Pod Czerwonym Kapeluszem

Czerwonego kapelusza Red Hata nie trzeba przedstawiać znawcy tematu. Ale jeśli na ten wpis trafi linuksowy laik (którym notabene ja jestem), już śpieszę z wyjaśnieniem: Red Hat jest międzynarodową firmą pochodzenia amerykańskiego zaangażowaną w dostarczanie produktów otwartoźródłowych dla różnych przedsiębiorstw. Powstał w 1993 roku w Raleigh w Północnej Karolinie. Na przestrzeni 20 lat rozrósł się do 70 biur w 33 krajach.

Kwiecień jest miesiącem, w którym Red Hat jeździ po krajach należących do EMEA (Europe, the Middle East and Africa) ze swoimi konferencjami, których hasłem przewodnim jest "Transform Your IT". 4 kwietnia Czerwony Kapelusz zawitał do Paryża Wschodu (czyli Warszawy) by w blaskach jupiterów Stadionu Narodowego przedstawić swe własne rozwiązania.

Z góry przepraszam za słabej jakości zdjęcia :)

Rejestracja, poczęstunek, zapoznanie się ze stoiskami partnerów konferencji

Na początku odbywała się obowiązkowa rejestracja, a raczej potwierdzenie rejestracji, każdy dostał swój własny redhatowy identyfikator z atrapą pendrive'a. Niestety nie było czerwonych kapeluszów, na co bardzo liczyłem ;)

Po potwierdzeniu rejestracji można było podjeść coś i napić się kawki / herbatki (to dla tych, co lubią dłużej pospać i zapomnieli zjeść swoje śniadanie).

Przed wejściem do sal konferencyjnych wystawione były stoiska partnerów konferencji: HP, Symantec, Bull, B2B, Linux Polska, op5, OSEC, SEP.

Konferencja

Wystąpienie 1: Transform your IT – How to drive strategic impact for your business (Phil Andrews, Regional Vice President, Northern and Eastern Europe, Red Hat®)

Phil Andrews w swoim wystąpieniu starał się przekonać, że w dzisiejszych czasach wygrywają te firmy, które lepiej rozumieją swoich klientów i rozumieją jakimi drogami klienci najczęściej lubią się posługiwać (kanały społecznościowe). Firma, która rozumie swoich klientów idzie z duchem czasu i dostarcza swoje produkty oraz innowacje szybko przy jak najniższych kosztach. Produkty Open Source wdrażane w firmach potrafią napędzać biznes.

Wystąpienie 2: Choose your standards. Choose your cloud. Choose your future (Romuald Pacek, Solution Architect, Industry Standard Servers, Hewlett-Packard Polska sp.z o.o.)

Wystąpienie Pana Romualda Packa z firmy HP była w sposób szczególny skierowana do firm, które w najbliższym czasie planują wdrożenie rozwiązań Cloud Computing. HP oraz Red Hat zapewniają wdrożenie otwartych rozwiązań, które pomagają w redukcji kosztów oraz zwiększenie wydajności dla środowisk zwirtualizowanych i chmurowych. Była mowa o "VirtualSystem VS2 for Red Hat Reference Architecture ", o HP Cloud System support dla KVM oraz o Project Odyssey.

Dyskusja panelowa: moderacja: Marcin Marciniak (Computerworld)

– Phil Andrews, Regional Vice President, Northern and Eastern Europe, Red Hat®
– Krzysztof Rocki, Regional Manager, Central Eastern Europe, Red Hat®
– Jan Wildeboer, Evangelist EMEA, Red Hat®
Pierwsze pytanie: Jak zmienić świadomość polskich twórców aplikacji tworzących oprogramowanie wykorzystujące SQL Server?
Dyskutanci odpowiedzieli, że nie należy mylić desktopów z systemami serwerowymi. Nie należy zapominać o tym, że urządzenia oparte na Linuxie zainstalowane są np. w smartfonach, routerach i telewizorach. Desktopy są tylko jednym z elementów świata IT. Należy pamiętać o tym, że bardzo trudno walczyć z "religijnym" uporem - jeśli ktoś woli jedno rozwiązanie, nie można go zmuszać do przechodzenia do otwartych standardów.

Drugie pytanie: Jak Red Hat sam siebie postrzega?
U podstawy wszystkiego leży kultura tworzenia otwartych standardów. Trudno zbilansować podejście komercyjne i otwarte. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do otwartości i rzetelności. Obecnie Red Hat zatrudnia około 6000 pracowników, podczas gdy 8 lat temu było ich zaledwie 800. Dla wielu praca w Red Hat jest spełnieniem marzeń. Można napisać maila do prezesa Red Hat i sam prezes odpowie na list bez żadnych pośredników.

Trzecie pytanie: W jaki sposób Red Hat zdominował segment tego rynku?
Siła tkwi w otwartości i rzetelności. Inne firmy muszą zrozumieć, że otwartość jest rzeczą fundamentalną. Ludzie nie lubią upgrade'ów: rodzi to problem kompatybilności, często konieczna jest wymiana hardware'u i software'u. Na rynku pojawia się popłoch, gdy wychodzi nowa wersja systemu / oprogramowania. Red Hat wychodzi temu naprzeciw oferując firmom stabilność.

Czwarte pytanie: Czy klienci Red Hata obawiają się chmury?
Branża IT uwielbia modne słowa takie jak "chmury". Należy pamiętać o tym, żeby udostępniać moc obliczeniową tym, którzy będą jej naprawdę potrzebować. Chmura jest naturalnym etapem w rozwoju branży IT. Cloud Computing jest powiązany z ideą otwartości. W pewnym czasie zaczną się pojawiać problemy polegające na tym, że państwa będą chciały posiadać swoje własne chmury (rosyjski rząd nie chciałby korzystać z amerykańskich chmur).

Wystąpienie 3: Symantec: Rethink highly available datacenters (Lech Lachowicz, Senior Presales Consultant,Symantec; Aram Kananov, EMEA Platform Business Unit Manager, Red Hat®)

Prelegenci zapewniali, że System Red Hat Linux Enterprise oraz oprogramowanie firmy Symantec zapewniają elastyczność i niezawodność oraz pomagają firmom w procesie wdrażania krytycznych aplikacji biznesowych. Elastyczność Red Hat Enterprise Linux sprawiła, że jest wiodącą platformą w korporacyjnych wdrożeniach chmur prywatnych. Symantec dysponuje pakietem rozwiązań do zarządzania pamięcią masową i dostępnością, które zapewniają ciągłość biznesową. Współpraca Red Hat i Symanteca zapewniają zautomatyzowanie, zewnętrzne usuwanie skutków awarii, ulepszone zarządzanie pamięcią masową na użytek wielu systemów operacyjnych oraz ekonomiczne przełączanie awaryjne baz danych Oracle. Wszystko to jest możliwe dzięki technologiom Cluster File System, Cluster Server, Storage Foundation oraz systemu Red Hat Enterprise Linux.

Zakończenie

Na zakończenie Pan Krzysztof Rocki podziękował najbardziej wytrwałym za udział w konferencji. Dla szczęśliwców było 30 wejściówek na zwiedzanie Stadionu Narodowego z przewodnikiem. Okazało się, że każdy pod krzesłem miał przyklejoną kopertę w informacją o wygranej (bądź przegranej). Na szczęście było sporo wolnych miejsc więc niektórzy zdobyli nawet 4 koperty (choć i to nie dawało wszystkim szczęścia). Ja wygrałem już za pierwszym razem ale będąc już umówiony, altruistycznie oddałem wygraną sąsiadowi :)

Podsumowanie

Muszę się przyznać do tego, że z Linuksem, Open Source i Red Hatem miałem bardzo niewiele wspólnego, na konferencję przyszedłem czysto dla ciekawości. Dlatego nie wszystko były dla mnie zrozumiałe. Niektóre wystąpienia były prowadzone w języku angielskim, na szczęście dla tych, co z angielskim są na bakier, przygotowane było tłumaczenie symultaniczne, które można było odsłuchiwać za pomocą urządzonka otrzymywanego przy rejestracji. Wielki plus dla organizatorów za to i za to, że konferencja odbyła się w przyjaznej atmosferze bez żadnych zgrzytów :)

Oczywiście udało się zdobyć pare pamiątek od Red Hata :) :

pozdrawiam
przemor25