Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Instalacja Linuksa na jednej partycji, na osobistym komputerze domowym.

Czasami zdarza się, że na forum ktoś pyta czy możliwa jest instalacja Linuksa na jednej partycji. Teoretycznie, owszem, jest to możliwe, jednak w praktyce często stosuje się podział na 2 partycje - jedna na system, a druga na przestrzeń wymiany, tzw. partycja swap.

Często zdarza się, że ktoś chce współdzielić Linuksa z Windowsem i ma już zajęte partycje oraz jedną wolną dla nowego systemu. Oczywiście można by tu stworzyć partycję rozszerzoną i zainstalować system na partycjach logicznych ale co zrobić, jeśli już jest jedna partycja rozszerzona, a na niej kilka partycji logicznych już zajętych? Teoretycznie, można by stworzyć nowe partycje logiczne, natomiast w praktyce często robi się bałagan w układzie partycji, powoduje to, że później niedoświadczony użytkownik gubi się w takim podziale. Poza tym, skoro Windowsa czy FreeBSD można zainstalować na jednej partycji, to dlaczego nie Linuksa? Dlatego postanowiłem napisać, jak to zrobić, nie rezygnując ze swapa. Nie będę tu opisywał samego procesu instalacji, a jedynie podpowiem, jak się za to zabrać.

Jeśli na dysku jest już wydzielona partycja podstawowa dla Linuksa, to na niej zostanie zainstalowany system. Jeśli taka partycja jeszcze nie jest wydzielona, to zostanie to zrobione podczas instalacji systemu. Sam proces będzie polegał na zainstalowaniu systemu na jednej partycji montowanej w katalogu głównym oraz na stworzeniu partycji swap jako pliku wymiany (podobnie jak w Windowsie), na tejże partycji. Dlatego w przypadku takiej instalacji proponuję wydzielić dla systemu minimum 10GB wolnej przestrzeni dyskowej. Jeśli jesteś gotowy, to możesz rozpocząć instalację dowolnej dystrybucji. Ponieważ ja używam na co dzień Ubuntu, to na tym system będę wszystko prezentował.

Po rozpoczęciu instalacji, gdy dojdziesz już do momentu podziału dysku, wybierz ręczny/zaawansowany podział. Stwórz nową partycję lub jeśli już taką stworzyłeś wcześniej, np. pod Windowsem, to zmień jej ustawienia - przypisz tej partycji punkt montowania / i użyj systemu plików, np. Ext4. Zapisz zmiany i zaznacz do sformatowania. Gdy spróbujesz przejść do kolejnego kroku instalacji, system zapewne uprzedzi Cię, że nie stworzyłeś partycji na przestrzeń wymiany i możesz to naprawić lub kontynuować instalację bez tej partycji, instalator może też ostrzec przed ewentualnym niestabilnym działaniem systemu. Oczywiście należy zignorować tę wiadomość, przejść dalej i zainstalować system. Plik wymiany zostanie stworzony po instalacji systemu.

Gdy system już się zainstalował i po drodze nie wystąpiły żadne błędy, należy go uruchomić. Jeśli nowy system uruchamia się bez problemu oraz nie pojawiły się żadne błędy w związku z brakiem partycji wymiany, to można zabrać się za tworzenie pliku wymiany. Dokonać tego można w bardzo szybki i prosty sposób, wykonując kilka poleceń w terminalu. Ponieważ potrzebne będą uprawnienia administracyjne, w tym celu należy zalogować się jako użytkownik root lub skorzystać z sudo, jeśli jest dostępne w twoim systemie.

W tym momencie należy zastanowić się ile potrzeba nam tak naprawdę przestrzeni wymiany. Uważam, że minimalnie powinno się stworzyć 512MB, a maksymalnie tyle ile mamy pamięci RAM (nie 2x ilość pamięci RAM, to już nie obowiązuje, szczególnie w przypadku dużych ilości pamięci fizycznej), chyba że ktoś zamierza ekstremalnie obciążać system (obróbka grafiki, edycja wideo itp.) to może stworzyć plik wymiany o wielkości dwukrotnej ilości pamięci fizycznej. Jeśli zamierzasz korzystać z hibernacji, to swap powinien być równy ilości pamięci fizycznej, czyli jeśli w komputerze zainstalowane jest 2GB RAM, to plik wymiany również powinien mieć 2GB, a dokładniej, to powinien mieć najlepiej 2048MB.

Żeby stworzyć plik wymiany, należy wydać takie polecenie

sudo dd if=/dev/zero of=/swap bs=1M count=2048

jest to dopiero fundament naszego przyszłego pliku wymiany. W tej chwili jest to surowy plik o wielkości 2GB, który wypadałoby sformatować jakimś systemem plików ale ponieważ to ma być przestrzeń wymiany, to trzeba go takim stworzyć, wydając kolejne polecenie.

UWAGA! Jeśli chcesz stworzyć mniejszy lub większy plik wymiany, to zmień wartość count. Na przykład, jeśli chcesz stworzyć plik o wielkości 512MB, to wartość count należy zmienić na 512.

sudo mkswap /swap

Plik wymiany jest już stworzony i gotowy do użytku, trzeba go jeszcze najpierw aktywować, aby system mógł z niego korzystać

sudo swapon /swap

dla pewności można sprawdzić czy nasz swap działa.

free -m

Jeśli pojawi się coś podobnego

total used free shared buffers cached Mem: 2004 1028 975 0 48 640 -/+ buffers/cache: 339 1664 Swap: 2047 0 2047

i w pozycji Swap będą podobne wartości, to znaczy, że swap jest aktywny i działa. Jeśli widzisz tam natomiast same zera, to znaczy, że swap nie jest aktywny.

Żeby system mógł korzystać z pliku wymiany po ponownym i każdym uruchomieniu komputera, należy go dodać do pliku /etc/fstab.

sudo su -c 'echo "/swap none swap sw 0 0" >> /etc/fstab'

Na tym można już zakończyć. Jeśli jednak interesuje Cię korzystanie z hibernacji, to musisz dokonać małej modyfikacji konfiguracji Gruba, dodając do jądra odpowiedni parametr. W tym celu należy edytować plik /etc/default/grub, żeby było szybciej, wykorzystam do tego edytor Sed

sudo su -c "sed 's/GRUB\_CMDLINE\_LINUX\=""\/GRUB\_CMDLINE\_LINUX\="resume=/swap"/g' /etc/default/grub > /etc/default/grub.new && mv -v /etc/default/grub.new /etc/default/grub"

Polecenie uruchamia edytor Sed, który dopisuje do linii GRUB_CMD_LINUX parametr resume z lokalizacją naszego pliku wymiany, żeby system wiedział skąd ma odtworzyć obraz zapisanej pamięci. Po wykonaniu powyższego polecenia, gdy zajrzysz do pliku /etc/default/grub, powinno to wyglądać tak:

GRUB_CMDLINE_LINUX="resume=/swap"

Pozostało już tylko zaktualizować konfigurację Gruba poleceniem

sudo update-grub2

oraz initrd poleceniem:

sudo update-initramfs -u

Jeśli korzystasz nadal ze starszej wersji Gruba, to wystarczy dodać parametr resume=/swap do linii kernel w menu.lst. Po ponownym uruchomieniu można już korzystać z hibernacji.

Ja sam stosuję taki plik wymiany zamiast osobnej partycji na swap, mój dysk podzieliłem akurat na dwie partycje - jedną na system, a drugą na katalog domowy. System zachowuje się stabilnie, hibernacja też działa i nie sprawia problemów. Praktycznie nie odczuwam żadnej różnicy w działaniu systemu, więc z czystym sumieniem mogę zaproponować taki sposób instalacji :) 

linux porady

Komentarze

0 nowych
dmag   7 #1 07.10.2010 12:59

Wpis z pewnością przydatny, jeśli ktoś woli pobawić się w partycjonowanie dysku. Jednak mając już system Windows, a chcąc zainstalować Ubuntu (który roobal użył do prezentacji), polecam program Wubi - łatwo i szybko pobierze i umieści na dysku system Ubuntu lub pochodne dystrybucje, bez żadnej ingerencji w partycje. Szczegóły tutaj: http://www.dobreprogramy.pl/TheUsh/Ubuntu-Linux-instalacja-bez-martwienia-sie-o-...
Jednakże w przypadku dystrybucji, które nie mają takich ułatwień, ustawianie właściwych partycji jest jak najbardziej wskazane, aby Linux ładnie działał, tak więc niniejszy poradnik będzie wtedy jak znalazł. :)

idarek   4 #2 07.10.2010 13:56

Fajny pomysł, szczególnie mając jednocześnie zainstalowany Win7 który ma niestandardowy układ partycji, i wszystko trzeba tworzyć w rozszerzonej przestrzeni. Ciekawi mnie tylko pytanie, czy można na działającym systemie wyłączyć SWAP nie powodując niestabilnej pracy np.: sudo swapoff /swap ? :) Pozdr.

roobal   16 #3 07.10.2010 14:54

@idarek

Można wyłaczyć swap, mało tego, wyłaczając go, można nawet w ten sposób przeczyścić przestrzeń wymiany, jeśli zachodzi taka potrzeba. Jeśli system nie jest mocno obciążony, to nie powinien stracić na stabilności.

@dmag

O Wubi zapomniałem wspomnieć :)

Pozdrawiam!

  #4 07.10.2010 14:57

Wpis ciekawy, tylko czy napiszesz coś kiedyś nt. instalacji FreeBSD? Bo te systemy zaczęły mnie teraz interesować.

roobal   16 #5 07.10.2010 15:19

@Karolinah

Może kiedyś, a przynajmniej jak będę miał sporo wolnego czasu i nie będę miał czym zabić nudy :)

Pozdrawiam!

  #6 07.10.2010 19:33

Rozumiem, że to dużo opisywania jest...

  #7 07.10.2010 19:51

@Karolinah

Opisywania jest mniej niż przy Linuksie o ile nie włączasz poszczególnych usług sieciowych w trakcie instalacji. Systemy BSD są bardziej przemyślane od Linuksa gdyż mają nakreślony wspólny kierunek rozwoju i nie są tak programowo "rozbiegane". W sumie Linuks to "jajko" plus "składany user world z softu GNU". W wielu dystrybucjach ta przypadłość uległa znacznej poprawie i widać w nich zręby jednolitego systemu operacyjnego. Praktycznie przebrnięcie przez meandry odmiennego myślenia oraz braki wiedzowe uwidacznia zaskakującą prostotę systemów z rodziny BSD. Oczywiście nie mam tu na celu drażnienia fanów Linuksa. Z dwojga "złego", w sensie skomplikowania, mój wybór padł na prostszy BSD. Pozdrawiam :)

roobal   16 #8 07.10.2010 21:01

No troszkę pisania by było ale nie piszę, że nie, może kiedyś coś naskrobię na ten temat :)

Pozdrawiam!

DawidDS4   5 #9 07.10.2010 22:18

Wubi pobierał 4 godziny Ubuntu 10.04 32 bit, a nadal wyświetlało 27 godzin do ukończenia pobierania. Dodam, że w czasie 40 minut pobiorę obraz Ubuntu.

Więc nie jestem przekonany co do "Wubi - łatwo i szybko pobierze i umieści na dysku system Ubuntu".

Co do wpisu, to dla mnie nic nowego nie wniósł, bo ten etap instalacji LINUXo podobnych systemów, widziałem miliony razy.

Zulowski   9 #10 07.10.2010 22:23

@idarek
Windows 7 niestandardowy układ partycji?
Że co? :P

roobal   16 #11 08.10.2010 04:02

@DawidDS4

Co do Wubi, to pewnie dmagowi chodziło o instalator Wubi zawarty na płycie z Ubuntu :) Co do mojego opisu tego typu instalacji, to ja póki co jeszcze nie spotkałem, dlatego postanowiłem sam coś napisać :)

@Zulowski

Pewnie chodziło mu o partycję reserved czy jak ona się nazywa i o partycję recevery w przypadku preinstalek :)

Pozdrawiam!

oprych   14 #12 08.10.2010 08:56

Ale z Wubi też są czasami problemy :P
Nawet po poprawnej instalacji, nie zawsze da się uruchomić, a rady wujka google raz zadziałają, raz nie w zależności od kompa.

  #13 08.10.2010 09:46

[[#6

Rozumiem, że to dużo opisywania jest...]]

http://www.google.pl/search?q=freebsd+instalacja&ie=utf-8&oe=utf-8&a...

  #14 08.10.2010 13:54

@Gallek BSD wcale nie jest taki prosty. Ja bym nie umiała go zainstalować. Nie mierz innych swoją miarą.

  #15 08.10.2010 13:55

@ Areh mnie tekst nic nie da, wolę obejrzeć screeny.

  #16 08.10.2010 15:06

@Karolinah

Nie mierzę innych swoją miarą. Brak wiedzy nie oznacza głupoty i w odróżnieniu od niej niedostatki wiedzowe można skorygować. Ktoś kto potrafi konfigurować Linuksa nie będzie miał większych problemów z BSD o ile zmieni sposób myślenia o systemie. Poza tym nie namawiam tutaj nikogo na przechodzenie na BSD. Obalam jedynie "mitologię" na temat tychże systemów. Jeśli ktoś chce używać to niech się nie zmusza na siłę ale i nie osiada na laurach. Pozdrawiam :)

  #17 08.10.2010 15:15

@Karolinah

Co do "screenów" to na YouTube jest cała masa filmików opisujących krok po kroku instalację FreeBSD oraz pewne aspekty jego konfiguracji. Wierz mi, że ja także wiele razy zarzucałem pomysł poznawania tego systemu. Tak tez kiedyś było z Linuksem. Do dziś nie umiem postawić sprawnie działające Gentoo czy rozgryźć meandry GRUB'a2 w Arch'u. Nie ma jednak co się poddawać jeśli się chce. Z perspektywy czasu wyda Ci się to śmiesznie proste :)

  #18 08.10.2010 15:15

@Karolinah

Co do "screenów" to na YouTube jest cała masa filmików opisujących krok po kroku instalację FreeBSD oraz pewne aspekty jego konfiguracji. Wierz mi, że ja także wiele razy zarzucałem pomysł poznawania tego systemu. Tak tez kiedyś było z Linuksem. Do dziś nie umiem postawić sprawnie działające Gentoo czy rozgryźć meandry GRUB'a2 w Arch'u. Nie ma jednak co się poddawać jeśli się chce. Z perspektywy czasu wyda Ci się to śmiesznie proste :)

  #19 08.10.2010 17:18

Ok, może kiedyś spróbuję.

dmag   7 #20 08.10.2010 19:17

@DawidDS4
Nie ma żadnego problemu, żeby podczas instalacji z Wubi wybrać znajdujący się już na dysku plik z obrazem Ubuntu, ściągnięty wcześniej w zwykły sposób.

  #21 08.10.2010 19:18

Panowie proszę pomużcie mi jak mam zrobić aby te fony co są w firefox 3.6.10 nowe na wersi ubuntu 10.10 były tak samo w wersi firefoxa 4 beta6 bo jak zauktualizowałem przeglądarke to są takie jak zawsze stare a te nowe były bezbłędne polubiłem linuxa a jestem laikiem i niewiem jak mam to naprawić proszę o pomoc pozdrawiam.

  #22 08.10.2010 23:52

@roobal
Witam chciałbym sie zapytać czy da sie jakoś zrobić zeby te fony co są w ubuntu 10.10 w przeglądarce firefox 3.6.10 tak samo były w nowszej firefox 4 beta 6 bo jak zaktualizowałem przeglądarke to znikneły i są takie jak we wcześniejszych wersiach stare i nieciekawe jestem laikiem dopiero sie uczę i niewiem jak mam to naprawić proszę o pomoc pozdrawiam.

roobal   16 #23 09.10.2010 03:20

@Zanfir

O takie rzwczy pyta się na forum, a nie w komentarzach.

Pozdrawiam!

tirou   2 #24 09.10.2010 10:34

przydatny poradnik. Możliwe, że kiedyś spróbuje cos z tym pokombinować.

Pozdrawiam

Radius01   3 #25 19.10.2010 22:33

Wpis ciekawy pokazujący trochę inny sposób instalacji. Gdzieś czytałem o tym, że można zainstalować na jednej partycji a tutaj się potwierdziło. Jak będzie więcej czasu to można spróbować tej metody.

Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z FreeBSD to poleca się wersję: 5.2.1 jeśli jeszcze jest dostępna, albo jakieś następne.

Instalacja FreeBSD nie jest wcale taka łatwa. Mnie się nie udało jej zakończyć pozytywnie. Pojawiały się jakieś błędy w trakcie kopiowania danych na dysk lub podczas dalszej wstępnej konfiguracji. Próbowałem, też z wersją chyba 6.0 jak pamiętam i to samo. Dałem sobie spokój na jakiś czas. Może któregoś dnia spróbuje ponownie.

Widea na YT odnośnie instalacji jak ktoś wspomniał mogą naprawdę pomóc. Ale jak to bywa jednemu zadziała a drugiemu nie. Trzeba próbować.

Pozdrawiam

  #26 11.10.2011 18:36

Wczoraj zainstalowałam i skonfigurowałam minta wg. tej porady. Wszystko działa:-) Dzięki!

roobal   16 #27 13.10.2011 06:55

@bo....

"Wszystko działa:-) Dzięki!"

Nie ma innej opcji ;)

Pozdrawiam!

  #28 25.02.2014 01:00

by sie ruchomio mam zawsze dwie partycje.
/boot
i
/

za chiny nie chce sie to zainstalowac na jednej

roobal   16 #29 25.02.2014 11:11

Nie instalujesz czasem na GPT?

Gratulacje!

znalezione maszynki:

Twój czas:

Ogól Naczelnego!
Znalazłeś(aś) 10 maszynek Wilkinson Sword
oraz ogoliłeś(aś) naszego naczelnego!
Przejdź do rankingu
Podpowiedź: Przyciśnij lewy przycisk myszki i poruszaj nią, aby ogolić brodę.