Troska o klienta

Wpis chciałbym napisać o 3 wydarzeniach ze świata grafiki komputerowej:

Same nudy prawda?

Ale można się tutaj dowiedzieć ciekawych rzeczy o tym jak firmy traktują klientów.

Źle

Z trzeciego linku dowiadujemy się że Nvidia postanowiła wyrównać jakość Linuksowego sterownika do Windowsowej wersja. Super sprawa, prawda? Troska o klienta że ....

Ups. Zapomniałem dodać, że Nvidia usunęła funkcjonalność z Linuksowego sterownika. W trosce o klienta oczywiście. Wszak Nvidia powinna zapewniać ten sam poziom wsparcia niezależnie od systemu.

Dobrze?

Z drugiego linku dowiadujemy się że Intel wydał właśnie nowy sterownik GPU pod Windowsa. (Intel ma oddzielne sterowniki dla Windowsa i Linuksa!) Tym razem nic nie zostaje usunięte, za to Intel dokłada kolejne rozszerzenia do OpenGLa oraz wprowadza wyraźne ulepszenia dla obliczeń na GPU gdy zostaje użyty OpenCL. Troska o klienta, prawda?

Monopol

I na koniec pierwszy link.
Opensourcowy team Intela wydaje (przy współudziale AMD, i społeczności skupionej wokół Nouveau), sterownik na Linuksa.

Jako że Khronos właśnie wydało kolejną porcję rozszerzeń o wspólnej nazwie OpenGL 4.5, to i uzyskujemy wsparcie dla tych co łatwiejszych w implementacji (czyli takich które są oparte o już istniejące rozszerzenia).
To co nie załapało się na to wydanie (spoko, kolejne wydanie już za 3 miesiące), to wsparcie dla OpenGL 3.3 na grafikach z rodziny Sandy Bridge.
Wsparcie to nie jest nawet dziełem programistów Intela (choć Ci ochoczo pomogli) a niezależnych programistów.

A Intel na Windowsie? Czy znajdziemy wsparcie dla OpenGL 3.2 (bo ten też nie jest obsługiwany), dla Sandy Bridge w najnowszym wydaniu? ...

Puenta

Jest bardzo prosta. To producent sprzętu ma monopol na jego wsparcie. Nie mając innego wyjścia jesteśmy skazani na uznanie że tak ma być / tak jest dobrze / inaczej się nie da.
Co najwyżej możemy porównywać różnych producentów między sobą...

A i tak jak pokazuje 1), da się lepiej!

Niezależnie od preferowanego koloru (zieloni, niebiescy, czerwoni, etc.) czy okienek, oczekujmy dostępu do informacji, bo to jest jedyny sposób na złamanie monopolu.