Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Porównanie najpopularniejszych dystrybucji linuxa

Witam i pozdrawiam wszystkich, a szczególnie tych, którzy zainteresowali się moimi uwagami na temat dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych - Windows a linux - moje uwagi.

Wasze adnotacje są potwierdzeniem moich spostrzeżeń, które można przedstawić krótko:

1. zbliża się wielkimi krokami moment, kiedy dystrybucje linuxa staną się niezawodne, łatwe w instalacji i obsłudze (krótko o samych dystrybucjach dalej!),

2. każdy z systemów jest na tyle łatwy w użyciu, na ile wysokie są umiejętności jego użytkownika.

Poświęciłem ostatnio trochę czasu na testowanie najpopularniejszych dystrybucji linuxa, tj. Mandrivy, Ubuntu, Suse oraz kilku już nie tak popularnych w Polsce (wspomnę o Sabayonie i tureckim Pardusie - te dwa systemy wybrałem z uwagi na przygotowanie ich pod zupełnie "zielonego" użytkownika linuxa i dostępne polskie wersje).

Teraz krótkie podsumowanie moich spostrzeżeń (do prób użyłem PC z płytą Asus P4S8X-X, proc. 2,86 GHz, RAM 1 GHz i NVidia 200 oraz PC z płytą MSI G31M3-F, proc. DualCore E5300 2,6GHz, RAM DDR2-667 4GB,NVidia 9500GT 1024MB):

Mandriva w wersji 2010.1 - w pełni funkcjonalny system na starszym i nowym sprzęcie, wymaga doinstalowania sterowników nvidii po instalacji systemu z repozytorium non-free - instalować można bogatą bazę programów, dzięki czemu w niczym nie ustępuje windowsowi dla użytkownika mediów, w biurze itp. Instalacja prosta krok po kroku.

Ubuntu 10.10 zarówno w wersji gnome jak i kde (Kubuntu) pracuje bez zarzutu, łatwość doinstalowania sterwników karty graficznej i wielu popularnych programów. Łatwa i ne sprawiająca kłopotów instalacja.

Suse 11.3 instaluje się po sznureczku, chociaż zbyt duża liczba opcji może początkującego użytkownika linuxa wprowadzić w zakłopotanie i pojawiać się może problem z prawidłowym wyborem tej odpowiedniej. Sam suse dopracowany jest perfekcyjnie pod względem możliwości stosowania ustawień systemu, ale są trudności z instalacją sterowników kart graficznych (na poziomie nowicjusza).

Sabayon 5.4 i Pardus 2011 beta instalują się od razu ze sterownikami kart graficznych i wszystkimi kodekami oraz posiadają polskie wersje językowe - są łatwe w instalacji i wiem z opinii zajomych, że nie sprawiają kłopotów - szczególnie Sabayon zbiera dużo pozytywnych opinii, głownie z uwagi na działające i efektowne centrum medialne
(Instalacja na spierwszym zestawie przebiega znacznie dłużej, niż trzech systemów wspomnianych wyżej)

Wady dystrybucji w odpowiedniej kolejności z pozycji początkującego użytkownika:

Mandriva:
- ciągle jeszcze problemy z bluetoothem,
- podłączanie partycji windowsa bez pytania,
- ze sterownikami kart graficznych jest kłopot, jeżeli nie zainstaluje się ich na świeżo po instalacji,
- nie sprawdza partycji btrfs przy starcie systemu, jeżeli ktoś zechce sobie ten system plików wybrać.

Ubuntu:

- na poziomie, o którym mówimy, trudno je znaleźć.

Suse

- za bardzo udziwniony sposób instalacji programów.

Ktoś zapytał kiedyś, dlaczego linux nie ma jednej dystrybucji, ale podzielając ideę wolnego oprogramowania rozumiemy, że jest to pytanie retoryczne.

Wniosek - wybrałem i używam Mandrivę 2010.1, która ma naprawdę wiele zalet i jeszcze jeden plus - pozwala testować najnowsze wersje developerskie kde prost z ftp w łatwy sposób! Ciekawe, jak potoczy się jej rozwój po powstaniu konkurencji nazwanej MAGEIA.

Odnośnik do mojego najnowszego filmiku z prezentacją -kde 4.6 beta1 (na mandrivie)

Zapraszam!!!

 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 22.11.2010 09:11

eh porównianie

A dobre bo zielone
B dobre bo zielone
C dobre bo zielone

Wybieram A bo jest zielone i takie kolorowe

:D tekst wcieło??

PS w Ubuntu też bez problemu skonfigurujesz 2 monitory (karta ati), sprawdzałem na lapku (asus n71 chodzi jak marzenie pod ubu) podłączając monitor lcd, klonowanie, doklejanie rozdzielczości czy nowy wirtualny pulpit wszystko działa

Mayron   6 #2 22.11.2010 11:13

To jest porównanie?

piotrekw1   5 #3 22.11.2010 11:19

Kocham cię przemo_li za tą krytykę - masz rację!!! Za szybko puściłem to porównanie, więc dodaję je do blogu!

piotrekw1   5 #4 22.11.2010 11:33

przemo_li - masz rację!!! Za szybko puściłem to porównanie, więc zmieniam tekst blogu.

Chillout   8 #5 22.11.2010 20:40

Nie rozumiem tych waszych testów. Mandriva ma najwięcej wg Ciebie minusów, ale i tak wybrałeś ją. więc jaki jest w tym teście sens?

piotrekw1   5 #6 22.11.2010 22:47

Wyraźnie w tekście zaznaczam, że test jest przeprowadzony pod kątem nowego użytkownika linuxa! Ja nim nie jestem.
Pozdrawiam!

B_S_E   3 #7 23.11.2010 00:09

Przecież tu jest brak konkretów :>

Suse udziwniony sposób instalacji programów? A to może być coś prostszego niż 1-click install ?

instalator skomplikowany? Przecież tam się klika dalej..... aż do wyboru nazwy użytkownika....

piotrekw1   5 #8 23.11.2010 11:13

Dyskutowałbym - oneclick to jedno, ale przy wyborze określonych programów wybór z repozytoriów jest dłuższy, niż w pozostałych dystrybucjach - przy instalacji klikanie 'dalej' to podobnie zresztą jak w pozostałych dystrybucjach, godzenie się na propozycje instalatora. Ja zwracam uwagę na to, że ilość opcji instalatora przy wyborze własnych ustawień jest na tyle duża, że potrafi namieszać komuś, kto chce zainstalować Suse obok windowsa.

  #9 16.01.2015 17:06

uzyjcie PC-BSD ma dodatkowe programy w jednoplikowych samowystarczalnych instalatorach, bez piekła zaleznosci.