Dobra mysz w przystępnej cenie - Natec Falcon

Witam czytelników serwisu dobreprogramy.pl. W tym wpisie postaram się przybliżyć Wam ciekawą mysz firmy Natec. Zapraszam do lektury.

Mysz komputerowa jest urządzeniem od którego w dużym stopniu zależy komfort pracy przy komputerze. Dlatego zakup myszy powinien być przemyślany, a mysz dostosowana do naszych potrzeb.

Wygląd i wykonanie

Prezentowana mysz na pierwszy rzut oka wydaje się dość mała. Tak też jest w rzeczywistości, więc osoby o dużych dłoniach mogą nie być zadowolone. Bezprzewodowy gryzoń jest dobrze wyprofilowany, a dzięki gumie znajdującej się po bokach nie ślizga się i pewnie leży w dłoni. Obudowa z szarego, matowego plastiku wydaje się być solidna i nie trzeszczy pod naciskiem dłoni. Na spodniej części urządzenia znajdziemy pokrywę baterii, włącznik, przycisk komunikacji z odbiornikiem, oczko sensora oraz szczelinę, do której można wsunąć odbiornik na czas transportu.

Komunikacja bezprzewodowa

Odbiornik podłączany do złącza USB jest mały, a jego „wystająca” część ma ok. 15mm x 8mm x 7mm. Jest to szczególnie istotne jeśli chcemy podłączyć mysz do laptopa. Zasięg sygnału wynosi ok. 8 metrów.

Sensor

Laserowy sensor może pracować w dwóch trybach (800 i 1600 DPI). Przycisk na górze obudowy umożliwia szybką zmianę prędkości poruszania się kursora po ekranie. Wskaźnik myszy porusza się płynnie i nie przeskakuje. Myszka dobrze działa na większości powierzchni, lecz nie popracujemy nią na gładkim szkle.

Przyciski i rolka

Oprócz dwóch standardowych przycisków, do dyspozycji mamy rolkę umożliwiającą przewijanie w czterech kierunkach, która funkcjonuje także jako 3 przycisk. Obrót kółeczka jest praktycznie nie słyszalny, a pochylanie rolki na boki odbywa się z wyczuwalnym skokiem. Po lewej stronie obudowy znajdziemy dwa dodatkowe przyciski obsługiwane kciukiem, które domyślnie pracują jako "naprzód" i "wstecz". Są one bardzo przydatne przy obsłudze przeglądarki internetowej, lub eksploratora plików. Przyciski te są nieco schowane w obudowę co może w pewnym stopniu utrudniać ich użycie, lecz po przyzwyczajeniu są one bardzo wygodne. Na górze obudowy, tak jak już wcześniej wspomniałem znajduje się przycisk zmiany DPI wraz z czerwoną diodą sygnalizującą wybraną rozdzielczość lub niski poziom baterii.

Zasilanie

Myszka potrzebuje dwóch baterii lub akumulatorków o rozmiarze AAA. Czas pracy na jednym komplecie ogniw zmienia się w zależności od ich rodzaju. Na tanich bateriach myszka wytrzymała około 2 tygodnie intensywnego użytkowania, a na bateriach alkaicznych ok 4 miesięcy. W przypadku akumulatorków czas ten zależy nie tyle od pojemności, co od jakości ogniw (występowanie zjawiska samorozładowania).

Dołączone akcesoria

Do gryzonia dołączony został mały woreczek, który przydaje się podczas transportu. W opakowaniu znajdziemy także komplet baterii, instrukcję obsługi w postaci małej książeczki oraz płytę ze sterownikami.

O oprogramowaniu

Dołączone oprogramowanie jest przystosowane jedynie do systemu Windows. Jednak, myszka działa z komputerem pracującym pod kontrolą systemu Linux Ubuntu 11.10. Instalacja z płyty nie jest konieczna (również w systemie Windows), lecz oprogramowanie zainstalowane automatycznie przez system (po podłączeniu urządzenia), czasami nie radzi sobie z obsługą przewijania na boki.

Aby móc przypisać do danego przycisku inną funkcję, musimy wgrać do sterownik z dysku CD-ROM.

W okienku ustawień myszy mamy wtedy możliwość wybrania przycisku i ustawienia jednej z kilku opcji. Trzeba jednak przyznać, że producent nie postarał się przy projektowaniu oprogramowania i wygląda ono na trochę przestarzałe.

A więc?

Mysz Natec Falcon to bardzo dobre urządzenie. W swojej cenie wynoszącej około 75 zł (według serwisu ceneo.pl) nie ma zbyt dużej konkurencji. Jakość wykonania wcale nie odbiega od droższych rozwiązań firmy Logitech, a niewielkie rozmiary (choć dla niektórych mogą okazać się wadą) umożliwiają wygodny transport. Duża ilość funkcji, zastosowane technologie i przystępna cena powodują, że mimo wad Natec Falcon jest pozycją godną uwagi podczas wyboru nowej myszy komputerowej.

Aby zapoznać się z szerszą specyfikacją techniczną proponuję udać się na stronę producenta.