Od 1.0 do 10 - Ewolucja UI systemu Windows

Co wie prawdopodobnie każdy użytkownik komputera, wyglądy systemów zmieniają się co pare lat. Przez 31 lat historii Windowsa wygląd zmeinił się diametralnie - od czegoś, czego nawet wtedy nie dało normalnie używać się do pracy, do dzisiejszego wyglądu który wszyscy znamy. W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć te zmiany i pokazać, co przez wiele lat pozostawało niezmienne.

Windows 1.X i 2.X

Pierwsze dwie wersje wyglądały chyba najbardziej odmiennie do obecnych. Na obrazku widać przykładowy pulpit z wersji 1.X z otworzonymi paroma programami. Główne różnice pomiędzy wersją 1.X i 2.X to możliwość nachodzenia na siebie okien, oraz zamiana nazw funkcji "Iconize" oraz "Zoom" na "Minimize" oraz "Maximize".
Pierwsze wersje zostały przyjęte bardzo chłodno między innymi ze względu na brak aplikacji dostępnych na system - sam Windows oferował najbardziej podstawowe funkcje których użytkownik może potrzebować, ale moc miała drzemać w aplikacjach zewnętrznych, które nie były chętnie programowane. Popyt na DOS był wielokrotnie wyższy niż popyt na niszowego Windowsa, który był w końcu tylko nakładką na DOS.

Plot twist - Windows 3.X

Pierwotnie wydany w 1990, był to pierwszy Windows któremu udało się odnieść większy sukces. Zmianie uległa między innymi domyślna kolorystyka - jaskrawy niebieski z domyślnego profilu został zastąpiony szarością; MS-DOS Executive, czyli program służący między innymi do uruchamiania programów i przeszukiwania dysków został zastąpiony File Managerem oraz samym Program Managerem, czyli programem który działał trochę na zasadzie menu "Programy" w meny Start wyświetlając ikony prowadzące do programów posegregowane kategoriami.
Warto też powiedzieć o edycji "Windows for Workgroups" oferującej znikome, ale działające wsparzie sici.
Nie można oczywiście zapomnieć też o tym, że Windows3.1 to pierwszy system Microsoftu przetłumaczony na język polski!

Windows 95

Prawdopodobnie był to system, w którym doszło do największej ilości zmian - Właśnie w tej wersji doszeł przycisk start oraz zostały zmienione przyciski na oknach - z nie intuicyjnych dwóch strzałek, oraz kreski na przyciskach zostały przyciski które znamy do dziś.
System był docelowo reklamowany jako "obsługujący USB oraz technologie Plug and Play", o innych funkcjach już nie wspominając. Czy te funkcje działały? Czasami, nie ze wszystkim, tylko w drugiej edycji systemu ...

Windows 98

Mimo, iż różnice pomiędzy 95 i 98 nie są bardzo widoczne, są one dość znaczne. W 98 został na stałe wbudowany Internet Explorer, a Microsoft dołożył starań, żeby to tej przeglądarki za nic w świecie nie dało się usunąć.. Zaowocowało to kompletną zmianą menedżera plików, który teraz używał Internet Explorera do działania - spowolniło to lekko prace systemu, ale i tak ten Windows na rynku poradził sobie chyba najlepiej.. Może oprócz paru wpadek, na przykład tej na konferencji prasowej..

Windows 2000

Wbrew opinii publicznej, jest to bardzo dobry system! Według mnie, jest on o wiele lepszy od takiego XP czy nawet W7, i gdyby nie słaby support dla driverów - używałbym go do dziś.

Uważni czytelnicy na pewno zauważyli, że nie napisałem ani słowa o rodzinie NT do tej linii; Głównym tego powodem jest brak różnic pomiędzy user interface takiego NT 3.X oraz Windowsa 3.X czy NT 4.0 i Windowsa 95. O ile Windows 2000 nie wprowadzał żadnej rewolucji, był to ostatni system(nie licząc WinMe..) który posiadał stary interface użytkownika z jedynie małymi różnicami do poprzedników, takimi jak kolor tła.. But changes has yet to come..

Windows XP

Najpopularniejszy po dziś dzień system operacyjny; Mimo, iż pierwsza wersja została wydana 15 lat temu, a ostatnia - 11 lat temu system wciąż cieszy się ogromną popularnością której nie powstydziłby się nawet przed Windows 10 oraz 8.X razem wziętymi.
Popularność oczywiście nie wzięła się znikąd - przede wszystkim, wprowadzono nowy styl okien - Luna. Oprócz tego, zmieniono wygląd menu Start w sprytny sposób - od teraz użytkownik miał wygodniejszy dostęp do swoich danych dzięki szerszemu widokowi, w którym zmieściły się przyciski folderów.

Windows Vista

Przez (prawie) wszystkich znienawidzony OS Microsoftu. Wyróżnia się odświeżonym interface oraz.. Dockiem na widgety po prawej stronie ekranu. Idea bezsensowna i kompletnie zbędna(szczególnie, że ten widget jest zawsze pod spodem). Do tego, w ramach rekompensaty za małą ilość nowych funkcji dostajemy gargantulicznie ogromne wymagania rzędu 512mb ram oraz częstymi Bluescreenami.

Windows 7

Większość uważa go za niezły system. Przede wszystkim, największe różnice można dostrzec w Eksploratorze Windows, gdzie zostały dodane przyciski takie jak "Nowy Folder"! Tego jeszcze nie było! 10/10! Super!

A tak szczerze.. od visty różni się to przeźroczystym theme, poza tym jest to praktycznie dokładna kalka.

Windows 8.X

Hej, wróć, gdzie jest przycisk start!? Największe dodatki to nowe menu odpowiadające za uruchamianie programów nazwane metro.. chociaż patrząc na szybkość, prędzej nazwałbym to jako PKP.

Windows 10

Znany głównie z darmowego upgrade z 7 lub 8.1(yeey, to już po terminie c:), jest to ponownie kopia rozwiązań z poprzedniej wersji. Jedyna informacja warta wzmianki - Menu start wróciło, co z pewnością ucieszyło wielu użytkowników pasjami niecierpiących Windows 8.

Zapraszam do komentowania, Pozdrawiam!