Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Przygotowanie instalatora Windows 8/10 na pendrive pod Linuksem.

Wiele osób poszukuje sposobu na przygotowanie pendrive z instalatorem Windows czy to w celu instalacji systemu, do którego posiada się licencję, czy to w celu przetestowania nowych wydań Windows 10. O ile pod Windowsem nie ma z tym raczej problemu, o tyle pod Linuksem niekoniecznie musi być tak łatwo. Sam instalator można przygotować chociażby z wykorzystaniem Unetbootin, jednak wersja linuksowa nie posiada opcji dostępu do systemu plików NTFS i można to zrobić tylko pod Windowsem. Wbrew pozorom, przygotowanie instalatora Windows pod Linuksem jest proste. Niestety opis dotyczy tylko systemów od Windows 8 wzwyż, tak więc w przypadku Windows 7 i starszych systemów ten sposób nie zadziała.

W celu przygotowania instalatora potrzebny będzie pendrive sformatowany na system plików NTFS, bo inaczej instalator nie ruszy oraz obraz systemu Windows 8, 8.1 lub 10.

Opis wszystkich operacji będzie w oparciu o środowisko tekstowe, ale spokojnie można użyć narzędzie graficznych.

r   e   k   l   a   m   a

Formatowanie pendrajwa.

Jak wspomniałem wcześniej, aby instalacja mogła się rozpocząć, pendrive musi być sformatowany systemem plików NTFS. Zanim przystąpisz do formatowania, upewnij się, że masz zainstalowany pakiet ntfs-3g (wymagany również przy użyciu graficznego narzędzia). Formatowanie można wykonać przy użyciu graficznej aplikacji, np. Gparted czy tej dostarczonej ze środowiskiem graficznym. Ja opiszę jak to się robi w środowisku tekstowym, ponieważ jest szybciej.

Po podłączeniu pendrive do USB, sprawdzamy poleceniem dmesg | tail jak przedstawia się nasz pendrive (zanim wykonasz polecenie, odczekaj około 10 sekund). Chodzi tu głównie o to jak nazywa się urządzenie.

roobal@debian:~$ dmesg | tail
[22626.482297] usbcore: registered new interface driver usb-storage
[22627.516461] scsi 3:0:0:0: Direct-Access     TOSHIBA  TransMemory      PMAP PQ: 0 ANSI: 0 CCS
[22627.517924] sd 3:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
[22627.545877] sd 3:0:0:0: [sdb] 15240576 512-byte logical blocks: (7.80 GB/7.26 GiB)
[22627.563808] sd 3:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[22627.563813] sd 3:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 23 00 00 00
[22627.581487] sd 3:0:0:0: [sdb] No Caching mode page found
[22627.581492] sd 3:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[22627.704161]  sdb: sdb1
[22627.803763] sd 3:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk
roobal@debian:~$

Jak widać, jest to w moim przypadku /dev/sdb. Jeśli mamy założoną partycję i tylko jedną, to będzie to /dev/sdb1. Aby sformatować pendrive, wykonaj poniższe polecenie z uprawnieniami roota (w niektórych dystrybucjach należy użyć sudo przed poleceniem).

mkfs.ntfs /dev/sdb1

Gdy urządzenie zostało sformatowano, można przejść do kolejnego kroku.

Montowanie pendrajwa.

Po sformatowaniu należy zamontować pendrive w katalogu, aby można było coś na niego skopiować. Zakładając, że masz środowisko graficzne, możesz wypiąć pendrive z USB i wpiąć go ponownie, system powinien automatycznie zamontować go w katalogu /media. Jeśli tak się nie stanie, śmiało możesz zamontować go ręcznie poniższym poleceniem.

mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /media

Ważne, aby użyć sterownika ntfs-3g, ponieważ sterownik działający w jądrze obsługuje tylko odczyt z systemu plików NTFS, więc niemożliwe byłoby skopiowanie czegokolwiek na partycję NTFS. Prawdopodobnie wiąże się to z licencjami, bądź patentami. Sterownik ntfs-3g nie działa w jądrze, lecz przestrzeni użytkownika i często nie jest domyślnie dostarczany z systemem i obsługuje odczyt oraz zapis na partycji NTFS.

Montowanie obrazu ISO z systemem Windows.

Po pobraniu obrazu na dysk, należy go zamontować. Obraz można zamontować w przeznaczonym do tego katalogu jakim jest /mnt. Ponieważ obraz ISO nie jest urządzeniem, należy go zamontować z opcją loop. Obraz ISO skopiuj do katalogu domowego i wykonaj poniższe polecenie jako root (lub z użyciem sudo).

mount -o loop ~/nazwa_obrazu.iso /mnt

Kopiowanie plików na pendrajwa.

Gdy udało Ci się poprawnie zamontować obraz w katalogu /mnt oraz pendrive, teraz pozostaje tylko przekopiować pliki na urządzenie.

cp -prfv /mnt/* /media

Gdy wszystko się skopiuje, można już odmontować obraz.

umount /mnt

Jeśli pendrive został zamontowany automatycznie przez system, skorzystaj z opcji odmontowania urządzenia lub ręcznie poleceniem.

umount /media

Jeśli wszystko wykonałeś poprawnie, to wystarczy już tylko zrestartować komputer i przystąpić do instalacji nowego systemu.

Sama procedura przygotowania instalatora na pendrajwie jest łatwa, szybka i nie wymaga specjalnych aplikacji. 

windows linux porady

Komentarze