Poradnik: Jak Streamować za pomocą PlayStation Eye/Kamery internetowej

Dzisiaj mam dla Was poradnik związany z transmisją swojego gameplay'u na żywo w lekko amatorski sposób. Stare porzekadło mówi jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma.:-)

Poradnik skierowany do posiadaczy konsoli PS3 oraz użytkowników kamer internetowych a nie posiadających Pecetów z kartami video (wszelakiej maści nagrywarek oferujących streaming) umożliwiającymi nadawanie Live .

Co potrzebujemy?

1.Kamera PlayStation Eye/ Inna kamera
2.Konsola PS3
3. PC/Laptop z dostępem do internetu
4.Program Xsplit jest darmowy (ograniczone funkcje ale da się nadawać)
5.Konto Xsplit
6. Sterowniki dla PlayStation Eye Camera - CL Eye Platform Driver/Sterowniki Innej kamery
7.Konto na Justintv, Twitchtv itp

Zaczynamy. Aby móc używać kamery na komputerze na początek musimy ściągnąć sterowniki dla naszej kamery pobrać można je stąd CL Eye Platform Driver. Jeżeli masz inną kamerę poszukaj sterowników w Internecie zazwyczaj sterowniki dołączone na CD są już stare.

Instalujemy sterowniki po zainstalowaniu ja zalecam zrobić restart komputera. Następnie rejestrujemy się na stronie programu a później ściągamy program Xsplit i również go instalujemy do pobrania tutaj. Po instalacji zakładamy konto na Justintv lub Twitchtv ja założyłem konto w tym drugim serwisie.

Gdy mamy zainstalowane sterowniki dla kamery, program Xsplit oraz utworzyliśmy konto czas na konfiguracje programu Xsplit.

1.Dodanie źródła transmisji

Sposób 1
Uruchamiamy program (musimy odczekać 10 sekund ponieważ korzystamy z wersji darmowej nie posiadając subskrypcji - która jest płatna). Poniżej widzicie screen z programu.

Klikamy zakładkę widoczną na screenie powyżej Add->Add Camera następnie ukażą się automatycznie nowe zakładki pod górnymi zakładkami File,View itd. Patrz screen poniżej.

Wybieramy kamerę którą chcemy nadawać obraz. Po dodaniu właściwego źródła zobaczymy obraz z naszej kamery, okienko które widzicie poniżej można rozciągać wedle uznania. Taka rozdzielczość okna jaka jest ustawiona w programie pojawi się na naszym kanale gdzie będziemy transmitowali obraz na żywo.

Z rozdzielczością mojej kamery nie ma szału jest to 640×480, pewnie pomyślicie co widać a coś tam widać tragedii nie ma :) jest znośnie. Wchodzimy w zakładkę View - > Resolution i wybieramy 640×480 ( jeżeli masz lepszą kamerę wybierz inną rozdzielczość).

Sposób drugi

Odpalamy aplikacje CL - Eye Test wybieramy w programie nasza kamerę. A w programie Xsplit Add-> Add Screen Region. Zaznaczamy obszar z obrazem w naszej aplikacji rozciągamy okienko które ukaże się w programie Xsplit i to wszystko.

Jest to dobre rozwiązanie gdy nasz gameplay jest pokazywany z TV wtedy możemy sobie wybrać tylko taki obszar który nas interesuje.

2.Dodanie konta Justintv/Twitchtv do programu oraz ustawienia.

Postępujcie według instrukcji na screenie. Na początek wybieramy zakładkę Broadcast-Add Chanell. Pojawi się niewielkie okienko w którym również klikamy Add. Pojawią się zakładki do wyboru kont ze stron gdzie są nasze Live kanały. Wybieramy stronę na której posiadamy konto.
Pojawi się okienko z konfiguracją trzeba uzupełnić je danymi oraz poustawiać inne duperelki :-). Pacz screen niżej.


Jako lokacje serwera ustawcie sobie Niemcy, Frankfurt

A teraz ważna rzecz ustawienie nadawania tak aby było to adekwatne do posiadanego przez nas łącza internetowego .

Xsplit Livestream Ustawienia:

720p przy słabym internecie (1 mbit uploadu)
FPS:25
Location: Zawsze uzywaj jakiegoś serwera, nigdy nie ustawiaj na default
Preset: Veryfast (default)
Quality:6
VBV Max Bitrate and VBV buffer:700 kbps
Audio: AAC LC, 44.1KHz, Stereo, 64 kbps
Uwagi: Od czasu do czasu mogą wystąpić piksele przesłaniające obraz z powodu niskiej przepustowości bitrate, oraz gdy akcja w grze dzieje się bardzo szybko, lagi.

720p przy dobrym internecie (2 mbit uploadu)
FPS:30
Location: Zawsze uzywaj jakiegoś serwera, nigdy nie ustawiaj na default
Preset: Veryfast (default)
Quality:10
VBV Max Bitrate and VBV buffer:1600 kbps
Audio: AAC LC, 44.1KHz, Stereo, 128 kbps

1080p przy słabym internecie (3 mbit uploadu)
FPS:25
Location: Zawsze uzywaj jakiegoś serwera, nigdy nie ustawiaj na default
Preset: Veryfast (default)
Quality:6
VBV Max Bitrate and VBV buffer:2600 kbps
]
Audio: AAC LC, 44.1KHz, Stereo, 128 kbps

1080p przy dobrym internecie (5 mbit uploadu)
FPS:30
Location: Zawsze uzywaj jakiegoś serwera, nigdy nie ustawiaj na default
Preset: Veryfast (default)
Quality:10
VBV Max Bitrate and VBV buffer:4000 kbps
Audio: AAC LC, 44.1KHz, Stereo, 128 kbps

Porady ogólne:

Jeśli masz bardzo dobry procesor, użyj wolniejszego ustawienia wstępnego, czyli. preset = "fast".
Jeśli masz bardzo wolny CPU, użyj szybszego ustawienia, czyli preset = "superfast"

3.Ok ustawienia głosu.

Możemy puścić głos z kamerki przez którą nadajemy, mikrofony podłączone do komputera, karty dźwiękowe, mix stereo jeżeli chcemy aby grała jakaś muzyczka zamiast odgłosów i efektów z gry. Paczaj na screen.

Ustawiamy wedle swojego uznania zależy co chcecie :)
Uwaga: Od czasu do czasu trzeba poprzestawiać ustawienia audio lub wyłączyć program ponieważ podczas audycji głos potrafi się zapętlić i nie za fajne to jest.

Ok skoro mamy już wszystko zainstalowane, skonfigurowane to czas na test lub od razu na głęboką wodę :). Ustawiamy kamerę na to co chcemy transmitować tv, fauna i flora za oknem lub my :).

Zaczynamy za chwilę nadawać więc czas to zacząć robić. Klikamy zakładkę jak na screenie: Broadcast i wybieramy z listy nasze konto.

Właśnie rozpocząłeś transmisje Live w internecie. Aby sprawdzić czy wszystko jest ok wysyłamy link do naszego kanału jakiemuś znajomemu aby pomógł nam sprawdzić czy wszystko gra.

Ale zaraz kto będzie to oglądał.

Jeżeli chcesz możesz za pomocą programu ogłosić np. na Facebooku, Twitterze czy Twitchtv ( taki post zobaczą ludzie którzy śledzą twój kanał) informacje o tym, że zaczynasz właśnie nadawanie na żywo.

Klikamy zakładkę Announce następnie ukaże się nam małe okienko w którym możemy wybrać nasze Social Media w którym ma zostać umieszczony post ogłoszenia. Wymaga to zalogowania się do którejś z sieci oraz zezwolenia na użycie naszego konta przez aplikacje Twitchtv.

I to by było na tyle, jeżeli pominąłem coś istotnego, coś jest nie tak dajcie znać w komentarzach. Mam zamiar stworzyć jeszcze jeden poradnik o nadawaniu live używając kamery w smartfonie. No to na razie.