IRC - Relikt przeszłości czy niezastąpiona usługa? Cz. 1 "Geneza"

Jednym z głównych powodów powstania sieci Internet była potrzeba komunikowania się ze sobą dowolnej liczby komputerów połączonych ze sobą (początkowo) w fizyczny sposób, czyli po prostu kablami, kartami sieciowymi i masą innych urządzeń, o których istnieniu zwykły użytkownik nie musi mieć wiedzy. W pierwszych latach nowa sieć nie była w stanie zaoferować niczego konkretnego dla zwykłego posiadacza komputera domowego. Musieliśmy zaczekać do początków lat 90 zeszłego wieku na wynalezienie hipertekstu. Obecnie trudno znaleźć osobę, która nie wie do czego służy sieć WWW. Masowe przekazywanie informacji droga cyfrową zaczęło nabierać tempa. Co raz szybciej dynamiczne strony internetowe zaczęły zdobywać serca użytkowników na całym świecie, rozpoczął się bum internetowy. Jednak już kilka lat wcześniej pewien student z Finlandii, niejaki Jarkko Oikarinen wpadł na pewien pomysł, który pozwalał na komunikowanie się dwóch i więcej osób w czasie rzeczywistym. Powstał zalążek sieci IRC, czyli rozmowy w czasie rzeczywistym oparte o Internet.

Kilku studentom tak bardzo spodobał się ten pomysł, iż napisali oprogramowanie serwera oraz program-klienta tego serwera. Tak powstała pierwsza sieć IRC. Z biegiem czasu powstawały co raz to nowe, EFNet, IRCNet i Undernet to pierwsze, ogromne sieci IRC działające do dziś. Pierwszy polski serwer został dołączony do EFNet'u, a pierwsza polska sieć - POLNet - powstała w 1999 roku (jednak jej zalążki datujemy na rok 1997). Przez te kilka lat Internet Realy Chat królował na komputerach wielu adminów oraz zwykłych użytkowników. Z biegiem czasu powstała stosowna Netykieta - czyli spis przykazań rozmówcy. IRC swoją drogą bardzo przyczynił się do rozwoju jakże popularnego Linuxa, którego kod źródłowy Linus Torvalds rozpowszechniał właśnie dzięki temu wynalazkowi.

reklama

Obecnie IRC obumiera. Jego miejsce zajmuje co raz większa liczba komunikatorów internetowych, czatów, programów pozwalających na komunikację audio-wizualną. Z roku na rok liczba osób przesiadujących na kanałach w różnych sieciach spada, pozostają w co raz większej mierze tylko boty, martwe sesje czy wierni operatorzy. Nowe pokolenie zna IRC'a przeważnie tylko z nazwy, a logi (czyli zapisy pogawędek) spotykają wyłącznie na takich serwisach jak Bash.org.pl lub Kretyn.com. Jednak są jeszcze miejsca, gdzie IRC pozostaje niezastąpiony. Nadal żywe są kanały, gdzie można podyskutować na temat problemu z kartą sieciową, zadać pytanie na temat muzyki czy poznać ciekawych, kulturalnych ludzi. I właśnie poprzez serie artykułów na ten temat chciałbym Was zabrać do tego tajemniczego świata, schowanego gdzieś głęboko w otchłani internetu.

W następnej części poznasz, drogi Czytelniku, programy, dzięki którym połączysz się z siecią IRC. Nauczę Cię wchodzić do kanałów, używać podstawowych komend. W miarę nabierania wprawy przejdziemy do bardziej zaawansowanych operacji, jak używanie konta shell, zmiana kodowania czy łączenie się z różnymi sieciami jednocześnie. Mam nadzieję, że dzięki tej serii znajdzie się choć kilka osób, które podtrzymają na życiu jeden z pierwszych wynalazków działających dzięki Internetowi.

Post Scriptum.
Jest to mój pierwszy wpis na blogu DobrychProgramów. Wierzę, że znajdę tu wiele ciekawych osób, a moje wpisy choć w minimalnym stopniu przyczynią się do pozytywnego rozwoju portalu. Pozdrawiam, do usłyszenia! :)
 

reklama

Komentarze