Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Jak usunąć Linuksa?

Na wielu forach często pojawiają się pytania na temat usuwania Linuksa z dysku, czy też problemów związanych z tą operacją. Z jakiegoś powodu takie osoby nie chcą pozostać przy tym systemie i szukają rozwiązania swojego problemu, w związku z tym postanowiłem krótko opisać w jaki sposób usunąć dowolną dystrybucję z dysku bez szkody dla innych systemów.

Dlaczego w ogóle nie można bezproblemowo, tak po prostu usunąć Linuksa? Żeby to zrozumieć, postaram się krótko to wyjaśnić. Podczas instalacji dowolnej dystrybucji tego systemu, instalowany jest również program rozruchowy tejże dystrybucji, tzw. bootloader, w większości dystrybucji jest to Grub, który nadpisuje sektor rozruchowy na dysku, oczywiście pod warunkiem, że został on tam zainstalowany. Windowsowy bootloader niechętnie obsługuje systemy inne, niż te, które są własnością Microsoftu (można jednak przeprowadzić pewien zabieg, aby w tym pośredniczył), natomiast Grub bez żadnego problemu i kombinacji obsługuje Windowsa. W momencie usunięcia Linuksa z dysku, usuwany jest katalog /boot, w którym znajduje się plik konfiguracyjny programu rozruchowego, w związku z tym bootloader nie wie jakie systemy są zainstalowane na dysku, na jakich partycjach oraz w jaki sposób powinien je uruchomić, dlatego zaraz po uruchomieniu komputera można zauważyć, że program rozruchowy wyświetla użytkownikowi jakiś niezrozumiały dla niego błąd. Żeby uniknąć tej sytuacji, opiszę jak skutecznie przeprowadzić zabieg usunięcia Linuksa i przwrócenia dostępu do Windowsa. W zależności od sytuacji podzieliłem to na punkty.

Co będzie nam potrzebne

 • Płyta z Windowsem – za jej pomocą przywrócimy bootloader Windowsa.
 • Płyta z Parted Magic lub Super Grub Disk 2 – przyda się tym osobom, które nie mają płyty z Windowsem, przy pomocy tej płyty będzie można usyskać dostęp do Windowsa lub Linuksa. Obraz ISO Parted Magic zawiera również Super Grub Disk 2 oraz wiele innych przydatnych narzędzi, jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz pobrać Parted Magic (np. limity na łączu), możesz pobrać obraz samego Super Grub Disk 2, który waży znacznie mniej (1,4MB).
 • Program EasyBCD – przyda się tym osobom, które nie mają płyty z Windowsem, dzięki niemu będzie można naprawić sektor rozruchowy.

Jeśli masz płytę z Windowsem

Naprawa w tym przypadku będzie polegała na ponownym zainstalowaniu programu rozruchowego w sektorze rozruchowym z płyty instalacyjnej systemu Windows. Jeśli na dysku masz zainstalowany system:

Windows XP

 • Uruchom system z płyty z instalacyjnej.
 • Zaakceptuj warunki licencji.
 • Nie przystępuj do instalacji, wybierz opcję Napraw (należy wcisnąć klawisz R). W ten sposób można zalogować się do konsoli odzyskiwania, w której należy wydać poniższe polecenia:

fixmbr

w celu przywrócenia windowsowego bootloadera;

fixboot

w celu przywrócenia sektora startowego, jeśli został zmieniony.[/list]

Windows Vista/7

 • Uruchom system z płyty instalacyjnej.
 • Wybierz ustawienia, dotyczące języka.

 • Gdy pojawi się okienko z napisem Zainstaluj teraz, wybierz poniżej opcję naprawy systemu.

 • Wybierz z listy system operacyjny zainstalowany na dysku, zaznacz opcję użycia narzędzi odzyskiwania i kliknij dalej.

 • Uruchom wiersz poleceń;

 • wpisz tam poniższe polecenia:

bootrec /fixmbr

w celu przywrócenia programu rozruchowego;

bootrec /fixboot

w celu przywrócenia sektora rozruchowego, jeśli został zmieniony.

Jeśli nie masz płyty z Windowsem, ale masz dostęp do obu systemów

Do przeprowadzenia tego zabiegu potrzebny będzie program EasyBCD, który należy zainstalować w systemie Windows.

 • Uruchom system Windows.
 • Zainstaluj program EasyBCD i uruchom go.
 • Przejdź do zakładki BCD Deployment i zaznacz opcję przywracania programu rozruchowego systemu, który masz zainstalowany na dysku i kliknij przycisk Write MBR.

 • W tym momencie możesz już sformatować bądź usunąć partycje z Linuksem.

Jeśli nie masz płyty z Windowsem i nie uruchamia się żaden system

Z pomocą przyjdzie nam płyta z systemem Parted Magic. Pobrany obraz należy albo nagrać na płytę, albo skopiować na pendrajw programem Unetbootin (najlepiej jest to zrobić najnowszą wersją, starsze nie robiły tego poprawnie), np. u znajomego. Obraz płyty Parted Magic zawiera nie tylko system operacyjny, na którym zainstalowany został program do partycjonowania dysku Gparted i kilka innych, ale również inne przydatne narzędzia jak, np. MHDD, czy Super Grub Disk i Super Grub Disk 2, które przydadzą się nam pośrednio właśnie do odzyskania dostępu do Windowsa.

Jeśli nagrałeś już obraz na płytę lub skopiowałeś go na pendrajwa, wykonaj następujące czynności:

 • Przeprowadź rozruch z płyty.
 • Gdy uruchomi się bootloader, przejdź do menu Extras.

 • Uruchom Super Grub Disk 2.

 • Wybierz opcję Detect any OS.

 • Powinna się wyświetlić lista systemów wykrytych na dysku.

 • Jeśli Super Grub Disk wykryje system Windows, uruchom go i jak powyżej, zainstaluj w systemie Windows program EasyBCD i przy jego pomocy naprawisz sektor rozruchowy, po tym zabiegu powineneś mieć dostęp do Windowsa.

Proces usunięcia Linuksa, a raczej pozbycia się linuksowego bootloadera nie jest skomplikowanym zabiegiem, przy użyciu wymienionych tutaj narzędzi można szybko i łatwo przywrócić dostęp do systemu Windows. 

windows linux porady

Komentarze

0 nowych
  #1 02.05.2012 04:31

na pewno dało by się prościej , choć by sformatować dysk z pod linuxa w live cd i dać system plików fat32

Nazir50   4 #2 02.05.2012 10:39

Dla mnie wywalenie z dysku i Grub Linux to jak bułka z masłem...
Korzystam z Parted Magic.
Podczas isttalacji tego programu w ROM wybieram język polski a potem już narzędzie do partycji.
Kasuję wszystko oddzielnie co dla linux....i zostawiam partycję ntfs i MiB, na koniec powiększam partycję na całość dla MSwin.
Odpalam laptopa i startuje tylko MS bez kombinowania i naprawiania MBR. :)

Polecam wyjmować karty sd ze slotu aby nie mieszać sobie dysków widocznych do skasowania i zostawienia.

  #3 02.05.2012 13:22

Windows ma wbudowany recovery mode i żadne nośniki nie są potrzebne ;)

command-dos   18 #4 02.05.2012 13:47

aha, zawsze się dziwiłem o co tym ludziom chodzi ;) a to grub im przeszkadzał...

Marcin_S   5 #5 02.05.2012 19:38

Na płytach z Mandrivy / Magei jest system ratunkowy, który pozwala na przywrócenie Windowsowego bootloadera. U mnie zawsze działało. :)

oprych   14 #6 02.05.2012 21:38

Dzięki za EasyBCD :)
Od dawna próbowałem sobie przypomnieć jak się ten programik nazywa :P

roobal   16 #7 02.05.2012 22:06

@bartek46op

Możliwe, wiesz na Windowsie siedziałem tylko 2 lata, na Linuksie 6, więc ten drugi system znam troszkę lepiej ;)

@oprych

Proszę bardzo :)

Pozdrawiam!

  #8 02.05.2012 22:37

specjalnie "popsułem" linuxa co by sprawdzić jeszcze raz aplikację Easy i niestety... poradziło sobie z Windą ale nie z Linem... :/

G.Gn7Ex   6 #9 07.05.2012 00:58

["Zaakceptuj warunki licencji."]
Może lepiej od razu by pasowało -> "Gdy się pojawi tekst opisujący warunki licencyjne, wciśnij F8" albo najlepiej po prostu "Wciśnij F8"(w przypadku XP).

Verard   3 #10 07.05.2012 09:04

Ja po prostu płytą instalacyjną Windowsa sformatowałem "nieznany typ systemu plików" jako NTFS, a potem już w Windowsie wchłonąłem tę partycję do C:/. To było dawno, więc mogłem o czymś zapomnieć, w każdym razie było to dziecinnie proste.

  #11 07.05.2012 09:06

Witam,

Ja akurat jestem starym wyjadaczem i powiem szczerze że ostatnio przegrałem walkę z Nowym Ubuntu, z jakiegoś nie wiadomego celu i powodu coś sknocił w programie rozruchowym, ręcznie nie dałem rady tego naprawić a wszystkie wspomagające programy też nie były w stanie ponieważ w/g nich wszystko było ok. Dobrze że miałem kopie zapasową i po formacie sprzęt odżył - śmieszne jest tylko to że o ile w Windowsie jest sporo "opcji naprawiających nasze głupoty" o tyle w linuksie jest ich niewiele a właściwie brak, w dodatku często i gęsto mało kto potrafi sobie z nim poradzić bo jest dziwnie nieintuicyjny - ale to tylko moje zdanie.

  #12 07.05.2012 14:12

Mnie zastanawia inna kwestia. Chciałbym zainstalować linux na dysku niesystemowym jako jedyny system na tym dysku. Wcześniej dysk przechowywał dane na partycji ntfs. Co zrobić potem gdy będę chciał usunąć linux i przywrócić jego niesystemowość i pozbyć się całkowicie GRUBa, aby przy uruchomieniu z tego dysku wyświetlała się taka sama informacja jak przy zwykłym czystym dysku bez systemu, a nie menu GRUBa z wpisami, które donikąd nie prowadzą?

roobal   16 #13 08.05.2012 07:28

@M.G.

Powinno wystarczyć wyczyszczenie sektora rozruchowego, np. z poziomu dowolnego Linuksa poleceniem.

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=1

Pozdrawiam!

  #14 11.05.2012 20:18

Można jeszcze użyć płytki live Rescatux.
Swoją drogą na LiveCD z Ubuntu oprócz "instaluj" powinna być opcja "usuń Ubuntu". Uniknęlibyśmy niepotrzebnych komplikacji. Ja też kiedyś niby-odinstalowałem Ubuntu usuwając jego partycje. No i zrobiłem wielkie oczy jak Windows się nie włączył. A płytka z WinXP żądała "hasła administratora wybranego przy instalacji systemu". No ale wygooglałem rozwiązanie i Rescatux mi pomógł.

  #15 11.05.2012 20:29

@M.G.
UWAGA! Instrukcja Roobala wyczyści MBR głównego dysku, czyli sda! Jeśli dobrze zrozumiałem, to masz główny dysk z Windowsem i drugi z plikami. I chcesz na tym z plikami zainstalować Linuksa. Jednak wtedy jako dysk rozruchowy masz w BIOSie ustawiony ten pierwszy. I są dwa scenariusze:

1. Zainstalujesz Linuksa na tym drugim, ale zmienisz MBR pierwszego. Wtedy nie musisz grzebać w BIOSie i drugi dysk nie ma żadnego MBR. Usunięcie Linuksa wygląda zatem tak: przywracasz MBR Windowsa na pierwszym dysku, a potem usuwasz partycje Linuksowe z drugiego.

2. Zainstalujesz Linuksa na tym drugim i MBR też na nim. Wtedy musiałbyś w BIOSie ustawić bootowanie z drugiego. A usuwanie wyglądałoby tak: używasz polecenia Roobala, ale "sda" zmieniasz na "sdb", czy jak tam się ten drugi dysk nazywa. Potem zwyczajnie kasujesz Linuksowe partycje z drugiego.

roobal   16 #16 18.05.2012 23:36

@el

Pod pojęciem dysk niesystemowy, rozumiem dysk, jako dysk, a nie partycja (niestety w Windows partycje nazywane są dyskami). Jeśli rzeczywiście chodzi o partycję i nie chcemy usuwać danych, to można usunąć tylko sam bootloader bez usuwania tablicy partycji:

sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=446 count=1

Pozdrawiam!

  #17 16.08.2012 16:23

lunuxa sie nieda usunac zeby grac sam linuxa wymyslilem jest do dupy xd

  #18 15.01.2013 20:57

czesc sluchajcie mam taki problem
mam na komputerze linuxa i chcialbym zainstalowac windowsa 7 ktorego to mam obraz plyty
wiem ze windows powinien sie bootowac ale tego nie robi nie wiem co mam zrobic szczerze mowiac jestem kiepski w te klocki czy ktos moglby mi wytlumaczyc krok po kroku co powinienem zrobic??

ThePiotreg   2 #19 02.10.2013 21:38

Jeśli użyje do tego live cd z mintem 8 lxde z gparted to też będzie ok?

  #20 25.11.2013 22:20

EasyBCD nie działa z windows XP.

  #21 21.05.2014 13:07

Wszystko ładnie, pięknie, tylko jak się ma Windows XP, ponieważ EasyBCD potrzebuje zainstalowanego Windows 7

roobal   16 #22 22.05.2014 00:03

@Arriell, przecież tu mowa jest właśnie o dostępie do Windowsa po usunięciu Linuksa. W przypadku braku dual boot, taki wpis nie miałby sensu istnienia.

roobal   16 #23 24.05.2014 00:04

"EasyBCD nie działa z windows XP."

Może obecne wersje nie działają. Teraz nie mam tego jak sprawdzić.

  #24 17.08.2014 20:18

Witam
Powyższa porada jest "słaba". Dlaczego? Otóż miałem kompa z zainstalowanym Ubuntu. Kiedy chciałem zainstalować WinXP miałem problem z GRUB'em, który siedział w MBR. Ostatecznie problem rozwiązałem w następujący sposób:
1. Na innym kompie zainstalowałem WinDFT (lub jak kto woli HGST)
2. Dysk przeznaczony do 'reanimacji' wyciągnąłem i podłączyłem do kompa z WinDFT (USB, jako dodatkowy napęd)
3. Resztę załatwił WinDFT ;-)
Pozdrawiam

roobal   16 #25 18.08.2014 04:48

@Anonim (niezalogowany): Widocznie słabo przyłożyłeś się do zrealizowania zadania, korzystając z porad, bo nie zdarzyło mi się, aby to co napisałem kiedykolwiek mnie zawiodło i nigdy nie musiałem wyciągać dysku, aby go reanimować.

  #26 30.09.2014 21:57

@Anonim (niezalogowany):Tylko jaką komendą to zrobić?

  #27 04.12.2014 12:08

Wypaliłem płytę z Pareted Magic. Po kliknięciu w Extras Menu na Super Grub Disc 2 nie wyświetla się okno Gnu Grub version . Nie mogę więc kliknąć na Detect any OS. Wyświetla się natomiast Parted Magic z wszystkimi narzędziami. Nie znam angielskiego więc nie wiem jak się w tym programie poruszać. Słownik tu nie pomoże gdyż mogę to źle zinterpretować i narobić sobie kłopotów. Nie wiem więc które partycje usunąć itd. Może ktoś łopatologicznie mi wyjaśni. Z góry dziękuję.

roobal   16 #28 05.12.2014 22:22

@Anonim (niezalogowany): "Po kliknięciu w Extras Menu na Super Grub Disc 2 nie wyświetla się okno Gnu Grub version . Nie mogę więc kliknąć na Detect any OS. "
W najnowszych wersjach mogło się coś pozmieniać. Chociażby od czasu powstania wpisu Parted Magic stał się płatny. Inny przypadek, błędy przy pobieraniu (sprawdziłeś sumy kontrolne?) lub źle nagrana płyta (błędy).

  #29 09.12.2014 08:59

@roobal: Dziękuję za podpowiedź. Sprawdziłem to co pan mi zalecił. Wszystko jest w porządku. Uważam, że to co pan radzi jest logiczne i skuteczne. U mnie nie zadziałało i myślę, że problem leży w pierwszej partycji. Wygląda ona tak: /dev/sda1 (znak jak ostrzegawczy drogowy) kwadracik partycji, unknown 28,61 GiB i pod Flags boot. Myślę, ze jest to partycja Win.XP ale w jakiś sposób zakamuflowana, i ten znaczek. Z czymś takim nie miałem jeszcze do czynienia. Następna jest partycja /dev/sda2 rozszerzona na dev/sda/5 ext4, dev/sda6 linux swap, dev/sda7 ext4 .
pozdrawiam Franek

  #30 09.12.2014 19:57

@Sokoleokopr_arti (niezalogowany): nie jesteś starym wyjadaczem i linux jest dla ciebie obcy jak dla wielu ale przy odrobinie zapału można z niego czerpać więcej niż z windy dla ociemniałych :)

  #31 29.01.2015 23:25

a ja mam inny problem: jakiś czas temu mój młodszy syn męczył mnie o instalację ubuntu na swoim komputerze z systemem windows 8.1 i z racji tego, że dawno nie bawiłem się w te klocki a "ósemka" jest mi równie obca jak wspomniana dystrybucja linuxa nałożyłem ubuntu na oryginalną "windę" tracąc przy tym pre-instalowany system (syn nie zrobił żadnego obrazu płyty recovery) jednakże nie to jest moim największym problemem. otóż podczas próby sformatowania dysku i ponownej instalacji windowsowskiego systemu usunąłem bootloadera i za chiny ludowe nie mogę "położyć" ponownie ani "ósemki" ani "siódemki"! znajomy informaty radził aby wyjąć dysk z kompa i podłączyć pod inny komputer i wtedy sformatować go do ntfs i zainstalować windowsa ale po pierwsze: nie wiem czy to zadziała a po drugie: dysk znajduje się w kompie "all in one" i nigdy wcześniej nie wykonywałem takich operacji a ponadto zarówno ja jak i małżonka używamy laptopów więc nie bardzo łapię jak miałbym podłączyć ten dysk do notebooka... jakieś sugestie? być może istnieje jakiś inny i dużo prostszy sposób na ponowne zainstalowanie "windy"? z góry dziękuję za sensowną odpowiedź i pozdrawiam młodszych i bardziej bystrych od starego pryka forumowiczów! ;)

roobal   16 #32 30.01.2015 06:54

@szybkilester (niezalogowany): Jeśli chodzi o Windows 8.1, tu możesz utworzyć nośnik instalacyjny --> http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-8/create-reset-refresh-media

Co do Ubuntu, ono powinno współpracować z UEFI i prawdopodobnie Secure Boot. Windows 8.1 nie uruchomi się, np. w trybie legacy BIOS, a przynajmniej tak jest na moim laptopie. Rozumiem, że instalator Windows nie rusza? Płyta oryginalna czy pirat? Jeśli płyta nieoryginalna lub pirat, to widocznie ktoś spaprał sprawę. Nie musisz wyciągać dysku. Uruchom Ubuntu z płyty lub pendrive i przy pomocy GParted sformatuj cały dysk do Ntfs.

Osobiście nigdy nie spotkałem się z tym, aby Windows nie potrafił się zainstalować na dysku z Linuksem. Upewnij się też, że dysk nie jest uszkodzony.

Jeśli chcesz rozwiązać problem, to zapraszam na forum, bo komentarze, to nie miejsce na rozwiązywanie problemów.

szybkilester   1 #33 01.02.2015 15:09

@roobal: dziękuję za podpowiedź ale robiłem to już wcześniej z płytą ściągniętą ze strony windows evaluation program i nie udało mi się zainstalować "ósemki"! zrobiłem jak napisałeś a więc uruchomiłem ubuntu z płyty, zrobiłem format partycji do ntfs i dalej jestem głęboko w d...: dostaję komunikat, że w napędzie nie ma bootowalnej płyty choć tym razem spróbowałem z oryginalną "siódemką"! czy mam usunąć w gparted partycję boot i spróbować raz jeszcze? zaznaczam, że płytka z ubuntu odtwarza się bez problemu i mam możliwość zarówno ponownej instalacji jak i uruchomienia bezpośrednio z cd. przy okazji przepraszam, że piszę tutaj ale na forum nie znalazłem pokrewnego tematu a poza tym wydajesz się stosunkowo dobrze obeznany w powyższej kwestii a nie chciałbym wybierać "mniejszego zła" spośród wielu domorosłych "fachowców" bo nawet w tutejszych (mieszkam w irlandii) serwisach aż roi się od dyletantów i strach się bać cokolwiek im powierzyć. pozdrawiam i mam nadzieję, że uzyskam jakąś poradę...

roobal   16 #34 01.02.2015 23:45

@szybkilester: ja również udzielam się na forum, nawet częściej, niż tu, więc nie ma obaw. Natomiast forum to lepsze miejsce na rozwiązywanie problemów. Spróbuj w GParted usunąć wszystkie partycje, zostaw miejsce nieprzydzielone i wtedy spróbuj. Jak nie pomoże, to możliwe, że dysk jest uszkodzony. Wówczas naprawdę zapytaj na forum, bo co wiele głów, to nie jedna. Na forum mamy wielu specjalistów, więc na pewno pomogą. Niekiedy Ci domorośli fachowcy potrafią zawstydzić zawodowców, więc nie należy oceniać zbyt pochopnie.

Autor edytował komentarz.
szybkilester   1 #35 02.02.2015 11:41

@roobal: udało się: usunąłem te partycje i mimo tego, że z płyt nic nie szło to jednakże z dysku usb nośnik instalacyjny śmignął od razu! mało tego: konto microsoftu rozpoznało mojego syna jako zarejestrowanego wcześniej użytkownika i "winda" zainstalowała się z przydzielonym jej nr-em seryjnym jak z recovery disc! co prawda brakuje trochę programów domyślnych z fabrycznych ustawień hp (m.in. hp music) ale to pikuś bo chłopak ponownie cieszy się legalnym oprogramowaniem i może łupać w gry :) dziękuję za poradę i na przyszłość faktycznie będę szukał rozwiązań na forum. pozdrawiam z krainy deszczowców (aktualnie stosunkowo mroźnej) i życzę jak najlepiej!

  #36 11.02.2015 17:31

Program supergrub2 wykrył mi windows vista. Jest to dziwne, ponieważ od kupienia w sklepie laptop ma wgrany windows 7 i właśnie do niego chciałem się dostać. O co może chodzić?

roobal   16 #37 12.02.2015 22:37

@Anonim (niezalogowany): Grub prostu tak rozpoznaje bootloader Windowsów wyższych, niż XP. Widocznie nie zmienili jeszcze nazwy i tyle.

  #38 24.08.2015 00:04

Witam
Ja mam ciekawszy problem.
W mam drugi zapasowy dysk zewnetrzny. dzis zainstalowalem na nim ubuntu 14.04 PL tzw Turkawke. PO instalacji okazuje sie ze foldery i pliki ktore byly na dysku zewnetrznym sa nie widocze...nie wiem gdzie one teraz są?
gdy wlaczam kopa z ydsku podstawowego - windows 10 - to nie widze dysku zapasowego ktory do tej pory byl norlanie widocznyjako tzw. dysk D...

poniewaz odkrylem rownież VMPlayera gdzie moge miec 2 systemy jednoczesnie. Chcialbym odinstalowac ubuntu z dysku D tak zeby miec stan poprzedni z moimi plikami i folderami...nie wiem jak to zrobic ;/

  #39 26.08.2015 23:35

Dziękuje twórcy artykułu. Dzięki niemu naprawiłem kompa. Miałem linuxa i win xp, zdezinstalowałem linuxa i grub mi się uszkodził. Fixmbr mnie uratowało. Uważam, że artykuł jest sensownie napisany.

  #40 19.09.2015 19:18

Dziękuję i pozdrawiam. Acronis rozjechał mi mbr.

bootrec /fixboot, a to polecenie uratowało :-).

  #41 27.10.2015 20:16

najlepiej sformatowac dysk pod pogramem ,dzialajacym komputerem i zainstalować windowsa pod cd/dvd rom. ja tak naprawilem dysk twardy po ubuntu co miałem problemy wciąż z instalacją windowsa.

  #42 13.11.2015 18:38

Zrobiłam wszystko jak opisałeś, ale nie działaja mi polecenia
BOOTREC /FIXBOOT
BOOTREC /REBUILDBCD
Teraz nie wiem co dalej, dałam Startup repair i uruchomił sie czarny ekran z biała kreska w lewym górnym rogu..

angry   7 #43 27.03.2016 11:36

@roobal: Jeżeli mam UEFI i GPT to to samo mogę wykonać? Odkąd zainstalowałem Ubuntu mam problem z hibernacją Windows 7.

Kasztellan   1 #44 06.12.2016 19:57

Witam, na Windowsa 8.1 zainstalowałem Debiana. To była pomyłka. Miała to być płyta iso a była instalacyjna. Straciłem partycje i dane z dysku twardego. Jak cofnąć instalację Debiana i odzyskać dane?
Proszę o pomoc.

roobal   16 #45 07.12.2016 01:03

Kasztellan: iso to obraz płyty z instalatorem. Podejrzewam, że chciałeś livecd i pobrales niewłaściwe iso.

Jedyne co Ci zostaje to TestDisk. Jeśli masz tam naprawdę ważne pliki jak, np. faktury, umowy to pozostaje Ci oddać dysk w ręce specjalistów i nie oszczezaj na odzyskiwniu danych. Miałem klienta, któremu padł dysk, dane były do skopiowania jeszcze, ale uznał że koszt nowego dysku z przeniesiem danych to drogo i wrócił po tygodniu, żeby jednak kupić dysk i odzyskać dane, ale klient sobie na dysku już pogrzebal i dysk padł calkowcicie (urwane głowice, uszkodzone talerze), koszt odzyskania danych wzrósł do 2000 pln netto.

Autor edytował komentarz w dniu: 07.12.2016 01:05
  #46 07.12.2016 11:01

@roobal: Dziękuję za info