System kontroli wersji. Podstawa dla sprawnego realizowania projektów.

Wstęp

Poniższy wpis, mam nadzieję, znajdzie zastosowanie dla każdego kto zdecyduje się kiedykolwiek napisać artykuł, sprawozdanie, wypracowanie, raport, kod etc.
Wszędzie tam gdzie nad projektem pracuje więcej niż jedna osoba zastosowanie znajduje System Kontroli Wersji (VCS). W pracy zespołowej VCS jest niemal koniecznością, przy pracach solo jest dobrą praktyką, która nie raz zaoszczędzi Wam, Drodzy Czytelnicy, godzin pracy i trochę nerwów.

Ale o co chodzi?

W telegraficznym skrócie. Każdy uczestnik pracy może w dowolnym czasie prześledzić historię zmian projektu, ew. przywrócić wcześniejsze jego wersje.

Jak to działa?

Najprostsze systemy systemy działają według nstępującego schematu. Na serwerze (w katalogu archiwum, w NAS, w jakiejkolwiek zdefiniowanej lokalizacji) przechowywane są kolejne pliki, z których każdy kolejny jest nowszą wersją. W celu edycji pobieramy najnowszy plik później odsyłamy go z powrotem, a narzędzie VCS automatycznie zapisuje go jako kolejną wersję. Taki system ma jedno główne ograniczenie. Nie jest możliwa symultaniczna praca na jednym pliku. Oczywiście w wielu sytuacjach nie jest to żadną przeszkodą, np. przy pracy nad projektem w autoCADzie.
VCS jest standardem we wszystkich edytorach dokumentów online (od Google Docs przez Evernote po Office365). Również pakiety MS Office od wersji 2007 mają wbudowany system VCS (do włączenia w ustawieniach). Istnieje też szeroki wachlarz programów do kontroli wersji. Jednym z ciekawszych rozwiązań dla Windows jest TortoiseSVN, który bazuje na Apache Subversion. Jego główną zaletami są darmowa licencja dla zastosowań komercyjnych, i prosta konfiguracja (zajmie max.6 minut).

Wszystko pięknie ale po co się tym zajmować?

Takie pytanie stawia sobie każdy kto zaczyna swoją przygodę z zarządzaniem projektem. Zwyczajnie wydaje się to dodatkową pracą, która do tego nie ma oczywistych zalet.

Powody dla których grupy projektowe nie wdrażają (względnie nie korzystają) z VCS


  • Trzeba włożyć wysiłek w know-how.
  • Z przyzwyczajenia. Przecież każdy w biurze wie co i kiedy robił, wystarczy spytać.
  • Zwyczajnie nigdy o VCS nie usłyszeli.

Zalety VCS

System kontroli wersji ma trzy główne zalety:


  1. Ułatwia zarządzanie projektem. Można sprawdzić kto, kiedy i dlaczego zmienił projekt.
  2. Zabezpiecza projekt. Archiwum służy jako kopia zapasowa.
  3. Archiwum zostaje bankiem pomysłów. Swobodnie można powracać do wcześniej porzuconych pomysłów/koncepcji.

Podsumowanie

VCS zabezpiecza i ułatwia pracę nad projektem. Daje wgląd w historię prac, możliwość powracania do wcześniejszych wersji. Niezależnie od wdrożonego systemu w naturalny sposób organizuje pracę grupy, ale także ją usprawnia i pozwala na luźniejszą organizację pracy. Członkowie zespołu nie są potrzebni by określać które wersje plików są finalne, rolę tę przejmuje VCS. Z łatwością przywrócimy wcześniejszą wersje projektu (tę opcje doceni, każdy kto będzie miał do czynienia z niezdecydowanym klientem ;)

PS.

Jest to mój pierwszy wpis tutaj. będę wdzięczny za każdą uwagę :)