Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

FreeNAS - oprogramowanie dla dysków sieciowych i serwerów.

FreeNAS jest kolejnym przykładem systemu, który ma ułatwić życie zarówno użytkownikom domowym jak i administratorom, oszczędzając ich czas, który potrzebny by był na zdobycie wiedzy na temat administracji serwerami. FreeNAS to wolny (od słowa wolność) serwer NAS (Network-Attache Storage). Czymże jest ten serwer NAS? To nic innego jak komputer, pełniący rolę serwera bądź dysk sieciowy, którego zadaniem jest przechowywanie danych. FreeNAS natomiast stanowi oprogramowanie dla tego typu urządzeń.

FreeNAS bazuje na rozwiązaniach znanych z m0n0wall, o którym wspomniałem w poprzednim wpisie. Poprzednie jego wersje były wręcz identyczne wizualnie. Podobnie jak m0n0wall, można go w całości konfigurować przez panel dostępny z poziomu przeglądarki stron internetowych ale można też z poziomu trybu tekstowego lokalnie bądź zdalnie przy pomocy SSH ale w tym wypadku nie obejdzie się bez podstawowej wiedzy na temat FreeBSD, tak więc początkujący użytkownicy raczej wybiorą interfejs przeglądarkowy. Pewnie wielu użytkowników zadowoli informacja, że jest on dostępny w polskiej wersji językowej, co prawda niektóre komunikaty bądź podpowiedzi są w języku angielskim to (tak na moje oko) ok. 90% interfejsu jest spolszczone a prezentuje się jak poniżej (status serwera).

Instalacja samego systemu jest równie banalna jak w przypadku m0n0wall, z tą różnicą że obecne są dodatkowe opcje. Do wyboru jest kilka typów instalacji a głównie dotyczą sposobu formatowania, do wyboru mamy 3 warianty:

1. Install 'embeded' OS on HDD/Flash/USB - instalacja systemu "wbudowanego", czyli dla różnego rodzaju urządzeń na całej powierzchni dysku;
2. Install 'embeded' OS on HDD/Flash/USB + DATA + Swap partition - jak wyżej, z podziałem na partycje dla systemu, danych i partycji wymiany;
3. Install 'full' OS on HDD/Flash/USB + DATA + Swap partition - instalacja pełnego systemu na dysku, np. komputera z podziałem na partycje dla systemu, danych i partycji wymiany.

Oprócz tego dostępne są również podobne warianty aktualizacji już zainstalowanego systemu ale tego można dokonać również przez przeglądarkę z innego komputera.

Po instalacji system raczy nas komunikatem jak wstępnie skonfigurować dysk sieciowy tak aby był widoczny i dostępny dla administratora oraz innych użytkowników w sieci, którzy otrzymali upoważnienie dostępu do serwera.

W tym wypadku należy w zarządzaniu dyskiem dodać nowy dysk ale go nie formatować, ponieważ już podczas instalacji zostało to zrobione, chyba że ktoś podpina osobny niesformatowany dysk, następnie przejść do opcji punkt montowania, wybrać partycję nr 2 w przypadku instalacji na jednym dysku (gdy wybrano opcję DATA + Swap partition, wtedy na pierwszej partycji jest system) i przypisać dowolny punkt montowania, np. DANE. Partycję wymiany należy skonfigurować w zaawansowanych opcjach systemu. Po takiej wstępnej konfiguracji system powinien wyświetlić monit o potrzebnie ponownego uruchomienia serwera w celu wprowadzenia zmian w życie.

W ustawieniach ogólnych można dokonać takich zmian jak nazwa użytkownika i hasło dostępu do panelu czy protokół i numer portu, co widać na pierwszym zrzucie oraz języka i strefy czasowej.

Serwer ma do zaoferowania możliwość:

- zarządzania dyskiem/dyskami twardymi oraz macierzami RAID (wsparcie dla RAID0, RAID1, RAID5), z możliwością ustalania trybu pracy oraz zarządzanie zasilaniem i akustyką dysków;

- monitorowania pracy i stanu dysku przy pomocy S.M.A.R.T z możliwością kontrolowania temperatur na podstawie określonych i ustalonych przez administratora wartości oraz planowanie testów i tworzenie raportów;

- szyfrowania dysków, na dzień dzisiejszy do wyboru dostępne są 4 algorytmy szyfrowania: AES, Blowfish, Camellia oraz 3DES;

- wsparcie dla systemu plików ZFS z dostępem do narzędzi i możliwością przeglądania statystyk;

- zapisywania i przywracania ustawień serwera, cała konfiguracja zapisywana jest w pliku xml;

- zarządzania siecią lokalną, możliwość tworzenia sieci VLAN, możliwość blokowania hostów lokalnych lub ograniczania dostępu do poszczególnych usług serwera;

- zarządzania użytkownikami i grupami w systemie;

- określania dostępu do systemu i jego zasobów przy pomocy LDAP czy Active Directory;

- wbudowana zapora sieciowa, która została już wstępnie skonfigurowana i wystarczy ją tylko uaktywnić, można również dodawać własne reguły, oprócz tego istnieje również możliwość importu oraz eksportu ustawień zapory sieciowej;

- diagnozowania systemu, sieci oraz dziennik systemowy logujący wszystkie zdarzenia w systemie;

- edytor oraz menedżer plików dostępny z poziomu przeglądarki internetowej;

- definiowania własnych poleceń lub skryptów automatyzujących pewne czynności;

- wykonywania cyklicznych operacji przy pomocy Cron, co również może automatyzować pewne rzeczy, oszczędzając czas administratora;

- wysyłania powiadomień na adres e-mail, przydatne gdy nie ma się dostępu do komputera, z którego można by się zalogować zdalnie do systemu wtedy wiadomości można odczytać, np. przy pomocy telefonu.

System oferuje również takie usługi jak:

- wsparcie dla protokołu CIFS/SMB, czyli możliwość udostępnia zasobów i drukarek w sieci lokalnej pomiędzy komputerami z system Windows a także pomiędzy systemem Windows i Linux (w przypadku Linuksa z zainstalowanym serwerem plików Samba);

- serwer FTP oparty na ProFTPd;

- wsparcie dla NFS (Network File System), czyli sieciowy system plików dla systemów Linux/Unix, taki odpowiednik SMB dla systemów Windows;

- wsparcie dla protokołu Rsync, dający możliwość zdalnej synchronizacji plików w sieci, można to wykorzystać między innymi do wykonywania kopii zapasowej wysyłanej na serwer;

- dostęp zdalny do serwera przez SSH;

- serwer stron internetowych oparty o serwer LigHTTPd;

- wsparcie dla UPnP;

- wsparcie dla iTunes/DAAP;

- dostępna usługa Dynamic DNS, przydatne dla osób ze zmniennym IP z puli publicznej;

- wsparcie dla SNMP;

- wsparcie dla AFP;

- Obsługa urządzeń UPS;

- wsparcie dla sieci BitTorrent.

Poniżej przykładowy panel konfiguracji serwera FTP.

Jednym słowem, funkcjonalny a zarazem nieskomplikowany w obsłudze system, wszystko praktycznie można wyklikać a sam interfejs panelu zarządzania jest przejrzysty i dobrze poukładany.  

oprogramowanie serwery

Komentarze

0 nowych
  #1 06.09.2010 12:03

Pójdzie to pod Windowsem, czy to tylko dla Linuksa jest?

tomimaki   6 #2 06.09.2010 16:17

@Karolinah
To jest specjalistyczny system, a nie program.

roobal   16 #3 06.09.2010 18:44

@Karolinah

To jest jedna z dystrybucji FreeBSD, gotowy do pracy system operacyjny, więc pod Windowsem się tego nie instaluje ale możesz sobie taki serwer postawić na maszynie wirtualnej :)

Pozdrawiam!

  #4 06.09.2010 20:08

Rozumiem, nie skojarzyłam że to odmiana BSD. Warto wiedzieć coś nowego :-)

roobal   16 #5 06.09.2010 20:25

@Karolinah

W sumie to nie tyle odmiana co już skonfigurowany i gotowy do użytku system FreeBSD, cała jego konfiguracja odbywa się przy pomocy skryptów PHP, które odwalają za użytkownika "brudną" robotę :)

Pozdrawiam!

  #6 07.09.2010 09:05

Czyli łatwiejszy niż Free?

roobal   16 #7 07.09.2010 11:05

Zdecydowanie, z tym że ten system pełni rolę serwera, na który możesz wysyłać kopie zapasowe bądź udostępniać pliki w sieci :)

Pozdrawiam!

  #8 07.09.2010 12:25

To fajne konkretne rozwiązanie to nie jest system ogólnego zastosowania raczej ścisła specjalizacja.
Można wystartować system z dyskietki bądź z pendriva i wyjąć nośnik. Będzie działać tylko w RAM

  #9 07.09.2010 15:01

Czyli ten system nie działa zainstalowany normalnie na dysku, tylko n jakimś nośniku a'la live cd? Dobrze rozumiem?

roobal   16 #10 07.09.2010 21:54

Działa zarówno na dysku jak i na dyskietce czy pamięci flash ale kolegom chodzi o to, że to nie jest taki normalny FreeBSD tylko FreeBSD przystosowany do konkretnego celu a tym celem jest serwer a nie komputer domowy :) Oczywiście możesz to sobie zainstalować na komputerze domowym ale zrobisz z niego serwer, co prawda można dostać się do samego systemu, do powłoki ale to raczej po ty by skonfigurować sobie ręcznie, np. rc.conf.

Możesz to sobie też zainstalować na maszynie wirtualnej i zrobić wirtualny serwer, np. dla innych użytkowników w twoim domu czy w twojej sieci LAN jeśli udostępniasz łącze poza dom, którzy będą sobie tam trzymali na przykład zdjęcia, dokumenty, kopie zapasowe, mieli dostęp do drukarki sieciowej lub po prostu będą chcieli wymieniać się plikami pomiędzy komputera w sieci itp. czy ogólnie dla ludzi jeśli udostępnisz serwer w sieci publicznej, np. serwer stron WWW czy FTP :)

Pozdrawiam!

  #11 08.09.2010 07:11

Dziękuję za obszerne wytłumaczenie. Ty to zawsze umiesz łopatologicznie coś wyłożyć :-) Czyli to jest takie coś, jak localhost na windowsowym xammpie, czy krasnalu. Przynajmniej tak mi się to analogicznie kojarzy.

roobal   16 #12 08.09.2010 17:46

No nie dokładnie, bo ten system stawia się raczej na osobnym komputerze z przeznaczeniem na serwer a Xammp czy Krasnal instaluje się w Windowsie, jeśli się nie mylę :)

Pozdrawiam!

  #13 08.09.2010 17:50

Tak instaluje się w Windowsie, ale pełni podobną rolę - serwera lokalnego.

roobal   16 #14 08.09.2010 20:36

Niekoniecznie lokalnego, bo jak udostępnisz komputer w sieci czy to LAN czy WAN to będzie dla innych serwerem ale tu właśnie różnica polega na tym, że Xammp instalujesz w Windows a FreeNAS to system operacyjny z już zainstalowanym serwerem WWW (Lighhtpd) i serwerami plików (FTP, Samba) czy sieciowy system plików (NFS) itp. i w Windowsie go nie zainstalujesz :)

Pozdrawiam!

  #15 09.09.2010 08:30

Reasumując, na desktopie się go [FreeNAS] nie zainstaluje :-)

roobal   16 #16 09.09.2010 20:55

Na desktopie to rozumiem masz na myśli w Windowsie? Jeśli tak to nie, nie zainstaluje się go w Windowsie. Jeśli jednak pod pojęciem desktop masz na myśli komputer stacjonarny to tak zainstaluje się go, można nawet zainstalować sobie na laptopie jak każdy inny system operacyjny :)

Pozdrawiam!

  #17 10.09.2010 11:37

Ale sam pisałeś, że to jest system do serwerów, więc raczej chyba niezbyt nadaje się na oglądanie internetu, filmów, zdjęć i takich tam.

  #18 10.09.2010 11:37

...czyli codzienne użytkowanie.

roobal   16 #19 10.09.2010 21:50

"Ale sam pisałeś, że to jest system do serwerów, więc raczej chyba niezbyt nadaje się na oglądanie internetu, filmów, zdjęć i takich tam."

No dokładnie, nie nadaje się do oglądania filmów, zdjęć itp. Choć na upartego może dałoby radę ale po co :) FreeNAS oferuje tylko i wyłącznie tryb tekstowy, natomiast cała konfiguracja serwera odbywa się zdalnie przez przeglądarkę stron WWW, przez panel napisany w PHP, czyli skrypty napisane w tym języku odwalają za nas całą konfigurację systemu, którą trzeba by w "oryginalnym" FreeBSD wykonać ręcznie przez edycję plików konfiguracyjnych :)

Pozdrawiam!

  #20 11.09.2010 12:54

Czyli FreeBSD też się raczej nie nadaje na desktop, bo więcej tam konfigurowania niż w Debianie?

roobal   16 #21 11.09.2010 22:20

@Karolinah

Nie o to chodzi. Na desktopie raczej nie stawiasz serwera FTP czy WWW albo serwera poczty albo nie jest zarazem routerem, który ma być maszyną produkcyjną oraz do zarabiania pieniędzy, prawda? Po prostu wszelkie serwery konfiguruje się przez edycję plików, pomimo tego że mogą istnieć jakieś graficzne konfiguratory to one się nie sprawdzą z prostego powodu - po co komu Gnome lub Kde czy Fluxbox na serwerze, czyli komputerze, który najczęściej nie posiada karty graficznej i dostępu do monitora a druga sprawa, system ma być wydajny, więc tryb graficzny jest jak najbardziej zbędny. Ale dla kogoś kto nie jest administratorem, konfiguracja serwera może stanowić problem, więc aby wilk był syty (wydajny serwer bez trybu graficznego lub dostępu do monitora, który zawalałby miejsce w serwerowni) i owca cała (użytkownik bez doświadczenia i wiedzy technicznej) to ktoś wpadł na pomysł aby stworzyć panel konfiguracyjny dostępny przez przeglądarkę.

Jak sobie natomiast postawisz FreeBSD na desktopie to sobie zainstalujesz Gnome/Kde i wszelkie GUI i możesz z niego zrobić system, w którym wszystko wyklikasz.

Pozdrawiam!

  #22 12.09.2010 09:17

"Jak sobie natomiast postawisz FreeBSD na desktopie to sobie zainstalujesz Gnome/Kde i wszelkie GUI i możesz z niego zrobić system, w którym wszystko wyklikasz."

Tylko trzeba wiedzieć jak to tam zainstalować. Właśnie się biorę z FreeBSD na VBoxie. Zobaczę, co z tego będzie.

roobal   16 #23 12.09.2010 22:41

Nie wiem czemu ale mi się nie udało uruchomić FreeBSD na Vboksie ze środowiskiem graficznym.

Pozdrawiam!

  #24 13.09.2010 13:27

Na VBoksie mało co da się uruchomić. Jedynie chyba Linuksy.

  #25 28.09.2010 00:02

A jakie są minimalne wymagania FreeNAS ??

  #26 05.10.2010 08:37

Co do minimalnych wymagań - w zasadzie żadne. Jakaś działająca płyta główna, pendrive na system i dysk twardy na dane (choć niekoniecznie, może działać bez dysku, choć nie wiem, po co). Nie potrzeba (do pracy) klawiatury, myszy czy monitora. A najsłabszy procesor dostępny na rynku jest o 99% "za silny" :) Mam FreeNAS postawiony na Atomie 330 i bardzo rzadko obciążenie przekracza 1%. Jak chcesz szczegółów, to zobacz na moim blogu, gdzie piszę o moich doświadczeniach z FreeNAS - serwerek.blogspot.com

  #27 28.10.2010 22:41

http://freenas.org/documentation:setup_and_user_guide:hardware_requirements

Hardware Requirements
* A PC with a minimum of 192MB of RAM, a bootable CD-Rom Drive plus either:
o A Floppy Disk (for configuration storage) and one or more Hard Drives (as storage)
o A Bootable USB or CF drive (64MB minimum for Embedded platform, 128MB for Full platform) and one or more Hard Drives (as storage)
o A Bootable Hard Drive and one or more Hard Drives (as storage)
o A Bootable Hard Drive (which will be partitioned for FreeNAS and Data)
* Or a virtual PC emulator such as VMware/QEMU, configured as above.

Note - Where FreeNAS is installed on a bootable USB Drive, CF Drive or Hard Drive, the bootable CD-Rom should be removed once FreeNAS is installed. At this time installing FreeNAS from CD-ROM is the only supported method

Warning -
* 192MB of RAM is the minimum required for starting the Full platform.
* 256MB of RAM is the minimum required for upgrading the Embedded platform of versions > 0.7.
* Using advanced features like software RAID 5 and enabling lots of functions may need more RAM (512MB or more).
* For using ZFS, we recommend a minimum of 1 GB RAM and using the FreeNAS release for 64bit processors.

  #28 23.03.2011 22:37

Jaki standardowo cache jest ustawiany w FreeNAS?
Mam na nim 4GB RAM-u, ale coś czuję, że cache-uje mniej niż NetWare z 512MB.
Jak sprawdzić ile tego cache jest, jak to zmienić i do jakiej granicy można szaleć, żeby było bezpiecznie (pomijam takie przypadki jak brak zasilania - serwer powinien być na UPSie)?

  #29 08.05.2012 10:26

Witam, przepraszam za odgrzanie tematu.
Mam parę pytań technicznych, jak jest z minimalnymi wymaganiami, chcę użyć starego laptopa z MMX 166 i 128 mb RAM oraz kartą 1GB jako dysk systemowy i wymiana. Czy to wystarczy??? Czy ten system obsługuje zewnętrzne dyski USB (jakie są ewentualne ograniczenia)??? Czy konfiguracja jest wiele trudniejsza niż np. takiego pfSense (tak samo jak FreeNAS pochodzi od m0n0)?? Czy jest gdzieś lista obsługiwanych przez FreeNAS kart sieciowych (mam w tym laptopie bardzo starą PCMCIA Xircom)???

  #30 13.08.2012 11:16

Witam. Mam pytanie czy za pomocą tego narzędzia da się udostępniać pliki przez internet, chodzi o to ze instaluje se to na serwerze z publicznym IP i mapuje dyski jak w sieci lokalnej

Dzięki za odpowiedz.

  #31 20.09.2012 22:00

jak sie czyta pytania niektorych osob.
Czy wy wogóle umiecie czytać to co ludzie do was piszą ?
Tłumaczy człowiek, że to system/serwer w zasadzie tylko do przechowywania i dzielenia danymi, taki sieciowy dysk bez żadnych innych możliwości. Konfigurowany poprzez sieć z poziomu przeglądarki lub lokalnie z poziomu konsoli. TAKI eFTeP ! i takie jest jego zadanie !
Koniec kropka.
Tak da się udostępnić pliki via internet. Pełna kontrola dostępu na bazie nazwy użytkownika i hasła wraz z możliwością ustawiania innych atrybutów /read/write/ etc.

  #32 12.12.2012 21:30

Chłopaki mam problem z FreeNAS-em.
Podczas uruchamiania z CD (przed instalką) wywala mi błąd
Fatal trap 12 page fault while in kernel mode
cpuid = 0; apic id = 00
fault virtual address = 0x18
fault code = supervisor read, page not present
instruction pointer = 0x20; 0x8092d626
stack pointer = 0x28; 0x8ab80aec
frame pointer = 0x28; 0x8ab80b04
code segment = base 0x0, limit 0xfffff, type 0x1b
= DPL 0, pres 1, def32 1, gran 1
processor eflags = interrupt enabled, resume, IOPL = 0
current process = 8 (cbb1 event thread)
[thread pid 8 tid 100033]
Stopped at ifindex_alloc_locked+0x26; mov1 0x18(%eax),%eax

A dzieje się to gdy mam włożoną do portu PCIMCIA kartę 3Com Megahertz 3CCFE574BT

Co z tym fantem zrobić??

  #33 04.02.2013 00:26

Czy można podłączyć dyski z danymi nie formatując ich? i nadal posiadać dane?

Z góry dziękuje za pomoc
Freenas 8.3.0

Pozdrawiam
Rafał

  #34 08.04.2013 19:19

Czy jest możliwe aby maszyna pełniąca rolę NAS miała poza systemem BSD także system windows np XP? ....czemu, a to dlatego że maszyna pełniąca rolę serwera FTP u nas musi mieć windę ze względu na program księgowy, a więc czy jestem skazany na dwie maszynki w szafie lub inny kompromis, np zmianę oprogramowania księgowego (mało realne) lub rezygnację z NASa własnej roboty ?
Mam na myśli normalne, stabilne rozwiązania, nie sztuczki pozwalające po tygodniu instalacji oglądać pod linuxem filmy, coś prostego poproszę....z góry dziekuję

  #35 06.05.2013 22:20

Jeśli dobrze Cię rozumiem Skibol, to spróbuj połączyć wszystkie maszynki z pomocą systemu dla wirtualnych maszyn, chodzi o XenServer. Licencja tego systemu z tego co pamiętam to do wykorzystania komercyjnego także się nadaje. Poza tym Xen ma własny system operacyjny. Umożliwia uruchamianie kilku wirtualnych maszyn jednocześnie. Dodatkowo jeśli dobrze pamiętam ma możliwość zrzutu obecnego działającego systemu na wirtualny P2V - czy cuś takiego.

Alternatywnie możesz posłużyć się oprogramowaniem VMware Server w wersji pierwszej (starsza). Jest to komercyjny produkt ale wersja pierwsza jest rozpowszechniana na licencji freeware z wykorzystaniem komercyjnym włącznie. VMware Server musisz instalować na Windowsie, najlepiej XP. Jest wydajny w porównaniu z innymi darmowymi maszynami jak Virtual Box, Virtual PC, czy VMware Workstation/Player. Poza tym VMware Server ma możliwość pracy w 16 albo 24 bitowej głębi kolorów. Istnieje możliwość zdalnego zarządzania przez przeglądarkę jeśli zainstalujesz IIS Windowsie XP Pro (jest razem, nie trzeba ściągać).

Jakby co to wal na mejla: naprawa1/małpeczka/gery.pl

wojtekadams   19 #36 12.08.2013 13:06

@robal
popraw obrazki

  #37 06.09.2015 10:31

(Stimo): Człowieku przecież to osobny system stawia sie go tam gdzie nie jest ani windows ani linux zainstalowany

  #38 06.11.2015 06:11

Czesc,
Z ciekawoscia przeczytalem twoje wpisy. Poniewaz sa one troche starawe to jesli mozesz teraz polecic jakis system na komputer ktory ma byc brama internetowa, bylbym wdzieczny.
Nie jestem zadnym bardzo zaawansowanym userem cos tam wiem ale linux u mnie slaby.
Mam w domu modem kablowy z internetem (motorola) do tego podpiety router (netgar) z ktorego idzie kabel na 2 komputery, eszta idzie z niego po WIFI.
Chcialbym zamontowac tam komputer ktory podzili mi lacze bede mogl blowkowac userow, lub ograniczac im czas kozystania z internetu. Dobrze byloby takze miec podglad co sie dzieje w danej chwili – kto korzysta I na czym. Mam teZ plan aby byl tam zainstalowany dysk do ktorego mialby dostep kazdy z kozystajacych oczywiscie z odpowiednimi uprawnieniami I widocznoscia poszczegolnych jego partycji. W sieci mam kilkanascie roznych uzadzen.
Gdybys mogl cos podpowiedziec bylbym wdzieczny.