Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

HP Photosmart Wireless B109n kontra Ubuntu Linux.

Niedawno, bo jakieś 2 dni temu, zabrałem się w końcu za wypróbowanie urzędzenia wielofunkcyjnego, które wygrałem kwartał temu jako laureat najlepszego Bloga. Tak się składa, że dziś kolega command-dos również stał się szczęśliwym posiadaczem tegoż urządzenia i myślę, że będzie, tak samo jak ja, z niego zadowolony. Niniejszy wpis nie jest żadnym testem samego urządzenia, a jedynie opisuję swoje pozytywne odczucia. Dlaczego dopiero teraz? Po prostu wcześniej nie miałem potrzeby ani czasu niczego drukować, używałem jedynie kilka razy skanera, wiec wiele do opisania nie miałem.

Zawartość opakowania.

Paczka z urządzeniem przyszła do mnie, jeśli mnie pamięć nie myli, na dzień lub dwa przed HotZlotem 2010, więc urządzenie rozpakowałem dopiero po powrocie ze Zlotu :) Zawartość paczki była bardzo bogata - w standardzie, wg instrukcji znajduje się: oryginalne kasety drukujące z tuszem (kolor czarny, błękitny i żółty), płyta cd ze sterownikami oraz przewodnikiem, kabel usb, zasilacz oraz paczuszka z papierem fotograficznym (5szt. w paczce). Oprócz tego, jako uzupełnienie głównej nagrody, dołączony drugi zestaw papieru fotograficznego, tu już większa paczuszka, w której jest już 25sztuk, drugi zestaw tuszu oraz koszulka firmowa vortalu Dobreprogrogramy :)

Instalacja urządzenia.

Co prawda urządzenie instalowałem tylko na Ubuntu, więc do niego będę się odnosił. W przypadku tego systemu, urządzenie wystarczy tylko podłączyć do komputera kablem USB i... już można używać bez instalacji dodatkowych sterowników, ponieważ Ubuntu domyślnie wyposażone jest w sterowniki HPLIP (HP Linux Imaging and Printing) oraz system obsługi drukarek CUPS (Common Unix Printing System). Urządzenie zaraz po podłączeniu jest wykryte przez system, który dobiera odpowiedni sterownik i po dosłownie 2 minutach jest już gotowe do pracy, zarówno drukowanie jak i skanowanie. Podejrzewam, że w przypadku Windowsa trzeba będzie poświęcić kilka minut na instalację sterowników ale o tym się przekonam jak będę miał dostęp do laptopa mojej Mamy, na którym zainstalowana jest Vista :)

Konfiguracja urządzenia.

Sama konfigracja nie sprawia kłopotów, instrukcja jest dość treściwa bez zbędnego lania wody, dostępna w wielu językach, w tym w języku polskim. Konfigurację samego urządzenia można przeprowadzić tak naprawdę bez potrzeby posiadania komputera, bo samo urządzenie może pracować również jako kserokopiarka. Cała konfiguracja i tak odbywa się bez pośrednictwa komputera, nawet jeśli kabelek jest podłączony, a przynajmniej tak jest pod Ubuntu. Według instrukcji, w przypadku systemów Windows, z opisu wydaje się to bardziej skomplikowane i czasochłonne ale jak pisałem wcześniej, przekonam się o tym, jak dorwę komputer z Windowsem.

Konfiguracja urządzenia, już po zamontowaniu kaset drukujących, polega na skalibrowaniu drukarki, wydrukowaniu strony testowej oraz zeskanowaniu jej w celu ustawienia jak najlepszej jakości druku. Oprócz kalibracji samej drukarki, można skonfigurować łącze bezprzewodowe, aby urządzenie przygotować do pracy w sieci jako drukarka sieciowa lub żeby po prostu używać urządzenia bez kabla ale o tym poniżej.

Konfiguracja urządzenia do pracy jako drukarka sieciowa w sieci bezprzewodowej.

Drukarka praktycznie jest wykrywana zaraz po podłączniu do zasialania, jednak w samej drukarce trzeba włączyć komunikację bezprzewodową. System wykrywa nową sieć o nazwie hpsetup i jest to połączenie typu Ad-Hoc, czyli urządzenie-urządzenie (żeby się połaczyć z drukarką, należy w ustawieniach sieci, w ustawieniach IPv4 zmienić z Automatyczne (DHCP) na połaczenie lokalne u mnie Link-local Only, ponieważ nie chciało mi się spolszczać systemu). Żeby korzystać z tego dobrodziejstwa należy dodatkowo skonfigurować urządzenie, wpisując w terminalu polecenie sudo hp-setup ale może wystąpić błąd, że brak wsparcia dla graficznego interfejsu (nie dziwne, bo domyślnie GUI nie jest instalowane) i jeśli ktoś woli konfigurację w terminalu to należy wydać polecenie sudo hp-setup -i wybrać opcję drugą, aby skonfigurować łączność bezprzewodową pomiędzy komputerem lub routerem a urządzeniem wielofunkcyjnym.

Dla zwolenników graficznych konfiguratorów, przy pomocy którego w wygodny sposób można skonfigurować połączenie sieciowe pomiędzy komputerem a urządzeniem, polecam zainstalować pakiety o nazwie hplip-gui oraz hplip-cups. Po instalacji dodatkowego oprogramowania, dostępny będzie w menu System>Preferencje panel konfiguracyjny i kontrolny drukarki o nazwie HPLIP Toolbox, można tam skonfigurować nie tylko połączenie bezprzewodowe ale również mieć podgląć poziomu tuszu w kasetach drukujących, drukowania z poziomu tego panelu, sknowania i wielu innych. Oprócz panelu instaluje się dodatkowe oprogramowanie Fax Address Book oraz HPLIP Fax Utility, być może komuś się to przyda, ja niestety nie posiadam fax-modemu ani innego urządzenia typu fax.

Urządzenie w praktyce.

Urządzenie w praktyce sprawuje się bardzo dobrze i praca z nim jest przyjemna, jedynie nieprzyjemna jest jej głośna praca, zarówno podczas drukowania, jak i skanowania. Wydrukowałem na próbę kilka stron jednego z artykułów z magazynu udostępnianego za darmo w sieci, kilka zdjęć oraz sprawdziłem jak urządzenie sprawuje się jako kserokopiarka. We wszystkich wypadkach druk jak i papier fotograficzny jest wysokiej jakości, tusz się nie rozmazuje, a kolor niewiele różni się od tego co widoczne na ekranie ale biorę pod uwagę też to, że mój monitor nie jest wykalibrowany.

Osobiście jestem zadowolony z urządzania i mam nadzieję, że będzie mi służyło przez długi czas, a przynajmniej dłużej niż przewiduje to gwarancja, która jest gwarancją ograniczoną na okres jednego roku dla urządzenia. Jednym słowem, cieszę się, że stałem się szczęśliwym posiadaczem tegoż urządzenia.

Zalety urządzenia:

+ Bezproblemowa konfiguracja;
+ Bezproblemowa współpraca z systemem Ubuntu Linux (sprawdzane na 10.04 LTS, HPLIP 3.10.2);
+ Wysoka jakość druku i odwzorowania skanowanego obiektu;
+ Łatwość montowania i wymiany kaset drukujących;
+ Brak potrzeby posiadania komputera w celu korzystania i konfiguracji urządzenia;
+ Intuicyjna obsługa, czytelne menu;

Wady urządzenia:

- Głośna praca urządzenia, zarówno podczas drukowania, jak i skanowania;
- Długi czas uruchamiania.

Moja ocena: 9/10 :) 

linux sprzęt

Komentarze

0 nowych
Razi   7 #1 01.10.2010 00:35

HP akurat dba o Linuksa, czego nie można powiedzieć o innych producentach drukarek. Ale generalnie HP, Epsony, Canony i inne działają na Linuksach bezproblemowo bez instalacji sterowników.

Co do hałasu to większość tuszowych tak ma. Przynajmniej mój epsonik sx200 i stare dwa lexmarki.

roobal   16 #2 01.10.2010 10:58

Być może i większość ale, np. moja stara drukarka Lexmarka była cichutka, w pracy mam też drukarkę HP, chyba jakiś Deskjet, nie pamiętam dokładnie i też jest ciuchutka przy drukowaniu. Co do skanera, to nie dziwi mnie, że może być głośny, bo już nie raz miałem do czynienia ze skanerem ale i tak jest cichy w porównaniu ze starym skanerem mojego znajomego, który wydaje dźwięki niczym drukarka igłowa. Akurat skaner w tym urządzeniu jest dość cichy ale mimo wszystko jest na tyle głośny, aby zakłócić sen domowników, śpiących w pokoju, w którym stoi urządzenie :)

Pozdrawiam!

treuer25   6 #3 01.10.2010 13:05

Ja ze swoim urządzeniem wielofunkcyjnym od Canona nie miałem najmniejszych problemów w Ubuntu, wszystko ładnie zostało wykryte i zainstalowane.
Próbowałem natomiast zainstalować kiedyś tę drukarkę na Mandrivie 2010, drukowanie działało ale skaner już nie działał zresztą tak samo było na Suse, nie wiem od czego to zależy czy na tych dwóch dystrybucjach trzeba zainstalować skaner oddzielnie ? sam nie wiem.

Razi   7 #4 01.10.2010 20:16

@ treuer25: ja musiałem dodać wpis do jakiegoś pliku, żeby skaner działał. Może u ciebie jest podobnie na tych distrach.

iGreq   6 #5 02.10.2010 14:10

Wszystkie drukarki HP photosmart z którymi miałem do czynienia były strasznie głośne, Mój HP PS C3180 chodzi głośno jak mały traktorek :)

command-dos   18 #6 04.10.2010 06:16

Dla mnie wszystkie te nowe urządzenia są strasznie ciche ;) do tej pory "jechałem" na takich trupach, że głowa boli - tłukłu się niemiłosiernie... BTW @roobal - uprzedziłeś mnie ;)