Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Internet Explorer 9 – przeglądarka (prawie) idealna ?

Na samym początku chciałbym zaznaczyć, że punkt widzenia który przedstawiam w poniższym wpisie jest przedstawiony to punkt widzenia administratora w średnim przedsiębiorstwie. Dodatkowo opisuje stan faktyczny - czyli to, że przeglądarka jest jeszcze w fazie beta. Celowo pominę aspekty takie jak aktualizowanie , wdrażanie, bo tu musielibyśmy zaczekać na pełną wersję.

Więc do dzieła

To co chciałbym poruszyć ma wstępie to zgodność ze standardami. Microsoft zrobił ogromny skok do przodu. Z 12 punktów w Acid 3 w IE 7, przez 16 w IE 8, do 95 w becie nowej przeglądarki. I tu najważniejsze – pozostawienie trybu zgodności. Jak dla mnie rewelacyjna opcja. Dlaczego? Strony napisane X lat temu nieaktualizowane z różnych powodów w przeglądarkach wyświetlają się źle, co utrudnia korzystanie. W IE wystarczy przejść w tryb (nie)zgodności i strona wyświetla się już „poprawnie”. Przykładem takiej strony która działa „poprawnie” może być dosyć znany portal dotyczący… technologii Microsoft. Możemy także skonfigurować, które strony mają się otwierać w tym trybie. Dzięki temu mam pewność, że podczas aktualizacji do IE 9 strona banku X lub firmy Y nadal będzie wyświetlana. Nie ma co się oszukiwać strony banków i intranety są najrzadziej aktualizowanymi stronami (oczywiście pod względem kodu). Jest jeszcze jeden aspekt – strona napisana ze standardami jakiś czas temu może nie spełniać standardów obecnych. Przykład ? Strona napisana ze standardem HTML 4.01 ( + znaczniki Iframe ) bez CSS nie przejdzie teraz poprawnie walidacji. Dodatkowo warto wspomnieć, że kolejne wersje standardów mogą nie być kompatybilne w dół. BTW Polecam także do poczytania dokument, odnośnie daty ostatniej modyfikacji specyfikacji CSS 2.1 .

Kolejnym ważnym czynnikiem są strefy prywatności. Było to już w poprzednich wersjach jednak teraz zostało poszerzone o tryb protect mode. Dla każdej z tych Stef można zdefiniować czy strona z danej strefy ma się uruchomić w tym właśnie trybie. Jak dla mnie bajka – można poprzez AD skonfigurować tak aby działało na wszystkich komputerach.

Administratorów wdrażających IE 9 w "korpo" z pewnością ucieszy fakt odświeżonych polis dotyczących konfigurowania IE 9. Z ciekawszych można wymienić : włączenie/wyłącznie odtwarzania WebM jeśli jest zainstalowane oprogramowanie umożliwiające odtwarzanie , włączenie/ wyłączenie świeżo zainstalowanych dodatków oraz zarządzanie filtrem SmartScreen.

Nie ma róży bez kolców – przeglądarka jest dostępna tylko na systemy Vista i wyższe. Może jest to powiązanie przeglądarki z mechanizmami chroniącymi system (ASLR i DEP ). Kolejnym znakiem zapytania jest bezpieczeństwo oraz rzeczy o których pisałem na początku – wdrażanie, aktualizacja i dalsza zgodność ze standardami. Przyszłość pokaże czy „niebieskie e” w wersji 9 nie skończy tak jak IE 6, który został skazany na zapomnienie już w momencie wydania.

Jako podsumowanie chciałbym ponownie przypomnieć, że powyższy wpis jest spojrzeniem administratora a nie użytkownika. Trzeba to podkreślić, bo to są 2 różne spojrzenia. Dla usera siedzącego w domu liczy się przede wszystkim przeglądarka, która będzie działać zaraz po zainstalowaniu, bez potrzeby zbytniego konfigurowania. Musi mieć też dużo gadżetów ( gesty myszy, klient pocztowy, dodatki, zmiana wyglądu itp.), które w "korpo" nie są potrzebne, a nawet niewskazane. IE taki nie jest i nigdy nie był. Jego zalety wychodzą, gdy potrzebujemy ujednoliconego środowiska, zarządzanego i aktualizowanego z jednego centralnego punktu. W następnym wpisie postaram się przedstawić jedynego konkurenta, który od biedy może powalczyć w tym segmencie. 

Komentarze

0 nowych
G.Gn7Ex   6 #1 04.11.2010 21:12

Apropos standardów - M$ ten "wielki skok" powinien był już zrobić kilka lat temu! A tak to tylko co najwyżej dogonił teraźniejszość...

  #2 05.11.2010 07:02

A u mnie w pracy w niedzielę przechodzą z ie6 na ie8.

  #3 05.11.2010 08:50

"I tu najważniejsze – pozostawienie trybu zgodności. Jak dla mnie rewelacyjna opcja. Dlaczego? Strony napisane X lat temu nieaktualizowane z różnych powodów w przeglądarkach wyświetlają się źle, co utrudnia korzystanie. W IE wystarczy przejść w tryb (nie)zgodności i strona wyświetla się już „poprawnie”."
Halo, halo proszę nie zapominać że te strony były pisane pod zgodnosc IE6 bo wtedy Microsyf miał daleko wszystkich. Teraz robią dobrą minę do zlej gry. Wtedy mieli gdzieś standardy. Za nic w swiecie jak będę miał wpływ na wybór przeglądarki nie wybiorę IE.

OtherCoder   5 #4 05.11.2010 09:38

Co z tego że dogonił jak i tak w krotce znowu zostanie w dalekim końcu. W dzisiejszych czasach jeśli traktuje się swój produkt taki jak przeglądarka po macoszemu a tak wydaje mi się robi właśnie MS to zawsze będzie się w tyle.

entat   7 #5 05.11.2010 10:24

Sam nie używam IE ale to dobrze, że konkurencja wypuszcza nowe produkty, bo w gruncie rzeczy to korzyść dla nas wszystkich.
Pozdrawiam.

pow3r_shell   7 #6 05.11.2010 18:17

@entat wybacz ale IE praktycznie nie ma konkurencji jesli chodzi o "korpo" . Właśnie w korpo IE jest najpopularniejszy i długo się to nie zmieni - patrz ostatni news o ewmulowaniu silnika IE 6

brzegator27   5 #7 05.11.2010 18:53

"przeglądarka jest dostępna tylko na systemy Vista i wyższe. Może jest to powiązanie przeglądarki z mechanizmami chroniącymi system (ASLR i DEP )."

IE chyba korzysta przy akceleracji strony z Direct2D i DirectWrite(o ile się nie mylę), który jest dostępny na(i tu cytuję z MSDN):
"Windows 7 or Windows Vista with Service Pack 2 (SP2) and Platform Update for Windows Vista
Windows Server 2008 R2 or Windows Server 2008 with Service Pack 2 (SP2) and Platform Update for Windows Server 2008"

:)

pow3r_shell   7 #8 05.11.2010 20:34

@brzegator27 pewnie jest tak jak piszesz jednak tylko directWrite jest dostępny na te systemy - Dircet 2d był już wykorzystywany wcześniej . Dodatkowo zauważ że celowo nie poruszyłem tego w tym poście bo to po pierwsze - to mnie na razie nie interesuje a po drugie nie wiadomo czy będzie w wersji finalnej

  #9 06.11.2010 11:07

Wszystko zależy na jakim OSie działa "korpo" ;) a że większość bawi się na windowsie to wiadomo że z miejsca są uwarunkowani na używanie przeglądarki systemowej wbudowanej w system ... i to chyba w dużym stopniu wyjaśnia popularność tej przeglądarki

  #10 06.11.2010 11:07

Wszystko zależy na jakim OSie działa "korpo" ;) a że większość bawi się na windowsie to wiadomo że z miejsca są uwarunkowani na używanie przeglądarki systemowej wbudowanej w system ... i to chyba w dużym stopniu wyjaśnia popularność tej przeglądarki

brzegator27   5 #11 06.11.2010 11:58

@pow3r_shell: Pisząc: "Dircet 2d był już wykorzystywany wcześniej" pewnie miałeś na myśli DirectDraw. Direct2D to nie to samo co DirectDraw. Ten drugi(DirectDraw) był już wykorzystywany wcześniej, ale nie Direct2D, który wszedł dopiero w Windows Vista. ;-)

Jeśli się mylę, to bardzo przepraszam. :-)

"po drugie nie wiadomo czy będzie w wersji finalnej" Myślę, że na tym etapie już się nic w tej sprawnie nie zmieni. :)

pow3r_shell   7 #12 06.11.2010 14:20

@brzegator27 - racja, moj blad

Zulowski   9 #13 06.11.2010 17:32

@pow3r_shell
Panie Administratorze Korpo, nadużywa Pan w tej swojej korpo tego korpo skrótu ;p

  #14 06.11.2010 22:41

@madmax2012

To nie jest problem wykozystywanego systemu a tego ze producentom innychprzegladaerk nie chce sie robic instalerow msi i wydawac pakietow administracyjnych dla AD. MS to robi i dlatego wygrywa. Swoja droga to jest wrecz dziwne jak producenci innych przegladarek omijaja wrecz wzorcowo rynek korporacyjny. Bez centralnego zarzadzania nie ma produktow w korporacjach a producenci wszystkich przegladarek poza IE maja to w powazaniu.

  #15 07.11.2010 19:04

Moim zdaniem im mniej niepotrzebnych programów w systemie tym lepiej. Z punktu widzenia administratora systemów windows w korporacji, moim zdaniem, dużo lepszym rozwiązaniem ze względu na bezpieczeństwo jest użytkowanie IE. Chociażby ze względu na fakt, że jest to (przynajmniej w najpopularniejszej edycji xp) program "wbudowany" w system [próba odinstalowania IE w xp powoduje niestabilność systemu (sprawdzone na własnym przykładzie)]. Doinstalowywanie dodatkowej przeglądarki w sieci korporacyjnej może powodować problemy z zapewnieniem bezpieczeństwa. Tak poza tym znaczna większość oprogramowania w korporacjach w 100% jest kompatybilna z IE i tylko o to chodzi.

  #16 07.11.2010 19:56

Jako użytkownik sieci "korpo" mogę powiedzieć, że wystarczy IE6. Wdrażanie IE9 jest tylko stratą czasu i kasy. Po co nowa przeglądarka w intranecie? Przecież firmowa baza danych nie będzie działać szybciej pod IE9. A Do netu mamy FF.

  #17 07.11.2010 21:00

Przetestuje jak tylko pojawi się na ubuntu...

Krzysiek_85   4 #18 08.11.2010 00:06

Jestem programistą w jednej z największych korporacji w Polsce. Współtworzę aplikacje do intranetu. Z tego, co mówicie, to powinny one działać tylko pod IE6, a jest dokładnie odwrotnie. Aplikacje w tej korporacji wspierają oficjalnie tylko IE 7/8 i FF 3. Jeżeli któryś pracownik zgłosi błąd pod inną przeglądarką (np. IE 6), to zgłoszenie jest od razu odrzucane.

pow3r_shell   7 #19 08.11.2010 11:29

@StawikPiastniezalogowany nie mogę się z Tobą zgodzić - poniekąd instalacja IE do nowszej wersji to aktualizacja krytyczna. Warto więc się zastonowić czy aby na prawdę warto :P
@Krzysiek_85 każda większa firma stosuje osobną politykę bezpieczeństwa

  #20 26.03.2011 10:10

dlaczego IE9nie pobiera i nie otwiera plikow pdf np fakur ze strony PLUSGSM - czy to jest jakis blad czy ja mam cos nie tak ? Prosze o rade za co z gory dziekuje :)

  #21 29.12.2011 11:18

Wejdź w Opcje intenetowe/Zaawansowane i odznacz "Nie zapisuj zaszyfrowanych stron na dysku".