itp. Od tej wersji do naszej dyspozycji jest również sklep z aplikacjami.

Zmian jest więcej, jednak nie sposób wszystkie w tym momencie wymienić.

Metro UI

Czytając komentarze zauważyłem, że wiele osób ma problemy z obsługą nowego interfejsu. Poniżej zamieszczam kilka opcji które odkryłem.


 • Istnieje możliwość wywołania niewielkiego menu start klikając ppm na lewy dolny róg. Mamy możliwość wywołania panelu sterowania, eksploratora, menadżera zadań, konsoli itp.

 • Aby zamknąć aplikację w Metro UI musimy najechać na samą górę ekranu wcisnąć lewy przycisk myszy i przeciągnąć w dół. Możemy również wywołać listę uruchomionych programów i kliknąć ppm w aplikacje którą chcemy wyłączyć.

 • Po całym Metro UI możemy przewijać w poziomie zawartość przy pomocy rolki myszy, przydaje się w ekranie startowym.

 • Istnieje prosta metoda na odinstalowanie aplikacji z poziomu Metro UI. Należy w ekranie startowym zaznaczyć ppm aplikacje do usunięcia, pojawi się nam pasek z opcją "uninstall"


 • Aby szybko uruchomić jakiś program najlepiej uruchomić ekran startowy i zacząć pisać jego nazwę. Natychmiast pojawi się on na zawężonej liście aplikacji. Jest to znacznie szybsze niż przechodzenie w gąszczu folderów w menu start poprzednich okienek.


 • Najeżdżając w prawy górny róg możemy wywołać menu w którym znajdziemy kilka ciekawych opcji w tym opcję search (do wyszukiwania plików, ustawień, aplikacji) możemy się w nim posługiwać skrótami jak "cmd", "calc" itp. Pojawia się również opcja Share czyli dzielenie się różnymi danymi z społecznościami lub poprzez email. Na liście pojawia się również opcja Devices która pozwala nam zarządzać m.in. ustawieniami wielu monitorów, projektorów itp. Jest też opcja Settings w której znajdziemy takie opcje jak ustawienia systemu, panel sterowania, personalizacja, głośność, wyłączanie, restartowanie itp. komputera.


 • Najeżdżając na lewy górny róg i zjeżdżając myszą w dół ukazuje nam się lista obecnie uruchomionych aplikacji Metro oraz pulpit windows. Aby zamknąć dany program wystarczy kliknąć w niego ppm.

 • Zmieniać ustawienia konta oraz blokować ekran możemy klikając w nazwę użytkownika na ekranie startowym.

 • Możemy "wyciągać" programy poprzez najechanie do góry prawej krawędzi ekranu, wciśnięcie lewego przycisku myszy i przeciągnięcie na środek ekranu.

 • Mamy możliwość dzielenia ekranu poprzez przeciąganie aplikacji do jednej z krawędzi ekranu.

Ciekawostki

Zauważyłem, że po wejściu do sklepu w prawym górnym rogu wyświetla się informacja o dostępnych aktualizacjach dla aplikacji Metro. Po kliknięciu wszystkie aplikacje są aktualizowane w tle. Nowy windows posiada bardzo wygodną aplikacje do poczty elektronicznej.

Posiada również aplikację pogodową której tło odpowiada aktualnej pogodzie.

Microsoft Visual Studio 11 posiada interface wzorowany na Metro UI. Również jego instalator został całkowicie przebudowany i maksymalnie uproszczony.

Okienka od tej wersji posiadają również nowy menadżer kopiowania/przenoszenia/usuwania plików.

Kontrowersje

Wiele osób bardzo zaczęło narzekać na nowy interfejs Windows. Moim zdaniem jest to zmiana konieczna i jak najbardziej pozytywna. Z początku również byłem negatywnie nastawiony do nowego interfejsu, jednak po kilku tygodniach korzystania z nowych okienek doceniłem wygodę jaką oferuje to rozwiązanie. Otwieranie aplikacji jest szybsze niż w menu start jeśli korzystamy z wyszukiwania. Osoby nie zainteresowane Metro UI poza ekranem startowym nie muszą z niego korzystać. Po pewnym czasie doceniłem również kafelki za to, że są "żywe". Można szybko zobaczyć powiadomienia o nowej poczcie, informacje o nowych wiadomościach na portalach dzięki RSS, powiadomienia z portali społecznościowych itp. Jeśli się dobrze spersonalizuje ekran startowy, to staje się on bardzo wygodnym narzędziem.

Nie należy z góry skreślać nowego interfejsu, naszym największym wrogiem są nasze przyzwyczajenia. Nie powinniśmy się ich kurczowo trzymać a iść z duchem czasu.

Plusy


 • Dopracowany interfejs Metro UI. Po dłuższym czasie użytkowania doceniłem jego zalety.

 • Wstążka. Jeden z najlepszych elementów jaki moim zdaniem Microsoft wymyślił. Wykonywanie dowolnych operacji z jej użyciem jest znacznie szybsze i bardziej intuicyjne oraz dostosowane do dotyku względem standardowych rozwiązań.

 • Montowanie obrazów dysków. W końcu można instalować programy bez wypalania płytki lub DaemonTools ;D

 • Wydajność. W moim wypadku znaczący wzrost wydajności, głównie spowodowany lepszym zarządzaniem zapisem i odczytem z dysku (moja obserwacja) co przy dosyć wolnym odczycie nie powoduje "zamrażania" się aplikacji, systemu itp.

 • Uruchamianie. Kilkanaście sekund i system gotowy ;)

 • Blokada ekranu - zawiera informacje o godzinie, dacie, nieodebranych wiadomościach i wiele innych danych które ustawimy w panelu sterowania.

 • Praca na baterii. Znacząco wydłużył się czas działania, w moim wypadku nawet 30 minut!

 • Szybkość hibernacji i wychodzenia z niej.

 • Przeglądarka plików PDF oraz innych formatów ebooków.

 • Zintegrowany antywirus którego obecność nie sposób odczuć, nie wpływa negatywnie na wydajność systemu i aplikacji. Przypomina o swoim istnieniu dopiero podczas wykrycia wirusów. Domyślnie nie widoczny w zasobniku systemowy.

 • Pełna zgodność z aplikacjami dla Windows 7.

 • Bez problemu działają prawie wszystkie sterowniki dla Windows 7.

 • Stabilność. Miałem nadzieję zobaczyć nowego, przebudowanego BlueScreena, niestety, nie było mi to dane ;D

 • Nowy przebudowany menadżer kopiowania plików

Minusy


 • Miejscami błędy w aplikacjach Metro (jeden z nich został już poprawiony dzięki aktualizacji która pojawiła się w sklepie aplikacji ;D)

 • Bezużyteczny odtwarzacz filmów, muzyki i zdjęć w Metro UI. Totalny brak funkcji, na szczęście nie trafią one do wersji finalnej systemu. ( Tylko aplikacje oznaczone "App Preview" trafią do wersji finalnej) Najwyraźniej Microsoft pracuje nad tymi aplikacjami, być może będą to godni następcy Zune i Media Center.

Podsumowanie

Windows 8 jest to znacząca rewolucja w rodzinie systemów Windows. Zmienia nie tylko interfejs ale również jądro systemu dodając obsługę ARM. Zmiany są bardzo interesujące, moim zdaniem idące we właściwym kierunku.

Pomimo początkowej sporej awersji i niechęci do Metro UI przekonałem się po kilku tygodniach do tego rozwiązania, a menu start w Windows 7 stało się dla mnie strasznie toporne i nie intuicyjne. W nowym windows należy zapomnieć o starych przyzwyczajeniach, to one są naszym największym wrogiem. Szybkość uruchamiania, responsywność, ogromna funkcjonalność, wstążka, montowanie dysków i cała masa bajerów i zmian pozytywnie wpływają na całokształt nowych okienek.