Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

BricsCAD V10 for Linux. Pierwszy CAD obsługujący .dwg

BricsCAD V10 for Linux. To Linuksowa wersja tego oprogramowania do komputerowo wspomaganego projektowania. Sam bricscad jest tworzony i reklamowany jako alternatywa dla AutoCADa, obsługująca jego format .dwg, który stał się nieoficjalnym standardem dla podobnych aplikacji. BricsCAD w wersji linuksowej jest zachwalany jako pierwszy CAD w pełni obsługujący format .dwg. Który nie był wcześniej dostępny dla Linuksa.

Jednak to nie sam BricsCAD i jego wersja Linuksowa jest znamienna. W końcu to nie pierwszy program sportowany na Linuksa (nero, tlen). Jest on ważny dla tych, którzy woleli by korzystać z Linuksa zamiast Wingrozy, a z powodu braku oprogramowania do obsługi .dwg uwiązani są do jedynie słusznej platformy, ale to niewielki odsetek obecnie korzystających z Linuksa. Istnienie tego portu może też zaowocować paroma migracjami na Linuksa w firmach które już korzystają z windowsowej wersji tego programu. Ale to też margines.

Najważniejszą informacją w tym (wy|z)darzeniu. Jest to że Bricsys, chce pociągnąć za sobą inne firmy oferujące dodatki dla tego oprogramowania. Jest to o tyle istotne, że ta firma nie tylko uważa, że jest w stanie zarobić na Linuksie, ale również jest pewna, że i inni są w stanie zarobić.

Sam bricsys może przynieść większą popularność Linuksowi lub nie, ale postawa bricsys to wyraźny sygnał, że na Linuksie można zarobić i to nie tylko samemu. Że to jest rynek gotowy na pomieszczenie całej niszy współpracujących firm.

Czyli bricsys robi to samo dla Linuksa co Valve ze Steamem dla Maka. Zachęca innych do zarabiania na alternatywnych systemach.

Nie jestem inżynierem i nigdy nie korzystałem z oprogramowania typu CAD. Na własne oczy nie widziałem ani BricsCAD ani AutoCADa.

EDIT:
BricsCAD to nie jedyny CAD z obsługą .dwg dla Linuksa. DraftSight zostanie niebawem wydany w wersji dla Linuksa. DraftSight jest programem darmowym ale tylko do projektowania 2D.

Dwa programy CAD wydane na Linuksa w tak krótkim odstępie to już za dużo na zwykły łut szczęścia. 

Komentarze

0 nowych
przemo_li   11 #1 10.09.2010 17:21

Czarne tło w obrazku, to przezroczystość w .png, która nie wiedzieć czemu nie jest poprawnie wyświetlana na ff 3.6. Ktoś jeszcze ma z nią problemy?

  #2 11.09.2010 15:36

zonk, ten obrazek przy próbie zapisu na dysk ujawnia się jako jpg...

command-dos   18 #3 12.09.2010 12:30

Należy jednak pamiętać, że:
"...Wykorzystywanie produktów bez kluczy licencyjnych do celów komercyjnych jest zabronione.
Po 30-dniowym okresie próbnym można zakupić produkt. Następnie klient otrzyma stałe klucze licencyjne..."
Komuś może się skojarzyć, że linux=darmowe...

Fanboj O   9 #4 12.09.2010 12:43

"Jest on ważny dla tych, którzy woleli by korzystać z Linuksa zamiast Wingrozy, a z powodu braku oprogramowania do obsługi .dwg uwiązani są do jedynie słusznej platformy,"

Dla porównania:
AutoCAD LT (czyli bez 3D) ~ 5k PLN
AtoCAD pełny ~ pod 20k PLN.
BricsCAD o wiele tańszy, ale
Naprawdę uważasz, że ideologia nieprawomyślnego systemu operacyjnego jest w ogóle brana pod uwagę w organizacjach potrzebujących korzystać z programów CAD?

  #5 12.09.2010 13:29

Racja, tym bardziej, że w tym przypadku cena systemu, to tylko niewielki koszt biorąc pod uwagę cenę oprogramowania, więc wygra raczej ten, który będzie miał lepszy współczynnik cena/jakość

PawelGIX   2 #6 12.09.2010 18:45

@ przemo_li "Czarne tło w obrazku, to przezroczystość w .png, która nie wiedzieć czemu nie jest poprawnie wyświetlana na ff 3.6. Ktoś jeszcze ma z nią problemy?"
Zapewne przy wrzucaniu na bloga skrypt po stronie serwera zmienił ci go na JPEGa... złośliwie ;)

przemo_li   11 #7 12.09.2010 20:53

@ command-dos
ta aplikacja nie jest skierowana dla ZU, więc jak się skojarzy to nie tym co będą z niej korzystali
@Fanboj O
Teraz mają wybór. BricsCAD to tańsza alternatywa dla AutoCADa. Linuks to tańsza alternatywa dla Wingrozy.

Jeżeli ktoś wybrał BricsCADa to może być też zainteresowany wybraniem Linuksa. I nie zapominajmy o wersjach dla studentów. Inżynierowie nie są objęci MSDNAAem, więc za Wingrozę płacą. Dzięki tej aplikacji już nie będą musieli płacić za Wingrozę ( a przynajmniej nie z powodu tego programu)!

Ale nie myślę też, że to cena jest główną zaletą Linuksa. Są inne. A wersja Linuksowa to kolejna opcja do wyboru.

  #8 12.09.2010 20:54

"Naprawdę uważasz, że ideologia nieprawomyślnego systemu operacyjnego jest w ogóle brana pod uwagę w organizacjach potrzebujących korzystać z programów CAD?"
a uważasz że w przemyśle motoryzacyjnym ktoś bierze pod uwagę autocad? Albo w innych hiper zaawansowanych sprawach w różnych gałęziach przemysłu tam jest catia,simens nx7(z wersją na linuks) a nie nędza w postaci invenotra.

przemo_li   11 #9 12.09.2010 20:54

@Fanboj O (niezalogowany)
Cena/jakość nie liczy się zwykle w edukacji. A tylko pierwsza składowa.

przemo_li   11 #10 12.09.2010 20:56

@pasozyt

Jak jesteś studentem, nauczycielem akademickim, to są dla Ciebie specjalne licencje. Jeżeli jednak na tej aplikacji chcesz zarabiać, jednak miesiąc w miesiąc Cię na nią nie stać, to szukaj innego zawodu (do łopaty na budowę biorą każdego)!

przemo_li   11 #11 12.09.2010 20:57

Do redakcji!
Co się stało z moim obrazkiem? Czy PawelGIX ma rację?
Możecie dodać obsługę .png?

MaRa   9 #12 12.09.2010 21:23

To nie jest kwestia ceny systemu operacyjnego.

przemo_li   11 #13 12.09.2010 22:14

@MaRa
Może dla studentów i uczelni. Dla pracy w domu gdy szef goni ważniejsza jest wygoda korzystania, a przy zarobkach projektanta Wingroza to wydatek ale do pokrycia. W firmach jest wiele czynników, cena to jeden z nich. Gdy komp służy tylko do odpalenia BricsCADa, darmowy Linuks zrobi to tak samo dobrze jak płatny Windows.

@ Fanboj O
"ideologia"
Gdzie ja mówię o ideologi? Raczej o cenie i/lub wygodzie użytkowania i/lub przyzwyczajeniach.

michaello   3 #14 20.09.2010 23:27

co do studentów prawda jest taka, że komputera (zazwyczaj laptopa) bez preinstalownej "wingrozy" ciężko dostać. Co do softu to są darmowe wersje dla studentów, ostatnio Autodesk daje np. 3-letnie studenckie licencje.