Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Android drukuje

Google Cloud Print to usługa udostępniona za darmo przez wujka Googla, w celu drukowania niezależnie od tego w jakim miejscu na Ziemi się znajdujemy. Jesteś na wakacjach na Madagaskarze i chcesz wydrukować zdjęcie lemura podobnego do Króla Juliana, na drukarce w swoim domu. Żaden problem: lemur się nie obrazi, a drukowanie w chmurze od Googla załatwi resztę.

Wcześniej musisz mieć tylko skonfigurowaną przeglądarkę Chrome: Narzędzia > Opcje > Dla zaawansowanych > Zaloguj się w Google Cloud Print – podajemy dane do konta Google, a nastepnie możemy przetestować działanie usługi z komputera drukując stronę testową. W polu „Zarządzaj ustawieniami wydruku” możemy zobaczyć listę wydruku oraz zainstalowane drukarki, tudzież dodać kolejną. To wszystko jeśli chodzi o konfigurację na komputerze.
W Android Market mamy do dyspozycji kilka aplikacji pozwalających obsługiwać Google Cloud Print.

Darmowa CloudPrint umożliwia wydruk m.in. zdjęć, plików, sms-ów, maili (natywna aplikacja GMail nie jest obsługiwana), Dokumenty Gogle. Zawiera też prosty edytor, w którym można co nieco naszkicować. Wkrótce ma być dostępne drukowanie z Picase Web Albums, Kalendarza Gogle i Facebooka. Wbudowana przeglądarka plików daje dostep do plików na karcie pamięci, jednak przeszkadza brak miniatur zdjęć – podgląd jest dostępny tuż przed drukowaniem. Także opcje konfiguracji drukarki nie powalają na kolana: dostępny jest wybór drukarek i podgląd kolejki wydruku. Niewiele ale wystarczy do okazjonalnego drukowania niewielkich dokumentów czy okazjonalnie – fotografii.

PrinterShare to z kolei prawdziwy kombajn do drukowania z komórki: Oprócz Google Cloud Print, obsługuje drukowanie przez WiFi, Bluetooth i drukarki zdalne. Tylko ta pierwsza funkcja jest darmowa, pozostałe wymagają wykupienia klucza (ok. 34,80 zł), ale nie ogranicza to funkcjonalności programu, a te są dość spore. Można drukować zdjęcia, strony internetowe, kalendarz, kontakty, SMS-y, rejestr połączeń, maile z Gmail-a, Dokumenty Google i pozostałe pliki dostępne na karcie pamięci. Podgląd wydruku daje nam opcje niemal jak w drukarce komputerowej: ustawienia marginesów, orientacja strony, rozmiar źródło papieru oraz tryb wydruku. W przeciwieństwie do CloudPrint możemy wybrać, które strony dokumentu, chcemy wydrukować. Spolszczenie aplikacji
też jest zaletą.

Obydwa programy spełniają swoją funkcję - udało mi się wydrukować nie tylko strony testowe, ale też dokumenty i zdjęcia. Sadząc jednak po komentarzach w Android Market wszystko zależy od modelu telefonu, wersji Androida, systemu operacyjnego na komputerze i pewnie jeszcze od trzepotu skrzydeł motyla w Afryce. Ale docelowo działa i trzeba przyznać, że ułatwia życie.

Na koniec mała uwaga: uważajcie z tym drukowaniem na odległość. Ja kilka razy przestraszyłem moją lubą dźwiękiem nagle uruchamianej drukarki. Za zawały serca spowodowane stosowaniem się do rad w tym artykule nie odpowiadam!
 

Komentarze

0 nowych
.slaw   4 #1 12.05.2011 10:47

Wow fajne, dzięki za informacje ;)

WODZU   18 #2 12.05.2011 14:50

Wpis fajny. Co do samej usługi, to zastanawiam się - po co to? NAd wszelkimi zaletami dominuje wada - ciągle włączony komputer z drukarką. Nie ma to jak eco-rozwiązania.

dragonn   11 #3 12.05.2011 17:05

@WODZU a o drukarkach sieciowych czy print server się słyszało? Tylko nie wiem czy to z tym współpracuje. Fajnie by było jak by mieć jeszcze klientach na Linuksa/Windows, można by było w prosty sposób udostępniać drukarkę.

WODZU   18 #4 12.05.2011 17:21

@dragonn
Wow, to mnie zaskoczyłeś! A teraz poważnie. To taka drukarka sieciowa czy print server nie ciągnie prądu, czy może jest wspólny dla wszystkich mieszkańców Twojego osiedla? Bo chyba nie chcesz mi powiedzieć że drukowanie w chmurze ma jakieś konkretne zastosowanie biznesowe, którego nie da się zastąpić np. za pomocą e-maila?

przemo_li   11 #5 12.05.2011 17:38

@WODZU

Biznes to akurat ma ciągle włączone drukarki sieciowe. Albo i nie sieciowe, i wtedy trzeba taszczyć pendrivy czy inne cuda.

Ta usługa jest bardziej skierowana dla posiadaczy użądzeń mobilnych. Nie ważne czy biznesowych czy prywatnych. Z których do tej pory tak łatwo się nie drukowało.

Wystarczy, że drukarka posiada mały układ podłączony do internetu (czy bezpośrednio czy przez np. wifi), który budzi drukarkę gdy zachodzi taka potrzeba, i już kłopot z poborem prądu rozwiązany. (Poza tym nie wszędzie prąd jest tak drogi jak w Polsce).

WODZU   18 #6 12.05.2011 19:34

@przemo_li
"...Poza tym nie wszędzie prąd jest tak drogi jak w Polsce"

Mnie tu chodzi o eko-podejście. Gdyby benzyna była po 0,05zł za litr nie oznaczałoby że można ją wlewać do rzek. Nie mam problemu z płatnością za prąd ale wychodząc z pokoju gaszę światło, hibernuję komputer gdy muszę na dłużej przerwać pracę, nie odkręcam ciepłej wody (ogrzewanie elektryczne) gdy nie potrzebuję ciepłej. To że coś jest tanie lub za darmo nie znaczy że można to wlewać do szamba. Pamiętam jak znajomi w akademiku mnie wkurzali nie gasząc światła gdy wychodzili do PUBu. Argument - bo oni za to nie płacą. Cóż, podwójna głupota.

Afrate   2 #7 12.05.2011 21:43

@WODZU

A już myślałem, że tacy ludzie nie istnieją (przynajmniej w Polsce). Brawo!

qdominik   6 #8 12.05.2011 21:59

Z drukowaniem lemura to był żart - raczej nikt nie zostawia włączonego komputera w domu gdy wyjeżdża na Madagaskar.
A zastosowań może być pełno, np. ktoś pracuje przy kompie, nie trzeba go odrywać od pracy gdy chcesz coś wydrukować, drukowanie zdjęcia zrobionego komórką zamiast przesyłania kablem/bluetoothem/wifi/mailem (oszczędność czasu)

WODZU   18 #9 13.05.2011 09:20

@qdominik
"ktoś pracuje przy kompie, nie trzeba go odrywać od pracy gdy chcesz coś wydrukować, drukowanie zdjęcia zrobionego komórką zamiast przesyłania kablem/bluetoothem/wifi/mailem (oszczędność czasu)"

To wydaje się być jedynym sensownym uzasadnieniem.

dragonn   11 #10 13.05.2011 12:05

@WODZU a co pobiera więcej prądu, pc czy drukarka sieciowa? Tak drukarka w idle pobiera może max kilkanaście watów. A druga spraw że większość drukarek przy włączaniu czyści dysze, przez co mam zwiększone zużycie tuszu jeżeli ją często włączamy.

WODZU   18 #11 13.05.2011 15:01

@dragonn
Drukarka atramentowa jako drukarka sieciowa :) Respect :D

.slaw   4 #12 18.05.2011 08:49

@WODZU
Nie ma co się śmiać, widziałem takie rozwiązania. :)

  #13 06.10.2011 08:29

"Drukarka atramentowa jako drukarka sieciowa :) Respect :D"

Oczywista sprawa w przypadku potrzeby wydruków kolorowych. Dużo szybsza i bardziej oszczędna od drogich i zajmujących kupę miejsca kolorowych drukarek laserowych.

  #14 07.09.2012 18:40

niestety nie widzi lexmark pro205

  #15 23.06.2013 20:51

nieeeeeeeeeee

  #16 16.03.2015 22:40

dobry wieczor