Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Ułatwienie dostępu: klawiatury ekranowe

Tym wpisem chcę rozpocząć serię wpisów "Ułatwienie dostępu" poświęconych ułatwieniom, które pomagają korzystać z komputera osobom niepełnosprawnym przy pomocy sprzętu jak i oprogramowania. Rozpocznę od recenzji klawiatur ekranowych których na co dzień jestem użytkownikiem, z powodu mojej niepełnosprawności. Przetestowałem następujące programy , które kolejno opisze:

Dla systemu Windows

  1. Klawiatury wbudowane w Windows
  2. Hot Virtual Keyboard
  3. Free Virtual Keyboard
  4. Click-N-Type
  5. OnScreenKeys
Dla systemu Linux
  1. xvkbd
  2. Florence
  3. onBoard

Klawiatury wbudowane w Windows

Dotychczas korzystałem z tej klawiatury, ale do najwygodniejszych nie należy. Do największych wad zaliczyłbym to, ze nie da się wystarczająco zmniejszyć jej rozmiaru, przez co trzeba wykonywać większe ruchy myszką przy pisaniu.Należy dodać że w Windows 7 jest jeszcze jedna klawiatura, można ją uruchomić z "menu Start/Akcesoria/Tablet PC/Panel wprowadzania na komputerze typu Tablet", jej rozmiar już może być mniejszy oraz ma tryb rozpoznawania pisma odręcznego,ma ciekawie rozwiązane chowanie klawiatury na bok ekranu jak widać na zdjęciu poniżej.W obu przypadkach brakuje podpowiadania wyrazów z użyciem słownika. Ta funkcjonalność pojawia się już na Windows 8 i nowszych.Poprawiono również zmienianie rozmiaru, nie ma żadnych ograniczeń oraz dodano tryb tabletowy (klawiatura jest podzielona na pół i każda z części umieszczona na bokach ekranu).
Niewątpliwym plusem systemowych klawiatur jest to, że są zawsze dostępne - w trybie awaryjnym, podczas instalacji systemu, na ekranie logowania itp.,

Koszt: za darmo

Hot Virtual Keyboard

Ta klawiatura jest płatna, ale ma najbardziej rozbudowane opcje i jest najładniejsza ze wszystkich które używałem.Program posiada wygodny edytor WYSIWYG, który umożliwia m.in dodawanie i usuwanie klawiszy, zmianę wyglądu klawiszy(tło, czcionka,kształt,obraz tła),zmianę stałego lub domyślnego rozmiaru okna, ustawić tła okna, ustawienie opcji zachowania proporcji przy zmianie rozmiaru okna
Ponadto klawiszom można przypisywać akcje różnych typów wklejające tekst, uruchamiające program,otwierające adres URL, akcje systemu operacyjnego, uruchamiające makra tekstowe,językowe(możemy np zmienić język wprowadzania,zmienić wielkość liter w zaznaczonym tekście) itp.
,Do wyboru mamy wiele zdefiniowanych przez producenta rodzajów klawiatur.
Wykorzystano wszystkie przyciski myszy - lewy powoduje wciśnięcie klawisza, środkowy wciśnięcie klawisza z ctrl, a prawy wciśnięcie klawisza z shiftem.Skróty do aplikacji są oznaczone grafikami na klawiszach co ułatwia ich znalezienie gdy ich nie pamiętamy, dla każdej aplikacji wyświetlają się inne np. gdy wciśniemy CTRL w Ms Word zamiast "x" wyświetla się ikonka nożyczek.Rozmiar klawiatury możemy dowolnie zmieniać.
W wygodny sposób rozwiązano ukrywanie/ukazywanie klawiatury, co wyróżnia ją wśród opisywanych programów.Po kliknięciu w polu tekstowym obok wyświetla się ikona, która wywołuje klawiaturę w ostatnim miejscu gdzie została zamknięta, po wywołaniu kursor ustawiany jest nad klawiaturą przez co nie wykonujemy zbędnych ruchów myszką.Dodatkowo można uaktywnić auto-ukrywanie klawiatury po krótkim czasie nie użytkowania.
Inne przydatne funkcje to: Rejestrowanie makr, automatyczne uzupełnianie słów z możliwością wyboru i tworzenia słownika

Koszt(cena z VAT): 135.72 PLN / 32.48 EUR

Link: http://hot-virtual-keyboard.com

Free Virtual Keyboard

Właściwie jest to jeden plik exe, więc działa jako wersja portable,Program jest bardzo prosty,posiada ubogie opcje, dostępne są dwa układy, i trzy kolory do wyboru oraz stopień przezroczystości.

Koszt: za darmo

Link: http://www.freevirtualkeyboard.com/virtualkeyboard.html

Click-N-Type

Ta klawiatura, choć wygląda rodem z systemu Windows 98 i jest darmowa, to funkcjonalnie nie ustępuje płatnej i ładnej Hot Virtual Keyboard.Znajdziemy tu tak samo:
autoukrywanie,wykorzystanie wszystkich przycisków myszy,tekstowe makra, skanowanie klawiszy,autoklikanie,kilka różnych zdefiniowanych układów(w tym układ stworzony z myślą o wykorzystania joystica).Po doinstalowaniu dodatkowych programów ze strony autora, możemy uzyskać funkcje słownika i podpowiadania słów, a także edytor WYSIWYG klawiatury.Edytor w obsłudze jest niezbyt intuicyjny, i pozwala w niewielkim stopniu zmienić wygląd(tylko czcionkę,rozmiar, położenie), ale na szczęście będziemy z niego korzystać rzadko,bądź wcale .To co wyróżnia ten program jest jak działają klawisze modyfikatorów,po wciśnięciu są blokowane a do momentu ponownego wciśnięcia(w opcjach można wyłączyć to zachowanie) oraz zachowanie klawisza alt po kliknięciu LPM - ctrl jest automatycznie wciskany.Jest też możliwość odpalenia kilku instancji programu, dzięki czemu możemy jednocześnie używać kilku układów ,w zależności od tego co robimy. Do minusów zaliczyłbym nie intuicyjne działanie menu opcji, zaawansowane ustawienia danej opcji są wyświetlane tylko przy pierwszym zaznaczaniu, ale można to obejść przez odznaczenie i kolejne zaznaczenie danej opcji.

Koszt: Za darmo

Link:http://cnt.lakefolks.com

OnScreenKeys

Ta klawiatura wygląda trochę jak dla dzieci przez swoją kolorystykę, co miało zapewne ułatwić korzystanie z niej osobą z wadami wzroku.Ciekawą funkcją jest panel umożliwiający obsługę myszy, np. gdy chcemy kliknąć przyciskiem w dane miejsce najeżdżamy kursorem na odpowiedni przycisk (dostępne są 4: lewo-klik, prawo-klik, dwu-klik, przeciągnij) w panelu ,a następnie przesuwamy kursor w miejsce które zamierzamy kliknąć, gdy zatrzymamy kursor obok pojawi się pasek ładowania i kiedy dojdzie do końca nastąpi akcja kliknięcia. Program obsługuje głos SAPI, wpisywane słowa są wypowiadane, przydatne do komunikacji w sytuacji, gdy użytkownik nie może mówić.Do największych minusów zaliczyłbym to że do wyboru mamy jeden układ klawiszy 214 .Z wyglądu możemy jedynie zmienić rozmiar klawiatury, czcionkę, tło i kolor tekstu klawiszy.Inne warte uwagi funkcje to: makra tekstowe, uzupełnianie słów z samo tworzącym słownikiem.Na wyróżnienie zasługuje opcja ustawienia czasu po jakim nastąpi kliknięcie po ustawieniu kursora oraz ustawienie tolerancji ruchu dla kursora w pixelach,a także wyłączenie obsługi kliknięcia myszy dla osób spastycznych.

Koszt: ? ( trial 60 dni )

Link:http://www.onscreenkeys.com/en-us/index.htm

Florence

Klawiatura dostępna tylko na Linuxa, najsłabsza według mnie, nie posiada dodatkowych funkcji, ani makr, edycja układu klawiatury jest ograniczona do wyboru wyświetlanych bloków klawiszy(nawigacyjne,numeryczne,funkcyjne,klawisze opcji). Możliwości zmiany wyglądu są ubogie,(4 kształty klawiszy,6 kolorów oraz wielkość i czcionka) .Ponad to program działa nie stabilnie na Ubuntu, parokrotnie zawiesił system, ale jest to wersji beta więc można to wybaczyć.

Link: http://florence.sourceforge.net/english.html

Onboard

Domyślna w Ubuntu, dostępna także na OSX,Najlepsza jeśli chodzi o Linuksy,posiada podstawowe funkcje:makra tekstowe,skanowanie kolejnych klawiszy,słownik,auto-klikanie, auto-ukrywanie.Wygląd możemy zmieniać przez wybór jednego z wielu motywów na podstawie których poprzez edycje plików graficznych (svg) możemy stworzyć własne.Program daje możliwość wyboru z kilku zdefiniowanych układów, które możemy zmodyfikować poprzez edycje pliku tekstowego.

Link: https://launchpad.net/onboard

xvkbd

Posiada wszystkie niezbędne funkcje takie jak:automatyczne klikanie,blokowanie klawiszy modyfikatorów,uzupełnianie słów.Również tutaj wykorzystano wszystkie przyciski myszy (lewy -normalne wciśnięcie, prawy - z shiftem,środkowy - controlem ). Ciekawą funkcją są gesty które możemy wykonywać na klawiszach, powodując wciśnięcie klawisza wraz z modyfikatorem.Do wyboru mamy układy dla różnych języków. Największym minusem jest brak edytora układu i wyglądu oraz brak GUI dla zaawansowanych ustawień (Jedynie podstawowe ustawienia posiadają interfejs graficzny. ) ,wszelkich zmian dokonujemy poprzez pliki konfiguracyjne.

Link http://homepage3.nifty.com/tsato/xvkbd

 

windows linux oprogramowanie

Komentarze

0 nowych
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #1 28.08.2016 16:25

O co chodzi z tym linkiem na końcu?

Vanshei   16 #2 28.08.2016 20:11

@DjLeo: "xvkbd is a virtual (graphical) keyboard program for X Window System"
zauważ że kolega podaje linki do wszystkich opisywanych klawiatur :)

Autor edytował komentarz w dniu: 28.08.2016 20:12
DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #3 28.08.2016 22:12

@Vanshei: to oczywiste ale u mnie pod tym linkiem wyświetla się wszystko tylko nie ta klawiatura

stasinek   12 #4 28.08.2016 23:57

W PCBSD poznałem Florence.
W Ubuntu Onboard w Fedorze jeszcze jakieś inne ustrojstwo.. ale to jest nic w porównaniu do rozszerzeń Tablet PC w XP lub 7...

Zadne linuxowe sory za określenie badziewie nie umywa się do rozwiązania z Windows (od ~2004) głównie za sprawą względnego ujednolicenia karetki systemowej pojawiania ikonki klawiatura ekranowa po najechaniu rysikiem na pole tekstowe. Znika po wstukaniu Enter. Możliwośc automatycznego zmniejszania okna nawet tego zmaksymalizowanego po wybraniu klawiatury z TaskBara. Ponadto logowanie.. w Ubuntu chyba zapomniano o tej opcji? Pojawia sie po wybraniu ułatwień dostepu? Mając możliwośc lata temu przejśc na Ubunciaka zamiast archaicznego XP Tablet pozostałem w XP własnie z uwagi na tabletowe OSK. Bo to działa równie dobrze jak np. w Androidzie.. nie wiem co trzeba zrobic w Linuxie ale podstawowa wersja po instalacji jest równie funkcjonalna jak osk w windowsie bez rozszerzeń tablet pc.. proteza - trudno tego używac..

Np. Fedora pojawia sie Onboard ale do okna terminala nie przekazuje treści..

Autor edytował komentarz w dniu: 29.08.2016 00:02
pio4201   7 #5 29.08.2016 14:25

@DjLeo: Pomyłka, już poprawiłem.

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #6 29.08.2016 14:56

@pio4201: Dzięki ;)