phpDesigner 8.1.2

Strona główna Windows Programowanie Tworzenie stron i aplikacji internetowych
Pobi​erz program
zabezpiecz pobieranie Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

phpDesigner to potężne środowisko programistyczne PHP, a także edytor HTML, CSS i JavaScript dla twórców stron internetowych.

Program dostarcza szereg ciekawych funkcji w tym również przydatnych programistom stawiającym pierwsze kroki w PHP - podpowiadanie kodu, auto-uzupełnienie, inteligentne podświetlanie i kolorowanie składni czy też zintegrowany manual. Oferuje wsparcie dla niemalże wszystkich frameworków PHP i najpopularniejszych JS (jQuery, Ext JS, YUI, Dojo, MooTools, Prototype), umożliwiając analizę i debugowanie tworzonych projektów (Xdebug), ich podgląd w popularnych przeglądarkach (m.in. IE, Firefox, Opera, Safari i Netscape), sprawdzanie składni kodu w czasie rzeczywistym i znacznie więcej. phpDesigner pozwala na pracę z plikami poprzez FTP/SFTP, obsługując TortoiseSVN.

Niewątpliwą zaletą programu jest fakt, iż pomimo olbrzymiej funkcjonalności pozostaje narzędziem szybkim i intuicyjnym.

Uwaga!

  1. phpDesigner przy pierwszym uruchomieniu dostępny jest w angielskiej wersji językowej. Aby program pracował w języku polskim należy w menu "View", "Languages" wybrać opcję "Polski (Polska)".
  2. Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez okres 21 dni.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

praca online FTP/SSH, natywna aplikacja
słabe wsparcie dla projektów, brak oddzielnych ustawień dla projektów, drobne błędy i uparty autor
22.07.2012 20:10 • Recenzja do wersji 8.0

PHPDesigner to dobry program do "tworzenia" stron internetowych nie tylko w języku PHP jak by mogła sugerować nazwa. Dodatkowo myślę że sporym atutem będzie to, że nie korzysta z Javy dlatego też może być używany na słabszych komputerach.

Program zawiera praktycznie wszystkie podstawowe opcje jakie powinno posiadać IDE do pisania w PHP, jednak najlepszą funkcją jaką sobie z tego programu cenię jest możliwość pracy "online" na plikach znajdujących się na serwerze - program sam pobiera wybrany plik (SCP/FTP) do edycji, a po każdym zapisie aktualizuje go na serwerze. Dotychczas nie znalazłem żadnego programu który by tak pozwalał pracować, np. netbeans i inne IDE wymagają utworzenia całego projektu lokalnie z możliwą synchronizacją.

Wsparcie dla projektów w tym programie praktycznie nie istnieje - fakt jest menu, możemy coś tam nawet nazwać "projektem" jednak jest to nic w stosunku do innych programów.

Niestety jest parę bugów na które niestety autor nie raczy odpowiadać, nie mówiąc już o propozycjach nowych rzeczy, tooltipy potrafią czasami nieźle wkurzyć, jak na płatny program to oczekiwałem jednak większego zainteresowania autora - dlatego zrezygnowałem z niego i używam Netbeans'a.

Własne wstawki kodu, ilość obsługiwanych języków, praca w trybie FTP
Nie zauważyłem
ocena użytkownika
05.05.2011 01:58 • Recenzja do wersji 7.2.5

PHPDesigner jest kombajnem do tworzenia stron internetowych. Ukierunkowany jest głównie na PHP, jednak posiada także obsługę (kolorowanie składni, podpowiedzi kodu, wykrywanie błędów itp.) takich języków jak:
-HTML, PHP, XML, JavaScript, Python, CSS, VBScript, Perl, SQL, Java, C#, Ruby
-Smarty
-Tryb bez kontroli składni
PHPDesigner udostępnia nam szereg funkcjonalności dzięki którym praca w nim staje się szybka i komfortowa. Podstawą już w tego typu programach jest kolorowanie składni. PHPDesigner radzi sobie z tym całkiem dobrze, koloruje nawet zmienne użyte w cudzysłowach, czego innego programy nie robią (z rzadkimi wyjątkami). Ponad to umożliwia nam tworzenie własnych schematów kolorowania dla różnych języków. PHPDesigner posiada tak zwane inteligentne kolorowanie składni (wykrywa język i pomaga nam dostosowując kolorowanie. W momencie gdy w pliku mamy kilka języków, przykładowo HTML i PHP, PHPDesigner koloruje język na którym mamy kursor, reszta pliku jest szara). Dodatkowo program koloruje nam początek i koniec pętli czy też znacznika. Gdy klikamy na otwarcie nawiasu, program pokazuje nam gdzie jest jego zamknięcie. Niejednokrotnie pomaga to zorientować się "o co chodzi" w kodzie, lub gdzie jest błąd.

Dużym plusem programu są podpowiedzi kodu. Funkcja, podobnie jak kolorowanie składni, nie jest niczym wyjątkowym, jednak wykonana została w sposób wyjątkowo intuicyjny. Funkcja ta, podpowiada nam także zmienne i funkcje napisane przez nas samych, co więcej-wyświetla przy podpowiedzi komentarz który możemy zamieścić przy pierwszym użyciu funkcji/zmiennej. Dzięki temu zawsze wiemy do czego jest dana zmienna i w jakiej kolejności powinniśmy przesłać dane do funkcji.
Program umożliwia nam pracę bezpośrednio na serwerze FTP, dzięki czemu możemy pracować nad projektem wszędzie gdzie tylko mamy program, bez ściągania plików strony.

Daną stronę ująć możemy w ramach tzw. "projektu". Dzięki temu uzyskujemy dostęp do wyszukiwania danej frazy wśród wszystkich plików projektu. Przydaje się to dla osób pracujących przy modernizacji dużych systemów, takich jak Joomla.
Program ten automatycznie sprawdza także błędy w składni, dzięki czemu wiemy o braku średnika, czy dolara, jeszcze przed wysłaniem strony na serwer. W wielu sytuacjach oszczędza nam to wiele czasu.
Kolejną rzeczą ułatwiającą życie są wstawki kodu. Możemy definiować fragmenty kodu (których często używamy) i następnie wstawiać je w odpowiednie miejsce w dwóch kliknięciach.

PHPDesigner posiada dużą liczbę drobnych ułatwień. Przykładowo gdy klikniemy nazwę zmiennej przytrzymując ctrl, program przeniesie nas do pierwszego znanego mu użycia tej zmiennej (nawet jeśli jest to w innym pliku). Dodatkowym ułatwieniem są wstawki zdefiniowane już przez twórców programu. Wystarczy nacisnąć ctrl+b aby wstawić do kodu , lub shift+enter by wstawić
Należy zaznaczyć, ze jak na taki kombajn wymaga naprawdę bardzo mało zasobów komputera. Uruchamia się szybko, działa stabilnie, a interfejs nie powinien nikomu przysporzyć kłopotów ze znalezieniem odpowiedniego narzędzia.