Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Office 15 Customer Preview dla użytkowników domowych - Nowości?

Witam wszystkich bardzo serdecznie na moim blogu. Jest to mój pierwszy wpis. Nie lubię powtarzać się, więc będę oryginalny, nie będę kopiować wypowiedzi innych. Mam prawie 16 lat (tak, byłem "gimbusem"). Urodziłem się i mieszkam we Wrocławiu i idę w tym roku do 9 LO. Moją pasją jest informatyka, biologia, chemia i fizyka. Dość gadania. Pora ocenić nowy pakiet Office. Z góry powiem, że podobają mi się rozwiązania Microsoftu (chyba jest fanboyem...). Mówcie co chcecie. Gdyby nie ta firma, świat może wyglądałby inaczej.

Zaczynamy!

Platforma testowa: (już stara) Intel Q6600, Radeon 4370, Dysk SATA 7200 obr., Ram 2GB, Windows 7

1. Instalacja.

Instalacja trwa dość krótko. Pobieramy najpierw plik, który ściąga cały pakiet. Jest to coraz częściej wykorzystywana forma dystrybucji przez Microsoft. Ja osobiście nie popieram takich praktyk, bo nie nie widzę ile waży dany program, ani nie mogę zastopować jego pobierania; taką możliwość mamy używając menedżerów np. JDownloader.
Wyświetla nam się także krótki film pokazujący filozofię firmy dotyczącą pakietu Office 15. Już wiemy, że pierwszą nowością będzie mocna integracja pakietu z chmurą i usługami Microsoftu. Dostajemy także podczas instalacji program Microsoft SkyDrive i Skype.

2. Pierwsze uruchomienie.

Podczas pierwszego uruchamiania powinniśmy się zalogować na swoje konto Windows Live. Umożliwi ono nam bezpośredni i automatyczny upload do chmury naszych dokumentów. Rzuca nam się w oczy minimalistyczna koncepcja, w której będzie utrzymana kolejna edycja Windowsa. Ostra rogi, brak gradientów, pastelowe kolory wyróżniające programy. Oprócz tego, to co już widzieliśmy w Office 12. Według mnie to jest mało, zbyt mało nowości. Główne usprawnienia dotyczą ekranów dokowych. Jest pismo odręczne, obsługa rysików, podobno też multitouch.

3. Jak się go używa?

Na moim już 4 letnim komputerze, na którym nie było żadnych większych modernizacji sprawuje się przyzwoicie. Czasami jest niestabilny, lecz po chwili odzyskuje sprawność. Dużym plusem jest automatyczny upload plików. W dzisiejszych czasach jest to ważne usprawnienie. Wszyscy wiedzą, że coraz częściej korzystamy z komputerów, smartfonów i "przerośniętych smartfonów" - tabletów, które według mnie nie mają ważnych zastosowań, a raczej są gadżetem dla bogatych, dużych dzieci lubiących poszpanować (tak, jestem haterem).

4. Końcowy werdykt.

Jeśli oczekujecie dużych nowości - przeliczyliście się. Brakuje mi w pakiecie możliwości wrzucania plików do chmur konkurentów np. Google Drive, albo popularny Dropbox, który ostatnio pochwalił się świetną ofertą dla użytkowników, którzy są z nim długo. Pakiet MS Office będzie dostępny w 3 edycjach: dla użytkowników domowych, dla małych firm i dla dużych firm i korporacji. W pakiecie dla użytkowników domowych otrzymamy prawdopodobnie dostęp do usług na 5 pięciu stanowiskach PC albo Mac (znowu zapomnieli o dystrybucjach Linuksa, trochę szkoda), dostęp do Office 365, 20 GB w chmurze i 60 minut do wykorzystania w Skype. Ten produkt jeszcze bardziej zacieśnia relacje usług Microsoftu. Z pewnej strony ułatwienie, z innej jednak wysuwa nam się firma, która dąży do posiadania monopolu w swej branży.

Jeśli jednak potrzebujecie tylko pisania zwykłych tekstów i wrzucanie ich do chmury od czasu do czasu wystarczy Wam poczciwy Office 2003, albo nawet darmowy OpenOffice. Jeśli mam znowu wydać minimum 300 zł na nowego Office, który nie daje olbrzymich nowości, wolę wydać te pieniądze na coś innego. Co nie zmienia faktu, że ten produkt wyznacza nowe trendy i funkcje w świecie IT. 

windows oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
  #1 17.07.2012 21:24

"Brakuje mi w pakiecie możliwości wrzucania plików do chmur konkurentów np. Google Drive, albo popularny Dropbox, który ostatnio pochwalił się świetną ofertą dla użytkowników, którzy są z nim długo. "

No tu zarzut nietrafiony. Umożliwia przecież używanie SkyDrive, a chyba MS nie będzie promował konkurencyjnych usług, nieprawdaż?

qwaler   5 #2 17.07.2012 21:36

Wiem, że nie będzie promować konkurencyjnych usług, jednak jeśli producent chce, aby jego produkt był najlepszy, powinien oferować wiele możliwości. Może MS powinien wyciągnąć lekcję z pozwów w Komisji UE i powinien być bardziej otwarty. Kto wie, czy kiedyś to się nie zdarzy...

  #3 17.07.2012 23:21

Czy wprowadzenie ekranu przeglądarek w Windowsie coś dało? A no nic, kolejna fanaberia UE. Konkurencja na rynku jest, tylko jakoś nikt nie chce korzystać z ich rozwiązań i wybiera MS. MS ma prawo wprowadzać tylko Skydrive, przecież to ich produkt. Ty sobie możesz zapisywać pliki w katalogu, który będzie się synchronizował z Dropboxem - żaden problem, nikt Ci tego nie utrudnia.

Co do samego "testu" - mam wrażenie, że za dużo nie obcowałeś z tym pakietem, ja zmian widzę sporo...

przemor25   14 #4 17.07.2012 23:51

Nie no, ich produkt więc promują swoje rozwiązania. Jakoś nie widziałem, żeby z poziomu Dokumentów google mógłbym swobodnie przesłać plik na Sky Drive'a.
Jak to jest w końcu? Czy dokument tworzony w Office 15 jest automatycznie wysyłany do Sky Drive'a?

  #5 18.07.2012 14:06

@qwaler:
No to wtedy byłoby fair, aby KE przyjrzała się Google za to, że nie daje nic do innych usług, czy Dropboxowi bo zamyka się w sobie... Przecież takie rozumowanie jest CHORE.
Już sprawa z IE jest po prostu bezsensowna - wyskoczyli panowie z Opery, którzy są świetni w robieniu przeglądarki, ale kiepscy w marketingu no i mamy wybór... A MS wyboru nie miał przy SWOIM produkcie. Zaiste to jest sensowne - robisz jakiś produkt, a ktoś narzuca Ci, jak ma działać.

qwaler   5 #6 18.07.2012 15:50

Macie racje. Jestem po prostu głupi :)

kwpolska   7 #7 18.07.2012 17:10

@przemor25
nie, mozna zapisac na dysk lokalny.
http://kwcdn.tk/blog-content/galleries/o15gal/img/excel/excel032.png

  #8 18.07.2012 20:39

@qwaler
...nie głupi ale Młody jesteś. Ważne, że działasz !
Sukcesów !!!!

siararadek   3 #9 18.07.2012 21:26

Popatrz na wpis dotyczący Office 2013: http://www.dobreprogramy.pl/duszek.mestre/Office-Preview-swieze-spojrzenie,35051...

Tam wylistowano nowości, ze zdjęciami, dobrymi opisami. U Ciebie, mówiąc kolokwialnie, bida z nędzą. Cały artykuł do poprawki, albo wywalenia.

Autor edytował komentarz.
  #10 19.07.2012 16:02

Jeśli autor twierdzi że w nowym Office nie ma żadnych nowinek i widocznych zmian świadczy to tylko o jego małej spostrzegawczości i zbyt krótkiej pracy z nowym pakietem biurowym. Nowy Office zawiera sporo usprawnień i nowości w stosunku do poprzedników - jakich niech autor sam poszuka.

przemor25   14 #11 21.07.2012 21:05

Właśnie odkryłem w nowym Wordzie że można chować sekcje akapitów jeżeli tytuł jest zdefiniowany jako nagłówek. Jedno kliknięcie i chowamy spory fragment tekstu; jedno kliknięcie i wszystko odkrywamy :) Dla większej czytelności tekstu :)

@kwpolska
Wiem, że można zapisać na dysku lokalnym :) Bardziej chodziło mi o to czy kopia dokumentu jest jakoś archiwizowana na SkyDrive'ie ale już wiem że nie :) Pozdrawiam

kszyhu   3 #12 30.07.2012 13:09

"Gdyby nie ta firma, świat może wyglądałby inaczej."
Nie zapominaj, że to nie Microsoft zrewolucjonizował świat, tylko Apple.