Battlelog - a co to?

Witam, ponownie do głowy wpadł pewien pomysł to i go trzeba zrealizować. Chciał bym wam przedstawić i zaprezentować Battlelog - Social Network dla graczy Battlefield 3. Wpis według mnie pojawia się zbyt późno ale lepiej późno niż wcale. Wypadło mi jakoś z głowy aby o nim napisać. A więc zapraszam do lektury.

Wielu graczy (mowa o graczach konsolowych) nawet nie wie, że istnieje Battlelog. A więc może dzięki temu wpisowi dowiedzą się o Battlelogu. A i przy okazji zwykły internauta nie będący w temacie zapewne kilku z was też nie wie czym jest Battlelog.

Początek

Serwis Battlelog to odpowiedź studia DICE na serwis Call of Duty Elite, mamy dzięki niemu możliwość śledzenia własnych statystyk a także innych graczy Battlelog zawiera wiele ciekawych aspektów, pełni też rolę przeglądarki serwerów (dla platformy PC), posiada własny wewnętrzny system komunikacji głosowej oraz tekstowej. Battlelog jest dostępny w kilku językach min. w naszym. Z nie których możliwości gracze konsolowi w Battlelogu nie mogą skorzystać z jakich dowiesz się niżej. Wszystko zostanie tu opisane, więc się nie martw nic nie przegapisz.

Aby zalogować się do serwisu należy użyć identyfikatora EA/Origin ID (podając e-mail na jaki zostało stworzone konto). Gracze konsolowi mogą zalogować się za pomocą e-maila na które mają założone swoje konta PSN i XBL. Battlelog jest całkowicie darmowy w porównaniu do CoD Elite gdzie za używanie trzeba płacić abonament. Na stronie logowania możecie oglądnąć również trailer Battlelogu.

Strona główna

To jest strona główna Battlelogu zaraz po zalogowaniu się do niego. Mamy tutaj podgląd aktywności naszego żołnierza, możemy wybrać szybką grę, przejść do edycji profilu, zobaczyć ostatnie wydarzenia, skorzystać z wyszukiwarki w celu odnalezienia przyjaciół. Wybrać tryb gry pomiędzy grą sieciową, trybem kooperacji i kampanią dla jednego gracza.

Z możliwości dołączenia do gry poprzez Battlelog nie mogą korzystać gracze konsolowi ponieważ gra w wersji na konsole posiada wbudowaną w siebie przeglądarkę serwerów.

Na screenie widzicie również ścianę na której ukazują się aktualizacje co jakiś czas np. gdy któryś z naszych znajomych odblokuje jakiś przedmiot, nową broń zdobędzie medal czy inne nagrody. Na ścianie pojawiają się również posty znajomych napisane na forum, pojawiają się też wpisy napisane na ich ścianach. Znajomi mogą bazgrolić na naszej ścianie do woli :) Wygląda to bardziej jak źródło spamu :-).

Po lewej stronie widać postać żołnierza obok jest nasz nick oraz stopień jaki aktualnie posiadamy a także pasek postępu XP. Pod żołnierzem widnieją trzy miniatury nadchodzących najbliższych odblokowań dodatków. Pod miniaturami możemy kliknąć "Zobacz wszystkie nadchodzące odblokowania - mamy wtedy pełną i szczegółową listę.

Dalej jak idzie zauważyć ciągnie się ściana ze wpisami, po lewej kolumna z ostatnimi newsami na Battlelogu i lista znajomych którzy są online.

Profil

W przeglądzie naszego profilu znajdziemy informacje o naszym aktualnym statusie, rangę jaką aktualnie posiadamy, nieco starsze raporty bitewne, listę znajomych, plutony do jakich należymy, ostatnie posty napisane na forum bądź też na ścianie znajomego ukażą się na naszej profilowej ścianie. Jak klikniemy w nasza nazwę która jest na niebiesko przejdziemy do bardziej obszernych danych zawierających statystyki z naszej gry. Jak to wygląda zobaczcie sami bo naprawdę jest tego trochę.

Profil Battlelog Dzięki temu linkowi będziecie mogli zobaczyć na własne oczy większość opisanych tutaj rzeczy, nie będziecie mieli dostępu jedynie do dolnego paska.

Teraz przedstawię wam wszystkie górne zakładki.

Funkcje

Online > Przeglądarka serwerów > Rankingi > Szybka gra

Przeglądarka serwerów jest jedynie przeznaczona dla PeCetów, mam tak do wyboru dosyć sporo opcji a mianowicie, możemy ustawiać filtry w jakich trybach gry chcemy grać, na jakich mapach, czy serwer ma być rankingowy, czy mają być na nich pojazdy, ilość slotów serwera, region serwera.

Po wpisaniu hasła Polska na domyślnych ustawieniach przeglądarki możecie znaleźć nasz publiczny serwer :). Po najechaniu kursorem na nazwę po prawej stronie w kolumnie ukaże się wam podstawowe info o zaznaczonym serwerze. Klikając w niebieski link nad zółtym przyciskiem dołącz do serwera przejdziecie na stronę o tym serwerze gdzie dowiecie się jakie są na nim ustawienia, jaki jest ping, zestaw map tryby gry, adres IP.

Rankingi tutaj jest też dużo i pełno rzeczy do poklikania, możemy porównać nasze wyniki gry online ze znajomymi lub resztą świata, w kilku dziesięciu kategoriach. mnogo opcji robię tylko jednego screena więcej mi się nie chce bo zajeło by to zbyt dużo czasu. Pewnie zadacie sobie pytanie dlaczego ramirez nie zrobi prezentacji jako wideo? odpowiedź jestem tradycjonalistą :D

Szybka gra wybiera nam losowo serwer, gra się ładuje i dołączamy do meczu. Nie ma co opisywać.

Współpraca > Twoja współpraca > Rankingi

Współpraca czyli kooperacja tutaj znajdziemy nasz postęp z gry w tym trybie, mapy które zaliczyliśmy, a także drobne statystyki. Ranking jest identyczny do tego z gry online.

Kampania

Tryb singleplayer poprzez Battlelog odpalają tylko gracze na PC. Jest to opcja tylko dla nich.

Pluton

Twórcy dali nam możliwość zakładania własnych plutonów/grup do których mogą dołączać nasi znajomi, inni gracze, gracze mogą też zostać naszymi fanami. W plutonie może być 100 osób jako członkowie, reszta musi zostać fanami ze względu na ograniczenia.

Po kliknięciu tej zakładki naszym oczom ukażą się ciekawe opcje, ilość plutonów jakie stworzyli gracze, możliwość utworzenia własnego, możemy przeglądać plutony założone przez znajomych. Po lewej stronie jest zakładka Twoje plutony tam podejrzymy plutony które założyliśmy oraz te których jesteśmy członkami

po wejściu do takiego plutonu możemy zobaczyć jego emblemat, ilość członków.
.fanów, możemy do niego dołączyć. Gdy jesteśmy członkiem plutonu możemy pisać na plutonowej ścianie, jedynie fani nie mogą na niej pisać co według mnie jest głupie powinni mieć taką opcje jeżeli są fanami danego plutonu.

Wieści

Czyli newsy dla społeczności Battlelogu newsy w wersji polskiej Battlelogu są stare ostatnie mają już 3 miesiące i na dodatek są po angielsku co dla nie których użytkowników jest problemem. Ale gdy zmienimy język z polskiego na angielski na ilość i świeżość newsów nie ma co narzekać. To o newsach było by tyle.

Fora

Battlelog od początku w wersji polskiej nie posiadał forum, dopiero gdy polska społeczność wykazała, że chce mieć forum w swoim rodzimym języku tak samo jak Rosjanie czy Francuzi, twórcy zainteresowali się tematem i utworzyli forum. Zapytałem sam osobiście o forum dla nas lecz w pierwszym momencie zostałem totalnie olany, więc napisałem dosyć kontrowersyjny temat na forum developera i jakoś udało się ale to nie jest moja zasługa lecz wszystkich polskich graczy którzy się pod tą prośba podpisali. Aktualnie na forum panuje zamęt taki, że wstyd było mi zrobić screena z któregoś działu :) aktualnie czekamy z kilkoma wybranymi osobami na otrzymanie praw administratorskich więc na tą chwilę nie ma jak uprzątnąć tego całego syfu.

A teraz weźmiemy na warsztat dolny pasek, znajdują się na nim zakładki: Raportów Bitewnych, Aktualizacje, Menadżer Gry,Com Center a także dwie ikony dźwieku i mikrofonu.

Raport z pola walki

W tej zakładce możemy zobaczyć raporty z ostatnich naszych pięciu gier w skrócie, ogólnie mamy możliwość przeglądnięcia większej liczby raportów ale o tym później. A raport z pola bitwy wygląda tak.

W raporcie na samym początku mamy informacje która frakcja wygrała, są też wyróżnieni najlepsi gracze w kilku kategoriach, mamy do przeglądnięcia listę zabić/zgonów naszych i pozostałych graczy, poniżej znajdziemy też nieco bardziej szczegółowe statystyki z rozgrywki celność, punktacja itp. oraz pasek z nagrodami jakie otrzymaliśmy, pojawiają się tam baretki, medale oraz Service Star. Mamy też możliwość udostępnienia takiego raportu na Google+, Facebooku i Twitterze.

Aktualizacje

Zakładka aktualizacji zawiera informacje o skomentowanych naszych postach, przybitych piątkach, wstąpieniach do plutonów czy też ich opuszczenia, gdy pojawiają się jakieś nowości na zakładce miga zielona ikona.

Menadżer Gry

Zawiera informacje o wtyczce dla naszej przeglądarki gdy pojawia się nowa wersja sygnalizuje nam o tym zielona ikona.

Com Center

Ten element Battlelogu jest dosyć rozbudowany, szczerze byłem zaskoczony oraz zachwycony i jestem do tej pory, że coś takiego twórcy udostępnili za darmo.

Po otworzeniu zakładki ukazują nam się w pierwszej kolejności znajomi którzy są online bądź grają w aktualnie w grę, po najechaniu kursorem na któregoś ze znajomych ukaże się naszym oczom niebieski dymek który jak klikniemy otworzy okno czatu. W okienku CC zobaczymy przeysłane do nas prośby o dodanie znajomego, jak widzicie na screenie mam możliwość kliknięcia zielonego ptaszka ( bez skojarzeń ) oraz czarnego iksa. Akceptacja albo odrzucenie. Większej rzeszy tych fanów Battlefielda nie znam ale i tak jest fajnie.

Jeżeli chcemy pogawędzić ze znajomymi możemy stworzyć Party i zaprosić do rozmowy głosowej znajomych. Party może być publiczne jak i prywatne zamknięte, nikt nie powołany wtedy nie wejdzie. Aktualnie rozmowa przez Headset na PS3 to katastrofa ale Party rozwiązuje ten problem. Dostępne są tam też ustawienia sprzętowe dla mikrofonu, głośników a także przechwytywania głosu czy to aktywacja głosem znana z wielu komunikatorów np. Mumble czy też na przycisk. I to by było na tyle o dolnym pasku i zakładkach.

Pod tablicą wpisów i na każdej podstronie Battlelogu znajdziemy cotygodniową ankietę, linki do ostatnich newsów, wpisy z Twittera oficjalnego konta Battlefield, a także informacje o użytej technologi wykorzystanej do stworzenia Battlelogu, twórcach, politykę prywatności, umowę licencyjne itp.

Zmiana języka Battlelogu z domyślnego na polski.

Zrobisz to zjeżdżając na sam dół strony i klikając w stopce zmień język.
To by było na tyle jeżeli chodzi o Battlelog, może coś pominąłem tak więc daj znać wtedy w komentarzu. Pozdrawiam.