Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Hymnu pochwalnego część kolejna (cz. 2)

Pan Adam Golański (eimi) skrobną tenże felieton, a ja skrobię kolejny komentarz do tego niefortunnego dzieła. Dziś będzie o 3 paragrafie, czyli korzeniach Linuksa, jego nazwie (która nie jest jego nazwą...), i standardzie POSIX.

Akronim Linux to nazwa jądra? Tak? Takkkkkk?

Trudno mi jest ocenić jaką przesłanką kierował się nasz ulubiony autor felietonów kiedy uznał że nazwa jądra czyli Linux to akronim "Linux Is Not UniX". Nic bardziej mylnego. Linus chciał swój projekt opublikować pod tytułem Freax. Nazwa ta nie spodobała się znajomemu Linusa który był też administratorem FTP, na którym Linus zamieścił swój kod. Wyrazem niezadowolenia było przemianowanie folderu na "Linux". Ale nie jako akronim, ale jako połączenia LINUs i uniX.

A skąd akronim? A czemu by nie? Np. taka VISTA doczekała się akronimu "Viruses, Infections, Spyware, Troyans, Attacks". Ale nikt poważny nie sugeruje (poza żartami), że ten akronim to faktyczna nazwa systemu operacyjnego od szacownej firmy Micor$oft. Dorabianie akronimów to przejaw hackerskiej twórczości. Z nazwą autor się nie popisał, ale przecież to dopiero początek paragrafu! Co jeszcze nas czeka?

Czym byłby wpis o Linuksie bez RMS

Ni z gruszki ni z pietruszki ale emocje wzmianka o RMS na pewno wzbudzi i komentarzy i wejść przysporzy.

Rodowód Linuksa

A więc "filozoficznie i historycznie" Linuks się wywodzi z Uniksów. Filozoficznie? Proste Linuks przyjął za swoje wiele założeń technologicznych i filozoficznych za swoje. Ale "historycznie"? Tego autor nie określił.

Być może chodziło o same początki Linuksa, kiedy jego twórca uruchamiał go pod Minix'em ("prawdziwy" Uniks)? Bo na pewno nie o wspólny kod. Od początku przyjęto że do Linuksa trafi tylko ten kod, który będzie zgodny z jego licencją. (Która na początku zakładała, zakaz sprzedawania, itp itd.!). A może o całe multum infrastruktury z która Linux miał być zgodny? Co dokładnie autor miał na myśli się nie dowiemy o ile sam nie zechce sprawy wyjaśnić.

Architektura Unixa z dużej litery A!

Po czym drogi autor przeszedł do wymieniania poszczególnych elementów "architektury" Linuksa. Tutaj autor potkną się tylko raz. Mianowicie Unixy miały postać monolityczną. Czyli cały kernel był jednym wielkim plikiem binarnym, i wszystko działało z uprawnieniami kernela. Ale pomysł modułów narodził się właśnie w Linuksie. To tradycyjne Unixy zapożyczyły tą funkcjonalność z Linuksa.

Programiści Linuksa przykładają dużą wagę do wstecznej zgodności. Jeśli jakieś API zostało udostępnione dla user space, to się z niego nie wycofuje. Tak więc POSIX ciągle jest integralną częścią Linuksa. I nie prędko z niego zniknie. A jako smakołyk diagram rozwoju "Uniksa" i systemów pochodnych czy to przez wspólną filozofię (Linux) czy przez wspólny kod (OSX).

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/77/Unix_history-simple... 

linux inne

Komentarze

0 nowych
wojtekadams   19 #1 04.02.2013 16:54

obrazki pierw załaduj do galerii bloga. ;) ale z svg będziesz miał problem

Autor edytował komentarz.
Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #2 04.02.2013 17:20

A coś ty się tak czepił redaktora emi? Tak Ci nie leżą jego teksty, czy raczej tak Ci się podobają, że nie możesz się oprzeć komentarzom. Jednakże odnoszę wrażenie, że to drugie.

Autor edytował komentarz.
Xyrcon REDAKCJA  17 #3 04.02.2013 17:27

http://www.levenez.com/unix/ Dużo fajniejsza historia, zwłaszcza jeśli się ma plotter pod ręką ;)

  #5 04.02.2013 18:15

Hmm, nie żebym się czepiał znowu, ale będziemy teraz mieli serię wojenek na głównej stronie blogów? Wymiany telegraficzne? Korespondencję wojenną? Jaki sens takich wpisów (do tego pełnych błędów) na głównej? Litości...

eimi REDAKCJA  17 #6 04.02.2013 18:31

I jeszcze kilka uwag:

1) Naiwne przekonanie, że autor lepiej wie, co i jak. Linus to nie Linux. Z akronimową interpretacją nazwy spotkać się można niejednokrotnie. A że Linusowi się nie podoba? I co z tego?

2) Jedynym, który ekscytuje się RMS-em, jest nasz Czytelnik Przemo_li :) Jedno wejście ekstra? Pełen sukces!

3) Moduły jądra były znane jeszcze w czasach, gdy Linus biegał w pieluszkach. Multics je bodajże miał pierwszy...

4) Wsteczna zgodność na Linuksie? na poziomie kodu - jako tako. Binarna? Oj... w porównaniu do win32, to słabo.

kwpolska   7 #7 04.02.2013 19:01

@eimi
1. A to, że Linus Torvalds nie uważa, że Linux ? Unix…

2. [potrzebne źródło]

wajdzik   6 #8 04.02.2013 19:23

"...(eimi) skrobną tenże felieton,..."

Sugerujesz że czas przyszły dokonany liczby mnogiej od wyrazu "skrobnąć" jest właściwy w tym zdaniu? Bo biorąc pod uwagę, ze sprawca felietonu był jeden, a sam felieton już został napisany, to czas przeszły liczby pojedynczej chyba byłby lepszy.

przemo_li   11 #9 04.02.2013 22:54

@eimi
1) To w końcu akronim jest nazwą czy akronim jest interpretacją nazwy? Podpowiedź z Twojego felietonu: "Choć rekurencyjny akronim, stanowiący nazwę tego systemu"
2) Kolejna podpowiedź: "to przecież nawet Richard Stallman nie jest w stanie zaprzeczyć"
3) Multics to nie Unix. Unix powstał kiedy projekt Multics upadł. A tradycyjne Uniksy nie posiadały modułów, doputy Linuks ich nie spopularyzował.
4)Dajesz appkę która działała na jądrze Linuksa 0.1 a nie działa na Linuksie 3.2 (lub którym kolwiek innym).

PS Kod można znaleść na githubie.

przemo_li   11 #10 04.02.2013 22:57

@wajdzik
"naskrobał" będzie poprawnie?

4lpha   10 #11 05.02.2013 00:07

"z dużej litery"

Za to przemo_li należy się lanie na kolanie!

wajdzik   6 #12 05.02.2013 10:37

przemo_li, zachowując ten sam wyraz to chyba "skrobnął" jest wersją właściwą.

przemor25   14 #13 05.02.2013 13:35

@gowain
eimi miał prawo do własnego zdania w swoim felietonie więc miał prawo wpleść w cokolwiek, nawet RMS-a. przemo_li również ma prawo do własnego zdania. Pozwólmy obu Panom na dyskuję, nawet taką telegraficzną. Może być bardzo ciekawie :D

rgabrysiak   14 #14 05.02.2013 13:36

@gowain
Dokładnie to samo pomyślałem.
Wiem, że blog to miejsce gdzie każdy może napisać, co chce i jak chce, ale na stronę główną powinny moim zdaniem trafiać wpisy trzymające określony poziom i przedstawiające jakąś konkretną wartość.
Jak autor ma jakieś zastrzeżenia do felietonów redakcji niech koresponduje via mail, niech użala się na blogu, ale c'mon żeby to od razu trafiało na stronę główną? W jakim celu? Żeby redakcja mogła odpowiedzieć na twój komentarz. Litości.
Myślałem, że po lawinie wpisów nt. Windows 8 gorzej już nie będzie, jak widać po tym wpisie jest zupełnie odwrotnie.

Autor edytował komentarz.
  #15 05.02.2013 15:25

@przemor25 ja nie zabraniam dyskutować, ba nie mam nawet takiej mocy, żeby zabronić - ale podnoszę kwestię tego, dlaczego to jest na głównej. Za specjalnej wartości "dydaktycznej" to ten wpis, jak dla mnie, nie ma.

@rgabrysiak otóż to... nie wiem czy to redakcja czy moderatorzy to wrzucili, ale podejrzewam, że niejednemu blogerowi z DP odechcę się pisać, jak będzie miał przed sobą wizję, że jego wpis raz dwa utonie w takim czymś...

przemo_li   11 #16 05.02.2013 16:47

@rgabrysiak
Więc mój wpis nie powinnien trafić na główną jeśli jest polemiką z redakcją DP.

Ale Twój komentarz na głównej który jest polemiką z moderatorami DP jest OK?

A może nie zauważyłeś, że jak nie decyduję o tym czy mój wpis trafi na główną lub nie. Ale Ty świadomie publikujesz na głównej.

Nie rozumiem czemu nie możesz się zastosować do własnej rady i korespondencję z moderatorami prowadzić przez maila?

:)

przemo_li   11 #17 05.02.2013 16:48

@Xyrcon
Dobre, ale Adobe Reader nie podołał :D

  #18 06.02.2013 11:57

eimi: od dzisiaj będę głosił, że nick "eimi" oznacza rekurencyjny akronim od "eimi - Ignorant Małej Inteligencji". A że Tobie się nie podoba? I co z tego?

Przyjmij proszę do wiadomości, że Linus Torvalds, jako twórca nazwy "Linux", ma wyłączność na kanoniczną jej interpretację. I jeżeli on twierdzi, że nazwa Linux nie jest akronimem, to znaczy, że nie jest. Powszechność alternatywnych interpretacji naprawdę nie czyni ich choćby odrobinę bardziej uprawomocnionymi.

przemo_li   11 #19 07.02.2013 09:12

@MinioPL
Właściwie "twórcą" nazwy Linux był kolego Linusa. Nazwa powstała przez zlepienie LINUs i uniX. Linusowi nazwa się spodobała więc została.