m0n0wall - oprogramowanie dla routerów i firewalli w zastosowaniach domowych i nie tylko.

Projekty takie jak Vyatta czy m0n0wall powstały aby ułatwić życie administratorom sieci komputerowych i oszczędzić ich czas a także dla osób, które nie są specjalnie obeznane w systemach bazujących na jądrze Linux bądź systemach BSD. Portal dobreprogramy.pl promuje od dawna Vyattę, o którym była też ciekawa sesja na tegorocznym HotZlocie, Ci co nie byli osobiście mogą obejrzeć

Stereo Mix w Linux.

W ramach odpoczynku od tematów typu Windows kontra Linux i od mojego przynudzania opowieściami o Linuksie postanowiłem opisać jak uzyskać efekt znany z systemów Windows jako Stereo Mix, być może komuś się to przyda. Dla mnie przy okazji ten wpis będzie notatką gdybym znowu tego potrzebował a moja pamięć w głowie jest raczej typu RAM, czyli krótka.

Jakiś czas temu zaistniała u mnie potrzeba zgrania pewnego materiału granego przez kartę dźwiękową z innego źródła niż plik dźwiękowy/wideo, przypomniało mi się że w Windows jest takie coś jak stereo mix.

Android, ChromeOS, Syllable - czy aby na pewno kolejne dystrybucje Linuksa?

Zdarza mi się czytać w komentarzach pod wiadomościami, szczególnie dotyczącymi Androida bądź ChromeOS, że to nic innego jak kolejne dystrybucje Linuksa. Czy na pewno powinno się te systemy nazywać dystrybucjami Linuksa?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należałoby najpierw dowiedzieć się czym tak naprawdę jest dystrybucja, czym jest dystrybucja GNU/Linux oraz czym jest sam Linux.

Dystrybucja to nic innego jak zestaw oprogramowania dostarczany przez dystrybutora bądź producenta oprogramowania. Takie dystrybucje posiada nie tylko Linux ale np. FreeBSD.

I po co nam kolejna dystrybucja Linuksa?

Czasami gdy na Vortalu Dobreprogramy pojawia się wiadomość o wydaniu zupełnie nowej dystrybucji systemu GNU/Linux czy o wydaniu stabilnej wersji danej dystrybucji w komentarzach pada znane większości pytanie: i po co kolejna dystrybucja Linuksa?

Mało tego, takie pytania padają nawet pod wiadomościami na temat systemów nielinuksowych jak HaikuOS, FreeBSD, OpenBSD czy MorphOS lub innego.

Linux podatny na ataki, jednak wciąż bezpieczny!

Plichu w swoim wpisie już wyjaśnił kwestię bezpieczeństwa systemu Linux i dlaczego doszło do infekcji oraz dodał od siebie co o tym myśli, więc ja nie będę już tego powielał.

We wspomnianym wyżej wpisie Plichu po części sprostował całą sytuację. Dlaczego tylko po części? Ponieważ wyjaśnił krótko dlaczego doszło w ogóle do infekcji kodu źródłowego programu przeznaczonego dla systemów linuksowych.

Terminal w Linux - obiekt nienawiści użytkowników systemu Windows.

Pod moim ostatnim wpisem w komentarzach pojawiła się wypowiedź jednego z użytkowników jakoby to terminal był złem koniecznym, którym trzeba się koniecznie posługiwać aby cokolwiek osiągnąć w systemie Linux/Unix, przy okazji inspirując mnie do kolejnego wpisu. Użytkownik notgnucy na łamach blog.linux.pl wyjaśnił po części dlaczego powłoka tekstowa śmierdzi dla przeciętniaka, ja oczywiście postanowiłem dodać swoje trzy grosze

Linux okiem użytkownika FreeBSD.

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy wpis na Blogu i mam nadzieję, że nie ostatni ale przyznam szczerze, że ja leniwy jestem jeśli chodzi o takie rzeczy, jednak po części do tego wpisu zmotywował mnie iacobus i chciałbym się również podzielić swoimi wrażeniami i przemyśleniami na temat systemów opartych na jądrze Linux oraz FreeBSD :)

Linuksa używam od około 4 lat a ogólnie użytkownikiem komputera jestem od około 6 lat, więc ten system znam o wiele lepiej niż MS Windows. Użytkownikiem FreeBSD jestem od kilku tygodni.