Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Magix Photo & Graphic Designer 7 - recenzja

Alstor, polski dystrybutor produktów Magix, "poczęstował" wszystkich HotZlotowiczów, siódmą edycją pakietu Photo & Graphic Designer, przeznaczonego do optymalizacji i obróbki zdjęć, tworzenia ilustracji, animacji i profesjonalnej grafiki (w tym grafiki 3D) oraz przygotowania materiałów do druku (Desktop Publishing).

Możliwości programu

Program przeznaczony jest raczej dla amatorów fotografii i grafiki komputerowej, niż profesjonalistów posługujących się bardziej zaawansowanym oprogramowaniem.
Wśród funkcji znajdziemy m.in. uniwersalne narzędzia obróbki zdjęć, projektowania i tworzenia grafiki oraz edycji tekstu. Podobnie jak aplikacje Adobe Photoshop czy Corel Photo-Paint, program Photo & Graphic Designer 7 pozwala pracować z warstwami oraz maskami.

Do jego możliwości zaliczyć możemy:
- obróbkę zdjęć,
- zarządzanie treścią,
- obsługa ok 400 formatów RAW popularnych modeli aparatów,
- wektorowe projektowanie grafiki,
- tworzenie wydruków (kalendarze, zaproszenia, wizytówki itp.),
- tworzenie animacji,
- edycję tekstu, ścieżki tekstowe,
- tworzenie plików PDF,
- spora ilość importowania/eksportowania różnych formatów plików.

Wymagania sprzętowe

- Microsoft Windows XP / Vista / 7
- procesor Intel Pentium lub AMD Athlon, od 700 MHz
- 256 MB RAM oraz 150 MB wolnego miejsca na dysku dla plików programu
- stacja DVD, myszka kompatybilna z produktami Microsoft
- karta graficzna SVGA z min. 32 MB RAM (rozdzielczość min. 1024 x 600 z obsługą 16-bitowej głębi kolorów)

Użycie niektórych funkcji programu wymaga posiadanie procesora obsługujące instrukcje SSE2.

...dość suchych faktów

Na pierwszy rzut oka aplikacja wygląda na przemyślaną i ulepszoną w stosunku do pozostałych wersji - można nawet rzec, że zyskała on wreszcie swoją tożsamość i byłoby dobrze, gdyby jego twórcy nie skupiali się już na wymyślaniu programu od nowa, lecz na udoskonalaniu tej koncepcji i eliminowaniu usterek.

Pierwsze uruchomienie programu zaskoczy osoby, które liczą na wolne działanie programu - jak to ma miejsce w przypadku konkurencyjnego oprogramowania. Program otwiera się szybko i płynnie, co oczywiście już na początku zasługuje na wielki plus dla dystrybutora.
Przy uruchomieniu programu ukazuje nam się okno startowe z popularnymi funkcjami programu - przydatne raczej początkującym użytkownikom lub osobom, które nie mają zbyt wielu wymagań wobec programu i po wykonaniu odpowiedniej obróbki zamierzają program zamknąć. Po kilku tego typach uruchomienia programu okienko zaczyna denerwować, a brak jest możliwości wyłączenia tej opcji.

Interfejs programu jest miły i przyjemny dla oka. Nikt kto prędzej nie korzystał z wcześniejszych edycji programu nie powinien mieć problemu z jego obsługą - zwłaszcza, że dostępna jest wersja polska.

Jedną z ciekawszych funkcji nowego Magix Photo & Graphic Designer 7 jest narzędzie "skalowanie zdjęcia z uwzględnieniem zawartości". Po nadaniu maski i uruchomieniu narzędzia na wybranej fotografii mamy możliwość skalowania bez zniekształcenia usuniętych z maski obiektów. Narzędzie bardzo przydatne gdy chcemy ze zdjęć pionowych zrobić poziome (i odwrotnie) bez zniekształcania szczegółów.

Innym dość ciekawym narzędziem jest "magiczne usuwanie" za pomocą, którego możemy z kadru usnąć obiekty, które nieoczekiwanie znalazły się nam w kadrze. Program przy tym doskonale radzi sobie z rozpoznawaniem i dopasowywaniem do siebie elementów tła, dzięki czemu efekt końcowy jest spójny i nie widać miejsc, z których usunięty został niepożądany obiekt. Narzędzie to ma jednak wadę - wymaga od procesora obsługi instrukcji SSE2, a co za tym idzie, nie każdemu może zadziałać.

Oprócz wyżej wymienionych narzędzi, autorzy zawarli w programie również inne, podstawowe narzędzia tj. kadrowanie, tworzenie panoram, narzędzie wytłaczania (3D), usuwanie czerwonych oczu itp. Większość z nich ma charakter rozwojowy lub rozbudowujący możliwości programu w niewielkim zakresie.

Podsumowując

Wprawdzie Magix Photo & Graphic Designer 7 niesie ze sobą niezbyt wiele zmian funkcjonalnych, lecz mimo to są one bardzo użyteczne. Nowa wersja programu to jednak coś więcej, niż opcje skalowania zdjęć czy magicznego usuwania obiektów. To przede wszystkim narzędzie dla całej rzeszy fotoamatorów i grafików, szukających prostych i łatwych rozwiązań oraz alternatywy dla innych komercyjnych programów. 

windows oprogramowanie hobby

Komentarze

0 nowych
TomisH WSPÓŁPRACOWNIK  14 #1 19.07.2012 16:05

No a gdzie recenzja w tej recenzji?

kamil_w   11 #2 19.07.2012 16:53

Gdybym cię nie poznał na HotZlocie to czytając ten wpis mógłbym pomyśleć, że jesteś równieśnikiem tuxa35. Chociaż... też nie za bardzo, bo bodajże Banan jest w jego wieku i jakoś pisać potrafi. Ja wiem, że wiele osób tu piszących ustawia poprzeczkę bardzo wysoko, ale to nie powód na to by ją obniżać.

  #3 19.07.2012 16:57

@up
W wieku tux35 jeszcze ja i chyba gulidos...

Autor edytował komentarz.
s-p-i-n   9 #4 19.07.2012 18:34

Dobra, dobra poniosło mnie ;) mam nadzieję, że teraz lepiej

kubut   19 #5 20.07.2012 00:43

Czy tylko ja mam problem z otwieraniem sporych PSD przez ten program? Jak próbuję otworzyć jakiegoś "peesdeka" koło 40 mb i z kilkudziesięcioma warstwami to program się wysypuje... :/

kamil_w   11 #6 20.07.2012 07:59

@kubut
40MB to są jeszcze tycie pliki PSD. Zdarza mi się pracować na plikach, które mają po 500MB i więcej, jednak po przekroczeniu 500MB Photoshop zapisuje pliki jako PSB.

klisza   8 #7 20.07.2012 13:02

"Program otwiera się szybko i płynnie, co oczywiście już na początku zasługuje na wielki plus dla dystrybutora" <- sczerze mówiąc, to nie mam pojęcia, co dystrybutor mógłby mieć z tym wspólnego :]

Wolfgar   7 #8 20.07.2012 13:05

Poprosiłbym o jakiś przykład zastosowania opcji Inteligentnego usuwania niechcianych elementów z obrazków :> Pleas :)

s-p-i-n   9 #9 20.07.2012 13:15

Niestety mój procesor nie posiada instrukcji SSE2 :)

GBM   22 #10 20.07.2012 13:16

@Klisza

Oj tam, wiadomo że o producenta chodzi ;p

slepciu   11 #11 20.07.2012 15:15

@kubut - u mnie też większe pliki nie dają rady, program się wysypuje na nich.

s-p-i-n   9 #12 20.07.2012 15:51

No to mamy minusy programu :) mi np. w ogóle nie chce otwierać plików z Corela - mimo, iż jest możliwość importu plików .cdr

Dimatheus   23 #13 24.07.2012 00:53

Hej,

Program zainstalowany, pokrótce sprawdzone możliwości. Chyba będę musiał nieco dłużej przy nim przysiąść, by sprawdzić, czy w obróbce zdjęć będzie lepszy niż XnView. :)

PS. Choć programy Magix'a do obróbki audio - między innymi Samplitude Music Studio - jak dla mnie równych sobie nie mają. :D

Pozdrawiam,
Dimatheus

DjLeo MODERATOR BLOGA  18 #14 24.07.2012 01:19

@s-p-i-n

Myślałem, że to będzie recenzja a nie kolejny wpis typu: "dostałem gadżet na HotZlocie".

Apeluję o nie używanie przy wpisach które nie noszą znamion recenzji właśnie tego wyrazu.
Do rzetelnej w miarę obiektywnej recenzji temu wpisowi brakuje bardzo wiele. Mam wrażenie, że HotZlotowe gadżety to chyba dobry pretekst do umieszczania wątpliwej wartości wpisów na blogu.

Program jest bardzo udany i masa możliwości jakie posiada nie zostały w tej "recenzji" nawet "polizane".

s-p-i-n przepraszam za słowa krytyki mam nadzieję, że nie odbierzesz tego jako złośliwość bo nie jest to moją intencjom. Po prostu uważam, że na prawdę stać Cię na dużo lepszą recenzję...

Autor edytował komentarz.