Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Obsługa kamer, mikrofonów, sms'ów czy książki kontaktów? Być może już nie długo!

Device APIs and Policy Working GroupNie mieliście czasem ochoty na przycisk 'Dodaj mi się do kalendarza' na stronach różnych imprez? Albo 'Dadaj do książki kontaktów' na portalach społecznościowych, które nie tylko dodawało by te informacji do odpowiednich sekcji tychże stron ale również do książki kontaktów czy kalendarza wbudowanych w komórkę ? Albo czy nie brakuje wam opcji 'Zrób mi zdjęcie' w opcjach gdy po raz enty na katym serwisie ustawiacie sobie avatara? A może VoIP bez żadnych programów a przez stronę www?

To wszystko może być możliwe dzięki pracy podgrupy W3C "Device APIs and Policy Working Group", której celem jest dodanie obsługi kontaktów, kalendarza, kamer oraz mikrofonów, zapisu plików, czy wiadomości (sms, mms, email) bezpośrednio do stron www. A to tylko niektóre z propozycji.

Od strony technicznej obsługa tych wszystkich dobroci ma być dodana do JavaScriptu, i ma być obsługiwana przez przeglądarki bez dodatkowych plug-inów.

Grupa ta stara się też na określenie rozsądnych ograniczeń i zasad udostępniania tych funkcji różnym witrynom. Tak aby nie naruszać prywatności użytkownika.

Szacowana data wydania rekomendacji to 2011 rok. 

Komentarze

0 nowych
kuba144   5 #1 11.02.2011 19:01

fajna rzecz, czekamy :)

nintyfan   11 #2 11.02.2011 19:28

Ja bym chciał opcję poinformuj, kiedy będę wolny. Przydatne, by np. elektronicznie umówić się na wizytę u lekarza. Zacząłem nawet wstępną implementację czegoś, ale jak zwykle z powodu natłoku obowiązków zapomniałem o swoim projekcie.

Prost. Wchodzisz na stronkę, klikasz "poinformuj, kiedy będę wolny", a stronka na podstawie nadesłanych informacji szuka terminu, kiedy my i nasz lekarz będziemy wolni, i wybiera pierwszy taki termin spotkania.

nintyfan   11 #3 11.02.2011 19:29

Pomysł bardzo dobry. Widać, że aplikacje sieciowe, to przyszłość.
Widać też, że ostatnio konkurowanie z Flashem nabrało na sile.

nintyfan   11 #4 11.02.2011 19:30

Ja bym wolał opcję udostępnij mojego avatara. W Windows i prawie każdym współczesnym systemie z logowaniem obsługującym portrety można sobie ustawić taki portret. Wniosek: Po co robić zdjęcie, skoro można avatara pobrać bezpośrednio z systemu. Trzeba tego jednak używać z rozwagą, by przypadkiem nie wymuszać tego na użytkowniku, bo po vortalach będzie mnóstwo standardowych avatarów lub może nawet avatary "bez taktu".

Pr0cesja   4 #5 11.02.2011 20:30

BlackBerry OS wprodził coś w tym stylu odnośnie portali społecznościowych, bardzo dobrze to widać na przykładzie Facebooka. Telefon sam synchronizuje kalendarz pod względem urodzin znajomych, imprez w jakich będziemy uczestniczyli, czy uaktualnia książkę adresową o dane podane na Facebook jak nr telefonu, zdjęcie itd.

Więc jest to już możliwe, tylko jak na razie tylko na niewielką skalę :).

starko   3 #6 11.02.2011 21:26

Kontakty, kalendarz - naprawdę fajny pomysł. Rzeczywiście brakuje mi takich funkcji na stronach różnych imprez.

Video, obsługa kamer, grafika 3D - już nie. Funkcje multimedialne powinni zostawić platformom multimedialnym.

przemo_li   11 #7 12.02.2011 06:59

@Pr0cesja

Ale BB robi to przez natywny program, który wykorzystuje API przygotowane przez facebooka!

A podany projekt chce odwrócić sytuację. To facebook będzie mógł się synchronizować z Twoim kalendarzem! Nie ważne na jakim systemie/urządzeniu z niego korzystasz.

przemo_li   11 #8 12.02.2011 07:02

A więc wykorzystując przypadek użycia nintyfan.

Stronka sprawdzi kiedy ma wolne lekarz, oraz sprawdzi kiedy mamy wolne w naszym kalendarzu. Wybierze listę dat które się pokrywają, i je nam zaproponuje!

Obecnie to my musielibyśmy wybierać termin z listy wolnych slotów w kalendarzu lekarza. Oczywiście po ręcznym sprawdzeniu czy mamy wtedy wolne w naszym kalendarzu!

webnull   9 #9 12.02.2011 11:26

"Ja bym wolał opcję udostępnij mojego avatara. W Windows i prawie każdym współczesnym systemie z logowaniem obsługującym portrety można sobie ustawić taki portret. Wniosek: Po co robić zdjęcie, skoro można avatara pobrać bezpośrednio z systemu. Trzeba tego jednak używać z rozwagą, by przypadkiem nie wymuszać tego na użytkowniku, bo po vortalach będzie mnóstwo standardowych avatarów lub może nawet avatary "bez taktu"."

Zgadzam się, dlatego jestem przeciwnikiem integracji ustawień telefonów komórkowych i komputerów osobistych ze stronami WWW.

przemo_li   11 #10 12.02.2011 16:05

@webnull

Rozumieją to też osoby za tą propozycją standardu. Dlatego tak dużo poświęcono czasu na określenie zasad prywatności, które są nierozłączną częścią propozycji.

niewyżytyzwierz   3 #11 12.02.2011 18:22

Sama idea prostoty użytkowania bardzo mi się podoba.

Ja niestety jestem osobą, która w dość klasyczny podchodzi do rzeczywistości, więc w moim przypadku do papierowego kalendarza nie dodam przypomnienia, a jak na razie wszystkie rzeczy jakie mam zrobić zwykle pamiętam - zapisuje tylko te odległe i nieciekawe, o których sobie nie przypomnę.

W przypadku numerów telefonów wszystko ląduje w kajeciku, a część aktualnie wykorzystywanych numerów telefonu na karcie sim i telefonie

Na awatara jest już pewien sposób zwany Global Recognized Avatar, w skrócie Gravatar, choć nadal nie jest to moim zdaniem odpowiednio dopracowana usługa.

  #12 12.02.2011 20:36

Człowieku to są tylko propozycje, a w3c to coś bez czego na każdej przeglądarce strona wyglądałby inaczej, a jak wszyscy wiemy, to byłoby na korzyść ie. dlatego standardy muszą być, choćby nawet bez sensu, wybierajmy mniejsze zło,

przemo_li   11 #13 14.02.2011 07:21

"dlatego standardy muszą być, choćby nawet bez sensu, wybierajmy mniejsze zło, "

Nie takie bez sensu. Nie jeden webmaster oddał by rękę za takie ułatwienie. Ok troszkę przesadzam, ale tylko troszkę ;)

Za to jak najbardziej jest to zapełnianie pustej przestrzeni.