Wpis #1 dobreprogramy v. 2.0

Dobrze, sprawdźmy zatem, jak prezentują się blogi, oferowane przez DP wersja 2.0. Vortal stał się teraz, dzięki tej funkcji, bardziej społeczności owy, a według założeń administratorów, blogosfera na vortalu ma być miejscem ukazywania się stricte technicznych artykułów, ale i także swobodnych przemyśleń, dotyczących szeroko rozumianego świata IT.

Nie będę w tym momencie nadwyraz oryginalny. W pierwszym moim wpisie, a planuję ich więcej, wyrażę swoją opinię na temat tego, co ujrzeliśmy wczorajszego popołudnia, czyli nowej wersji DobrychProgramów. W tym miejscu zaznaczam, iż przeglądarką którą używam, jest Opera 10 RC a cała wyrażona tutaj opinia, może być zakwestionowana przez innych użytkowników (a teraz nawet blogerów), bądź nawet samych władnych; jednak jest to moja suwerenna i subiektywna opinia, widziana przez pryzmat mojego kilkuletniego PC’ta „emeryta”.

Pierwsze co ciśnie mi się na klawiaturę, to słowo „ewolucja”. Tak, ewolucja jest tutaj najlepszym określeniem. Nowy layout przygotowywany był co najmniej od roku 2006, gdy to pojawiły się o nim pierwsze wzmianki na forum DP. Jakby nie patrzeć, 3 lata. Przez ten czas już przygotowywany CMS mógł się zestarzeć i stracić na aktualności. Nie doszło do żadnej rewolucji, brak przewrotu o 180o w układzie strony… I dobrze! Po co zmieniać coś, co jest dobre i sprawdza się od lat ? Pod rozdzielczością ekranu 1024x768, wszystko wygląda bardzo dobrze i schludnie. Póki co, nie uraczymy innych „skórek”, aczkolwiek element świeżości strony pozwoli jeszcze przez jakiś czas, nie lamentować w sprawie tego braku. Gruntowną przebudowę przeszły także komentarze, jednak ich wygląd dla mojego oka zmienił się nieco na gorsze. Ich układ jest bardzo „miejscochłonny” a wygląd nie do końca estetyczny. Pozytywną zmianą jest możliwość dodatniego oceniania komentarzy, które nam się spodobały, bądź z którymi się zgadzamy. Oceniane w ten sposób powinny być komentarze najbardziej merytoryczne i najwięcej wnoszące do dyskusji. Może to być wyznacznik na przyszłość, czego oczekują ludzie odwiedzający witrynę. Aczkolwiek muszę dodać łyżkę dziegciu do tej beczki miodu. Wczoraj po południu i wieczorem, strona wczytywała się niemiłosiernie długo. Spowodowane zapewne to było ruchem, jaki generowali Internauci żądni bycia pierwszym, który spojrzy na nową odsłonę naszego ulubionego vortalu. To można zrozumieć, taki tłum „wygłodniałych” ludzi potrafi zadziałać jak atak DDoS na serwer. Drugim mankamentem, który zauważyłem pod swoją Operą (a lubi na mojej konfiguracji gryźć się z niektórymi stronami bogato wyposażonymi w Javascripty) jest niemożliwość dodania komentarza, zarówno pod newsem jak i programem. Po naciśnięciu „Wyślij” nie dzieje się nic, po prostu. Mogę klikać i klikać i nic z tego nie wychodzi. Problem występuje pod Operą, pod Internet Explorerem w wersji 8. Wydaje się być całkowicie w porządku. Póki co, nie jestem więc wygadany w komentarzach, aczkolwiek mam nadzieję, że wkrótce sytuacja ulegnie diametralnej zmianie na lepsze.

A więc mamy ten sam układ, z nieco zmienioną kolorystyką i dodaną nową funkcjonalnością. Na pewno podstawowym elementem nowej wersji, która spodoba się wielu osobom jest… wieloplatformowość. Aplikacje, które możemy teraz znaleźć w bazie programów DP, są podzielone pomiędzy trzy podstawowe systemu: Windows, Linux, MacOS. Wybór systemów wydaje się oczywisty, to właśnie te trzy wymienione przeze mnie zagarniają praktycznie całość rynku systemów operacyjnych. Należy jednak nadmienić, że póki co, a piszę ten wpis dzień po premierze DP v. 2.0, baza programów dla systemów Linux i MacOS jest nadwyraz skromna, znajduje się w niej ledwie kilka pozycji, aczkolwiek będzie sukcesywnie powiększana z biegiem czasu.

Kolejnym dodatkiem, który umila korzystanie z vortalu, jest możliwość logowania się na własne, indywidualne konto, które zostało „przeportowane” z forum. A więc jeżeli byliśmy zarejestrowani na forum DP, to teraz z całą pewnością mamy to samo konto w samym serwisie. Możemy teraz komentować, prowadzić bloga, czy dodawać komentarze do programów pod szyldem własnego nicka i awatara. Teraz trudno już podszyć się pod inną osobę i oszpecić ją w oczach Internautów.

Wróćmy jeszcze do bazy oprogramowania, bo poza podziałem na trzy systemy operacyjne doszła zmiana podejścia administracji do jej prowadzenia, w porównaniu ze starym wcieleniem vortalu. Otóż mamy sekcję programów w wersjach stabilnych oraz sekcję programów testowych. Na pewno ucieszone tym faktem będą osoby, które z wielkim zniecierpliwieniem czekają na każdą nową beta-wersję swojego ukochanego programu. Daje to obecnie większe możliwości producentom programów, aby dotrzeć do większej ilości testerów. Jak wiadomo, często (choć nie zawsze) ich ilość przekłada się na szybsze i dokładniejsze wyłapywanie błędów w aplikacji, bądź są pomocną dłonią w rozwijaniu funkcjonalności programu, skierowanego bądź co bądź, do szerokiego grona odbiorców.

W pierwszej części mojego wpisu, skupiłem się głównie na wyglądzie, poświęciłem mu dość sporo linijek, aczkolwiek pragnę jeszcze po części do niego wrócić. Panel programu, który przeglądamy. Jest obecnie o niebo lepszy i bardziej funkcjonalny, niż widzieliśmy to w poprzedniej odsłonie. Obecnie mamy możliwość wybrać w jednym miejscu, czy interesuje nas wersja stabilna programu, czy wersja rozwojowa. Doszła bardzo ciekawa funkcjonalność oceny programu, zarówno przez członków redakcji jak i przez czytelników DP i to w czterech kategoriach: ocena ogólna, interfejs, funkcjonalność, stabilność. Zauważmy, że poprzednio mieliśmy skalę w postaci sześciu gwiazdek, obecnie ocena pochodzi z zakresu 1-10. Mamy również w prawym dolnym rogu (pod ocenami użytkowników) wykres, na którym możemy zaobserwować, jak rozkłada się popularność danego programu i jak dużo osób decyduje się go pobrać na własny komputer.

Podsumowując, nowa wersja vortalu, wydaje się bardziej otwarta i bardziej nastawiona na użytkowników, aby bardziej aktywnie współuczestniczyli w tworzeniu treści vortalu. Na pewno nie może negatywnie zaskoczyć design strony, jeżeli podobał nam się on przed odświeżeniem. Zaszły wyłącznie kosmetyczne zmiany. Ci, którzy oczekiwali zupełnie czegoś nowego, zapewne mogą czuć się zawiedzeni. Obecnie dwie integralne części: serwis i forum, dobrze ze sobą się uzupełniają. Są utrzymane w tym samym tonie, oraz w obydwu tych projektach, głównym „elementem” (przepraszam za rzeczowe nazewnictwo) jesteśmy my, użytkownicy. Mogę jeszcze pochwalić, że póki co nie zwiększyła się ilość reklam na stronie, a mogło tak się stać. W trakcie tworzenia nowej wersji, można było zaplanować większą przestrzeń pod reklamy a mało kto je lubi (można nawet zaryzykować, że nikt). Nie mniej, są potrzebne do tego, aby vortal się rozwijał i wszyscy dobrze o tym wiemy, dlatego w żadnym wypadku nie blokujmy reklam na vortalu DP!

Póki co, sprawdzam i testuję system blogów oferowanych przez nową odsłonę serwisu DobreProgramy. Jeżeli moje „felietony” (bo chyba mogę je tak nazwać) będą miały dużą liczbę fanów, być może postaram się pisać o kolejnych wątkach, które mnie nurtują od dłuższego czasu. Mam już temat na drugi wpis, aczkolwiek to czy się pojawi, uzależnione jest od poczytności mojego pierwszego. Bo po co pisać, gdy nikt tego nie czyta ? Nie robię tego dla siebie, tylko dla Was, w nadziei, że macie ochotę przeczytać jeszcze jeden punkt widzenia. Przy okazji, współtworzę razem z Wami coś, co leży nam na sercu, a więc dobro serwisu. Aktywnie działając w sferze blogosfery na vortalu, dbamy wszyscy razem o jego dobro i rozwijamy pole rzeczowej i konstruktywnej dyskusji poświęconej zagadnieniom najnowszych technologii w zakresie: hardware, software, Web.

Zapraszam do czytania, komentowania. Do zobaczenia wkrótce!
Rafał©